Náhrada za starý CRT Samsung

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 8. 2019 23:38

Tak chtěl jsem něco většího, ale ne více jak 50", ale nyní po tom co jsem zde v této diskuzi načerpal informace tak od těch 50" raději asi definitivně ustupuji. Přemýšlel jsem o něčem 45" - 47", ale tyto velikosti se asi nevyrábí nebo jen velmi výjimečně. Nakonec jsem prozatím rozhodnutý na 43" což je asi běžná velikost televizi a pod tuto velikost dolu bych už asi nechtěl jít.

V mým případě je ale ještě jedná věc. Potřebuji aby ta televize podporovala protokol DiSEqC 1.2 pro natáčení satelitní antény a jeho napájení z televize přes koaxiální anténní kabel. Mám na střeše z minulosti motor STRONG SRT DM 2100 a rád bych ho ještě nějak využil pokud to půjde. Jinak bych o satelitu asi neuvažoval. Infoirmace ohledně toho protokolu DiSEqC se ale bohužel nikde neuvádí i když pro některé lidí to může být důležitý údaj a neví to většinou ani prodejci televizi. U toho LG 50UK6300MLB jsem si to trochu pracně zjistil, že DiSEqC 1.2 a napájení motoru podporuje a nyní to pro jinou televizi budu bohužel muset zjišťovat asi zase znova.

Také bude zajímavé až Polsko přejde na DVB-T2. Bydlím blízko polských hranic a proto přijímám i polské televizní stanice a rád bych je přijímal i po přechodu na DVB-T2, ale s tím může být trochu problém. Poláci v DVB-T2 mají asi používat zvukový kodek AC-4 který podporuje asi jen velmi málo televizi.
https://www.televizniweb.cz/2019/02/rovnez-polsko-prejde-na-dvb-t2-pouzije-stejne-jako-cesko-a-nemecko-kodek-hevc/
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod rejca 24. 8. 2019 02:45

49" (50") je na 2.5m zcela v pohode (mnohem lepsi nez analog na velkem crt) i na sd, ale v T2 bude CT HD multiplex a ke stazeni je tuna hd obsahu. Byla by velka skoda koupit jen 43"... A hlavne TV se kupuje na roky dopredu...

Mame v rodine 32, 42, 49 a 55" TV a na 2.5m urcite 49-50". Crt je minulost zvyknete si rychle. 43" je hrozne mala...

Mensi TV doporucuje jedine ten, kdo nezkusil nebo nema misto na vetsi. Nechte se zviklat obzlaste s horsim zrakem!
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod vlazy 24. 8. 2019 10:43

Děkují všem za ochotu poradit, ale z těch všech rad ohledně vzdálenosti a velikosti obrazovky jsem už docela dost hodně zmatený. Někteří tu do mne "hučíte", že na 50" obrazovce bude obraz hrozný a že třeba na 43" by to mohlo být lepší nebo v pohodě a jiní zase, že 50" nebo i více by určitě vyhovovalo. Jsem z toho dost v rozpacích jakou velikost obrazovky si vybrat, tak abych pak nelitoval, že je to velké nebo malé. Je to pro mne těžké rozhodování když se v tom téměř vůbec nevyznám a nemám s tím žádné zkušenosti.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod Kutil71 24. 8. 2019 11:19

Na to Vám přece nikdo neodpoví, co člověk, to jiné oči a jiný názor. Nejlépe je si to někde odzkoušet. Já mám 43" TV (VA)a můžu měnit trvalou sledovací vzdálenost od 2m do 2,8m a po několika měsících jsem dospěl k pro mě optimální vzdálenosti 2,2 -2,3m ( DVB-T2), pokud sleduji UHD tak si přisednu na 1,2-1,5m. Záleží také hodně kromě kvality zdroje na nastavení TV, podsvícení, kontrast. Pro mě by byla 50" optimální na zhruba 2,7m, 55" na zhruba 3m. Ale pokud bych měl fixně 2,5m, volil bych 50" a to už i z důvodu pro mě lepšího panelu (VA).Nejlépe k někomu zajít a podívat se.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 24. 8. 2019 14:10

Jaký máte kdo skutečný názor na LG 43UK6300, ale raději ne něco typu "tak si tuto televizi kup když se ti líbí, protože už tu o tom dlouho diskutuješ".
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 24. 8. 2019 14:29

vlazy je hloupost ustoupit od 50" a jít cestou menší úhlopříčky. Nejsem extrémista na velikosti TV vůči pozorovací vzdálenosti, ale domnívám se, že děláš chybu.

Motorem natáčené paraboly povětšinou podporují televizory Samsung s integrovaným satelitním tunerem. Tím ale nechci říct, že to tak je ve všech případech, nebo, že jiný výrobce tento protokol v žádném TV nemá.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kutil71 24. 8. 2019 21:51

LG 43UK6300 má panel IPS a RGBW. IPS v tmavé místnosti nezobrazí černou. Podívejte se na video:
https://www.youtube.com/watch?v=kij0_bpZuY4
1min. 50s od začátku uvidíte rozdíl mezi IPS a VA, 4min. 35s uvidíte rozdíl RGBW a RGB.
Webovým překladačem přeložené hodnocení z rtings.com:
"LG UK6300 je slušný televizor RGBW IPS se širokým pozorovacím úhlem, takže při pohledu z úhlu zůstává přesný. Bohužel, při pohledu v temné místnosti, černé vypadají šedě kvůli nízkému nativnímu kontrastu, ale při pohledu ve světlé místnosti to není patrné. Mimo obvyklou strukturu pixelů „RGBW“ může také dojít ke ztrátě ostrosti menších detailů a přímek, zejména při použití jako PC monitor."
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 24. 8. 2019 23:41

MgX píše:vlazy je hloupost ustoupit od 50" a jít cestou menší úhlopříčky. Nejsem extrémista na velikosti TV vůči pozorovací vzdálenosti, ale domnívám se, že děláš chybu.
Pozorovací vzdálenost (u mne 2,5 m) asi bude pro 50" OK, ale pokud se dívám na to podle informaci které v této diskuzi padly tak u tak velké obrazovky by měl být obraz především u SD docela dost nekvalitní (rozmazaný). Naopak u menší obrazovky by ta nekvalita obrazu neměla být až tak hodně znatelná. Jinak menší televize by mi z hlediska prostoru který na ní mám vyhrazený vyhovovala lépe.
MgX píše:Motorem natáčené paraboly povětšinou podporují televizory Samsung s integrovaným satelitním tunerem. Tím ale nechci říct, že to tak je ve všech případech, nebo, že jiný výrobce tento protokol v žádném TV nemá.
Kdysi jsem se na to dotazoval přímo u české podpory LG a dostal jsem odpověď, že to podporuji všechny v současné době prodávané televize LG. Nyní jsem si to ještě zjišťoval u té konkrétní 50UK6300MLB a zjistil jsem, že by měla podporovat DiSEqC 1.2 a napájení motoru.

Kutil71 píše:Podívejte se na video:
https://www.youtube.com/watch?v=kij0_bpZuY4
1min. 50s od začátku uvidíte rozdíl mezi IPS a VA, 4min. 35s uvidíte rozdíl RGBW a RGB.
V tom já se příliš nevyznám a nevím s čím bych ty rozdíly měl porovnávat. Navíc komentář k tomu je bohužel v angličtině kterou já neznám.
Kutil71 píše:Webovým překladačem přeložené hodnocení z rtings.com:
"LG UK6300 je slušný televizor RGBW IPS se širokým pozorovacím úhlem, takže při pohledu z úhlu zůstává přesný. Bohužel, při pohledu v temné místnosti, černé vypadají šedě kvůli nízkému nativnímu kontrastu, ale při pohledu ve světlé místnosti to není patrné. Mimo obvyklou strukturu pixelů „RGBW“ může také dojít ke ztrátě ostrosti menších detailů a přímek, zejména při použití jako PC monitor."
A to se vztahuje ke všem variantám těch LG UK6300? Ty LG UK6300 bývají v různých velikostech.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod Kutil71 25. 8. 2019 08:53

Varianta 50" ( 50UK6300MLB ) má panel VA. Obrazově je tedy v pořádku, je vhodná na sledování filmů i sportu ( o něco lepší než Samsung v této cenové relaci ). Rtings.com:
"Slušná televize pro sledování sportu. Má dobrou dobu odezvy, takže rychle se pohybující sporty ...."
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 25. 8. 2019 11:08

No pozor - tam je otázka jestli na tom rtings hodnotí i ten VA 50" verzi s tou rychlostí odezvy...

Jinak tmavá místnost neznamená úplně po tmě - tam to bude v případě IPS úplná katastrofa. I když je trochu přisvíceno, tak i v případě VA je poznat trochu rozdíl v černé mezi zapnutou a vypnutou obrazovkou, ovšem na IPS ten rozdíl bude zhruba 5x větší - a to už je obrovský rozdíl. A není to jen o tom, že černá vypadá šedě. V tom "šedém závoji" se často ztrácí detaily v tmavších scénách, ztrácí se hloubka toho obrazu, vypadá to méně reálně, méně prokresleně, také barvy tím šednou
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 25. 8. 2019 11:32

Nabývám dojem, že ty LCD obrazovky nejsou příliš dokonalé a nedokážou zcela dobře zobrazovat obraz za všech okolnosti a podmínek. Ideální LCD televizi která by to uměla asi těžko najdu. Hlavně asi ne za rozumnou nižší cenu.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod radon 26. 8. 2019 10:43

Po pár dnech koukám, že se to tady nikam neposunulo :-) Spousta rad a k ničemu. A resumé - ... ty LCD obrazovky nejsou příliš dokonalé a nedokážou za všech okolnosti ...
Ano, za 10k nic dokonalého není, proto také začínají OLED na 30k, ale proč sakra ten pesimizmus? Vyrostl jsem na CRT, měli jsme doma plazmu, ale když jsem včera viděl u rodičů na levné plečce Hobita (55" Samsung 7472 pod 15k), tak to bylo naprosto parádní (TV HD vysílání). Barvy, kontrast, i ta černá - lepší než v kině. Takže tvrdím, že dnes lze pořídit parádní domácí kino za prachy, za které to ještě nedávno nešlo. Jediný malinký problémek, slabší černou, vyřeší VA obrazovka a malá lampička v obýváku.
ALE - je třeba kvalitní krmivo. Když chcete z auta dostat výkon, musíte do něj nalít kvalitní palivo a u TV je ten problém ještě vyhrocenější. HD obraz obsahuje až 4x více informací (barva, jas, detaily) než SD. To vaše VHS bude příšerné i na TV za 100k, DVD jen ucházející a HD perfektní i na levné TV. Z toho důvodu, protože si nechcete připlatit za kvalitní zdroj, budete sledovat střídavou kvalitu (u VHS budete nadávat na nekvalitní LCD technologii, u DVD budete ne/spokojen podle vzdálenosti a zraku a u HD snímků se budete usmívat i metr od obrazovky). S tím faktem nehnete!
Nevěřím, že nemáte nějaké známé, kteří by občas dodali HD filmy. A v DVB-T2 je HD vysílání CT multiplexu, Z toho se dá vycházet, situace se (doufejme) bude zlepšovat. Tak vemte už tu 50" TV s VA, na VHS zapomeňte a bude to ok :-).
Logitech Duet, DAC1, K701, Vincent SP-996, Monitor Audio RS1, Wharfedale SW150
radon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 8. 2019 11:16

radon : ano - to můžu potvrdit - i na té často pomlouvané 7. řadě Samasungu jsou filmy seriály v HD velmi pěkná podívaná (tedy kromě sledovacích úhlů)

"VA obrazovka a malá lampička v obýváku…, kvalitní zdroj" - to je přesně ono
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 26. 8. 2019 13:10

radon píše:Takže tvrdím, že dnes lze pořídit parádní domácí kino za prachy, za které to ještě nedávno nešlo. Jediný malinký problémek, slabší černou, vyřeší VA obrazovka a malá lampička v obýváku.
Někde jsem četl, že VA obrazovky mají trochu horší úhly pohledu, ale i když by to mohlo v některých případech trochu vadit tak snad by to v mým případě nemusel být nějaký velký nepřekonatelný problém.
radon píše:u TV je ten problém ještě vyhrocenější. HD obraz obsahuje až 4x více informací (barva, jas, detaily) než SD. To vaše VHS bude příšerné i na TV za 100k, DVD jen ucházející a HD perfektní i na levné TV.
I když už jsou nějaké televizní stanice které vysílají v HD a další snad budou přibývat tak jsou stále i takové které ještě vysílají v SD. DVD a VHS používám velmi málo, tak asi 2 - 3x do roka, ale když už to mám tak bych se s tím nerad jen tak rozloučil.
radon píše:Z toho důvodu, protože si nechcete připlatit za kvalitní zdroj,
Ne, že bych nechtěl, ale nejsem tak bohatý abych si to mohl dovolit a to asi ne každý jen tak dokáže pochopit.
radon píše:Nevěřím, že nemáte nějaké známé, kteří by občas dodali HD filmy.
S filmy si vystačím které jsou z televize nebo případně které jsou k dispozici v internetu a nepotřebuji neustálý jejích přísun, protože na to nemám příliš čas a ani nejsem nějaký velký filmový sledovatel.
radon píše:Tak vemte už tu 50" TV s VA, na VHS zapomeňte a bude to ok :-).
Tak takovým stylem bych do toho nechtěl jít abych koupil už konečně něco jen proto, že o tom už dost dlouho přemýšlím a že některým se asi nelíbí, že tu o tom diskutuji už delší dobu a příliš to nevede k nějakému závěru. Tu televizi nepotřebuji nutně už co nejdříve a tak bych s tím nerad nějak spěchal

Zlaté časy televizi s CRT obrazovkami. Tam člověk takové problémy příliš nemusel, řešit. I když obraz nebyl vždy 100% kvalitní tak to většinou bylo v dostatečně koukatelné kvalitě. Pokud byl nějaký problém tak většinou s kvalitou příjmu (slabý signál).
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod Meridius 26. 8. 2019 14:17

Viděl jsem klasické dvb-t vysílání na 55 palcové TV Samsung UE55RU7452 ( https://www.tsbohemia.cz/55-samsung-ue5 ... erm=323927) a bylo to opravdu k uzoufání. Minimállně tedy z dvou tři metrů....čím dál, tím lépe. Nutno podotknout, že ani majitelé ani já jsem nic nešteloval, ale dle mého podstata bude obdobná.

Bohužel, dnes je doba, kdy se za relativně málo peněz dají pořídit větší uhlopříčky, ale to sebou nese i požadavky na signál a to, co tam člověk bude pouštět. Co jsem si dovolil pustit na své dosavadní 37" TV, to bych si na větších uhlpříčkách asi nedovolil. Osobně si myslím, že když je kvalitnější signál, rip či co já vím co...bude i levná TV dělat solidně svoji práci.

Díval jsem se třeba na lepší.tv a je tam za tuším 199 Kč 102 stanic, dobrých 52 tam je HD. Než se trápit ne zrovna dobrou situací v éteru, nenašla by se nějaká kačka na tuto cestu? Byť nevím, jak to funguje na neandroidích TV.
Meridius
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků