Sestava pro obývací pokoj. 20-30 m2

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod RME User 3. 4. 2020 08:37

Denon je aktuálně za 9000 Kč a Elacy za 19 000 Kč, tak by přidal tři tisícovky, no ;-) .
Ostatní 2 reprosoustavy jsou o trochu levnější.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod Fotkyznovin 3. 4. 2020 12:42

Díky za tipy.

Ohledně volby jestli AVR nebo zesilovač, když na to koukám tak ty služby navíc asi nevyužiju, tak klidně pujdu do lepšího zesilovače za ty same penize, jen bych chtěl ty streamovací služby. Jaká zařízení máte ozkoušené (net radia, NAS, airplay, bluetooth, spotify).

Zesilovač jsem tedy zůžil na Denon PMA-800NE a Yamahu A-S301 podle toho za kolik by se mi je podařilo sehnat, je mezi nimi kvalitativně velký rozdíl?

Když bych chtěl v budoucnu připojit ještě dvě bedny za záda, tak by hrály v případě stereo rec. to samé co přední? + bych mohl připojit subwoofer.

Ohledně těch repro ty Elacy vypadaji taky moc pěkně,i ty Dali jak by si vedly v porovnání s těmi dynavoice bez subwooferu prozatím?
+ ještě, jak moc velká výhoda je ten bassreflex dopředu? Kolik prostoru jinak potřebuju za bednama?

Jinak pokud je zboží na alze tak tam mám ještě slevu tak 10% tak pokud by to tam měli tak mužu jit jestě o kousek výše s cenou, zjistím jestli by šel i ten mall, tam to vypada na dobre akce co jste mi nalinkovali.

A díky všem za rady =)
Fotkyznovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod neis 3. 4. 2020 12:57

RME User píše:Ty Polky doporučuji dobře poslechnout. Tahle jejich základní řada má klasický americký zvuk typu lavor a takový valivý plynoucí charakter. Plusem je, že takový zvuk neunavuje (pokud má člověk rád zvýrazněná krajní pásma), ale nemá razanci, detail, rozlišení, jemnost, vzdušnost. Rozsahem basů jsou to prostě malé sloupky se dvěma 6.5" basáčkama, takže pod 50 Hz toho moc nepředvedou.

Alternativou by mohly být (mezi mnohými dalšími, samozřejmě) třeba Elac Debut F5.2. Hrají velmi věrně na svou cenovku, krásně vyrovnaně, lehce a přitom samozřejmě, mají detail ale nejsou suše analytické.
Výborné jsou i Monitor Audio Bronze 5, Dali Spektor 6.

Jako horký tip na zesilovač k výše uvedeným slopkům bych měl Denon PMA-800NE. Za ty peníze vynikající dynamický živý zvuk.


My se tady bavíme o řadě polk Signature. Takze nevím co tady tahas základní řadu. Ale že se tady dozvím že s55e mají slabé basy pod 50hz, to je krapet síla :D
Naposledy upravil neis dne 3. 4. 2020 13:04, celkově upraveno 1
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod RME User 3. 4. 2020 13:02

Fotkyznovin píše:Zesilovač jsem tedy zůžil na Denon PMA-800NE a Yamahu A-S301 podle toho za kolik by se mi je podařilo sehnat, je mezi nimi kvalitativně velký rozdíl?

Není, ale každý hraje trochu jinak. S Denonem bych se nebál přesnějších beden (Elac), s Yamahou bych zas volil plnější projev beden (Dali, Dynavoice).

Fotkyznovin píše:Když bych chtěl v budoucnu připojit ještě dvě bedny za záda, tak by hrály v případě stereo rec. to samé co přední? + bych mohl připojit subwoofer.

Ano, hrály by to samé, co přední. Ale pozor na minimální dovolenou impedanci. Reálně bych s tím moc nepočítal. Subwoofer připojíš pomocí reprokabelů.

Fotkyznovin píše:Ohledně těch repro ty Elacy vypadaji taky moc pěkně,i ty Dali jak by si vedly v porovnání s těmi dynavoice bez subwooferu prozatím?

Elacy mají přesnější, lehce sušší podání, ale celkově velmi přirozené, dynamické, bez excesů.
Dali a Dynavoice mají vcelku podobný charakter, plnější zvuk, ne tak bezprostřední, jakoby teplejší.

Fotkyznovin píše:+ ještě, jak moc velká výhoda je ten bassreflex dopředu? Kolik prostoru jinak potřebuju za bednama?

Jak kde a jak pro koho. Ve stejné pozici v místnosti hraje bedna s předním nebo zadním BR jinak. Nedá se říci líp nebo hůř. Odstup od zadní stěny repro ke zdi alespoň 30-40 cm potřebují oba typy a není to jen kvůli basům.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 3. 4. 2020 13:06

Já si taky nemyslím, že mají S55e slabé basy pod 50Hz. Spíš naopak.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod RME User 3. 4. 2020 13:12

neis píše:My se tady bavíme o řadě polk Signature. Takze nevím co tady tahas základní řadu. Ale že se tady dozvím že s55e mají slabé basy pod 50hz, to je krapet síla :D


No vždyť. Jsou to bedýnky za 15 tis., základní hifi. Tak jsem to myslel.
A ano, se dvěma 6.5" v malých sloupcích se toho pod 50 Hz moc neděje. Neplést si dunění a basy. Sám výrobce uvádí rozsah od 40 Hz s označením Overall frequency response, tzn. bude to pro pásmo -6 dB, možná -10 dB.

To není kritika nebo negace, ale fyzikální vlastnost malých repro v malé ozvučnici.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod Fotkyznovin 3. 4. 2020 13:24

RME User píše:Ano, hrály by to samé, co přední. Ale pozor na minimální dovolenou impedanci. Reálně bych s tím moc nepočítal. Subwoofer připojíš pomocí reprokabelů.

Reálně bych s tím nepočítal mám rozumět tak že to ty případně zadní neutáhne? Jasně že ne další velké sloupy, ale třeba menší regály za záda?
RME User píše:Elacy mají přesnější, lehce sušší podání, ale celkově velmi přirozené, dynamické, bez excesů.
Dali a Dynavoice mají vcelku podobný charakter, plnější zvuk, ne tak bezprostřední, jakoby teplejší.

Premýšlím jestli si teda připlatit za ty Elacy, když k nim teď nekoupím subwoofer, budou i tak dostatečně na elektrohudnu basovat? V porovnání s těma dynavoice?
Fotkyznovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod RME User 3. 4. 2020 13:28

martas38 píše:Já si taky nemyslím, že mají S55e slabé basy pod 50Hz. Spíš naopak.


A s jakými plnorozsahovými ( kolem 30 Hz @ -2 dB) bednami jsi Polky srovnával? V jaké akustice? Na jakém železe?

Ne, nechci se nikoho dotknout, zvlášť pokud jsi jejich majitel a tudíž k nim máš vztah bez odstupu a nadhledu (což je pochopitelné a nic proti tomu). Ale pokud bys tyhle polky dal do místnosti s perfektní akustikou, kde je modální oblast perfektně vyřešena, rozuměl bys. Ony totiž (správně) kalkulují s běžným módem kolem 30-45 Hz, který jejich projev v běžné místnosti citelně prohloubí. Je ale dobré si uvědomit, že to nejsou basy, které hraje bedna, ale vybuzená rezonance místnosti. Když si kalibrovaným mikrofonem změříš dozvuk v pásmu 20-50 Hz, zjistíš hodnoty klidně nad 1 s... A to je důvod, proč se ti zdá, že i pod 50 Hz basujou parádně...

Mimochodem, pokud bys tyhle Polky zatížil max. povoleným výkonem (200 W) a chtěl po nich plnohodnotných 40 Hz, znamenalo by to výchylku basáků o 7 cm................

-- 3. 4. 2020 14:33 --

Fotkyznovin:
No, neutáhne ve smyslu nízké celkové impedance dvou párů repro.

A jestli Elacy nebo Dynavoice? To je čistě otázkou osobní preference zvuku, neexistuje jedna "správná" volba.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 3. 4. 2020 13:49

Nemám místnost s perfektní akustikou (ostatně kdo ji v obýváku má, pokud ho sdílí s manželkou) a Polk mám především k ozvučení TV. Měl jsem obavy, že budu ještě muset dokupovat subwoofer, ale absolutně to není potřeba. Nízkých basů je víc než dost. Kalibrovaným mikrofonem dozvuky neměřím v žádném pásmu, výkonem 200W to taky nezatěžuju, protože nechci vysklít okna, ani štvát sousedy, jen na tom tak z 80% sleduju filmy a z 20% poslouchám hudbu. Srovnat to můžu v téže místnosti akorát s předchozími stařičkými Jamo Cornet 175 a Polk jsou zvukem o vesmír jinde, což se dalo čekat.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 3. 4. 2020 13:53

A ty jsi je teda slyšel a srovnával jak píšeš? Můžeš mi říct kde jsi měl tu možnost přímého srovnání? Proč pak v zápětí doporučuješ 11kg mini sloupky monitor audio bronze? Jo a kde jsi přišel na těch 40hz? Přímo u výrobce vidím 32hz a v recenzích 32-40hz..
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fotkyznovin 3. 4. 2020 13:53

Takže takovéhle zapojení by bylo už nad síly tohohle zesíku a chtělo to silnější?
Obrázek
Fotkyznovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 3. 4. 2020 14:04

To zvládne úplné v pohode..ani s impedanciou by nemal byt problém. Yamaha sama tak zobrazuje zapojenie v návode, takže toho by som sa nebal. Len rátaj s tým že výkon sa ti videli na polovicu. Takže keď to je 2x60W tak to potom bude 4x30W pri 8Ohm..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 3. 4. 2020 14:13

neis: tak je pravda, že podle grafu je tam pod 50Hz jistý útlum a že to nebude nikdy hrát jako třípásmové repro. Ty ovšem budou cenou zas trošku někde jinde.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 3. 4. 2020 14:17

Len rátaj s tým že výkon sa ti videli na polovicu. Takže keď to je 2x60W tak to potom bude 4x30W pri 8Ohm.
Tak to nefunguje.
Pokud výrobce uvádí výkon do 8 ohm 2 × 60 W a do 4 ohm 2 × 95 W, tak do dvou párů 8 ohm beden dá 2 × 48 W.
To ale platí pro zatížení trvalým sinusovým signálem. V praxi při zatížení hudebním signálem budou shora uvedené hodnoty ještě příznivější.

Fotkyznovin: A proč chceš vlastně přidávat dozadu další reproduktory? Co si od toho slibuješ?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 3. 4. 2020 14:24

Nejak som sa v tej matematike stratil..každopádne sa mu max výkon rozloží na viac repro a tým pádom poklesne ;-)
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků