Jak doladit zvuk v KODI

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Man5on 26. 2. 2019 16:20

Kodi využívám v Android TV Sony jako univerzální přehrávač pro hudbu i filmy přes připojený externí HDD do USB. Z TV do stereo zesilovače propojeno SPDIF/DAC FIIO/CINCH.
Moje otázka zní, je třeba nějak extra nastavit audio výstup v Kodi, abych měl jistotu, že když přehrávám hi-res audio 24/96(192), že nedochází k nějaké degradaci kvality, že z toho vymáčku skutečně maximum? Mám vše v Kodi nastaveno na default, nic jsem neměnil, zvuk jede, sluchem myslím, že skvěle, ale červíček mě hlodá, jestli není třeba ještě něco poladit v nastavení???
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 26. 2. 2019 22:37

U mě Kodi vše převzorkovává na 48kHz. Tedy to přehrávání není bitperfect. Mám Kodi na Raspberry Pi pod OSMC se zvukovou kartou HifiBerry DAC + Udělat se s tím určitě něco dá, ale musíš ovládat konfigurační soubory v linuxu, přesněji zvukového serveru Alsa. Je možné, že na tvém zařízení to bude jinak, případně to půjde někde nastavit bez nutnosti zasahování do konfiguráků. Otázkou je, zda to uslyšíš, když to bude hrát bitperfect. Zjistíš zda převzorkovává, když se na Kodi připojíš přes SSH (nevím, zda to na TV jde) a zadáš takový příkaz:

cat /proc/asound/cat /proc/asound/sndrpihifiberry/pcm0p/sub0/hw_params

kde sndrpihifiberry je název zvukové karty, který bude ve tvém případě jiný.

Vrátí ti to zhruba takovou odpověď:
access: RW_INTERLEAVED
format: S24_LE
subformat: STD
channels: 2
rate: 48000 (384000/8)
period_size: 2400
buffer_size: 9600

Kde rate:48000 znamená, že to Flac 96/24 převzorkovalo na 48kHz.
Vypadá to složitě, ale spoustu věcí o tom zjistíš na netu.
Pokud ti zvuk stačí, neřešil bych to, pokud nestačí, nahoď místo Kodi jiný soft na přehrávání hudby, který nebude převzorkovávat (opět netuším zda na TV Sony lze).

Omluva, nevšiml jsem si, že to používáš přes DAC FiiO (mimochodem jaký model?). Tam to bude asi jiné. Zobrazuje to FiiO vzorkovací frekvenci? Dá se předpokládat, že pokud to FiiO přehraje Flac např. z PC bez převzorkování, bude to u TV stejné.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Man5on 28. 2. 2019 11:44

DAC je Fiio D03k, což je převodník digitálního audia (až 24 bit, 192 kHz) na analog. O tento převod strach nemám. Spíš mi jde o to, co a a jak zpracuje KODI. Pokud by z 96khz udělal na výstupu 48khz, tak věřím, že to nemám šanci rozlišit, ale aby nesnižoval nahrávku v 24bit na 16bit, to by byla ohromná škoda...

Audio výstup v KODI je nastaven:
výstupní zvukové zařízení: android, audiotrack
počet kanálů: 2.0
zachovat původní hlasitost při sloučení zvuku: ON
rozdělení sterea: OFF
kvalita převzorkování: střední
průchod signálu: OFF
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod Lybuna 28. 2. 2019 12:35

no možná ten průchod signálu by měl být ON aby signál zpracovával pouze DAC ale jen u hudby,( i když by to mělo smysl asi jen u nějakého kvalitnějšího DAC) , zvukovou stopu filmu asi DAC nedá
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod rosswell 5. 3. 2019 09:29

Nevíte jak v KODI zobrazit bluray menu z ripu ?
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Man5on 19. 3. 2019 16:17

Menu u DVD i BR ripu umí Kodi v pohodě otevřít, až jsem se sám divil. Ne samozřejmě u MKV, kde žádné menu vůbec není...
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod Man5on 27. 3. 2019 14:05

martas38 píše:Kde rate:48000 znamená, že to Flac 96/24 převzorkovalo na 48kHz.


Pořídil jsem od Cambridge Audio DACmagic100, který zobrazuje vstupní frekvenci a bohužel se opotvrdilo, že z TV/KODI leze opravdu "jen" 48khz, čili všechny hi-res 24/96 převzorkuje. Jedná se zřejmě o standard Androidu, s tím nic neudělám. Otázkou je, a to nedokážu už ověřit, jestli hi-res předělá na 24/48 nebo ještě hůře 16/48??? :hm
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 27. 3. 2019 14:15

Je ten zvuk velká bída a vadí to při poslechu?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Man5on 27. 3. 2019 15:05

Zvuk je skvělej, o poznání lepší, vyrovnanější a detailnější oproti srovnání s totožnou nahrávkou na CD. Což nemusí být ani tak vyšší datovou kvalitou jako spíš tím, že hi-res nahrávky mají o mnoho lepší dynamický rozsah. Mastering dnešních CD je katastofální! Nicméně jsem si dal tu práci a nastavil si přehrávač v noťasu na bitperfekt, abych slyšel případný rozdíl při usb propojení a je to zase kousek lepší, ale není to už takovej rozdíl jako KODI vs. CD. Jenže komfort přehrávání z TV/KODI u mě vyhrál...
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 27. 3. 2019 15:52

Myslím, že slyším dobře a rozdíl mezi Flac 16/44,1 a 24/96 se poznat dá, ale na slepý test bych si teda určitě netroufl. Zkus si ho někdy dát, na netu tyto slepé testy najdeš a to ti naleje čistého vína. Mimochodem jaký zesilovač a repro máš? Do podobných zvukových průzkumů jsem se občas pouštěl se sluchátky, ale s repro bych si to netroufl určitě.
Ve tvém případě podle mě bude mít na výsledný zvuk podstatně větší vliv převodník v Cambridge vs převodník v CD (pokud tedy neposíláš digitální signal z CD playeru do CA), než datový tok nahrávky. Otázka taky je, zda je CD a hi-res nahrávka ze stejného zdroje, mastering nahrávky na CD i hi-res je podle mě stejný a rozdíly v DR CD vs hi-res nebudou zrovna uši rvoucí. Psychoakustika je mocná čarodějka.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Man5on 28. 3. 2019 10:28

Provedl jsem si spousty srovnání, nemám žádnou audiofilskou sestavu, repro sloupky Dynavoice f6 a CD + zesík 2x65W Denon. Z CD mám optiku do DACu, oproti internímu převodníku Burr Brown v CD playeru je rozdíl neskutečný, nahrávky mají rázem mnohem více detailů, není to jakoby zahuhlaný v basech. Každopádně vede čisté bitperfect propojení z noťasu, kde rozdíl je skutečně a jednoznačně slyšet, žádné placebo. Když Oldfield vybrnkává na kytaru, je přede mnou, to z CD necítím, o jemných detailech ani nemluvě. No, už jsem trochu mimo téma, kde se řeší KODI. KODI resp. android ten zvuk někakým způsobem nakrmí, přikrášlí, možná jen přidá hlasitost, nevím, zní na první poslech atraktivně, stačilo by mi to...ale při porovnání s hi-res bitperfect už nemůžu zpět 8-)
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod longie 7. 8. 2019 17:19

Zdravim,
je tady nekdo, kdo pouziva mmc Dune HD Pro 4K ?
longie
Junior

Odeslat příspěvekod Lybuna 8. 8. 2019 10:57

já mám Dune HD PRO co potřebuješ?
Lybuna
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků