DIY audio riešenia - Raspberry Pi (Hifiberry, IQaudIO....)

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pixxel 29. 3. 2018 10:43

Jirko, koukni na toto zapojení.

Koupil jsem toroidní trafo 8V/2,5A z TME. Teď ho tam nevídím ale i tak bych koupil asi toto o trochu silnější.
Čím větší sekundární napětí trafa, tím více se budou pak zahřívat ty regulátory 7805ky. Diodový usměrňovač zvedne napětí o 1,41x, tedy v mém případě +-11V. No a z těch 11V to 7805ka musí předělat na 5V a ten zbytek se přemění na teplo. Jsou tam nějaké úbytky napětí na součástkách ale od 7V do 9V to je ok. Při vyšších napětích sekudáru by už ty 7805ky mohly zbytečně hodně hřát a musel by si použít nějaký velký kus chladiče abys ten ztrátový výkon uchladil. Já to mám nyní na ty 7805ky na menším CPU chladiči a teplota chladiče je okolo 50°C.

Pak dále jsem koupil podobný nějaký diodový můstek. Je to takový ten věneček na schématu, je to usměrňovač.

Jako C1 kondenzátor (filtrační kondenzátor) jsem tam plácnul paraleně 2x 4700uF. Možná je to zbytečně moc a stačil by jeden. Čím větší tím lepší vyrovnání mezi půlvlnami sinusu. Nadruhou stranu čím větší kapacita, tím více se trápí diody v tom diodovém můstku. Při spuštění se přes diody špičkově hrne celkem dost amper aby nakrmily ty C1 kondíky. Takže jeden 4700uF/25V nebo 3300uF/25V by mohlo bohatě stačit.

O samotnou regulaci napětí se u mě starají tři paralelně zapojené 7805ky. Možná asi existuje regulátor který zvládne více jak 3A ale chtěl jsem rozložit teplo mezi více čipů/pouzder. Teď se mi všechny tři jenom mírně vyrovnaně zahřívají. Jinak z dokumentace se doporučuje mezi vstup a zem a výstup a zem dát malé kondíky. Kolega mi to nějak vysvětloval ale moc jsem to nepochopil. Říkal, že by z toho pak mohl při nějakém problému vzniknout něco co by se pak ničemu a nikomu nemuselo líbit:). Já jsem z práce vzal nějaké SMD malé dva kondíčky a ty jsem napájel přímo mezi ty tři nožičky toho regulátoru. U všech tří pouzder. Měl jsem problém ze začátku, že v cestách mezi součástkama byl strašně malý odpor a i o kousek kratší cesta k jednomu z regulátoru 7805 zapřičinil to, že veškerý proud šel přes tu nejkratší cestu a pak se namáhal třeba jenom jeden z těch 7805. Tak jsem zase vzal nějaké SMD odpůrky a na každý výstup z 7805ky jsem je napájel. Takže v každá 7805ka měla na výstupu svůj malý odpůrek. To rozložilo proud do všech tří 7805 rovnoměrně.

Pak ještě strčíš nějaké malé společné výstupní kondíky korunové částky a máš hotovo.

To všechno jsem napájel a prodrátkoval na uviverzální desku a do hodiny byl zdroj hotový a funkční.
S cenou za součástky se možná vlezeš do 50kč. Nejnákladnější je trafo, to mě stálo i s dopravou myslím 430kč. Celkově mám DIY lineární zdroj do 500kč.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixxel 29. 3. 2018 15:23

jo a ohledně té červené LED, tak mi taky nesvítí a vše funguje jak má. Stalo se mi, že jak jsem ještě neměl ty rezitory ve zdroji, tak LEDka blikala ale vše fungovalo. Po updatu zdroje už nebliká. Jinak já napájím jenom KALI, které napájí samotné RPI.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jbajci 29. 3. 2018 17:09

Odbočím trochu od zdroje ke krabičce, objednal jsem si Allo Boss player jako komplet s akrylátovou krabičkou, která je sice relativně pěkná, ale ten plast *****í jak bolavá noha ( černá verze), je zajímavé, že průhledný plast u Allo Bridge je bez zápachu. Zápach jsme se švagrem vyřešili podomácku vyrobenou krabičkou z hliníku viz. foto
https://jbajci.rajce.idnes.cz/BOSS/#IMG ... 200352.jpg

Toto je první verze krabičky. Budeme dělat další se stříbrnými nožkami, popisky je možno libovolně měnit, stejně jako obrázek maliny nahoře.
jbajci
Junior

Odeslat příspěvekod _daRK 29. 3. 2018 18:47

Paráda, o striebornú/hliníkovú verziu pre Allo BOSS 2 (ma navyše napájanie z bočnej strany) mám záujem!
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jbajci 29. 3. 2018 20:14

Zatím máme k dispozici černý eloxovaný hliníkový plech ( šířka 2 mm jak je na obrázku a stříbrné hliníkové nožky), druhá krabička bude asi o víkendu hotová pak nafotím. Jinak i ta první krabička je už pro Boss 1.2 - má samostatné micro USB -C nápájení ze strany jak je slot pro SD kartu. Zjistím kolik by stál stříbrný plech a dám vědět.
jbajci
Junior

Odeslat příspěvekod Jirka28 3. 4. 2018 14:44

Moc děkuji Pixxelovi za schéma zdroje a vyčerpávající popis.
Jirka28
Junior

Odeslat příspěvekod Sláveček 6. 4. 2018 17:32

Objednanie tejto krabičky http://rpishop.cz/krabicky/852-3d-allo- ... cerna.html bude chyba ?
TV:Panasonic TX-L50ET60E
PC DAC Infrasonic Quartet+Onkyo TX-NR545+repro5.1:HARMAN/KARDON HKTS 5+VMA-II 2p
PC:DAC-HiFimeDIY Sabre USB DAC 2+SAMSON Media O.N.E 4a+AKG550 MkII, RPi2+ALLO Boss DAC 1.2+Onkyo TX-NR545/Pureaudio+VMA-II 2p
Sláveček
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 6. 4. 2018 17:58

Tak je to len krabicka, zalezi ci sa ti paci a hodi vizualne k ostatnym komponentom :) Ak planujes cierny zosik, tak preco nie. Ked som zhanal ja, tak ju nemali.
Podstatnejsie je, aby si ju objednal iba v pripade, ze budes mat vo finale Allo Boss DAC 1.2 (alebo tu 1.0).
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 8. 4. 2018 11:22

Od vcera je k dispozicii Moode 4.1
Je dostupny aj in-place update, ale je nutne vykonat ho pod ssh (na rpi3 trvalo asi 25minut), akurat na inej rasperry peciem novu instalaciu. Snad to prejde bez problemov.
Par dni dozadu Tim presiel na vlastne forum http://moodeaudio.org/forum/ (povodne forum z dyiaudio.com asi uz nebude velmi aktualne).
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixxel 9. 4. 2018 14:16

Včera jsem aktualizoval skrz cmd přes puttynu a vše ok. Pro mě vše shodné s verzí 4.0. Pro mě se nic nezměnilo. Potěšilo však, že jsem nemusel znova rozcházet dálkové ovládání. Našel jsem někde zase nějaké tipy, které by mohly trochu zlepšit kvalitu, tak to zkusím večír vyzkoušet a pak když tak dám vědět:)
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pixxel 10. 4. 2018 09:04

Nuže, včera jsem udělal pár změn v konfiguracích audioMaliny podle tohoto návodu uživatele sinski a zdá se mi, že to trochu pomohlo anebo to je silné placebo.
Pro jistotu ten příspěvek sem vlepím aby se to neztratilo:

Kód: Vybrat vše
So, now i did some more tests and i am trying to put all information about sound quality tweaking in one place.

1. This is a must - wifi off, bt off, hdmi off, volume control off, eq off, resampling off.

2. added in /boot/config.txt :

force_turbo=1
avoid_pwm_pll=1
arm_freq=333
over_voltage=-7
core_freq=166
h264_freq=166
isp_freq=166
v3d_freq=166
gpu_freq=166
sdram_freq=166
sdram_schmoo=0x021e882c
over_voltage_sdram_p=5
over_voltage_sdram_i=3
over_voltage_sdram_c=-13
gpu_mem=16


3. added in /boot/cmdline.txt:

dwc_otg.microframe_schedule=0 dle=0 dwc_otg.nak_holdoff_enable=1 dwc_otg.fiq_fix_enable=0 dwc_otg.lpm_enable=0 smsc95xx.turbo_mode=N isolcpus=2,3

isolcpus is isolating two cpus only for mpd and works only on quadcore pi's

4. changed options in /lib/systemd/system/mpd.service, original value is uncommented:

#CPUSchedulingPolicy=other
CPUSchedulingPolicy=fifo

tried different, for me fifo sounds best.

#CPUSchedulingPriority=43
CPUSchedulingPriority=70

tried higher settings, but 70 is a good compromise

#Nice=-10
Nice=-15

also tried higher values, but -15 is a good compromise

#ExecStart=/usr/local/bin/mpd --no-daemon $MPDCONF
ExecStart=/usr/bin/taskset -c 2,3 /usr/local/bin/mpd --no-daemon $MPDCONF

this one is starting mpd using isolated cpus and no other processes are using those cpus.

My streaming is sounding as good, as never before and now it is clear for me, that underclocking cpus and ram is really great.

Thanks to anybody, who found out, how to "audiophilise" and "de-digitituslise" moOde

Maybe some of those tweaks (which are not making system unstable) can be implemented in moOde?
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 10. 4. 2018 11:23

bod 1. je zaklad, to nastavujem vzdy.
tie zvysne veci vyskusam, ale tam asi tazko posudim rozdiel... to je ako vnimat rozdiel medzi 256 a 320kb :) Uvidime.
Inak som sa dostal doma uz na tri nezavisle setupy s moode 4.1 - Hifiberry Digi+, Allo Boss DAC, IQAudIO DAC+. Kazdy ma iny ucel samozrejme.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jbajci 11. 4. 2018 16:32

Aktuální novinka.
Projekt Allo Katana je dokončen, dotestován a připravuje se masová produkce.
Jinak na volumio fóru jsem našel zajímavé testy rpi DACů, kdy další 5. kolo testování proběhne 19. dubna 2018 v Hamburku. Testovat se bude:
TERRATECHNOS – Terra-BerryDAC 2
mamboberry HD+ DAC with Crystek Clock
mamboberry HD+ DAC with IDT Clock
pi2design 502DAC PRO (yes !)
allo BOSS v. 1.2
allo Piano 2.1 with Kali in dual mono.
SABREberry DAC
odroid hifi shield 2
justboom dac zero
IQaudio DAC pro

Odkaz: https://volumio.org/forum/volumio-sound ... 18-40.html
jbajci
Junior

Odeslat příspěvekod Pixxel 11. 4. 2018 19:29

Jestli jsem pochopil z posledního testu tak Piano2.1+KALI se líbilo nejvíce. Mám radost:). Podle mého jsou všechny tyto lepší audiodesky hodně vyrovnané a řekl bych, že všechny hrají +-stejně kvalitně. Jen každá mají "svůj styl" hraní a to se různým lidem různě líbí. Osobně si myslím, že moje audioMalina je v mém řetězci aM - tesla transiwatt TW44 - tesla ARS821/Hifiman HE400i nejméně nejslabší. Čeká mě rekonstrukce, takže prvně pořeším přeměnu obýváku na obývací posluchárnu a pak už budu řešit jenom moodeplayer, zesilovač a bedny. Piano a KALI už zůstanou pač jejich výměnou za lepší DAC si nepolepším tak jako když vyměním tesly nebo vylepším akustiku
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sláveček 12. 4. 2018 10:38

_daRK píše:Neskúšal som to zapojiť do samostatného napájania usb-c, ktoré Allo BOSS DAC 1.2 má, rozdiel bol už keď som to pichol priamo do raspberry.


Ako to máš teraz celé napájané akým zdrojom ?
TV:Panasonic TX-L50ET60E
PC DAC Infrasonic Quartet+Onkyo TX-NR545+repro5.1:HARMAN/KARDON HKTS 5+VMA-II 2p
PC:DAC-HiFimeDIY Sabre USB DAC 2+SAMSON Media O.N.E 4a+AKG550 MkII, RPi2+ALLO Boss DAC 1.2+Onkyo TX-NR545/Pureaudio+VMA-II 2p
Sláveček
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků