Poslech starých LP, nic moc?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod trempik 9. 7. 2019 09:37

Ahoj. Mnoho let odpočívala elpíčka v krabici, tenkrát Panton a Supraphon, dost málo hraná na diamantových hrotech VM 2102. Vybalil jsem i gramofon NC 500, vyměnil vložku za základní typ Audiotechnica a zapojil do svého Yamaha AS 500. Přišlo velké zklamání. Řekl bych, že zvukový výstup odpovídá zvuku před těmi mnoha lety, kdy jsme byli vděční za jakýkoliv bas a přidání na výškách, MDA 2020 byl můj vrchol techniky. Reprobedny neřešme, těma to nebude, jsem si jist. (pozn: Chtěl jsem se zeptat na bastlířském Audiowebu, ale nemohu se kvůli cookies přihlásit)
Takže : 1. Desky jsou mizerně nahrané (jistě, ne každá hraje úplně hrozně) 2. Není seřízen gramofon (no, nevím...) 3. Předzesilovač MM v zesilovači je mizerný (tomu moc nevěřím, dnes jsou všude obvody NE 5532)
-----------------------------
Pokud to nepůjde zásadně a jednoduše vylepšit, s lehkým srdcem to vzdám.
Poslech CD je na stejných komponentech mám se základním přehrávačem výrazně brilantnější.

Díky za názory.

-- 9. 7. 2019 11:21 --

Zapomněl jsem přidat: Vložil jsem do gramce desku made in Poland. Zvuk absolutně v pořádku. Takže, jako všude, ach ty nahrávky!
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 7. 2019 13:40

Vtipné je, že spousta moderních LP je ryto z mixu pro CD. Vyloženě analog už dnes neexistuje. I ty nejlepší dnešní LP mají za sebou kvalitní, leč digitální studiový mix. Proto má dnes gramofon smysl pro původní staré desky, u těch novějších materiálů bych už preferoval bezztrátový studiový mix a vhodnou online službu.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 10. 7. 2019 14:39

Emil Pastelka píše:Vtipné je, že spousta moderních LP je ryto z mixu pro CD. Vyloženě analog už dnes neexistuje. I ty nejlepší dnešní LP mají za sebou kvalitní, leč digitální studiový mix. ...


Hlavne asi treba povedať, že dnes už asi neexistuje štúdiový analógový záznam, to boli tie široké pásy pohybujúce sa rýchlosťou 76 cm/s. a tie magnetofóny boli velké ako nábytkové skrinky na kolieskach
https://www.danielmcadam.com/AAD-ADD-DDD.html

Môj názor je, že vinyl má význam len asi v troch prípadoch, ak sa daná hudba nedá zohnať na CD nosiči, ak sa dá zohnať na CD nosiči ale iba v tzv. remaster vydaní, kde je potlačený dynamický rozsah pôvodnej nahrávky tzv. loudness war /http://www.audiodrom.net/cs/dynamika/ a za tretie keď má niekto radosť z platní, radosť z obsluhy gramofónu, má velkú zbierku platní, páči sa mu ten často nedokonalý zvuk sprevádzaný praskaním, proste proti gustu žiaden dišputát, ale tá dnešná móda gramofónov je podla mňa len šikovný marketingový ťah ...
Sorry, tu to máte ovela lepšie popísané: http://www.audiodrom.net/cs/jak-to-vidi ... vek-vinylu
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 7. 2019 15:12

Naprosto souhlasím. Jen mne u desek štve, že se relativně snadno poškodí. Ideálu se blíží stav, kdy desky převedete do digitální "studiové" kvality (192 kHz/24 bit). Samozřejmě to vyžaduje reprodukci přes vhodný DA převodník.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 10. 7. 2019 19:29

Už jsem pár ripů z desek do Flac 192/24 slyšel a zatím to vždy lupalo. A myslím si, že to bude praskat i když deska nikdy před tím nehrála. A z toho důvodu ten dynamický rozsah oželím a zůstanu věrný digitálním nosičům. Podle mě mají desky v dnešní době význam jen pro DJ, kde můžou snadno měnit rychlost, skratchovat, míchat dvě skladby dohromady atd. Jinak současná móda desek je taková hipsteřina.
Chord Mojo, Audio-gd NFB 12 -> Beyerdynamic DT880 Edition 2005, AKG K 142HD
HiBy R3, Shanling M1 -> TSMR3 Pro, Trinity Delta
Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 7. 2019 23:01

Bral jsem to tak, že mám na desce něco, co v digi neexistuje, nebo má mix horší kvalitu.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků