VMA-II S vs. TOTEM 100-B HPE vs. Q-Acoustics 3050(i)

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod petison 28. 7. 2019 07:11

Tombas , to nemá cenu. Na Denkeze nereagovat.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 29. 7. 2019 11:19

Nejde o Denkeze, ale o ostatní, co přišli pro radu, aby si nemysleli, že každý zesilovač je ze své podstaty a principu vždy neutrální a můžou k němu připojit cokoliv a stejně to bude hrát skvěle.
Hrát to bude, ale nemusí to hrát skvěle, resp. v jiné kombinaci by to hrálo podstatně líp.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vencaxxx 29. 7. 2019 11:34

Ale to denkez nepsal ne? Psal že se konstruuje jako neutrální, resp. je to cílem konstruktera, čemuž bych i věřil. Nicméně pokud je zadání zároveň vejít se do nějakého rozpočtu tak se prostě musí udělat kompromis v návrhu a logicky použít levnější / horší součástky a tím se ten zvuk od ideálu někam posune. Proto se v nižších cenových dá mluvit o "specifickém charakteru" ale jestli to byl záměr autora se dá pochybovat. Napovídá i to, že dražší zesilovače se posouvají většinou blíž k neutralite.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 29. 7. 2019 12:58

Určitý zvukový charakter vyplývá už ze samotné konstrukce zesilovače, lampové mají prostě jinou charakteristiku danou použitým řešením, než tranzistorové nebo digitální.
Jinak je to jak píšeš, snahou je asi vždy neutralita, ale v rámci určité cenové kategorie s kompromisy, danými úsprami.
Vhodnou kombinací se pak dá dosáhnout příjemného, neagresívního a přirozeného projevu, byť ne zcela neutrálního nebo analytického, který není tzv. pod dekou nebo naopak příliš agresívní.
Stejně tak jsou každé reprosoustavy jiné, některé jsou citlivější, jiné naopak "žravé" (např. některé VMA) a vyžadují výkonný zesilovač. Ani zde neplatí, že může uspokojivě hrát cokoliv s čímkoli.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 7. 2019 13:57

Ano, jde o ostatní, co přišli pro radu, aby si nemysleli,
- že je návrháři zesilovačů je navrhují na určitý charakter zvuku,
- že má každá značka svůj "charakteristický" zvuk.
Že hraje každý zesilovač jinak? Možná ano, jenže ty rozdíly jsou násobně menší, než se zde prezentuje.
Pokud by platil opak, pak by na internetu dávno byla tabulka s popisem charakteristického zvuku zesilovačů.
Pokud se zesilovače (v dané cenové a konstrukční třídě) objektivním měřením sotva dají rozeznat, pak jakékoliv subjektivní hodnocení může mít platnost jen je-li provedeno formou slepého testu.
Nadto se při subjektivním hodnocení používají zhusta pojmy, které se jen těžko dají objektivizovat, např. muzikální, analytický, studený, neunavující, ostrý...
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 29. 7. 2019 16:08

V Hi-Fi a hodnocení zvuku těžko uspěješ s pouhou objektivitou, což jsou měřitelné parametry, když vnímáni zvuku je čistě subjektivní záležitost. Každý to má trochu jinak a každý trochu jinak slyší a to i v každém věku. Hudebníci nebo lidé s letitými poslechovými zkušenostmi jsou mnohem citlivější na zkreslení zvuku vlivem nedokonalé reprodukce. Pak je tedy na každém, kdo si nějaké zařízení pořizuje, aby si vybranou kombinaci nebo kombinace pečlivě poslech a rozhodl se dle svého subjektivního pocitu.
A potom, jak jinak chceš slovně hodnotit subjektivní pocity, než výrazy teplý, měkký, detailní, zastřený, ostrý...
Slepý srovnávací test s přesně nastavenými parametry a v kontrolovaných podmínkách je v běžném životě nereálný a v podstatě i zbytečný.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 7. 2019 16:52

Tombasi, pokud je vnímáni zvuku je čistě subjektivní záležitost, každý to má trochu jinak a každý trochu jinak slyší, a to i v každém věku, jinými slovy, že to je nepřenositelná zkušenost, tak s tím by se dalo souhlasit.
Jinak já nemám potřebu vyjadřovat se v zásadě nevysvětlitelnými pojmy, jako jsou např. teplý, studený, měkký, analytický, ostrý, muzikální... to je věc toho, kdo tu potřebu má a co tím vlastně myslí.
Slepý test není nereálný a pokud někdo tvrdí, že je zbytečný, tak jedině proto, že ví, že slepý test dává zcela jiné výsledky, než subjektivní hodnocení.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 29. 7. 2019 17:17

Proto je vždy nejlepší radou osobní poslech.
Nevysvětlitelné pojmy jsou pochopitelné pro ty, kteří mají dostatek vlastních poslechových zkušeností a dokáží je převést do srozumitelné informace a stačí pro základní představu o charakteru daného přístroje nebo reprosoustavy.
Základní proto, že by měl opět následovat poslech a konfrontace vlastních zkušeností s těmi získanými odjinud.
Slepý test např. při nákupu reprosoustav, kdy každý vybraný pár má jiný prodejce v jiné poslechové místnosti připojený na jiný zesilovač a zdroj, je nereálný.
Dostat všechny vybrané reprosoustavy na jedno poslechové místo pro provedení poslechového testu je v běžných podmínkách nereálné. Znamenalo by to je všechny objednat, zapůjčit nebo zakoupit, převézt na jedno místo, udělat test, jedny vybrat a zbytek vrátit nebo prodat.
Myslíš, že je to reálné? Navíc některé komponenty jsou dostupné jen přes e-shopy bez možnosti poslechu, ale takový nákup se nedá vůbec doporučit, i když je v dnešní době nejběžnější, minimálně u levnějších komponentů.
Zajímalo by mě, jesli Denis30 slyšel to Onkyo předtím, než ho koupil. Tipnu si, že ne.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denis30 29. 7. 2019 17:26

Ano, je to pravda, Onkyo jsem před nákupem neslyšel. Vsadil jsem na zkušenosti a doporučení jiných.
Denis30
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 29. 7. 2019 18:08

:roll:
No jo, jako většina, ale nehaž flintu do žita, kromě zesilovače mnohem více ovlivňují zvuk reprosoustavy a hlavně akustika poslechové místnosti.
Když zvolíš dobře repro a případně upravíš akustiku místnosti, budeš spokojený.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 7. 2019 18:32

Tombasi, tato diskuse nikam nevede, každý máme jiné zkušenosti. Ty moje jsou podpořené navíc znalostí z návrhu a stavby zesilovačů, nejenom z jejich poslechu.
Musel jsem jen reagovat na tvou poznámku, že návrháři dávají do svých návrhů zesilovačů nějaký "charakteristický" zvuk. To je naprostý nesmysl.
Tím bychom to mohli ukončit.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 29. 7. 2019 18:49

Souhlas.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denis30 30. 7. 2019 07:06

tombas píše::roll:
No jo, jako většina, ale nehaž flintu do žita, kromě zesilovače mnohem více ovlivňují zvuk reprosoustavy a hlavně akustika poslechové místnosti.
Když zvolíš dobře repro a případně upravíš akustiku místnosti, budeš spokojený.


No, to je právě ten zádrhel - nebo to taky můžu svým výběrem posunout opačným směrem :-) .
Nemám nic naposloucháno, takže ani moc nevím, co bych měl hledat a na co si dát pozor. Ano, dokázal bych si určitě vybrat, kdyby byly mnou vybrané repro na jednom místě, jen by se mezi sebou přehazovaly u stejného zesilovače. Jenže to jsi už psal výše, tohle není pro mě moc reálné.

Zmiňuješ se tady o akustice místnosti - dokázal by jsi mě prosím odkázat na nějaké hlavní zásady, které dodržet a čeho se vyvarovat? V tuto chvíli by to pro mě neměl být moc velký problém, protože ona "poslechová" místnost zrovna prochází rekonstrukcí.
Denis30
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 30. 7. 2019 07:22

Vůbec se toho neboj, zkus si poslechnout pár beden někde ve studiu, nebo na nějaký výstavě a klidně i z různých cenových kategorií, pak budeš mít hrubou představu co se dá čekat od různých beden. Pak bych proste vybral to co se nejvíc přiblíži tvému ideálu a dal to neřešil.
Akustika udělá fakt hodně, ale i kvalitní nahrávka, převodník (DAC) atd. Já ze svy zkušenosti bych dával pozor na holej strop/podlahu a jinak celkem běžně zabydlena místnost by neměla být problém. Taky umístění beden v prostoru má vliv.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denis30 30. 7. 2019 07:52

Takže sádrokartonový strop s bodovkama asi nebude úplně nejlepší,že? Pomohla by nějak vata nad sádrokartonem? Nebo co tam mám dát?
Denis30
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků