Televize pro staršího člověka, 32" max., limit 10k

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 17. 4. 2019 16:15

Ahoj,

pomáhám vybírat telku pro maminku kamarádky, měla by mít snadné ovládání, je to pro člověka seniorského věku. Koupí televizoru chce vyřešit přechod na DVB-T2. Ohledně panelu typu VA/IPS tuším rozdíl, ale když je možnost mít z Alzy třeba low-endový Hisense H32A5100 za nějakých 3 500 (ano, není smart, je jen HD a má IPS panel), ale ta cena je úžasná. Jsem z Vysočiny a na vozíku, kamarádka z Prahy, takže není v mých silách nahlédnout do elekter, a obhlížet obraz. Limit bych nechtěl vyždímat na maximum. Obraz se bude chytat na anténu (pozemní vysílání).

Otázka na vás je, co má smysl chtít/vyžadovat a co je zbytečnost v úhlopříčkách kolem 82 cm? Má smysl šeřit, že jsou některé modely jen HD ready? Má smysl jít do FullHD? Myslím, že chytré funkce nejsou vyžadovány. Pokud vezmu kupříkladu hloupý Hisense H32A5100 za těch 3 500, připlatili byste třeba na Samsung řady N? Díky moc.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 17. 4. 2019 16:34

Co má teď za televizi? Nestačil by DBV-T2 set-top-box?
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 17. 4. 2019 16:57

Myslím, že krabičku nechce.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 17. 4. 2019 17:08

dockalacek píše:
Otázka na vás je, co má smysl chtít/vyžadovat a co je zbytečnost v úhlopříčkách kolem 82 cm? Má smysl šeřit, že jsou některé modely jen HD ready? Má smysl jít do FullHD?

To zaleži hlavne od sledovacej vzdialenosti.
10000,- (aj menej) je "slušny" rozpočet aj na nejaky schopnejši 40"-43" TV, v zavislosti od sledovacej vzdialenosti by to mohlo byť pre seniora vhodnejšie aj napr. z pohľadu viditeľnosti textu atd. Alebo nie je miesto na väčši TV?
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 17. 4. 2019 17:20

Jestli má smysl Full HD závisí na pozorovací vzdálenosti a taky na sledovaných stanicích, mimo ČT jich je v HD v pozemním vysílání minimum (a bezplatně jich ani moc nepřibude, pokud vůbec).
Samsung je tuším jediný, kdo má VA v 32", což na kontrastu poznat je, ale zda připlatit záleží na náročnosti konkrétního diváka. Sejde i na okolním světle.
Jinak i ten Hisense odvede dobrou službu. Pro Full HD za ještě pořád levno jde využít slevového kódu na Datartu na Philips 32PFS4132, ale jestli tam jedou převážně SD kanály, tak lepší kontrast u Samsungu z řady N4 bude vidět u všeho obsahu a HD panel postačí.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 17. 4. 2019 17:28

Ryan: co mám zprávy, jsme limitováni šířkou ve stěně cca 73 cm.

kvok: vidíš, tohle jsem vůbec nevěděl, že Samsung je jediný, kdo má ve 32" VA panel. Právě mě dost zarazilo, že i Hisense je IPS. Myslel jsem, že IPS je LG, pár modelů od Philipse, Sony a Panasonicu, ale jinak jsou všechny VA panel.

Jo, a potěšilo mi snadné ovládání, takže asi ten Hisense nebo Samsung. Co si myslíte třeba o tomhle?

https://www.teshop.cz/samsung-ue32m4002/
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 17. 4. 2019 18:07

Neviem či senior bude riešiť VA/IPS. Skôr môže v prospech Hisense hovoriť o rok dlhšia zaruka.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 17. 4. 2019 18:08

Zvážil bych, zda skutečně nelze akceptovat větší úhlopříčku, byť by to mělo znamenat nějakou drobnou přestavbu nábytku. 40" a 32" je velký rozměrový skok. Starší člověk si ho neuvědomuje, ale jeho oči by ho jistě ocenily.

U staršího diváka bych vůbec neřešil VA/IPS panel.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 18. 4. 2019 10:30

Díky moc, nakonec je šířka 78, ale i tak nás to stejně asi (u)drží na těch 32".
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radon 18. 4. 2019 12:13

třeba moje matka (80) má problém rozeznat SD a HD vysílání. Na TV se kouká z velké vzdálenosti a křeslo si nepřisune blíž. Jediné, co řeší je ovládání (musí fungovat na číselná tlačítka a je fajn když se nemusí přesně mířit) a kvalita zvuku. Byl bych tedy také pro větší obrazovku, trochu přestavět skříně ... ale já vím, nejde to :-)
U nás to také nešlo, tak jsme TV umístili na jinou stěnu a do díry po TV přišla přepážka a audio.
Logitech Duet, DAC1, K701, Vincent SP-996, Monitor Audio RS1, Wharfedale SW150
radon
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků