Philips Micro Dimming Pro

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kozuch82 24. 8. 2019 10:40

Ví někdo, co přesně znamená technologie Philipsu "Micro Dimming Pro"? Evokuje to stmívání LED pro lepší černou, ale Philips v definici mluví o kontrastu místo jasu, definice říká doslovně toto:

Technologie Micro Dimming Pro: Inteligentní kontrast pro dynamické scény.

Technologie Micro Dimming Pro optimalizuje kontrast na vašem televizoru na základě světelných podmínek ve vašem pokoji. Díky jejímu spojení se speciálním softwarem, který analyzuje obraz v 6 400 různých zónách, si můžete vychutnat neuvěřitelný kontrast a kvalitu obrazu skutečně realistického vizuálního zážitku ve dne i v noci.


Mluví tam o kontrastu (jak CZ web, tak UK web), přitom (local) dimming je záležitostí jasu. Z té definice vypadá, že televizor upravuje kontrast a o dimming se tedy nejedná. Ještě ke všemu do toho pletou "světelné podmínky pokoje" (použití "světelného sensoru"?) - dimming nemá se světelnými podmínkami v pokoji co do činění, pouze s obsahem obrazovky... (když je černá, vypnu LED podsvětlení a naopak).

Máte někdo zkušenosti s modelem Philips 7303? Zajímá mě hlavně konkrétně 65PUS7303? Tato 65" televize ma Direct LED (ale asi ne full-array) podsvícení. Pokud se o dimming opravdu jedná, víte někdo třeba, kolik má tento 65" televizor zón pro podsvícení?
Naposledy upravil kozuch82 dne 24. 8. 2019 10:45, celkově upraveno 1
kozuch82
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 24. 8. 2019 10:42

Znamená to globální stmívání + přítomnost světelného senzoru. Philips nyní žádné LCD televize s lokálním stmívání nemá.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozuch82 24. 8. 2019 10:59

OK. Můžete tuto skutečnost doložit nějakými zdroji (testy, recenza atd.)?

Zapomněl jsem zmínit, že zvažuju taky TCL 65DP600, která za cenu 13k má mít Full-Array Local Dimming (viz zde). Chápu, že TCL je druhý největší výrobce obrazovek, ale je za tuto cenu FALD vůbec možné? Co se týká definice, TCL už mluví v definici o jasu, což mi už přijde OK:

Micro Dimming: Great contrasts

Micro Dimming analyses the TV picture in around one hundred separate zones to adapt the brightness. Picture quality is significantly improved for an exceptional visual experience, especially in the dark.


Nemá někdo zkušenost s tou TCL 65DP600? V USA se prodávájí levné TCL s FALD (6-series), ale modely mají jiné označení, než ty evropské...
kozuch82
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 25. 8. 2019 10:26

To si už nepamatuji, kde je to takhle napřímo, ono to ale nepřímo vyplývá i z toho, jaké přívlastky Micro Dimming od Philips dostával u TV s jednotlivými technologiemi. Perfect pro OLED, Premium FALD apod.
Philips definuje Micro Dimming podobně. U obou značek se mluví o zónách, ve kterých se obraz analyzuje, ne o tom, že se v těch zónách obrazu individuálně a nezávisle mění podsvícení.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozuch82 25. 8. 2019 10:43

... se mluví o zónách, ve kterých se obraz analyzuje, ne o tom, že se v těch zónách obrazu individuálně a nezávisle mění podsvícení.


Tak TCL mluví o "brightness", což je ekvivalent k podsvícení ne? Z toho mi vyplývá, že jejich "Micro Dimming" ovládá podsvícení, mě jde pouze o to, jestli to je Full-Array direct nebo obyčejný direct (tedy s méně zónami). TCP píše 100 zón - nevím, kolik zón musí mít Full-Array podsvícení...
kozuch82
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozuch82 29. 8. 2019 08:47

Ještě technická - co přesně myslíš tím "globálním stmíváním"? Jako že TV žádné zóny pro podsvícení vůbec nemá a stmívá úplně celá obrazovka - celá stejně bez rozdílu?
kozuch82
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 29. 8. 2019 16:20

Přesně tak.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 29. 8. 2019 19:33

Tam je zásadní otázka - stmívá se celá bez kompenzace zvýšením "kontrastu" - nebo je ten kontrast "softwarově" kompenzován (na té LCD úrovni)...

Třeba můj Samsung stmívá tmavé scény bez kompenzace - což je celkem nonsense - ale kdyby o tom jeden nevěděl, tak si toho ani nevšimne

Prostě jsou 2 možnosti - máš tmavou scénu a TV buď sníží podsvícení a celá obrazovka ztmavne - což je teoreticky špatně

nebo druhá možnost: sníží se podsvícení, ale zároveň se ten obraz zobrazí jako kdyby byl jasnější - prostě třeba z 50% šedé se udělá 75% šedá a posvícení se zároveň sníží o třetinu, takže ta šedá bude pořád stejně šedá, ale úroveň černé se zlepší, díky nižšímu podsvícení - ale to umí jenom některé TV
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 31. 8. 2019 10:21

kvoku neměly (minimálně dříve) některé telky s MDP přeci jen nějakou základní sadu zón, kde šlo okrajově podsvícení řešit?

Mimochodem... on Philips má domotané podsvícení, kontrast, jas. Protože používá jinou „terminologii“ a lidem to motá hlavu... zbytečně.

Jen se ptám, protože se mně něco motá. Díky za reakci.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 31. 8. 2019 14:02

No to záleží, jestli to P v MDP znamená Pro, Premium, nebo Perfect :-D
Já televize nesleduju takto podrobně zas tak dlouho, ale mám za to, že to takto používají dlouhodobě. Nicméně teď už je to fuk, Philips na lokální stmívání u LCD rezignoval, což je vzhledem k nízké ceně jejich OLED pochopitelné.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nogin 4. 11. 2020 02:34

Mate nekde nejake oficialni informace o tom, zda je microdiming pro lokalni stmivani nebo ne. Mam 65pus7303, ale zajimalo by me jak to teda je. protoze od 2016 pouziva philips tento pojem a u vysvetleni je tedy napsano, ze TV rady 7 od roku 2016 je TV rozdelena na 128 zon. https://www.tpvision.com/blog/exception ... hilips-tv/
Nogin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kvok 4. 11. 2020 11:53

Však link na oficiální informaci jsi poslal sám. 7601 měla FALD, Philips posouval číslování řad a 7303 je cca na úrovni šestkové řady z roku 2016.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nogin 4. 11. 2020 12:02

aha, takze v 2020 se opet delal posun v radach, takze 6tkova rada presla v 2017 do 7ckove rady a 2020 presla 7ckova rada do 8ckove rady? Od ktere rady ma Philips tedy lokalni stmivani jako byl u modelu 65pus8102 a kolik ma zon?
Nogin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kvok 4. 11. 2020 12:25

Letošní 8505 je například přímý nástupce loňské 7304.
8102 byl poslední model Philipsu s lokálním stmíváním.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 4. 11. 2020 12:26

Bohužel je to běžné. Nejen u značky Philips.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků