Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod cucumis-melo 14. 11. 2019 07:46

Koupil jsem si starý videorekordér Panasonic NV-SD450. Přehrávání starých videokazet funguje normálně, ale když si chci nahrát televizní vysílání, tak okamžikem stisknutí tlačítka REC se během pár okamžiků ztratí obraz i zvuk (jako kdyby nastalo silné rušení). Takto rušený obraz se i nahraje, takže nahrávka je k ničemu. Okamžikem stisknutí tlačítka STOP se obraz i zvuk vrátí do normálu. Čím by to mohlo být? Mám něco přenastavit nebo jinak zapojit kabely?
cucumis-melo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod indeshit 14. 11. 2019 08:36

Máš spíš využít k nahrávání USB.

Máme 21. století
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 14. 11. 2019 10:01

Asi ten videorekordér má rozbitý nahrávání,/hlava,přívod elektřiny,napětí apod/ takze opravit nebo koupit jinej.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 14. 11. 2019 11:53

Antenni kabel mas privedeny do VCR a z nej pokracovani do TV..?
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cucumis-melo 14. 11. 2019 13:42

Ano. Od anény vede koaxiální kabel do videorekordéru. Videorekordér a televize jsou propojeny SCART kableem a koaxiálním kableem.
cucumis-melo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lexx 14. 11. 2019 13:53

Nebude problém v tom, že rekordér s analogovým tunerem nezpracuje digitální signál?
Lexx
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cucumis-melo 14. 11. 2019 14:14

Ne, signál je analogový. Analogový televizor normálně přijímá signál a na televizi se lze dívat i přes videorekordér (tj. na kanálu AV s připojeným videorekordérem). Obraz a zvuk se zhorší pouze při nahrávání.
cucumis-melo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Houbičkar 14. 11. 2019 16:09

Čau, mozna jsem nedoštudovanej, ale jak chytas analogovej signál, odkud?
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cucumis-melo 14. 11. 2019 16:20

Kabelovka UPC mi převádí digitální signál na analogový.
cucumis-melo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Houbičkar 14. 11. 2019 16:38

Ty mas doma upc box? Nebo jak to resi upc bez receiveru, nebo karty do televize?

-- 14. 11. 2019 16:41 --

Jo moment,uz vim,nemas hd programy,ale ve zdi pouze antenni zasuvky od upc a tu jejich omezenou nabidku programů,je to tak?

-- 14. 11. 2019 16:43 --

A tys ten rekorder predtim na nahravani nevyuzival, nebos ho nemel? Popripade to predtim fungovalo?
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Abox 14. 11. 2019 17:32

Odpoj antenni kabel mezi VCR a TV, nech pouze ten scart a zkus nahravani, co pak..?
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cucumis-melo 14. 11. 2019 22:24

Houbičkar píše:Jo moment,uz vim,nemas hd programy,ale ve zdi pouze antenni zasuvky od upc a tu jejich omezenou nabidku programů,je to tak?


Přesně tak.

Houbičkar píše:A tys ten rekorder predtim na nahravani nevyuzival, nebos ho nemel? Popripade to predtim fungovalo?


Předtím jsem ho neměl. Původnímu majiteli to nahrávání kdysi dávno šlo, ale v poslední době to prý nezkoušel.

Abox píše:Odpoj antenni kabel mezi VCR a TV, nech pouze ten scart a zkus nahravani, co pak..?


V tom případě nejde do videorekordéru televizní signál, takže není co nahrávat. Totéž i když jsem pak koaxiální kabel od antény připojil do televizoru místo do videorekordéru.
cucumis-melo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Abox 15. 11. 2019 07:01

Pisu, abys odpojil ant. kabel mezi VCR a TV.
Tak do VCR pujde signal snad ant. kabelem ze zasuvky ve zdi...
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cucumis-melo 15. 11. 2019 10:02

Pardon, spletl jsem se. :) Teď jsem to zkusil znovu a funguje to stejně - při nahrávání vypadne obraz i zvuk.
cucumis-melo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod QBITS 25. 4. 2021 02:05

Odpověď na Tvůj problém je "jednoduchá" - analogový signál (z kabelovky, ať se jedná o Ant či AV) nelze přímo zpracovat pro záznam STARÝM videorekordérem VHS, Beta..., jako původní "prehistorický" terestriální analogový signál. Budu se snažit o velmi jednoduché vysvětlení. Elektronika televize řádkuje obraz skrze synchronizačními impulsy, které se separují z obrazového signálu. Jedná se o snímkovou synchronizaci ( impuls na začátku snímku, který se nachází na prvních neobrazových řádcích), tak řádkovou (na začátku a na konci řádku). To zaručuje, že obraz bude na správné pozici (nebude lítat). Pokud dojde k nějakému nesouladu mezi těmito impulsy např. ze šumu apod., elektronika televize okamžitě "zareaguje" na následující synchronizační impulsy a obraz se rychle obnoví. Většinou to ani nejde poznat (maximálně se na okamžik objeví nějaký zrnitý vodorovný pruh a obraz poskočí, či změť několika svislých pruhů, pokud je rozhozena řádková synchronizace. V případě videorekordéru se má věc trochu jinak. Vynechám signál ve výši úrovně bílé (inverzně černé), počet hlav, půlsnímky atd. Analogový signál z kabelovky se ve videorekordéru rovněž rozkládá po vstupu (Ant in či AV in) a prochází k výstupu (Ant out prostřednictví RF modulárotu či AV out). Televize tento laděný kanál normálně zpracuje. Ovšem situace se mění, když chceš nahrávat. Separovaný analogový signál, což je vedle obrazového právě ten synchronizační, musí procházet skrze AVC, což je automatika, která řídí polohu hlav. Je-li tento signál nedostatečný, ořezaný jako v případě kabelovky, nebo je tam nějaký frekvenční odstup apod., obvod AVC to nesladí s mechanikou hlav. Představ si to tak, že jedna šikmá stopa hlavy na pásku je jeden snímek (půlsnímek), který začíná u jednoho okraje pásku a končí na druhém okraji pásku. Pokud je AVC "zmaten" z chybějících nebo nedostatečných komponentů signálu, začíná snímek například uprostřed pásku - hlavy skutečně nemohou mechanicky reagovat tak, jako televize, které to nevadí a sama si obraz usadí. Některé videorekordéry, "snažící se vyhovět" AVC z nedostatečných či špatných pulsů, mají nepravidelný chod - rotační hlavy se zrychlují či zpomalují, tedy že to jde i slyšet. Proto, pokud nahráváš, z tohoto nesouladu a v návaznosti na výstup, kde se to zpět skládá, vidíš horší obraz - televize se jen "snaží" skládat obraz z dostupného a krajně nedostatečného. Tomu naprosto odpovídá i to, že pokud chceš takový záznam přehrát, dostaneš změť poruch z rozhašených hlav. Pokud stiskneš Stop a Play, nebo Pause a play, na krátký okamžik dostaneš dobrý nahraný obraz z toho důvodu, že hlavy to vzaly tak jak to je, než se do toho zapojila vyrovnávací automatika AVC. Tohoto se využívalo například v kódovaných kazetách, aby sis nemohl okopírovat film z videopůjčovny, nebo z koupeného originálu. Signál se prostě "zaneřádil" tak, že ač to TV vzala, kopie už byla "seřízena" zmateným AVC předlohou a proto to nešlo. Jak z toho ven? Kdysi jsme si vyráběli tzv "stabilizátory obrazu". Bylo to zařízení, které nahradilo několik prvních řádků obrazu vlastním normálním signálem a takto upravený signál šel řádně nahrát na video - automatika měla informaci o začátku obrazu, řádků atd. To je celé a doufám že nevadí velmi jednoduchý popis, protože situace je o trochu víc složitější (úlohu hraje i počet řádků atd.) ale zhruba tak to je. Videorekordér tím pádem nelze využít k jiným účelům, o což jsem se pokoušel, protože elektronika svázaná s mechanikou hlav to prostě nedovolila, takže pouze k záznamu plnohodnotného televizního signálu. Prodávají se kouzelné "krabičky", které dokáží dokáží převést ořezaný analogový signál z kabelovky či STB do AV (SCART), ale je to bez záruky. Nejlepší je to vyzkoušet skrze nějaké mechanicky nefunkční video, nebo starý satelitní přijímač - ty mají podobně jako videorekordér Ant In a Ant out (kromě Sat a loop, což nepoužiješ) , což je právě ten RF modulátor (na Ant out). Přivedeš signál a bez jakéhokoliv ladění jej vyvedeš skrze Ant out (RF modulátor) a následně jej přivedeš do Ant In svého videorekordéru. Signál se tímto "zplnohodnotní" a lze provést jeho řádný záznam. Mě toto zafungovalo dobře a to i bez kabelů - výstup Ant out (RF modulátor) jsem svedl do pokojové pasivní antény a signál jsem přijímal jinou anténou přímo do vidorekordéru (funguje to na pár metrů).... Takto "vyrábím" plný analogový signál pro staré TV při ukázkách jejich funkčnosti... Samozřejmě, že toto celé povídání platí pouze ohledně starých videorekordérů z 80 a 90. let minulého století.
QBITS
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků