Na televizi vypadávají kanály Multiplexu 12

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Drunkoslav 23. 10. 2019 09:24

Ahoj, již jsem tu řešil podobný problém v jiném vláknu ale to bylo přímo o konkrétní televizi.
Kdyby někoho zajímalo: Na Thomson TV vypadávají Multiplex 12 programy

U TV programů DVB-T2, pouze u Mux 12 (Prima, Prima COOL, Nova, Nova Cinema, ...), se většinou po vypnutí TV a zapnutí nějaké době, nenačtou tyto programy (TV píše není signál). V nastavení jsem zakázal automatickou aktualizaci kanálů, i v pohotovostním režimu. Poslední dobou se program po nějaké době rozladí a začne kostičkovat, pak se odpojí úplně a po chvíli většinou době jede opět bez problému. DVB-T programy jedou všechny bezchybně co pamatuju, stejně tak DVB-T2 programy České Televize jedou vždy bez problému.

Bydlím v menším bytovém domě v se společnou anténou ke které nemám přímo přístup, takže nevím kam je natočená, o jaký typ se jedná apod. Každý máme v bytě vyvedenou zásuvku na anténu.
V zásuvce mám 7,5m dlouhý koaxiální kabel gogen vedený lištou k TV. Zkusil jsem 2 televize, Thomson 55UD6426 a JVC LT-55VU3905 a problém se nevyřešil. Bydlím asi 7km od vysílače, nejsou zde žádné větší kopce, pokrytí je bezproblémové (Obec Bílovice, okres Uherské Hradiště). Rodina která bydlí ve stejné vesnici nedaleko od nás v rodinném domě nehlásí s Televizí GoGen s DVB-T2 tunerem žádný problém s programy.

Máte nějaké tipy o co by se mohlo v tomto případě jednat za problém, a jaké mám kromě pozvání odborníka možnosti?
Vysílání DVB-T u nás ve Zlínském kraji bude fungovat ještě více než půl roku - Je možné že do té doby než přejde DVB-T2 z přechodové sítě do plného provozu se problém sám vyřeší například zvýšením výkonu vysílačů, nebo prostě odsunu problém na později?

Všem moc předem děkuji za odpovědi.
Drunkoslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kutil71 23. 10. 2019 10:34

Dobrý den, to vypadá na slabý signál. Píšete 7 km od vysílače, který to je? :
https://www.parabola.cz/vysilace/cz/pre ... tiplex-12/
Může to být slabý signál přímo v rozvodu STA nebo ve vaší zásuvce nebo také problém v tom dlouhém koax. kabelu, vyzkoušejte TV připojit přímo k zásuvce na anténu nějakou krátkou koaxiální přípojkou ( třeba odzkoušenou 1 metrovou). A uvidíte.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod honza.c 23. 10. 2019 10:52

Zkoušel jste zkusit zapojit a otestovat externí antenu namisto domovni pripojky?
Stream DK: Apple TV 4k,Zidoo z9s
Audio DK: Denon avr-x2500h-5.1.2 QA 3010+3090c,SW Proson rumble r-10
Audio PC: Aune x1s, iLoud Micro Monitor, HD58x
Video DK: Epson TW9400+110'' 5D MP/HDR HiViGrey acoustic
honza.c
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Drunkoslav 23. 10. 2019 11:16

Aha, tak nejbližší vysílač na DVB-T2 mux 12 je sice dál, ale pořád vidím bezproblémové pokrytí, viz obrázek.https://www.digitalnitelevize.cz/obrazek/ps_12_zlin_tlusta_hora_b.gif

Externí anténu jsem nezkoušel, ale mám doma jednu menší od strašího TV tuneru do PC, tak ozkouším.
Drunkoslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kutil71 23. 10. 2019 14:29

Přijímáte tedy oba multiplexy DVB-T2 z jednoho vysílače?
Tedy z Tlusté hory: přechodový multiplex 11, 26. kanál, 100 kW
přechodový multiplex 12, 22. kanál, 100 kW
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Drunkoslav 23. 10. 2019 22:08

Kanál 26 vidím, kanál 22 už bohužel ne.
Zde fotka z TV. https://imgur.com/a/tMBSfk8
Drunkoslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kutil71 24. 10. 2019 09:19

A co ten 43. kanál v seznamu, ten chytnete? Díval jsem se, jde asi o vysílač Rovina v Uherském Hradišti:
https://www.parabola.cz/vysilace/cz/pre ... tiplex-13/
Jde o to, zda máte dobře nasměrovanou anténu na Tlustou horu a nepřijímáte nějaký jiný vysílač. Pokud anténu mate nasměrovanou na Tlustou horu a máte STA nastavenou na 22. a 26. kanál, měl by být signál u obou multiplexů srovnatelný a plně kvalitní. Zde bych hledal řešení Vámi uvedených problémů.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Drunkoslav 24. 10. 2019 10:04

Ano, 43. kanál také chytám https://imgur.com/a/xRn2syG

Moc ale nechápu co to tedy znamená - Chytám MUX 12 z vysílače na který není anténa natočená?
Jedinou mou možností je tedy zkontrolovat natočení antény? Jak jsem psal výše, k anténě bohužel nemám přístup.

A znamená to tedy že tento problém musí mít všichni nájemnící, pokud se jedná o problém v nastavení STA?
Drunkoslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kutil71 24. 10. 2019 13:04

Pokud máte směrovou anténu, tak její správné natočení je dost důležité, zboku bývá signál výrazně potlačený. V STA často bývá hlavní stanice sestavena z jednotlivých kanálových zesilovacích vložek. Tyto vložky jsou potřeba pro daný kmitočet přeladit, vyměnit nebo doplnit. To možná ještě pro DVB-T2 nemáte. Signál v jednotlivých účastnických zásuvkách nebývá stejně silný, čím dále od zesilovače, tím slabší. Pokud je tedy signál přijímán "bokem", je slabý, ale u některých zásuvek jeho síla dostačuje, u jiných ne. Navíc by tam mohla hrát roli i délka účastnického koaxiálního kabelu. Obrátil bych se na správce domu či firmu, která v domě dělala STA.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Drunkoslav 24. 10. 2019 13:37

Aha, děkuji za objasnění. Umím si představit že STA ještě není připravena na DVB-T2 jak píšete, přece jenom do vypnutí vysílání zbývá více než půl roku tak je možné že to ještě nikdo neřešil. Pro zajímavost zkusím zapojit externí anténu k TV tuneru ale moc šancí tomu nedávám.

A díky moc za Vaše rady.
Drunkoslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kutil71 24. 10. 2019 14:57

Rád jsem Vám poradil. Podívejte se ještě na:
https://www.televizezadarmo.cz/#upravy-spolecnych-anten
Dovíte se víc, navíc některé současné kmitočty se budou ještě měnit.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 24. 10. 2019 18:48

Drunkoslav pokud je STA součástí domu, pak se dosti často na tuto vybírají měsíčně poplatky. Dá se říci, že se dlouhodobě nikterak nespotřebovávají, protože se s anténou nic nedělá. Takže - jestli je nedostáváte zpět v rámci vyúčtování služeb, které vlastník nemovitosti má každý rok provádět, obrátil bych se na správce a nechal celý anténní systém překontrolovat, upravit a nastavit v souladu s aktuálními podmínkami a novým typem signálu.

Jestliže zde výše uvedené již zaznělo, omlouvám se hluboce, ale momentálně jsem v časovém tlaku a nemůžu vše detailně přečíst.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků