Domáce kino 15m2 5.1?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Martin2525 2. 6. 2020 10:18

Ďakujem všetkým za rady.

Zoberiem teda následujúcu zostavu Denon + Folk, dám potom vedieť ako to hrá :-)


https://www.eurostar-ostrava.cz/signature-e-avr-s950h
Martin2525
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 2. 6. 2020 11:30

Do takhle malého prostoru mi ten subwoofer přijde zbytečný, ony ty sloupy basují dostatečně samy o sobě. Asi by to chtělo nejdříve vyzkoušet bez něj.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod longie 2. 6. 2020 14:12

Naprosto souhlasim s Tombasem, ze nejdriv vyzkouset bez subwooferu.
Taky si myslim, ze tam bude basu az do.... (_!_)
Dokoupit se da vzdycky, ale rvat ho tam jen proto, ze uz je holt v celym setu je dle meho nazoru blbost.
Navic si myslim, ze centr je hodne dulezity reproduktor a nez tam mit tu nudli (S35e) tak bych tam radsi zvolil S30e
longie
Junior

Odeslat příspěvekod Bolerious 2. 6. 2020 19:57

tombas, longie:
Komentář ve smyslu "sub není potřeba, protože sloupy basují dostatečně samy o sobě" vychází z nepochopení účelu používání subů.

Tím určitě není zesílení podání basů pokrytých hlavními repro. Správně umístěný a nainstalovaný sub má plnit především dva úplně odlišné úkoly:

- rozšířit frekvenční rozsah basů o oblast, kterou už hlavní repro nezvládnou zahrát
- vylepšit podání basů v modální oblasti (stojaté vlnění na basových frekvencích způsobené místností a jeho vrcholy a propady)

Oboje funguje a dá se dobře uplatnit i v místnosti 15 m2 s bednama typu Polk S55.
Bolerious
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod longie 2. 6. 2020 22:35

Bolerious
Dekuji za rozbor ohledne subwooferu, ale kdyz si dovolim mluvit i za kolegu Tombase, tak si myslim, ze oba vime k cemu slouzi sub.
Rozhodne si ani jeden nemyslime, ze by melo jit o zesileni basu, ale chteli jsme tim rict, ze by nebylo od veci nejdrive vyzkouset kino jako takove hrat bez subwooferu a az potom, kdyz by se zdalo, ze to v celem retezci jeste neni ono, tak ze se da prikoupit.
Ne uplne kazdemu ve svem domacim kine ten subwoofer chybi.
Sam pouzivam kino 7.0 nekolik let a nemam pocit, ze bych ve svem prostoru (cca 18m) byl nejak ochuzen o nejspodnejsi frekvence.
Proste kazdemu vyhovuje neco jineho.
A jak jsem rekl....dokoupit se da vzdycky.
A myslim, ze je to lepsi reseni, nez si pak treba rict....hm, vubec bych ho ani nepotreboval a co s nim ted.
Takze asi tak.
longie
Junior

Odeslat příspěvekod Bolerious 2. 6. 2020 23:12

To je samozřejmě jedině dobře. Vycházel jsem z toho, co jste oba napsali a co vyznělo jednoznačně jako "sub ne, protože S55 mají dostatek basů". Bylo to spíš na Martina2525, aby chápal, k čemu sub doopravdy slouží, pomůže.

Souhlasím i s tím, začít nejdřív bez subu a řešit jej případně až po důkladném naposlouchání.

Nic se nedá namítat ani proti tomu, že hromadě lidí sub v sestavě nechybí. Je ale otázkou, jestli nechybí proto, že nikdy neslyšeli sestavu s dobře sladěným(i) subem(suby) v cíleně upravené akustice a tudíž neví, o co jsou ochuzeni. Nebo jestli nechybí proto, že má to štěstí a je jeden z x tisíc, který má perfektně akusticky vyřešený prostor v modálním pásmu frekvenčně i dozvukem a k tomu má bedny a zesilovače schopné podat plnohodnotně akustické pásmo (tedy od 20 Hz) s patřičnounou dynamikou a čistotou.

Nebo jsou prostě spokojeni s tím, jak jim to hraje a netrápí je, že by to mohlo být výrazně lepší (za výrazně jiný peníz, bohužel).
Bolerious
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 3. 6. 2020 07:54

Osobně si myslím, že sub nebude u Polk S55E vůbec postrádat ani u hudby, ani u filmů.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 3. 6. 2020 09:44

Tak já děkuji za předchozí komentáře ohledně subu a nejspíše jsme se asi opravdu úplně nepochopili. Myšleno to bylo opravdu tak, že je lepší nejprve vyzkoušet sestavu bez subu a poté případně doplnit.
Funkci a význam subu nezpochybňuji.
Já osobně mám největší obavu z akustiky té místnosti, která není ideálně orientována - tj. s TV na delší stěně s otevřeným prostorem vlevo (pohled z gauče).
To ale bude úkol pro kalibrační SW vybraného AVR. Tady si myslím, že má Yamaha přeci jen malinký náskok před ostatními.

Ať už to dopadne jak chce, snad bude Martin2525 nakonec spokojený.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků