Studiové monitory pro běžný poslech v domácnosti.

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod aurum 9. 6. 2020 17:42

Dobrý den, prosím o vysvětlení. Chci pořídit nějakou reprodukci hudby do obýváku a narazil jsem na aktivní studiové monitory. Nahradí tohle plně nějakou hifi soupravu? Všude čtu, že je to nářadíčko do studia pro mastering apod, taky k počítači místo bedýnek. Jde mi o to, aby hudba byla poslouchatelná po celé místnosti, případně do jiných místností. Konkrétně jde o PRESONUS Eris E5. Děkuji předem za rady a vysvětlení, co se týká takovéto reprodukce.

Výkon: 80 W
Basový reproduktor: 5,25 "
Výškový reproduktor: 1 "
Frekvenční rozsah: 53 Hz - 22 kHz
Max. SPL: 102 dB
Vstupy: XLR, TRS, RCA
Počet kusů: 2
Barva: Černá
Rozměry: 178 x 195 x 260 mm
Hmotnost: 4,6 kg
Repro: 5,25 "

edit: Šlo by o přehrávání MP3 a Flac z notebooku a digitálního rádia přes internet.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod aurum 21. 6. 2020 22:35

Zeptám se ještě jednou, pokud možno jednodušeji. Hodí se studiové monitory pro běžný poslech v domácnosti? A nebýt vázaný na jedno poslechové místo (rovnostranný trojúhelník?)
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 22. 6. 2020 06:50

Hodí se takový repro, který se ti líbí a podle toho se i vybírají. Samozřejmě taky záleží na velikosti místnosti. Pidibedýnky do "tělocvičny" a nebo naopak velké sloupy do kamrlíku nejsou dobrý nápad.Tohle mě přijde tak k lepšímu ozvučení PC, v jiných místnostech to asi moc dobře slyšet nebude. Pokud se jedná o soustředěný poslech, tak je samozřejmě třeba trojúhelník dodržet. Pokud je hudba jako kulisa, tak ne.
Mně by se zvuk studiových monitorů nelíbil, je to na mě moc nudný neutrální zvuk.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 6. 2020 08:29

"Mně by se zvuk studiových monitorů nelíbil, je to na mě moc nudný neutrální zvuk."
Ved prave preto su primarne urcene do studia...
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 22. 6. 2020 09:08

S omezeným rozpočtem se to tak použít určitě dá. Člověk od toho nesmí čekat zázraky ale taky jsem tak chvíli fungoval. Co se týče neutrálního zvuku tak toho bych se až tak nebál, já mam třeba rád neutrální/přirozený zvuk i v HiFi.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 22. 6. 2020 09:25

Pro běžný poslech bych speciální studiové monitory nedoporučil, jsou opravdu určené pro blízký poslech a příposlech při studiové práci nebo DJ. Na větší vzdálenost nedokážou reprodukovat vyrovnané frekvenční pásmo, hodně ztrácí na basech a jsou výrazně směrové na vysokých kmitočtech.
Větší klasické regálovky s integrovaným zesilovačem udělají lepší službu.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 22. 6. 2020 10:01

anton12345: Tazatel se ptá, jestli by se studiové monitory hodily do místnosti pro běžný poslech a já mu odpovídám, že mě by se to nelíbilo. Co je na tom k nepochopení?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 6. 2020 13:06

Neviem kto koho nepochopil, ja som ta len doplnil, ze prave preto maju nudny neutralny zvuk, lebo su urcene primarne do studia. Neviem, co ta na tom rozculilo...
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 6. 2020 13:18

Ne každý aktivní reproduktor je "studiový", byť ko tak prodejce označí. Spíše bych je dělil dle určení poslechové vzdálenosti. Například Adam Audio T7V si poradí i s větší místností a díky konstrukci výškového reproduktoru nemá stereo obraz omezený poslechovým trojúhelníkem.
Naopak zmíněné E5 jsou spíše lepší bedny k počítači na stůl. K ozvučení místnosti se nehodí.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lithrai 22. 6. 2020 19:19

Záleží koľko do toho chceš investovať. Ak nejakú väčšiu sumu, tak to už asi kúpiš aj lepšie regálové reprobedne z bazáru. Tie Presonus Eris E5 ale určite nekupuj, to je blbosť. Zrovna nedávno som tu niečo podobné riešil.

Ako písal vencaxxx, s obmedzeným rozpočtom sa dá niečo vymyslieť aj v rámci štúdiových monitorov.

EDIT: Ty to chceš pripájať do notebooku?! To je celé zle. Som myslel, že máš nejaký DAC, preamp a tak...

A čo si predstavuješ pod týmto:
aurum píše:...aby hudba byla poslouchatelná po celé místnosti, případně do jiných místností.

aurum píše:Zeptám se ještě jednou, pokud možno jednodušeji. Hodí se studiové monitory pro běžný poslech v domácnosti? A nebýt vázaný na jedno poslechové místo (rovnostranný trojúhelník?)

To chceš ,aby ti to hralo v obývačke, ale počúvať to budeš v kuchyni?

-- 22. 6. 2020 21:04 --

Asi kúp nejaké multiroom bluetooth reproduktory. Na toto sa vyprdni páč to dopadne zle.
DAP: iBasso DX240+Amp8MKII, Dethonray DTR1 Prelude, Audio-Opus Opus#1
IEM: Hidition New Tears 6, ThieAudio Monarch MKII, Alclair RSM Quad
Desktop: RME ADI-2 DAC FS, HP: Mr.Speakers Aeon Flow Closed, F-CANS AURA
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aurum 22. 6. 2020 20:58

Děkuji všem za názory a hezky popsané výhody-nevýhody. Uznávám teď, že to není pro mne ideální ozvučení.
to lithrai: myslel jsem tím nutnost pohybovat se pouze kolem jednoho bodu.
Chci si pořídit nějakou reprodukci do středně velkého obýváku a nemám se čeho chytit, z čeho vycházet. Zdroj by byl NTB (PC) pro MP3, Flac, taky internetové rádio (někde se mi válí kolovrátek s diamantem na vinylky, asi ho jednou opráším :-) ). Styl- rock, metal, občásek klasika. Vlastně pořádně nevím, co jsou to regálovky a jak se liší od jiných podáním hudby. Nebyla by prosím nějaká konkrétní nabídka?
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 6. 2020 22:01

Napište, jaký máte rozpočet. Pokud budete připojovat gramofon, napište jeho typ - ten jen tak k aktivním repro nepřipojíte.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 22. 6. 2020 22:59

Rozpočet, tak snad 15 000. Těmi aktivními repro myslíte i ty regálovky? Ty jedou bez zesilovače? Musím se zajít podívat někam do předváděcího studia. Kdyby na to přišlo, co takhle nějaké reprobedny + zesilovač (bazarový). Opravdu nemám ponětí, mám se co učit, ale vím, že se mi líbí kvalitně reprodukovaná hudba. A ten gramofon, uf, to je řádný stařík, pořízen byl v osmdesátých letech, nějaká Tesla 2x15 W. Když jsem k němu použil s kamarádem vyrobené tří pásmové bedny (4 Ohm) měl jsem pocit poctivé barvy zvuku. Ale nic jiného nebylo, jedna Tesla, ber neber. Jedna barevná televize Tesla Color, ber neber a tak bych mohl pokračovat. Teď se v sortimentu člověk utápí, než něco vybere, kdežto kdysi dilema neexistovalo.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 23. 6. 2020 06:36

Aktivne reprosustavy maju zabudovany zosilnovac. V tej cene su napr. tieto https://www.l-e.cz/klipsch-r-51pm, ktore maju aj vstup pre MM prenosku a vystup na subwoofer, ak by to bolo niekedy v buducnosti potrebne. Reprobedne + zosilnovac sa do 15 000 daju kupit aj nove, nielen z bazaru (aj ked tie z bazaru mozu byt za rovnaku cenu kvalitnejsie).
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 23. 6. 2020 09:32

Pises, ze ten gramofon je Tesla 2x 15W. Toto by pak ale znamenalo, ze ma zabudovany nejen predzesilovac, ale i nejaky obyč zesík. Gramec jste tedy spravně, jak uvadis, zapojovali primo k pasivnim reprosoustavam. Ke svemu gramofonu tak o aktivech nepremyslej, pokud by nešel zesilovac v gramofonu manualne "vypnout".
Houbičkar
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků