100hz pro sport: "100hz or die" nebo mýtus?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Je pro vás vyšší frekvence u TV při výběru důležitá?
Ano, "100hz or die" 15 %  28%  [ 15 ]
Ano, na sport je to nutnost 10 %  18%  [ 10 ]
Ano, hraju 120fps 3 %  5%  [ 3 ]
Ano, jsem citlivý na 24p judder a "stohercovky" si s tím nejlépe poradí 12 %  22%  [ 12 ]
Ano, vyžaduji zapnutou interpolaci 50hz zdroje do 100fps 3 %  5%  [ 3 ]
Ne, samotný typ panelu je pro mě podstatnější (VA x IPS) 7 %  13%  [ 7 ]
Po přečtení článku už tomu nevěnuji takovou pozornost 0 %  0%  [ 0 ]
Je mi to naprosto jedno 3 %  5%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 53

Odeslat příspěvekod polda 22. 5. 2019 11:45

Pravděpodobně umí na menších úhlopříčkách (možná procesorem) doostřit obraz na malé ploše,že není třeba dopočítávat.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maro2455 22. 5. 2019 12:40

stormborec píše:No ta interpolace může být vypnutá, nebo zapnutá na různou úroveň a jak je to přesně technicky provedeno to ti nikdo neřekne - jestli to třeba interpoluje teprve od určité rychlosti změn v obraze, nebo naopak od určité rychlosti už interpolovat přestane, nebo jestli to přidává trochu rozmazání do toho pohybu, aby to vypadalo plynulejším dojmem, nebo to funguje jinak podle toho jaký obraz je na vstupu, těžko říct...
Ono stačí to prostě vidět - např. jak je tady vzpomínána ta mapa v Hobitovi. Já to mám nastaveno na Samsungu na automaticky a nějak víc to neřeším.

Další věc je, že když jeden schání menší úhlopříčku než těch 55", tak tam prakticky také 100Hz nekoupí (tuším kromě některých nevýhodných Sony ve 49")

Jasne, mensi uhlopricky moc 100hz nemaji, na druhou stranu je to vyvoj trhu a vyssi pomer poptavky po vetsich uhloprickach, tzn. vyrobci ztraceji potrebu se zamerovat na mensi uhlopricky vice nez musi, proto prirozeny vyvoj lepsi technologie v nejvice poptavamem segmentu vetsich uhlopricek.
Ja sam mam Samsunga 46” a jak mu dojde dech tak poridim minimalne 65”. Nejsem zastancem tzv. obyvaci nabytkove steny a tudiz nebudu nikdy rozmery limitovany, ale to uz je na jine tema...
maro2455
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 22. 5. 2019 13:26

Nj., to je už zas ta otázka, jestli je až takový rozdíl jestli se jeden dívá na menší TV z menší vzdálenosti, nebo na větší z větší vzdálenosti.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 22. 5. 2019 13:33

Na větší je vidět mnohem více detailů, stává se mi ,že ve filmu kterej jsem předtím viděl třeba 50x se objeví 2-3 detaily ,které jsem nikdy nezaregistroval..
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maro2455 22. 5. 2019 13:42

Ano to je otazka, to uz je pak opravdu podle mistnosti apod. Ja si treba muzu hnout s gaucem tak, ze vzdalenost tv od hlavy muze byt mezi 3m-5m tak aby gauc v mistnosti nevypadal blbe - ze neni na svem miste. Takze ja mam na dnesni pomery dane, ze bych mel mit minimalne 65” uhlopricku.
maro2455
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 22. 5. 2019 14:02

Tak je to dáno dispozicemi toho pokoje, to je jasný...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kutil71 22. 5. 2019 15:40

Dobrý den, jak mě vysvětlíte. Díval jsem se teď na Columba, DVB-T2, CT1-HD, 50p na televizi Philips 43" 50Hz ( cena 9900 Kč). Vypnul jsem interpolaci snímků, obraz se cukal, při pohybu kamery do boku docela výrazně. Zapnu interpolaci, obraz je zcela hladký, plynulý. O úroveň lepší než s vypnutou interpolací.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 5. 2019 17:55

Původní filmový materiál by natočen na nízkou snímkovou frekvenci, tedy se při pohybu kamery objevilo trhání obrazu (pohyb kamery byl rychlejší, než obnovovací frekvence záznamu). Při interpolaci si televize "vymyslí" neexistující snímky prolnutím (do hry může vstoupit i pokročilá logika, která sleduje směr pohybu) a výsledný obraz je plynulý.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 22. 5. 2019 18:03

Samozřejmě se sleduje směr pohybu a to jednotlivých objektů v obraze, nic se tupě neprolíná, to by vypadalo...

Když je něco natočené jako film 24p, tak se to pro televizi zrychlí na 25 snímků a ty se pouští klasicky 50i, ovše pozor - v tomto případě se ze dvou sousedních "půlsnímků" složí jeden celý snímek, zatímco třeba v případě sportu, televizních studií atd. jsou sousední polosnímky posunuté časově o tu 1/50 vteřiny, tedy nelze je prostě složit - použije se deinterlacing, který vypočítá 50 celých snímků za vteřinu, takže takový třeba hokej je relativně plynulý i bez interpolace
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 5. 2019 18:06

Původní CRT televize měly sladěnou frekvenci projekce se zdrojem. Podobně jako staré promítačky blikaly synchronně se snímky. Proto trhání nebylo tak pozorovatelné ani při nižší snímkovací frekvenci. Dnes je to docela divočina a u TV je často souběh několika frekvencí - snímková frekvence zdroje obrazu, zobrazovací frekvence panelu a frekvence podsvitu (u LCD s jasem řízeným blikáním). Tyto tři frekvence o sobě vzájemně neví a ani nejsou nějak inteligentně řízeny. Proto výrobci nasazují více Hz, protože je vyšší šance, že se častěji frekvence sejdou. Představte si to jako tři auta na závodním okruhu, každé jede jinou rychlostí stejným směrem, míjí se a občas se stane, že se sejdou všichni tři vedle sebe.
Celkově je to komplexní a komplikovaný problém, který se u TV moc neřeší, protože nejsou zdroje videa s vysokým počtem snímků. Více je to viditelné u PC monitorů, kde není problém, aby grafická karta dodala třeba i 200+ originálních snímků za vteřinu.
U PC se to řeší tedy přímým řízením elektroniky LCD technologiemi freesync (AMD) a g‑sync (nVidia). Díky sladění obnovovací frekvence panelu a zdroje obrazu jsou pak plynulé i obrazové frekvence nižší než 60 Hz.
Zobrazovací frekvencí panelu je myšleno fyzické omezení LCD, tedy rychlost, kterou je panel schopen přejít od otevřeno (bílá) do zavřeno (černá). Aby to výrobci nějak obešli, udávají odezvu mezi šedá-bílá/černá-šedá, či-li kratší stav a horší výsledek.
Technologický limit u TN je 1 ms a u IPS kolem 3-4 ms. Kvalitní IPS panel je tedy schopen teoreticky zobrazit 250 změn (Hz, 1000/4). Nicméně bez možnosti řízení a sladění signálu může být výsledek daleko horší, protože se frekvence nesejdou dostatečně často. Proto je více Hz výhodnější, protože pak TV má více šancí se trefit :)
A pokud vám to přijde nesmyslné, tak ano, pocit je správný. Ovšem pravda je taková, že krom zmíněného freesync/g‑sync u PC to výrobci TV (platí pro všechny LCD, tedy i pro projektory) řeší až u dražších modelů, pokud vůbec.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 22. 5. 2019 19:23

Původní CRT zobrazovala nativně prokládaný obraz - tedy sudé a liché řádky zvlášť.
LCD musí před zobrazením prokládaného zdroje (sport, zprávy, studiové záběry) provést deinterlacing - vypočítat z 50 půlsnímků 50 celých snímků.

Podsvícení bliká na nějaké frekvenci (ale také nemusí blikat - např. u Sony) - blikání podsvícení teoreticky evokuje ostřejší podání pohybu, ale také způsobuje dojem zdvojeného zobrazení hran. Vyšší frekvence je výhodnější kvůli únavě očí.

Vyšší frekvence LCD (tedy 120Hz místo 60Hz) je výhodná kvůli tomu, že 24 snímků se dá zobrazit jako 5x24=120, zatímco 60 není násobek 24, takže se zobrazí 2x12 + 3x12 = 60. Tedy samozřejmě na střídačku 2 3 2 3 2 ... (judder)

Jinak pokud je zdroj např. 50i a zobrazí se na 50Hz TV, tak to vynde úplně nastejno jako když se zobrazí bez interpolace na 100Hz (za předpokladu stejně rychlé odezvy)
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod indeshit 22. 5. 2019 20:42

Kutil71 píše:Dobrý den, jak mě vysvětlíte. Díval jsem se teď na Columba, DVB-T2, CT1-HD, 50p na televizi Philips 43" 50Hz ( cena 9900 Kč). Vypnul jsem interpolaci snímků, obraz se cukal, při pohybu kamery do boku docela výrazně. Zapnu interpolaci, obraz je zcela hladký, plynulý. O úroveň lepší než s vypnutou interpolací.


plynulý, ale vyumělkovaný - říká se tomu efekt mexické telenovely / soup opera efekt.
Já bych to zakázal, ale samozřejmě každý má na to jiný názor.
Mám na to stejnej názor jako Tomík a Chris

https://www.zive.cz/clanky/tom-cruise-z ... fault.aspx

Film není realita, film je film. Ještě by kluky mohl podpořit Donnie Trump a uvalit na to zákaz a bylo by. Výrobci TV už by si netroufli udělat film plynulei, jinak by skončili jako ...wei :)

-- 22. 5. 2019 20:46 --

Film je 24p cajk (pro mě), ale u sportu a nefilmů obecně by vyšší snímkovací frekvence zdroje byla velmi ku prospěchu...byl by to daleko větší přínost než honba za vyšším rozlišením
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 22. 5. 2019 20:51

To bych si pak nainstaloval nějaký ten InterFrame a stal by se ze mě interpolační disident :D

Jinak mohli by to taky točit jeden snímek za vteřinu a pak by sis ty filmy mohl pouštět jako slideshhow :D
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kutil71 22. 5. 2019 21:18

"Původní filmový materiál by natočen na nízkou snímkovou frekvenci, tedy se při pohybu kamery objevilo trhání obrazu …"
No to já vím, ale mě zajímá, jak se to dopočítá. Zdroj je 50p ( progresivně), TV je 50Hz. U 100Hz TV bych chápal, že se vloží interpolovaný snímek a dopočítá na 100Hz. Další příklad: ta TV neumí interpolovat 25p, dopočet nefunguje. Když ale tento zdroj přehraji v připojeném set top boxu, jehož výstup je nastaven na 50p, tak interpolace v TV bez problémů funguje a obraz je pěkně plynulý.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yamer 23. 5. 2019 07:49

Miluju názor, že přechod ze SD na HD je OK, ale přechod z 24 FPS na (například) 60 FPS je fuj. :)

Podle mě je to jen otázka zvyku a kdyby měly filmy 60 FPS od počátku věků, tak ti samí staromilci v čele se zasloužilými režiséry by úplně stejně vážně tvrdili, že správný filmový feeling můžeš mít *jedině* při 60 FPS a nikdy jinak. :-D
Yamer
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků