Z jedné antény DVB-T do 4 pokojů

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod indeshit 21. 8. 2019 20:14

Zdravíčko vespolek,

prosím o radu.

Chtěl bych pomoct sousedovi s instalací DVB-T příjmu, ale sám zjišťuju, že si v tom nejsem jistej. Rozvody po baráku do všech 4 pokojů jsou připraveny. Jde o to dát na anténu na střechu, kde už kabely jsou taky připraveny.
Na solo TV to funguje v pohodě.
Uvažuju o koupi tohoto bazmeku https://www.alza.cz/rozbocovac-fvs-4-sm ... JEQAvD_BwE

Bude útlum permanentní, či pouze v případě, že poběží vysílání v několika TV najednou?
Myslíte, že je dané řešení je dostačující, či bude nutný nějaký zesilovač jako kompenzace ztrát rozbočením? Případně zcela jiné řešení?
Technika samozřejmě můžeme zavolat, ale pivo nám pak bude chutnat víc po dobře zvládnutém úkolu :)

Děkuji zdvořile
(čekám odpověď "Tak toho technika zavolejte." , ale přesto to risknu :) )

(na oplátku zase kdyby někdo potřeboval pomoci s TV, zejména s nějakým premiovějším modelem, tak častokrát zvládnu zajistit lepší ceny - hlavně Samsung QLED)
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ilja2001 21. 8. 2019 21:20

Tak technik by byl jistější volba, nicméně koupě rozbočovače asi nikoho finančně nezruinuje.
Jenom ten rozbočovač v odkazu je rozsahem pro satelitní přijem.
Pro pozemák je https://www.alza.cz/fv-4-d305603.htm . Ten ale nemá průchod pro případné napájení zesilovače, pokud by bylo třeba. Přeci jenom ten výběr na alze není největší. Spíše by to chtělo nějakou prodejnu anténní techniky.
Jinak útlum bude permanentní, takže je otázka, jak silný signál je v místě a zda zvládne útlum rozbočovače a jednotlivých kabelů.
Další nákup pak může být zesilovač, ale jenom pro pokrytí ztrát, ať není příliš přebuzený signál.
Naposledy upravil ilja2001 dne 22. 8. 2019 08:25, celkově upraveno 1
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 22. 8. 2019 04:48

Vždy se povídalo, že nejdůležitější pro digitál je kvalitní anténa s vysokým přirozeným ziskem. Tedy tak, aby se signál dál jen přizesílil pro případné ztráty.

Nákup čehokoliv v tomto směru bych provedl ve speciálce. Tam lze případně i situaci konzultovat s odborníkem.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 22. 8. 2019 09:22

Není lepsí pouzít odbocovac,který má preci jen nizsí útlum.Je to jen teoretická úvaha,v praxi nastudované nemám.Pokud bych to resil,urcite bych se na to podíval.
Chord Hugo ,Mojo+Poly,Fluid Audio FX8,Astell&Kern AK300,AKG Q 701,Beyer DT 990,Senny Amperior,Trinity Delta a Master,Senny HD800S,MDR-1000X, MDR-XB70BT,Shure 535 LTD,Beyerdynamic T5 2g,ProPhile8,Schiit Modi3,Magni3,DragonFly Red,Arcam rHead
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spyko 22. 8. 2019 13:44

Na 4x rozbočení bych i jako laik nekoupil neaktivní rozbočovač,jedině aktivní-nebo zesilovač z rozbočením přímo k anteně,i super dobrá antena neutáhne 4tv,chtělo by to technika-nebo si pohrát pokus-omyl,to je ovšem na delší dobu!
spyko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod orlov 22. 8. 2019 16:32

Základ je kvalitná anténa a použiť niečo takéto https://www.dipol.sk/aktivny_antenny_ro ... _B1215.htm
orlov
Junior

Odeslat příspěvekod ilja2001 23. 8. 2019 15:43

Osobně nemám úplně nejlepší zkušenosti s aktivními rozbočovači. Stávalo se mi, že byl signál rušený, zda ze zdroje nebo nedokonalým odstíněním netuším.
Navíc je u nich problém s umístěním na střechu, protože potřebují vesměs přípojku elektriky, jelikož nejsou napájeny po koaxiálu, ale přes separátní konektor. A ne každý na střeše/pod střechou má přípojku.
Pokud bude potřeba zasílení, tak raději zesilovač u antény a následně pasivní rozbočovač. Napájení pak někde z místa TV po koaxiálu, jenom musí rozbočovač umět propustit napájení na některém z výstupů.
Když si vemu, že koaxiální kabel má útlum někde kolem 1,5 dB/10 m, pasivní 4x rozbočovač 7 až 8 dB, tak by mohl stačit nějaký zesilovač cca 10-14 dB, pokud nejsou v baráku velmi dlouhé rozvody. Ale na první vyzkoušení bez zesilovače bych koupil jenom ten rozbočovač za pár peněz. Pokud má dobrý signál, může to jet i na 4 TV spolehlivě. U digitálu lepší slabší, ale kvalitiní nerušený signál, než přezesilovaný.
Mám doma obdobné zapojení pro cca 6 odběrných míst se zesilovačem 14 dB a několika obyč 2x rozbočovači za sebou a právě po zrušení aktivního rozvočovače vše funguje tak jak má.
Ale jinak souhlas, kvalitní anténa je základ.
ilja2001
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků