Pozorovací vzdálenosti - tabulky...diskuze

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martas38 25. 8. 2019 20:54

Někde jsem četl. že spodní hrana má být tak 60cm od země, pokud sleduješ z běžné sedačky. Běžná sedačka ale může být dost relativní pojem :)
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lithrai 25. 8. 2019 21:16

Ja zastavam nazor, ked sa posadis na sedacku, tak stred TV ma byt vo vyske oci. Samozrejme nie kazdy v rodine je rovnako vysoky, takze mozno spravit nejaky kompromis a spriemerovat to.
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rejca 26. 8. 2019 05:29

stormborec píše:Vždy je to vzdálenost vs. úhlopříčka.
Je úplně jedno jestli 60" ze 4m nebo 30" ze 2m


Nevim proc, ale prijde mi vetsi a lepe koukatelne 60" ze 4m nez 32" z 2.13 m a pritom by to melo mit stejny efekt... Jak je to u Vas? Asi je to tim, ze na dalku jsou mene namahane oci a mozek ma povedomi o vetsi velikosti.
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod Šonek 26. 8. 2019 07:45

Ke vzdálenosti: Za mě je to jen psychologický efekt. Jen 4 m na 60'' mně osobně přijdou moc. Mám 75'' a koukám na ni ze 4 m a přijde mi to úplně ok.

K výšce: to je asi dost individuální. Do umístění taky promlouvá nábytek a případné umístění centru. Pokud je rovina očí nad polovinou výšky obrazovky, přijde mi to nepřirozené.
Šonek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod VysmátýMuž 11. 10. 2019 13:42

Pozorovací vzdálenost je hodně o zvyku a samozřejmě o kvalitě zobrazovadla. Mám doma 65'' a dívám se z 2.5m nebo ze 3m, když se rozvalím na gauči v Homerově stylu. Prvních pár dní jsem byl skoro na přestavbu obýváku (ale unešený z detailů), od druhého týdne už jsem si na přestavbu ani nevzpomněl a po necelém roce sledování jsem maximálně spokojený. Nastavil jsem si jas atd. podle této vzdálenosti a ani sledování potmě není problém. Plocha televize ideálně pokrývá mé zorné pole a mám pocit, že tím mne i víc vtáhne do visuálního zážitku.
Ani dcera s tím nemá problém, i když ze začátku nemohla uvěřit, že dělají i takhle velké televize...tsss děti :)
VysmátýMuž
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jantars 2. 11. 2019 12:14

Pozorovací vzdálenost cca 3,3m a stále neumím dát rozhodnutí jestli 65" nebo 75". Současný zdroj sledování: 80% TV (Skylink, DVB-T2), 20% úložiště (SD,fHD filmy/dokumenty). Do budoucna se ovšem nejspíš fHD a 4K obsah navýší - Netflix apod.
65" mě přijde ještě příliš malá (a krom toho za sedačkou se vlastně teprve nachází v cca 5m jídelní stůl a v cca 7m kuchyně takže pro náhodné sledovatele z těchto míst je větší úhlopříčka vždy plus).
Na druhou stranu nerad bych se na 75" dočkal toho, že obsah na který teď budu běžně koukat je nekoukatelný (byť směřuju do segmentu těch lepších TV)....
Jantars
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 2. 11. 2019 20:39

Tady Ti asi nikdo neporadí. Na mě je, minimálně zatím, 75" na 3,3m moc. Z druhé strany Ty popisuješ i pozorovatele výrazně za touto hranicí. Tam už 75" není problémem.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jantars 2. 11. 2019 21:19

Pozorovatel za touto hranicí není až tak důležitý. Dnes jsem v obchodě strávil půl hodiny před oběma úhlopříckami na vzdálenosti těch cca 3,5m, 65" mi přijde neadekvátně malý. Chybí mi pozorovací zkušenosti, 65" na pár hodin pozorování bych mohl využít u kamaráda ale nido nemá 75". Mě přijde, že na tu vzdálenost se dá bez problému i víc než 75" (na teorii vzdálenosti vs. rozlišení jsem se díval....).
Jantars
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 3. 11. 2019 17:50

Výborně, takže si kup, co si vybereš a máš to. Není nutné se ptát na odpovědi, které mají dopřednou odpověď.

Mimochodem... v obchodě si to odkrokuješ na 3,5 m. Ale důležité jsou také ostatní rozměry místnosti a celková koncepce. Když je tam kupříkladu otvor do další místnosti (nemyslím dveře, ale nějaký průchod), stav se mění.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jantars 4. 11. 2019 16:37

Kdyby to bylo tak jednoduchý tak sem nepíšu. I když si udělám 100% maketu nebo budu stát hodiny v prodejně tak to moc nepomůže, pomůže jen 100% zkouška. 65" si zařídím, 75" těžko někoho seženu. Proto je pro mě důležitý názor každého, kdo dokáže napsat že má 65"/75" a pocity..........
Jantars
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honcka 5. 11. 2019 08:01

To je subjektivní, já bych vzal tu větší. Mám to podobně, po rekonstrukci budu pořizovat nové plátno, 92" co mám mi přišlo ze 3m malý, rozhoduju se mezi 100" a 110". :P
JVC DLA-X30
Sonos Playbar
honcka
Junior

Odeslat příspěvekod honza.c 5. 11. 2019 14:15

mám doma 65'' TV a 110'' plátno s PJ. Pozorovací vzdálenost je cca 3,5-4m a rozdělení sledování je jednoduché, na TV blbiny jako zprávy a na plátno cokoliv co si chci vychutnat, proto osobně doporučuje vždy větší uhlopříčku.
Lidi můžou tvrdit, že 65'' je dostatečná a např. 75'' je už moc = nesmysl.
Stream DK: Apple TV 4k,Zidoo z9s
Audio DK: Denon avr-x2500h-5.1.2 QA 3010+3090c,SW Proson rumble r-10
Audio PC: Aune x1s, iLoud Micro Monitor, HD58x
Video DK: Epson TW9400+110'' 5D MP/HDR HiViGrey acoustic
honza.c
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dawe4 18. 11. 2019 04:04

Zdravím, všechny moc prosím o radu. Přečetl jsem všude a všechno možné. I zde. Ale přesto z toho nejsem moudrý a neumím se rozhodnout.
Měnín TV po 7 letech za tento kus....
https://m.alza.cz/65-samsung-ue65ru7022-d5698608.htm

A má otázka zní. Jakou velikost... 55 palců, nebo 65 palců?

Jsem obyčejný divák, který má rád filmy a má předplacen Netflix, HBO GO a televizní kanály jedu přes O2. Čas od času i něco z flashky.

Jde mi o to, abych obyčejné kanály přes O2 a přes flashku filmy, seriály, atd. měl koukatelne a ne zrnite.
Bojím se že na těch 65 palcích se to může stát a budu s tim mít problém.

TV sleduji cca 2,3 metrů od gauče a zde si take nejsem jist co je pro tuhle vzdálenost ideál.

Možná píši blbosti, ale opravdu jsem laik a jsem ze všech těch informací mimo.

Prosím o radu, protože jednou jsem rozhodnut tak a pak tak.
Takže to prosím nekdo rozsekněte. Budu vděčný.

Děkuji
Dawe4
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neis 18. 11. 2019 05:49

Na obyčejné programy bych na tuhle vzdálenost bral asi 55 a na pořádnou kvalitu 65tku.Aktuálně máme 55tku na 2,3m, pro nás malé, ale každé návštěvě to přijde moc blízko a některým to bylo až nepříjemné v prvních chvílích. Nová telka bude však 65tka protoze většinou sledujeme jen kvalitní zdroje i HD programy z IPTV jsou úplně v cajku. Člověk si strašně rychle zvykne na větší, ale je pravda, že ta 65tka už bude na hraně na slabší FHD a jednoznačně ne na SD zdroje.. Je to celkove hodně o obsahu a náročnosti diváka. Spousta lidí sleduje 50tky za 4m a zdá se jim jakou mají velkou telku :D. Na filmy, hry chci jednoznačně větší i na 2,3m,(u her mám tendenci posouvat hlavu dopředu, tam je pro mě ideální tak 2m)ale třeba na seriály(které jsou v celoobrazovem formátu) nebo takový běžny obsah v HD je ta 55tka úplně akorát. Takže to stejně musíš rozseknout sám, ale velikost ničím nenahradíš, snad jen výsuvným držákem na stěnu(pár cm dopredu dělá divy).
Naposledy upravil neis dne 18. 11. 2019 06:04, celkově upraveno 1
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kakajan 18. 11. 2019 05:51

Brat kúpil takúto tv 65 s obrazom je spokojný len po mesiaci zistil že mohol kúpiť radšej 7172 lebo to je to iste len má aj satelit. tuner.Vzdialenosť má od tv 3 metre.Použiva Netflix , Dvbt-plustelku a napojený dvd.
kakajan
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků