Subwoofer do 20tis

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bolerious 2. 6. 2020 09:26

Za sebe k tomu mám dvě poznámky:
- akustický projev vzduchu proudícího skrz bassreflex při frekvencích, které jsou výrazně pod hranicí naladění bassreflexu, jsou vcelku pochopitelný jev. Sub už prostě pracuje mimo svou oblast a není na takový stav naladěný / optimalizovaný.
- pořád se bavíme o relativně levných subech, kde prostě člověk nemůže čekat top charakteriastiku.
Bolerious
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 3. 6. 2020 12:04

Tak já jsem nakonec skončil opravdu s PC 2000. Nejprve jsem jej dal na myšlený místo, provedl kalibraci a pak si hrál s detaily nicméně 90% filmů co jsem předtím řešil s Klipchem, tak zahrál správně... 100% lépe co se přesnosti týče. Síla je taky vyšší a netřeba štelovat jakýkoliv doublebass, obcházet to že se nastavuje jak LFE na receiveru, tak ještě k tomu škrtí přes samotný subwoofer pouze v nejnižších frekvencích. Nejsem schopen posoudit nakolik to dělá jiný typ subwooferu, který má vyzařování dolů a dobré zkušenosti jsem měl už se starým Onkyem, který mělo taky dolů a bassreflex dopředu (tohle má bassrflex dozadu, ale je to kulaté, takže se s tím dá otáčet aniž by to měnilo tvar pro umístnění... nu nevím tedy co u toho klipche bylo tolik špatně, ale i v jiných umístěních dál od stěny to dělal stále stejně špatně. Tohle jsem posadil na první místo, naladil referenčně a hned se mohlo bez ústupků hrát. Pravda hned na startu jsem byl dost překvapený, že to nebylo nic zvláštního co jsem očekával, ale otočil jsem fázy na druhou stranu a je to úplně jinde. Tady je fáze postupně měnitelná, takže budu ještě testovat.. u KLipche bylo pouze 0-180 a ani jedno nepomáhalo.
Každopádně sub jsem nakonec po debatě s manželkou umístil k levému sloupu před okno (pod receiverem by se sice vešel, ale bylo by to neuplně pěkné a i tak by to vyžadovalo menší stavební zásah). Na tom místě u okna má víc prostoru a je tam téměř trvale závěs a tím jak je kulatý, tak to nevypadá špatně. K mému překvapení je hodně černá i ta látka přes (na některých fotkách vypadala dost šedivě), takže docela sedí k Dali. Navíc už tu není patrný ten obrovský skok mezi tím, když ten film hraje čistě Dali a nebo Dali plus subwoofer... kdy u Klipche přidaná hodnota byla pouze v tom nejnižším pásmu za cenu toho, že v tom spodku co normálně hrály Dali, tak to bylo výrazně horší. Tady to nevnímám a zkoušel jsem jak předky 40, tak i 80Hz crossover a obojí bylo vpořádku u filmu.

Tohle SVS si dokáže sáhnout až na 16Hz a oproti Klipchi je to opravdu hodně znát, kdy člověk ten zvuk neslyší, ale cítí. Čekám teď na delší cinch kabel a po zapojení to znovu skalibruju a budu si hrát s detaily. Nicméně na hulváta bez kalibrace a na ten zapráskaný 15m kabel co sám o sobě hučí, jsem to jenom vyzkoušel na tom novém místě a pustil právě EDGE of Thomorow a to je co tohle ten začátek? :) úplně šílenej zvuk... jsem zvědav, jestli to vůbec někdy odladím, aby to hrálo všude jinde dobře vč. tohohle.

Budu dál testovat a pak pošlu nějaký závěr. V tuto chvíli hned na startu, že Klipch 12sw nebyla dobrá volba k Dali Oberon v mém případě.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Bolerious 3. 6. 2020 12:39

Tak gratulace a ať slouží ke spokojenosti ;-) .

Máš mikrofon, kterým bys pro zajímavost mohl změřit průběh basů v poslechovém místě?

Jinak za ty nevelké peníze se PC2000 jeví jako víc než slušný sub s pěkně rovnou charakteristikou:

Obrázek

Jen těch 16 Hz už je zřetelně za hranicí jeho schopností, rychle klesá max SPL a exponenciálně roste zkreslení a objevujou se pazvuky vyšších harmonických. Od 20 Hz výš je to ale už dost slušné:

Obrázek
Obrázek
Bolerious
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 3. 6. 2020 12:46

jistě tak to beru u každýho subu, který se pyšní nízkou frekvencí, že to je nějaká hranice, kde začíná hrát, ale není v plné síle. Pokud ale pro něj 16Hz začíná, tak tam Klipch začínal ve 29Hz a jde mi o ten rozdíl, který je na první poslech hned patrný.

Bohužel mikrofon nemám, jedině přes mobil a nějakou appku pokud máš typ.. v tuhle chvíli mám spectroid, ale moc jsem se v něm nehrabal co z něj jde vyexportovat.

každopádně je teď na místě, kde subwoofer nikdy nebyl, tak to budu muset ještě hodně vymyslet přesný umístění, přesný natočení, nastavení na subu a nastavení na receiveru k mojí spokojenosti.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Bolerious 3. 6. 2020 14:35

Přes mobil je to bezcenné, přesnost jejich mikrofonů na basech je nepoužitelná.
Bolerious
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 20. 6. 2020 19:26

zdravím, měl bych dotaz ohledně kalibrace subwooferu. Je na to nějaký ideální set zvuků? Vesměs už jsem ustálil místo, .. natočení okolo svislé osy a tím pádem směrování portu jsem se prozatím raději zásadně nepouštěl, protože to je opět další proměná a už teď toho je až až, tak si toto nechávám až budu mít nějakou referenci odladěnou. V tuhle chvíli trochu zápasím s fází a hlasitostí.. nemůžu najít ideální nastavení plus mínus pro všechno. Pro muziku je to trošičku jinak, pro Dolby Digital filmy taky a pro DTS stopu taky. Zlaté časy, kdy nebylo co nastavovat ;) Po onkyo auodyssey (na subu LFE na max, fáze na nula, gain 11hodin) se sub nastaví na vzdálenost 6m přesto, že repro hned vedle něj nastaví na 5,1m. Hlasitost je manuálně na cca 11hodině a v receiveru ještě další minus 10dB.

Kalibrace v receiveru nastaví všechny repro na 40Hz... lepší nastavení mi přišlo 50Hz Oberon 7, 70Hz Oberon Vocal centr, 90Hz Oberon On-Wall. 50Hz je pro Oberony doporučeno i přímo od SVS a skutečně stačí přidat na 60Hz a je to rozdíl k horšímu.. při 40Hz se zase zbytečně málo zapojuje subwoofer a další plus je, že se uleví receiveru. Dál zásadní rozdíl je, když nechám Oberony nasměrované přímo a nebo je o cca 10st natočím, kdy je to lepší.
Co se týče fáze, tak tápu.. při 180st je asi nejhlasitější, ale je to pak celé dost rozlítané. Při 0.. až 90st je to přesnější, ale zase je to místo od místa.. stačí opravdu posadit se o pár 10cm jinam a je to jiné. Potřeboval bych nějakou referenci na kterou bych ladil... zkoušel jsem nějaká Dolby, DTS videa.. muziku přes spotify, ale pokaždé se dostanu k trochu jinému nastavení.

V tuto chvíli je sub na levé straně vedle levého reproduktoru asi 30cm od něj. Je přímo před oknem a port nasměrovaný dozadu na okno. Mezi subem a oknem je závěs cca 20 od subu a 20 od okna.

Nebylo by možné nějak použít mikrofon od receiveru? Předpokládám, že by se musela nainstalovat nějaká aplikace, ale hlavně také ovladač pro PC a ten nemám představu, jestli existuje. Docela bych uvítal, kdyby kalibrace v receiveru dávala víc informací, než jen vzdálenosti a crossovery pro jednotlivé repro.
Maverick_cz
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků