Vhodné ozvučení k ploché TV

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mrbck 30. 6. 2020 16:25

Ahoj,

hledám vhodné ozvučení do obývakového koutu k TV. Hlavní zdroj zvuku bude ta TV a v ní vestavěné appky (Netflix, Spotify) + výhledově bluetooth, možná někdy i Raspberry Pi. Nejradši bych měl stereo zesilovač a sloupové repro, ale nemám to úplně jednoduché obhájit před mou drahou polovičkou. Je to problém cenově a hlavně prostorově - do místnosti se vchází bokem, takže na repro i TV člověk kouká nejprve z boku. Zatímco TV je plochá a skoro na zdi, sloupy jsou logicky vystrčené do místnosti a budou působit masivně. Navíc pokud by měly bassreflex dozadu, což má podle mě v těch levnějších kategoriích většina, budou ještě víc vystrčené do místnosti. Já jsem pro lepší zvuk schopen téměř čehokoliv, ale nemám holt vyvinuté to estetické cítění, takže začínám přemýšlet o alternativách.

Jako alternativy mě napadají:
- regálovky, ne moc velké, na noze. Netuším, jak je to tam s basy - utáhnou to ještě samy, nebo se dávají 2.1?
- soundbary
- ploché repro

Jde mi primárně o lepší zvuk na hudbu, byť spíš elektronickou a současnou. Jo a musí být k dispozici v bílé nebo co nejsvětlejší dřevěné barvě :D

Měli byste nějaké doporučení, co může znít v kategorii kolem 20.000 ještě slušně? Zesilovač do nákladů nepočítám - mám doma starší AV receiver co můžu použít, do budoucna pak někdy výhledově klidně koupím stereo, ne ale asi letos.

Předem díky za názory.
mrbck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 30. 6. 2020 16:50

Do 20 tis. je toho spousta, co hraje i vypadá velmi dobře, namátkou:
Obrázek
https://www.yamaha-shop.cz/www-yamaha-a ... -4-2-bile#
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anton12345 30. 6. 2020 16:57

Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 30. 6. 2020 19:17

S umiestnením a správnym nastavenim toho sw môže byť problém. A keď už sw, tak by som volil iné značky ;-). Ten tip na tie Wharfedale vyššie by som videl ako rozumnejšiu alternatívu..3-pásmovych regaloviek nie je veľa, aspoň nie v tejto cene..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 30. 6. 2020 21:22

Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 30. 6. 2020 21:23

Jak se říká, že nic není zadarmo, tak o zvuku to platí dvojnásob. Jedna cena je ta za komponenty, to je jasné, ale ta druhá souvisí s poslechovým prostorem a jeho akustikou. Člověk prostě musí něco obětovat, trochu se tomu přizpůsobit, ale výsledek stojí za to.
Dneska je obrovský výběr reprosoustav v různém provedení, velikostí i barvách, ale podle mého názoru ta klasická řešení s velkým objemem ozvučnice fungují přece jen nejlépe.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 30. 6. 2020 22:58

Mozna by staly za uvahu KEF LSX. Sice jsou aktivni a nevyuzijes ten AV receiver, ja jsem ale presvedceny, ze v techto cenovych hladinach je aktivni repro velmi vhodne reseni, pokud muzeme predpokladat, ze je to celkove jako system sladene. Neni to tak flexibilni reseni, ale nemusis se bat, ze by si zesilovac s repro nesednul. Je dost pravdepodobne, ze to bude hrat lepe nez kombinace pasiv repro a ten receiver. Ja to takove lifestylove reseni a doporucuji ke zvazeni i proto, ze toto je neco, co by se mohlo libit i zene, je tam dost barev na vyber a je to takove designove :-) Budou tomu asi oproti vetsim regalum chybet spodni frekvence, ale tyhle dokazou prekvapit, zvuk se da pres aplikaci dost poladit a casem je mozne doplnit subwooferem. Nepises do jak velke mistnosti to je, a jak daleko je misto poslechu, takze jsem treba uplne mimo. Do vetsi mistnosti bych je radsi nedaval.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mrbck 1. 7. 2020 08:58

Díky všem za tipy (klidně posílejte i dále)

Pocitově inklinuju asi nejvíc k těm Wharfdalům - 3 pásma, regál má nějaký objem, očekával bych tedy z uvedeného zvuk co nejbližší sloupovým reproduktorům a nejplnější (tzn. to co už říkal s tombas). Ale nevím, jak velký je ten rozdíl mezi jednotlivými variantami v praxi, a do jaké míry dokáže kvalitní technologie překonat fyziku :-) A než si to půjdu někam poslechnout a začnu porovnávat všechno se vším, chci si nějak srovnat, o čem má ještě cenu přemýšlet, a co už je za hranicí, kde ten minimalistický design, resp. spíš malý objem repro, má už příliš velký dopad na to, aby to znělo plně a dobře.

@tombas - Wharfdale - by měly tedy stačit (alespoň na tu hudbu) i bez subwooferu, je to tak? Nevíš jestli se k tomu dělají stojany nebo držáky na zeď (lenost googlovat - kdyžtak si samozřejmě najdu)
@anton12345 - tady se mi líbí wallmount i že se to vejde do té cenové hladiny i se subwooferem, na druhou stranu, z toho mála sloupů co jsem zatím poslechl, mi sloupové Q Acoustics z téhle řady (3050i) přišly spíš jako slabší. Muzikální projev super, ale ve středech to znělo tak zvláštně ploše/plechově. Napadá tě ještě nějaká podobná, klidně o něco dražší, alternativa?
@Yiakubou - KEF LSX - s využitím bez receiveru nemám problém, vlastně jak píšeš může to mít výhodu ve výsledku lepšího zvuku. Jen mi to rozměrově přijde spíš jako poslechové monitory, takže od toho očekávám spíš přesný, ale bodový zvuk, než něco, co vyplní prostor. Ale zauvažuju o tom. Do budoucna dokoupit subwoofer by byla asi povinnost. Čistě náhodou nevíš, jestli se to dá někde poslechnout?

Jinak cca vizualizace místnosti níže. Zadní stěna (ta s oknem) má myslím necelých 5 metrů. Akusticky to není nejlepší prostor, na podlaze jsou parkety, tlumí asi jen záclony a závěsy. Je tam vyšší strop - 3,30. Poslech má být primárně od stolu, tzn. ze vzdálenosti 1-4 m, s tím že by bylo fajn, kdyby to bylo v rozumné zvukové kvalitě slyšet i do té kuchyňské části.

Obrázek
mrbck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Yiakubou 1. 7. 2020 09:30

Ty KEFy jsou male, ale jak pisu, dokazou i pres svoji velikost prekvapit, takze pro vyzkouseni bych spis volil moznost to koupit, vyzkouset v domacich podminkach a pripadne v ramci 14 denni lhuty vratit. Poslech ve studiu je super, ale spis pro srovnani a nasmerovani, v domaci akustice je to samozrejme idealni. Navic ten prostor je spis vetsi, nesoumerny, takze je otazka, jestli by nebylo lepsi neco vetsiho - zas ale manzelka a ty KEFy maji i vyhodu vyladeni podle akustiky prostoru pres aplikaci. Chce to proste vyzkouset. Najdi si kde to maji pres heureku, nebo neco, je toho docela dost...

Jinak podle te fotky mi tam ty sloupy prijdou ok. V cem ma vlastne manzelka problem? Pokud je problem v tom, ze neuvidi na TV ze strany treba od kuchynske linky (coz bude u regalu na stojanech to same), tak to mi ani neprijde, ale pak asi jedine nejake mensi regaly na drzaky umistit nejak lehce nad TV na zed a nasmerovat dolu.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 1. 7. 2020 09:37

mrbck píše:Díky všem za tipy (klidně posílejte i dále)

Pocitově inklinuju asi nejvíc k těm Wharfdalům - 3 pásma, regál má nějaký objem, očekával bych tedy z uvedeného zvuk co nejbližší sloupovým reproduktorům a nejplnější (tzn. to co už říkal s tombas). Ale nevím, jak velký je ten rozdíl mezi jednotlivými variantami v praxi, a do jaké míry dokáže kvalitní technologie překonat fyziku :-) A než si to půjdu někam poslechnout a začnu porovnávat všechno se vším, chci si nějak srovnat, o čem má ještě cenu přemýšlet, a co už je za hranicí, kde ten minimalistický design, resp. spíš malý objem repro, má už příliš velký dopad na to, aby to znělo plně a dobře.

@tombas - Wharfdale - by měly tedy stačit (alespoň na tu hudbu) i bez subwooferu, je to tak? Nevíš jestli se k tomu dělají stojany nebo držáky na zeď (lenost googlovat - kdyžtak si samozřejmě najdu)
@anton12345 - tady se mi líbí wallmount i že se to vejde do té cenové hladiny i se subwooferem, na druhou stranu, z toho mála sloupů co jsem zatím poslechl, mi sloupové Q Acoustics z téhle řady (3050i) přišly spíš jako slabší. Muzikální projev super, ale ve středech to znělo tak zvláštně ploše/plechově. Napadá tě ještě nějaká podobná, klidně o něco dražší, alternativa?
@Yiakubou - KEF LSX - s využitím bez receiveru nemám problém, vlastně jak píšeš může to mít výhodu ve výsledku lepšího zvuku. Jen mi to rozměrově přijde spíš jako poslechové monitory, takže od toho očekávám spíš přesný, ale bodový zvuk, než něco, co vyplní prostor. Ale zauvažuju o tom. Do budoucna dokoupit subwoofer by byla asi povinnost. Čistě náhodou nevíš, jestli se to dá někde poslechnout?

Jinak cca vizualizace místnosti níže. Zadní stěna (ta s oknem) má myslím necelých 5 metrů. Akusticky to není nejlepší prostor, na podlaze jsou parkety, tlumí asi jen záclony a závěsy. Je tam vyšší strop - 3,30. Poslech má být primárně od stolu, tzn. ze vzdálenosti 1-4 m, s tím že by bylo fajn, kdyby to bylo v rozumné zvukové kvalitě slyšet i do té kuchyňské části.

Obrázek


Tu mas peknu recenziu na tie Wharfedale...

https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... ale-evo4-2

Vypocutiu sa ale asi nevyhnes. To je jedina mozost ako si jednotlive bedne ked tak porovnat a vybrat tie, ktore sa ti pacia. Ak ti ide aj o zivsie basy, tak sa mrkni po Klipsoch alebo nejake Dali by mohli byt fajn. Za vyskusanie nic nedas. Rozpocet len na repro mas slusny, mas z coho vyberat..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 1. 7. 2020 09:47

Podle velikosti bedny bych se zas tak neorientoval, třeba takový FISCHER & FISCHER 70 jsou malý budky ale hrajou opravdu velkej zvuk včetně basů, nejsou to žádný monitory.
RIHA NANO S PLUS, BVAudio PA300 SSE, Singxer SDA-2
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 1. 7. 2020 13:13

mrbck: "Nevíš jestli se k tomu dělají stojany nebo držáky na zeď (lenost googlovat - kdyžtak si samozřejmě najdu)"
Ano, stojany se dělají, ale jsou docela drahé a asi jen v černé barvě, na druhou stranu přesně tvarově a výškově ladí k daným repro:
https://www.l-e.cz/wharfedale-evo-4-stojany
ale použít můžeš jakékoliv pevné a stabilní stojany s výškou cca 60cm. Výběr je bohatý v různých provedeních i barvách a za lepší cenu, např. zn. Norstone.

Pravdou ovšem je, že pokud umístíš regálové repro na stojany, můžeš na to místo stejně dobře postavit i sloupy.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mrbck 1. 7. 2020 14:13

Dík všem za další várku odpovědí.

@Yiakubou V cem ma vlastne manzelka problem? Poté, co viděla pár sloupových repro naživo, tak jí přijdou hrozně vysoký a hluboký a že působí moc masivně (aniž bychom to ale viděli v tom obývákovém koutě). Hlavní vchod do té místnosti je napravo od místa, odkud je ta dělaná ta vizualizace co jsem sem dával. Tzn. po vstupu do místnosti většina lidí jako první uvidí ten sloup z boku, a ženě to nepřijde hezký. To, že uvidí hůř na TV z kuchyně ví taky, ale to je asi až druhotný problém... IMO je tu i rozdíl v chápání žen a chlapů, pro ni je reproduktor jen technická záležitost, zařízení, a jako takové by nemělo nijak dominovat nebo na sebe upozorňovat (dokud to není vysloveně nějaká designovka typu Bang & Olufsen). Faktem je, že na té vizualizaci to vypadá v pohodě... no, ještě nic není rozhodnuto a ještě se o tom budeme bavit, podle toho jak moc utrpí ozvučení, případně rozpočet, tím, že si tam dáme něco menšího.

@tombas jj, máš pravdu, že regálové repro na stojanu je vlastně už jako sloup. Zjistím, jestli by to ženě nepřišlo víc jako kompromis... kdyby ne, tak zauvažuju spíš tedy ještě o něčem kompaktnějším ale KEF, jak doporučuje @Yiakubou.

Každopádně zatím nikdo nedoporučoval ani soundbary, ani ploché repro... nevím jestli je to tím, že tu jen chybí zastánci, nebo je to zvukově o úroveň níž, resp. cenově o úroveň výš - kdybyste na to měl někdo nějaký názor, dejte klidně vědět taky. Díky.
mrbck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 1. 7. 2020 14:27

Soundbar je zvukově o dvě úrovně níž...
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 1. 7. 2020 15:03

Ja jsem s zenou nedavno resil podobny problem a kdyz vyberes pekne sloupy a nejak to dotahnes domu na zkousku, tak tolerantni zena pochopi, ze to neni tak strasne a zacne to chapat jako kus nabytku, ne nejakou technickou nutnost. Ono to ten prostor celkove dost zmeni, ale tim, ze se jakoby rozsiri nabytek, ne ze tam jsou najednou "naky repraky" :-) Tak bych to takto zkusil. Z toho sameho duvodu se treba mne osobne esteticky libi jenom maloktere regalovky, vsechno mi to prijde jako bedna na kuri noze, mista to zabere stejne, to uz radsi ty sloupy. Regaly povesene na zdi jak kde, ale v tvem pripade dle meho esteticky nejhorsi varianta. Podle me kdyz vyberes pekne bile kompaktni sloupy, tak to se esteticky zalozene dusi musi libit nejvic. Teda krome nejakeho design soundbaru, ale soundbar rozhodne ne. Nevyplni to mistnost, bude to umistene nesoumerne, na hudbu uplne ta nejhorsi varianta level lepsi bluetooth reprak na cesty. S plochymi repro bohuzel nemam vubec zadne zkusenosti.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků