Prosím o radu:Windows 10 7.1 zvuk a receiver

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Oldtimian 8. 7. 2019 17:09

Zdravím dobří lidé!

Nalákali mne na Dobly Atmos a tak jsem pořídil receiver ONKYO TX-NR575E (s PC propojen skrz HDMI), 7.1 soustavu, chvíli zápasil s Windows 10 a povolením Dolby Atmos a nakonec zvítězil - má li film či hra zvuk ve formátu Dolby Atmos, receiver to rozpozná a hraje správně. Potud vše dobré.

Všiml jsem si ale, že pokud přehrávám film který má stereo zvuk, hrají pouze dva přední reproduktory nehledě na to zda na receiveru navolím Dolby Surround či DTS:Neural X. V nastavení zvuku ve Windows 10 mohu zvolit možnosti 7.1 či Dolby Atmos for Home Theater, přičemž rozdíl v tom co by to potom mělo dělat mi uniká, zvuk se zdá stejný a Dolby Atmos receiver rozpozná v obou režimech. Ať zvolím ten či onen, receiver hlasí input MCH PCM 7.1 a stereo je stereem nehledě na Dolby Surround či DTS:Neural X. Jedině pokud v nastavení Windows zvolím režim stereo, pak začnou DS a DTS:NX konat svoji práci a rozmixují stereo i do ostatních reproduktorů. Jenže pak samozřejmě nefunguje 7.1 zvuk a Dolby Atmos ve hrách a filmech. Nezbývá tedy, než to otrocky přepínat dle použití...

Měl jsem za to, že zvolím li ve Windows 7.1 či Dolby Atmos režim, stereo input bude do receiveru posílán jako stereo a vícekanálový zvuk jako vícekanálový a receiver si to pak už přebere. Vypadá to ale, že v těchto režimech Windows posílají stereo signál jako 7.1 signál kde zbývajících 6 kanálů je zaplněno "zvukem ticha". Receiver tedy nepozná stereo a nevidí důvod jej mixovat do ostatních reproduktorů a prostě jej přehraje jak je... Taková je tedy aspoň má osobní, zcela laická teorie...

Je tu možnost to ručně neustále přepínat, ale to je krajně nepohodlné. Prosím tedy kohokoli v tomto ohledu vzdělanějšího o radu jak přimět Windows posílat receiveru stereo jako stereo, 7.1 jako 7.1 a Dolby Atmos jako Dolby Atmos... Vrtám se v tom už nějaký čas a bez kýženého výsledku.

Předem děkuji komukoli kdo mi s tímto pomůže...
Oldtimian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Luda9sl 8. 7. 2019 19:55

Zvlaštní.Možná pujde o přehrávač.Ja používám MPC-HC a Mirillis.Když pustim film 7.1 hraje 7.1 pustim film 5.1 mam na vyběr 5.1 nebo virtualní 7.1 přes receiver.Pustim stereo Tak mam na vyběr 2.0, nebo virtualně 5.1,7.1 na receiveru. Vše myšleno s DD nebo DTS.Pokud pustím Něco s MP3 nebo jinym hnusem hraje to podle možnosti receiveru "ruzně". Pustim hudbu přes foobar receiver detekuje PCM 2.0 a hraje stereo.Nemam zatim Dolby Atmos receiver takže o tom ti neřeknu.Ale jednou sem zkoušel ve windows ten jejich Atmos profil a už to nikdy zkoušet asi nebudu.Byla to jakasi patlanice čehosi.Pro hry používám 7.1 PCM.

Jinak by se ****** na Atmos windowsu a používal bitstream přehrávače.
Naposledy upravil Nick Cave dne 8. 7. 2019 20:24, celkově upraveno 1
Důvod: vulgarita
Luda9sl
Junior

Odeslat příspěvekod Oldtimian 8. 7. 2019 20:43

Běžně používám VLC, ale na testy jsem používal ten Windowsí nativní Media Player či jak se jmenuje, nemá žádné detailní nastavení zvuku a tak není kde co pokazit. Zkoušel jsem MPC-HC, ale výsledek stejný, chci li dostat virtuální 7.1 ze stereo zdroje, musím v oknech nastavit že mám jen stereo repro a pak teprve to receiver zachytí jako stereo signál a tak s ním pracuje. Cokoli jiného nad stereo receiver vidí jako vícekanálový zdroj a tak jej jen pouští kam má...

Nemáš li Dolby Atmos receiver, pravděpodobně jsi mohl zapnout pouze Dolby Atmos for Headphones a ne Dolby Atmos for Home Theater, ten mi to umožnilo zapnout až po připojení kompatibilního receiveru a nainstalování Dolby Access aplikace (+ to stálo trochu víc úsilí jej skutečně zvolit, neboť někdy byla ta možnost zašedlá, někdy se nastavení neuložilo a různé trable kde hrála roli reinstalce NVidia driverů pro grafárnu - z nějakých důvodů to má na to vliv, možní kvůli HDMI). Jak říkám, volby 7.1 a Dolby Atmos for Home Theater jsou skoro k nepoznání (nemám tušení co ten Dolby Atmos for Home Theater má či nemá dělat, ale bez něj receiver nerozpoznal hry s Dolby Atmos (Metro:Exodus))...

Říkám si zda to není nějak v receiveru, ale když ve Windows zvolím stereo, tak receiver pracuje jak má, tedy to bude spíš Windowsí problém....

Pokud by to někomu pomohlo, když zrovna nehraje žádný zvuk, receiver místo MCH PCM 7.1 hlásí ANALOG. Když začne hrát zvuk, v receiveru to cvakne a začne hlásit MCH PCM 7.1... Možná je to normální, možná ne, jen pro zajímavost...
Oldtimian
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků