Repro 2.0 k PC - na hudbu, kolem 2500 kč

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 4. 2020 16:12

Ahoj,
poradíte mi s výběrem repro viz. nadpis?
Mám pár tipů:

Kurzweil KS-40A
Mackie CR3
Microlab B77

Zvukovku mám v PC zatím jen obyčejnou na zákl. desce, mám ale Dragonfly Red (hlavně ke sluchátkům).
Jedná se mi o poslech hudby ve Flac, internetová radia atd.

Díky.
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 21. 4. 2020 19:43

O jakou zvukovou kartu a desku se jedná? Nemusí to nutně být špatné. Každopádně z té trojice jsou nejméně špatné Kurzweil KS-40A. Mackie je synonymem špatné výrobní kvality a CR3 jsou vyloženě špatné i projevem. Microlab je takový solidní střed, ale kvalitou je na tom podobně jako Mackie.
Z levných aktivních repro nehrají zle Edifier R1700 případně R1280. Každopádně bych spíš doporučil Pioneer DM-40 a chcete-li malé repro, pak Presonus Eris E3.5

Každopádně záleží hlavně na tom, co vlastně od monitorů čekáte a jaký typ hudby budete poslouchat. Šance, že na aktivních bednách kolem 3K poznáte rozdíl mezi solidní kompresí (třeba Spotify) a FLAC je opravdu malá. U sluchátek a Dragonfly ty rozdíly samozřejmě slyšet budou.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 4. 2020 20:00

Díky za tipy.
Deska je GIGABYTE GA-Z87X-UD3H s integrovanou zvukovkou.
Na ten Edifier R1700BT jsem už taky koukal a nejeví se mi vůbec zle.
Ještě mě zaujaly Microlab Solo6c, ale nevím jestli nejsou už moc velké. Lidi je hodně chválí, až na občasné stížnosti na brum.
Dají se použít jako repro k PC? Myslím tím zda jsou laděné na poslech z blízka (cca 1m, když budou vedle monitoru u PC).
Co se týče typu hudby, poslouchám rád věci od Norah Jones, Katie Melua, Miles Davis, Diana Krall, Julienne Taylor, Robert Len.. Žádný metal ani tvrdý rock.
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 21. 4. 2020 21:11

Na desce je ALC898, který nebyl vůbec špatný a implementace od Gigabyte je zrovna u této desky příkladná, každopádně se jednalo o rok 2012... Pokud budete integrovaný čip používat, změňte základní nastavení 16 bit/44.1 kHz na 24 bit a maximum kHz, co to dovolí. Čip umí 192 kHz, ale Windows v některé z verzí ovladačů ukazuje maximum různě.
V tomto nastavení se zlepší odstup signálu od šumu a výrazně klesne harmonické zkreslení. Šance, že to poznáte sluchem, je minimální, ale budete vědět, že jste pro dobro věci udělal maximum :)

Vyžadujete-li poslech na blízko, je cesta monitorů jediným řešením. Já, přiznávám, jsem monitory opustil v prospěch řešení DAC + zesilovač + pasivní repro. Nicméně to je náročné na prostor.

Srovnání Edifier R1280 a Solo6c. Podobná videa na YT sice nevypovídají nic o samotné reprodukci, ale pro srovnání charakteru a podání pásem jsou použitelná. Slyšel jsem na živo několik takto srovnávaných beden a pro představu/pochopení rozdílu to použít lze.
Nebudu Vám říkat, co ve videu slyším já, zajímal by mne Váš postřeh.
https://www.youtube.com/watch?v=2YeeHq-lEHU
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 4. 2020 21:40

Pustil jsem si to přes Dragonfly do sluchátek Sony MDR-1A. Takže jsem obešel zvukovku na desce.
Jak to zní pro moje uši:

Deep: Microlab - plošší zvuk, Edifier - plastičtější, líbivější
Fury Ride: Microlab - zvuková koule, Edifier - analytičtější
Dream a dream: Edifier - lepší barva hlasu
Thumb Up: Microlab - přirozenější
Long Drive: Edifier - přirozenější hlas
Classical Mood: Edifier - lepší podání nástrojů
Boom Bap: Edifier líbí víc, plastičtější zvuk
New Orleans Jazz: Edifier líbí víc, Microlab zastřenější

Pro mě je tedy jasným vítězem Edifier.

Jak to vidíte Vy?
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 21. 4. 2020 21:54

Vidím (slyším) to stejně. Microlab opravdu nedoporučuji. Zvláště ve středech je to bída.
Edifier má model R1280DB, který krom méně podstatného Bluetooth umí i optický vstup. Vaše deska optický výstup umí. Repro je sice dražší, ale vyřešil byste zvukovou cestu a obešel D/A převodník integrované karty.

EDIT: když nad tím přemýšlím, za cca 1000 lze ale sehnat i lepší D/A převodníky. Například Lusya Fever DAC. Každopádně je to další krám navíc :)
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 4. 2020 22:01

Moc díky za informace.
Ještě se zeptám - jak vychází R1280DB ve srovnání s R1700BT a tím Pioneer DM-40, které jste mi doporučil výše? Oba jsou ještě asi o tisíc korun dražší, jak se Vám tyto modely jeví?
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 4. 2020 00:08

Srovnání R1280 a R1700 je na kanálu, který jsem odkazoval prve. Konkrétně zde https://www.youtube.com/watch?v=HL-OGA38kmk

R1280 je nejlevnější dobrý model, R1700 dle mého názoru odpovídá zvukově rozdílu ceny. Základní model R1280T je za 2700 Kč, digitální provedení R1280DB je za příplatek 1000 Kč a za další cca 300 je R1700, ale bez digitálního vstupu (BT nepočítám).
Zatím co příplatek za digitální vstup u DB není (v případě zapojení k PC) tak výhodný, rozdíl 1300 Kč mezi základním R1280T a výrazně plněji znějícím R1700DB už odůvodnitelný je. Záleží hlavně na Vašem rozpočtu. Obecně platí, že na dolním konci je slyšet každá stokoruna, ale od určitého stupně kvality reprodukce budete vnímat zlepšení jen velmi pozvolna, avšak cena poroste exponenciálně.
Například rozdíl mezi R1700 a S880DB je dvojnásobek ceny, ale zda je to i násobné zlepšení ve zvuku posuďte sám. A ano, rozdíl tam je.
https://www.youtube.com/watch?v=iZojV_E41UY

Pioneer DM-40 je také dobrá volba, ale projevem upřednostňuje spíše spodní část spektra. Hodí se na elektronickou hudbu. S ohledem na interprety, které jste zmínil, bych Pioneer DM-40 nedoporučil.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 22. 4. 2020 10:08

Díky moc.
Rozhoduji se mezi těmito dvěma. Z toho dema se mi líbí zvukově víc R1280DB, narozdíl od většiny lidí v diskusi pod videem. Přijde mi celkově vyváženější. U 1700DB se mi zdá, že z projevu moc čouhají basy.
Taky mě zaujalo, že 1280 má větší woofer (4,6 inch) oproti 1700 (4 inch)
Ale zase má menší tweeter (13 : 19 mm)
Velkou výhodou je pro mě ta optika u 1280, tím se stává mnohem univerzálnější.
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 4. 2020 13:35

Dle mého má 1700DB výrazně zřetelnější výšky a nižší pásmo. U středů se obě varianty potkávají. Dražší verze má prostě "dospělejší" projev a víc se podobá zvuku, na který jsem zvyklý. To už je zkrátka úskalí subjektivního vjemu :)
Integrované optické rozhraní má své výhody i nevýhody. Výhoda je zjevná, je to řešení vše v jednom, přenosová cesta eliminuje většinu forem rušení a obejdete nekvalitní D/A převodník integrované karty.
Nevýhoda je v rozdílu ceny. Za 1000 Kč už seženete lepší DAC viz výše Lusya Fever (20 USD) nebo HIDIZS Sonata či HIDIZS S3.

Srovnání projevu R1280DB a R1280T
https://www.youtube.com/watch?v=RdzWOUp75u8
Rozdíl je překvapivě slyšet, nicméně je to rozdíl právě D/A převodníku, nikoli samotné konstrukce beden.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 22. 4. 2020 13:56

Emil Pastelka píše:Vidím (slyším) to stejně. Microlab opravdu nedoporučuji. Zvláště ve středech je to bída.

Ja neviem... Nevyznam sa tak do toho.
Mne prave tie Microlaby 6C pridu v stredoch lepsie, a podla mna stredne pasmo dominuje :oops:
Ale na druhej strane, tak ako aj vy obaja....neodporucil by som ich kvoli brumu.
{Mam ich doma spojene s TV ...zapinam iba na hudbu {klasicky spinacom}. Dialkovym sa nedaju vypnut uplne. Furt brumia.
Brum je pocutelny...casom ide z toho hlavu prastit.}
bylinnycaj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 22. 4. 2020 14:03

ty Edifier R1280T mám už pár let doma a dají se poslouchat, ovšem žádné srovnání s konkurencí nemám (před nimi jsem měl nějaké Logitechy 5.1 a to srovnávat nejde)
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 22. 4. 2020 14:22

Emil Pastelka

To srovnání projevu R1280DB a R1280T
https://www.youtube.com/watch?v=RdzWOUp75u8

mě právě taky docela překvapilo, R1280T tam znějí podle mě o dost líp. Jak píšete že je to kvůli DACu - tak tomu nerozumím, obojí je krmeno stejným zdrojem zvuku, ne?

Jinak bych Vám chtěl ještě jednou poděkovat za Váš čas a rady, objednal jsem Edifier R1700BT Wood :-))
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 4. 2020 18:46

:) Tak ať slouží. Jinak, ta změna projevu je dána tím, že zvuk zpracovávají jiné převodníky. Zdroj může být stejný, ale je to podobné, jako když do stejného auta posadíte dva různé řidiče.
Zpracování zvuku jde zhruba touto cestou:
1) digitální zdroj, třeba soubor MP3
2) SW zpracování formátu, stále digitální
3) HW zpracování signálu, digitální (DSP, DRC)
4) převod na analog, signál již není digitální
5) HW zpracování signálu, analogový
6) reprodukce, plně analogové vlnění

Podle typu zesilovače může dojít k zesílení signálu buď v bodě 3, tedy je to zesilovač třídy D (digitální), nebo v bodě 5 zesilovačem analogovým. Případně je analogový signál ze zdroje veden do digitálního zesilovače a to je pak převeden opět na digitál, zesílen a následně opět vrácen na analog. Určitě je Vám jasné, že tento postup má k ideálu daleko. Ovšem u levné elektroniky je to nejčastější jev.

V případě R1280T je interní zesilovač třídy D (konkrétně TAS5713), tedy jakýkoliv signál prochází cestou D > A > D > A. Pokud by zdrojem byl velmi kvalitní analogový signál, bude výsledek v pořádku. Problém ale nastává u signálu vytvořeného levnými D/A převodníky integrované zvukové karty. Následné zesílení zvýrazní zkreslení a případné vady v signálu.
U R1280DB analogové intermezzo odpadá a signál jde cestou D > D > A. Vliv převodu D/D (různé formy digitálního signálu, zde metalický a optický) zde nemá smysl řešit, to je jiná cenová kategorie :)
Ten rozdíl ve videu je pak daný právě cestou a převody signálu.

V případě R1700BT (zesilovač TAS5707) je cesta zase analogová, ale to je něco, co v případě potřeby můžete řešit lepší zvukovou kartou či DAC. Přeji hodně zdaru a napište případné postřehy.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 22. 4. 2020 18:56

Perfektní vysvětlení, a ještě jednou děkuji za všechno :-)
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků