Sony KD-65XF9005 nebo LG OLED65B8 na sport?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kakajan 11. 9. 2019 01:42

Neviem aj ja mám Sony65xf9005 ale pozerám na rohy obrazovky a nevidím nič.Čo je to tá vinotace?
kakajan
Junior

Odeslat příspěvekod duerf 11. 9. 2019 06:40

martas38: to se uvidí, přivezou ji až zítra.

genius.t: hledat to nemíním, je mi jasné jak by to dopadlo. Jde mi o to, že když bude v tmavých scénách půlka panelu šedivá a druhá černá, abych mohl nějak posoudit, jestli to je zdrojem nebo panelem - pokud panelem půjde z domu.

Pro ostatní - pokud vinětaci na 65xf9005 nevidíte, máte buď dobrý panel (pochybuji, je to spíš vlastnost toho panelu) nebo to prostě nevnímáte a v tom případě to neřešte, připravíte se o požitek z kvalitního obrazu.
duerf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 11. 9. 2019 10:24

To strašení s 5% šedou už je opravdu úsměvné, na každém panelu se dá najít nějaká moucha ať je to (LCD - IPS, VA či 5% šedá OLED) ale rozdíl jeden je aby jste ten vertical banding v 5% šedé vůbec objevili musíte nejdříve specificky nastavit parametry obrazu (aby jste to viděli v celoplošném zobrazení) , jenomže takové nastavení normálně pro sledování TV nepoužíváte a s černou to u OLED nemá nic společného. Taková viňetace je ale vidět pořád ať děláte co děláte.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MgX 11. 9. 2019 11:51

Sranda je, že máš pravdu. Milion pět lidí si něčeho takového vůbec nepovšimne, protože při běžném sledování nic takového není viditelné. Pak si ale přečte nějakou diskuzi a je z toho na nervy. Já chápu, že když už někdo dává ty prachy za výrobek, chce aby byl 1A. Z druhé strany se někteří potencionální zákazníci trápí naprosto zbytečně. A srandovnější na tom všem je, že nakonec vezmou výrobek, který má potencionálně daleko blíž některým obrazovým vadám, než onen druhý, který jim způsobil vrásku na čele (to je myšleno obecně, nevztahuje se na tento konkrétní výběr/vlákno).

OLED může mít lehké pruhy, stačí si pustit šedou a postupně měnit. LCD může mít clouding - viditelné je na jednolité ploše.

Konkrétně jestli vybrat XF9005 nebo B8... no já nevím. Oba dva televizory jsou z mého pohledu povedené a obraz lze akceptovat. Každý z nich může mít nějakou mouchu. Významný rozdíl je ale v operačním systému. Ten dokáže rozdělit kupující víc, než obrazová kvalita.

Ad vinětace v rozích. To není specialita LCD Sony. Dělají to i jiné. Záleží na konkrétním kusu, jak moc, a zda vůbec. Rozhodně se ale jedná o menší zlo, než flekatost při plošnějším cloudingu.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 11. 9. 2019 18:00

No u mé levné Samsung 7. řady ta "vinětace" taky je v rozích - ale při reálným obrazu - koho to zajímá... Hlavně že tam není clouding nebo DSE
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod engine_er 12. 9. 2019 06:12

Rovnako som sa rozhodoval medzi XF9005 a B8. Vyhralo Sony, i keď moja 55-ka tiež trpí viditeľnou vinetáciou. Som rozmaznaný EIZO monitormi, takže toto mi dosť vadí, ale ťažko povedať čo všetko by mi vadilo na B8 :) Každopádne, ak zistím nerovnomernosť podsvietenia ("fľakatosť") tak pôjde z domu. A vymením ju za B8. Tam by som sa mal na čo všetko pripraviť?
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 12. 9. 2019 11:30

engine_er : než jsi tu XF9005 šel koupit ptal jsi se zde někoho čím ta TV může trpět? Pokud ano věnoval si tomu pozornost nebo rozhodovala cena (či jiné parametry ) které tě vedli ke koupi? Do jaké míry ti ta viňetace vadí (jsi ochoten se s tím smířit)? Co čekáváš od OLED? OLED podsvícení nemá tudíž problémy spojené s podsvícením čekat nemusíš (ta viňetace je právě problém podsvícení ne samotného LCD panelu). Tu 5% šedou u OLED už snad komentovat nemusíme vzhledem k příspěvkům víš.
Vypálení? Koukáš na jeden program s takřka statickým obrazem několik hod denně (CNN, NBC) atd? Hraješ na TV hodiny denně hry?
Mnozí zde potencionální kupce OLED odrazují právě na základě nějakých externích testů či specifických nastavení ale právě toto už nejsou ochotni přiznat a lidé jsou líní dohledat si informace ps:čti pozorně informace ve žlutém sloupci https://www.rtings.com/tv/learn/real-li ... rn-in-test
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod engine_er 12. 9. 2019 19:44

Mclaren F1: samozrejme, že som si čítal aj o tomto modeli (sám si reagoval na mňa v jednom vlákne) a taktiež sa dosť vyznám v monitoroch, čo sú v podstate aj TV. Avšak reálne skúsenosti sú druhá vec. Každopádne som chcel mať kvalitný TV s kvalitným panelom, čo XF9005 až tak veľmi nespĺňa (TV za takú cenu nemôže trpieť "čiernymi rohmi"). Preto zvyžujem jeho výmenu za B8, kde by som sa rád posunul v kvalite obrazu. Ak máš nejaké reálne skúsenosti s týmto TV tak budem vďačný ak sa s nimi podelíš.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 12. 9. 2019 20:02

Bohužel výrobci neřeší až tak úplně detailní kontrolu uniformity panelu, takže by se dalo napsat, že některé anomálie jsou jimi brány, jakožto vlastnost technologie. Ne, vůbec si nemyslím, že je to správné. Jen se jedná o jakousi realitu. Jinak bychom se zde nebavili o viditelném cloudingu, vinětaci atp.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod engine_er 12. 9. 2019 20:06

To máš pravdu a preto som musel skončiť pri monitore EIZO, lebo (ako fotografovi) mi veľmi vadili práve spomínané vady v podsvietení.
MgX: viackrát si sa vyjadril, že XF90 a B8 sú porovnateľné TV, len záleží od preferencii. Vedel by si mi v mojom prípade poradiť či má zmysel kúpiť B8? Narážam na to, že čo najhoršie sa mi môže stať pri OLED paneli (okrem vypálenia pixelov)? Vďaka za odpoveď.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 12. 9. 2019 20:27

Jsme v době spotřební. Takže to nejhorší co se může stát si ani nedokážu představit :-) Ono se může stát cokoliv s čímkoliv.

Ale vážněji. Projdi si zde diskuze. Myslím, že je tu vlákno, které zmiňuje právě problém u šedé - pruhy. Jednalo se o opravdu výrazný defekt. Ale mám ten pocit, že servis reklamaci korektně uznal, došlo na výměnu TV/panelu a uživatel je spokojený. Možná si někdo vzpomene, kdo o tom psal, a kterého OLEDu se to týkalo a poskytne link.

Jestliže máš osobně zmapovaný operační systém obou TV, tak obraz bude koukatelný na obou. Možná pro člověka s určitou citlivostí na některé záležitosti u monitorů bys měl blíže k OLEDu. Ovšem zde bych spíše pro skutečného radikála doporučil něco s jednoznačně špičkovým nastavením z továrny, což netuším jak má „Béčko“ od LG... ale dobře vím, že Panasonic se tomuto věnuje velmi poctivě. Alespoň, co jsem měl možnost vidět. Z druhé strany i LG dokáže udělat z výroby dobré nastavení, které leckomu vyhoví. Kupříkladu zde v testu.

Barevný nádech u jednotlivých obrazových režimů si na adekvátním krmení můžeš odzkoušet na prodejně. Samozřejmě - doma to vyjde jinak. Ale vždy říkám, lepší aspoň nějak, než vůbec.

//Mimochodem, které EIZO na úpravu fotek používáš?
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod duerf 13. 9. 2019 06:30

Tak jsem včera vybalil a první dojmy jsou pozitivní.
Nastavil jsem ji podle https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/b8-oled/settings
Všechno se zdá být v pořádku, v tmavých scénách jsem nic neobjevil, obraz je celkově jako zvon. Musím konstatovat, že oproti té staré plazmě je to určitě krok vpřed. Jenom v úplně tmavých místech se topí trochu více detaily v černé - to ale půjde určitě poštelovat.
Narazil jsem ale na věc, které nerozumím. Nastavení OLED světlo (OLED Light) a Jas (Brightness) - jaký je v tom rozdíl a čím spíš docílit více detailů v černé? Určitě mi to někdo polopaticky vysvětlí.
Jedna věc mě ale přece jen vytočila. Jak může někdo vymyslet, že TV umístí na lesklý šikmý podstavec? Když jsou ve filmu titulky, tak je vidím dvakrát. Jednou v TV a podruhé vzhůru nohama na té noze na které TV stojí. Když je záběr na postavu od kolen výše, tak to vypadá že stojí ve vodě. Naštěstí manželka šije, tak dnes vyrobí z černého sametu botičku na TV nožičku :-)
Takže běžné TV vysílání paráda, ale prubířským kamenem bude dnešek a víkend, kdy se chystám shlédnout nějaký ten sport - což je pro mě to hlavní. Až shlédnu podělím se o dojmy.
Jinak všem díky za rady a postřehy.
duerf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 13. 9. 2019 06:33

Určitě dej vědět, dost se o ni zajímám.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 13. 9. 2019 07:29

duerf

Ad jas/světlo... zkus si, co Ti to dělá s fotkou/videem a víš sám, co kam poštelovat. Lepší, než nějaké teoretizování.

Ad podstavec... ergonomie jde často stranou. Vidíš. Manželka může ušít botiček víc a zbytek prodáte :-)

Ad tmavé scény... nepamatuji si, jak to bylo zrovna u B8. Nicméně velmi dobře vím, že první větší setkání s OLEDem s sebou nese některé pozorovací vjemy, které můžeš zařadit jinam, než patří. Určitě bych panel nechal nějakou chvíli fungovat, než začnu s nastavováním. A druhá věc - odzkoušel bych si nakoukat tmavá místa ve chvíli, kdy je v místnosti tma. A pozor! Hodně bude záležet na kvalitě filmu. Samozřejmě prubni jednotlivé obrazové režimy a jejich rozdíl/vliv na chování panelu.

Ad sport... zde se domnívám, že přiřadíš lepší výsledek původní plazmové technologii. Možná se zamyslíš, zda LCD bylo krapet „svižnější“ při přechodech. Nakonec ale vyhodnotíš obraz více komplexně/ze všech stran, při jednotlivých typech scén.

Na další postřehy se těšíme. Díky :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 13. 9. 2019 09:10

Na ty smavé scény můžeš zkusit poštelovat gamma - ale je to i o zvyku - třeba na té původní TV to mohlo být špatně. A také se to může dost lišit film od filmu - btw. to nastavení podle Rtings nemusí být úplně OK - nebral bych to jako dogma - spíš bych vycházel z výchozího nastavení toho optimálního režimu

Podstavec - nj., nevím co výrobci pořád vymýšlí - prostě černý obdélník s matným povrchem a hotovo

U sportu zřejmě oproti plazmě budou vidět typicky máznuté čáry na ledě při pohybu kamery, ale na to si holt zvykneš
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků