Anketa - Dopočty mezisnímků (motion "vychytávky") ANO či NE?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Anketa - Dopočty mezisnímků (motion "vychytávky") ANO či NE?
Dopočty vyžaduji vždy a všude 11 %  12%  [ 11 ]
Jak kde - hlavně s mírou 51 %  57%  [ 51 ]
Dopočty nesnáším, vypínám u všeho 26 %  29%  [ 26 ]
Celkem hlasů : 88

Odeslat příspěvekod indeshit 1. 4. 2020 12:00

Po dlouhý debatách a nesmiřitelných názorech obou týmů reprezentujících milovníky a odpůrce dopočtů přikládám anketu na průzkum názorů uživatelů na dané téma.

Záměrně komentářem neovlivňuji jiné k přiklánění se na ani jednu ze stran.

Kdo by nevěděl, čeho se to týká, tak se jedná o dopočty mezisnímků, které zvyšují plynulost a ostrost. Někým jsou dopočty přijaty kladně, někým zatracovány a odsuzovány.
Výrobci pro tyto techniky používají různé názvy. Můžeme se setkat s názvy například jako Auto Motion Plus, MotionFlow, TruMotion. Setkáváme se v těchto nastaveních často s posuvníky s názvy jako De-Judder, Redukce vibrací, Snížení třesu, apod.
Ten, kdo má tato nastavení vypnuta, je tedy nepřítel dopočtů. Kdo zapíná, je zase jejich zastáncem.

Snad bude hlasovat co nejvíce lidí.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 9. 4. 2020 09:35

Nějak nám ta anketa začíná upadat v zapomnění, zkouším proto oživit příspěvkem
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 9. 4. 2020 13:29

indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hydrrra 9. 4. 2020 19:04

Mám OLED Panasonic FZ800 - pokud dopočty snímků vypnu, tak je obraz tak příšerně trhanej, že to je v podstatě nekoukatelný... za mě +
Hydrrra
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lithrai 9. 4. 2020 19:25

V ankete hlasovať nebudem, pretože tam nie je pre mňa správna možnosť. Záleží to od TV a spracovania pohybu. Teraz mám OLED a dopočítavanie snímkov musím mať stále zapnuté, pretože to inak pre moje oko seká. Predtým som mal LCD a tam som bol striktne proti dopočítavaniu, všade som to mal vypnuté.
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod skorky 9. 4. 2020 20:15

Tak Já mám IFC vypnuto.Občas si teda pohraju s posuvníkem judder při filmech 4k/24,ale už na stupni 2 to pro mě tzv.mýdluje(soap),takže vracím na vypnuto.(FZ800)
skorky
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 10. 4. 2020 07:20

24fps je v 21 století dobrý leda tak pro statickou kameru, dříve to samozřejmě stačilo i pro (Nemocnice na kraji města atd). Ale točit dnes akční scény ve 4k 24fps to už je barbarství, něco jako malovat na zeď ze super materiálů exkrementama.
50fps sport hlavně F1 je úplně jiná podívaná na 100hz panelu.
V Hollywoodu už by měli vytáhnout hlavy z prde...
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod dargy 10. 4. 2020 11:58

Bohuzial 24sn/s je tu s nami od pociatku filmovych kotucikov. A to cislo ma svoje opodstatnenie. Ide hlavne o to ze ak sa filmovy pas poskodil trebalo presne delit snimky. A 24 je delitelne 12,8,6,4,2 a takto sa dal pas pekne opravit a nebola aj vysoka spotreba materialu pri vyrobe. Proste kompromis medzi nakladmi a kvalitou. Ale uprimne. Dost dlho to trvalo kym sa preslo na pure digital. Aj doteraz. Si myslite ze aky zdroj sa pouziva pri filmoch starsieho data a zrazu je tam 4k bluray? A tym starsieho data nemyslim filmy 70tych rokov. Ale kludne aj 2010. Ten zdroj je stale top kvality myslim ze 16K by slo kludne este vyrobit aj z pasu. Takze to ma cisto prakticke dovody. Ano je pravda ze dnes su moznosti ine. Ale aj samotni tvorcovia filmov uznali ze je narocnejsie oklamat efektami 60 sn/s ako 24. No ja si myslim ze 24 sn/s tu este bude dlllllhoooooo. A dopocty nepouzivam na plazme. Ale presdanem na lcd ci oled tak to je nutnost pomaly ale vzdy idem s mierou. Nemam rad ten soap opera efekt. To ma neskutocne irituje. Tak ak pouzijem dopocty tak na minimalnej hodnote.
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod neis 10. 4. 2020 13:49

Naprostý souhlas s dargym. Pro mě je soap efekt naprosto nesnesitelný a nedokážu takto domršený film vůbec sledovat. Na druhou stranu jemná korekce je velice užitečná. Pohyb se "zjemní" a "uklidní", ale k soap efektu ještě nedochází. Ale než soap efekt, tak raději nic. Takže i když jsem někde mezi, tak pokud bych se měl rozhodnout, tak dopocty ne.
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod evlo 10. 4. 2020 13:58

Hlavne minimum tv zobrazuje 24p signal spravne, takze se to pak stejne seka, jen muzete onanovat u toho, ze to na tv pise 24p. 24p se fakt minimalne skube, je to fakt mega rozdill oproti pulldown, ale to pochopi jen ten kdo to videl funkcni.
evlo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 10. 4. 2020 13:59

Taky musim potvrdit, ze efekt trhani pri vypnutem dopocitavani je pro me mnohem znatelnejsi na OLEDu, nez na LCD. Ja osobne to pouzivam pro hrani na konzoli, kde to jinak jede vetsinou 30 FPS a pri zapnutem dopocitavani sice vznikaji artefakty, ale celkovy zazitek je mnohem plynulejsi. Taky to pouzivam pri sledovani standardni TV, nekterych serialu, nebo TV shows, kde mi soap opera efekt nijak nevadi. U dobrych filmu, ktere si chci uzit, to jenom minimalizuji, jen aby to nebyl uplnej trhanec.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod nevo7 10. 4. 2020 16:08

Tiež nemám rád trhané scény a tie dopočty sú potom treba.
V niektorých filmoch je to dosť poznať a iste to je zámer. Bežné scény sú v poriadku /asi viacej fps/, ale pri bojových scénach to seká. Zámer je iste odstrániť nedokonalosť pohybu pri bojovej scéne /keď to hrá herec, čo to nevie/. Ináč si to neviem vysvetliť. Ale ako celok to vyzerá smiešne až úboho.
nevo7
Junior

Odeslat příspěvekod dargy 10. 4. 2020 16:30

evlo píše:Hlavne minimum tv zobrazuje 24p signal spravne, takze se to pak stejne seka, jen muzete onanovat u toho, ze to na tv pise 24p. 24p se fakt minimalne skube, je to fakt mega rozdill oproti pulldown, ale to pochopi jen ten kdo to videl funkcni.

Ono je to problem pri 50/60 hz paneloch tam bez pulldownu to nejde proste. Ale pri 100/120hz paneli je to vyriesene. Tam mas proste cele cislo.
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod SSakul 10. 4. 2020 17:35

Taky se přidávám k názoru , že u oled je jemný dopočet vhodný , protože jinak mi přijde obraz trhaný . Soap efekt taky nesnáším a u předchozí 100hz Led jsem měl veškerý dopočet vypnutý , nyní
ale používám u oled pro pohyb nejnižší 1 z 10 ( ostrost je vysoko ale ta nevadí )
SSakul
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 10. 4. 2020 20:16

evlo píše:Hlavne minimum tv zobrazuje 24p signal spravne, takze se to pak stejne seka, jen muzete onanovat u toho, ze to na tv pise 24p. 24p se fakt minimalne skube, je to fakt mega rozdill oproti pulldown, ale to pochopi jen ten kdo to videl funkcni.


Přiznám se, že mi judder způsobený pull-downem nevadí.
Krásně se to dá lidem vysvětlit pomocí foťáku s expozicí 1s a toho rtings testu. Každý snímek ze 24 má na obrazovce zůstávat stejnou dobu = 24p je skutečné. Pokud zůstává každý snímek jinak dlouho, je tam judder.

-- 10. 4. 2020 20:17 --

SSakul píše:Taky se přidávám k názoru , že u oled je jemný dopočet vhodný , protože jinak mi přijde obraz trhaný . Soap efekt taky nesnáším a u předchozí 100hz Led jsem měl veškerý dopočet vypnutý , nyní
ale používám u oled pro pohyb nejnižší 1 z 10 ( ostrost je vysoko ale ta nevadí )


u OLEDu je ta stroboskopie více vidět, protože bluer je eliminován. Osobně mám taky OLED, ale interpolaci totálně vypnutou. Nesnášim telenovelu :)

-- 10. 4. 2020 20:20 --

jinak vždy 24p or die !!!
indeshit
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků