Dali Oberon 7 + centr + On-wall surround + AV receiver a sub

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 25. 5. 2020 08:22

tak potom co mi vychladla hlava, tak jsem to trochu promyslel a zjistil, že mi pouze stačí, aby subwoofer nebyl připojený na subwoofer výstup, ale na nějaký stereo výstup, kam jde plná basová frekvence a ořezat frekvenci na samotném subwooferu... půjde tak plná basová složka do předních sloupů a stejně tak do subwooferu ořezaném pouze na nejnižší frekvence přímo na něm. Jediný takový je druhá zona, čili bych musel u filmů ji vždy aktivovat navíc by receiver uměle musel měnit 5.1 na vstupu na 5.0... pak mi došlo, že ta záhadná funkce double bass u onkya bude vlastně dělat úplně to samé. Vždycky jsem se téhle funkci vyhybal, jelikož mi přišlo, že je taková ta funkce "extra bass" z těch levných all in one plastových kompletů z Tesca.. ale tady je to právě to co jsem potřeboval. Plná basová frekvence do obojího. Dřív jsem měl subwoofer bez crossoveru, tak tam by mi to nijak nepomohlo, ale teď ano.

Celé jsem to tedy takhle nastavil, subwoofer prozatím poslal úplně dolů na 40Hz crossover a hle? Vše funguje jak má.. pouze to chce si poradit trochu v detailech s hlasitostí a umístěním, ale to už jsou pouze korekce.

Příčina k tomu celému tedy je, že KLipsch hraje o dvě třídy slabší ligu než ty Oberony a nedokáže je tak kvalitativně zastoupit v téměř celém basovém pásmu u filmů. Onkyo za to nemohlo, pro tento případ má správně funkci double bass, takže to je v tom nevině. Řešení pro mě je tedy to takto nechat, nebo zakoupit kvalitnější subwoofer, tak uvidím. Zatím jsem to jen otestoval na pár filmech, tak budu dnes ještě testovat.

Například úvodní scéna z 007 Quantum of Solace (honička s auty). V původním nastavení s klipschem buď basy všude (obyčejná střelba z kulometu jako když někdo střílí do bubnu), i tam kde být nemají a nebo slabé. Čistě s Oberony basy jen tam kde být mají, ale scházela ta největší hloubka při nárazech (náklaďák v tunelu narazí na stěnu), nebo při soundtracku, kdy to celé v tom nízkém tonu sedne někokrát v cyklu za sebou dolů (výjezd z tunelu).
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 26. 5. 2020 07:57

tak jen vysvětlení ať to nikoho v budoucnu nezmate, tak celkově to opravdu teď ve filmech hraje bez větších problémů což se doteď nepodařilo, ale funkce double bass dělá něco jiného než jsem doufal. Podle všeho pouze duplikuje navíc basovou složku z předních sloupů do subwooferu. Což není to co jsem doufal, chtěl jsem to obráceně. Nicméně z nějakého nevím jakého důvodu to takto hraje opravdu zásadně lépe. Pokud ale vyndám cinch ze subwooferu, tak Oberony hrají jako když jsou ořezané kolem 80Hz dolů přitom jsou nastaveny na full a LFE nastavenné na off.
Zkoušel jsem i připojit sub přímo na druhou zonu a v receiveru ho nechat vypnutý, ale nepodařilo se mi tam poslat stejný signál navíc by byl problém při změně hlasitosti, že na subu by se to muselo ovládat manuálně.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 26. 5. 2020 11:44

Ale co je vlastne nejzasadnejsi? Ze zrovna tak, jako je potreba ladit párování zesíku k bednám anebo beden k zesilovači, zaslouzi si spravne parovani v míře nemenší i ten sub ke zbytku soustavy. Ne, aby to hralo alespoň nějak obstojně, ale aby se mi poslech prostě líbil, bez větších kompromisů, co jen akustika místnosti dovolí. Preci je jasné, ze kazdy sub, byť jde "jen" o nejnižší pásma, hraje jinak. A ty ses tou koupí naslepo prostě nemusel trefit. Tam bych videl zkrátka celej ten problém.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 26. 5. 2020 12:13

však ano.. o tom se nepřu. Je jedno jak je to špatně poskládané a nastavené pokud se mi to dobře poslouchá. Že byl subwoofer naslepo špatný výběr je jednoznačné, ale stejně tak dobrý byly Oberony. Jde jen o to, že když vidím jak obstojně se ten spodek i ve filmech dá zahrát z těch sloupů, tak si říkám, že by stálo za to investovat do subwooferu víc, jelikož jenom hrombedna toho hraje ve filmech víc, než jsem si původně myslel... očekával jsem jen to nejspodnější pásmo a přitom to hraje 80-120Hz.
Nejdraději bych šel nejjednodušší cestou a tou je subwoofer od Dali, ale 20tis za 12palc sub, který má úplně stejný zesilovač jako 8čka.. nebo 9tka opět se stejným zesilovačem, která už podle specifikací začíná na 37Hz čili by to taky mohla být pouho pouze úleva pro zesilovač a hrálo by to dost podobně jako se samotnými sloupy a i tak za 15tis? Moje uvažování je nějaká slušná 10tka s předním nebo spodním bassreflexem a pokud by to bylo málo, stále je tu možnost do budoucna přiřadit stejnou ještě jednu. Zatím se mi jako nejlepší řešení jeví to XTZ 10.17 EDGE a nebo koupit tu 12tku od Dali ze Slovenska, kde je za ještě rozumné peníze. V ČR už mě napadá snad jen vyzkoušet Q Acustics QB12 nebo Klipsche spl100, ale toho Klipsche už bych nerad.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 27. 5. 2020 12:18

Este raz prosim skontroluj ako to mas nastavene. Kukol som Onkyo manual a skus toto:
Front: 40 Hz
Center: 80 Hz
LPF to LFE: 120 Hz
Double bass: no to mi je zahada, ako to na Onkyo funguje. Na Marantz mam na vyber SUB, Front, Both. Tu teda treba vyskusat obe nastavenia. Ale podla toho co pisu v manuali, tak ked je ON posuva LFE do SUB. Takze skus to nechat Off.
LPF to LFE: 120 Hz
Na sube fyzicky nechaj crossover bez obmedzenia.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 28. 5. 2020 12:46

díky za návrh, ale i tuto variantu jsem vyzkoušel. Double bass nejde aktivovat jakmile není některý ze zbylých repro nastavený na full.
Podle toho co jsem různě pročetl, tak u onkya by měl double bass být, že mimo basové složky určené přímo pro subwoofer pošle navíc i basovou složku z ostatních repro označených jako full.

V tuto chvíli nejvíc vyhovující nastavení pro 5.1. je:
Auoddysey na Movie,
Dynamic EQ - on
Front - full
Center - 60Hz
zadky ještě stále nedorazily
Double Bass - on
Crossover LFE - 80Hz (tady ale nevidím prakticky žádnou jasnou změnu při off, nebo jiné frekvenci)
a přímo crossover na subwooferu 50Hz
Gain na subwooferu má cca 1/3 zesílení
Přední repro +1dB oboje
Centr -2dB
Subwoofer v receiveru -8dB

v tomto nastavení je to nejlepší pro filmy v 5.1. aniž by docházelo k nějakým pazvukům a byla dostatečná basová složka, ale schází takový ten správný kopanec do zad. Koupím ještě nějaký noname kabel v 10-15m a zkusím dát subwoofer dozadu do rohu jaký bude rozdíl.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 31. 5. 2020 15:20

15m noname kabel vyvolal šum v subwooferu aniž bych jej zapojil do receiveru, tak skončil experiment a jak kabel, tak sub se vrací.
Maverick_cz
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků