Budoucí vývoj audiofilních sluchátek

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 7. 2020 16:36

Uběhlo zhruba půl roku od založení tohoto vlákna, přesto mě potenciál sluchátek s aktivní elektronikou nepřestává fascinovat!

Kolem tématu jsem zkraje tohoto roku nakračoval spíše zlehka a skrze akvizici Jabra Evolve 80 MS USB-C pro pracovní účely si potvrdil, že USB-C a ANC nemusí být nutně jen fancy zkratkami, nýbrž mohou za předpokladu vhodné implementace posunout ergonomii sluchátek mílovými kroky kupředu.
Obrázek

Později jsem se rozepsal o velmi zajímavých Hifiman Deva, jež doufám ztělesňují první vlaštovku plánovaného širšího hnutí v produktové řadě sluchátek této audiofilní značky. Tento kousek mě svým konceptem připevnitelného modulu pro digitální přenos zvuku do sluchátek (bluetooth, USB-C) v kombinaci s na papíře velmi vyrovnanou frekvenční odezvou zaujal natolik, že málem skončil u mě doma. :-)
Obrázek

Nakonec mi však došlo, že přece již dlouho marně pátrám po skutečně zajímavých uzavřených sluchátkách pro audiofilních poslech. Proč tedy nespojit toto nutkání dohromady s touhou odpoutat se od čistě pasivních modelů, říkal jsem si. Po dlouhých týdnech hloubkového průzkumu trhu tedy došlo na koupi fantastických Sennheiser Momentum 3 Wireless.
Obrázek

Momentum 3 Wireless jsou přesně ten typ sluchátek, který se snažím v tomto vláknu promovat:
1) Solidní pasivní design. (Slyšeno především v přirozených středech, pevném kopavém basu a dobrém témbru.)
2) Obohacující aktivní elektronika. (ANC, vestavěný ekvalizér, senzory usazení a složení sluchátek apod.)
3) Všestrannost konektivity. (Analogový kabel, USB-C kabel, Bluetooth s up-to-date kodeky.)
4) Všestrannost využití. (Kompaktní uzavřená konstrukce, fyzická složitelnost, mikrofon, hlasový asistent.)
5) Kvalita. (Kůže a nerezová ocel mezi použitými materiály.)

======================================

Co si ale nad rámec Sennheiserů určitě zaslouží pozornost jsou zdánlivé nuance, které mohou být pro výběr moderních audiofilních sluchátek klíčové, přitom se o nich v recenzích hovoří obvykle málo nebo vůbec.

Příklady?
1) Sennheiser PXC 550-II sice nabízí talkthrough mód, automaticky však při něm zastaví přehrávání hudby.
2) Sony WH-1000xm3 sice nabízí vestavěný ekvalizér, jenže jeho použití automaticky přepíná bluetooth na SBC kodek.
3) Razer Opus Wireless sice nabízí USB-C konektor, nepodporuje však přes něj audio přenos.
4) Sennheiser Momentum 3 Wireless sice nabízí mikrofon, aktivní je však jen při bluetooth přenosu.
5) Audeze Mobius sice podporuje LDAC, nepodporuje však AptX kompatibilní s nepoměrně větším množstvím zdrojů.

A to jsem ještě ani nezačal o kvalitě provedení. Takové Bose QC35 II se na papíře tváří potentně, jenže jeho aktivní elektronika při vyšších hlasitostech šumí a i přes tonální důraz na basech těmto sluchátkům chybí údernost a impakt.

======================================

Výhledově se těším na Drop THX Panda Wireless, které svými měniči a mušlemi připomínají Oppo PM3ky. Jakožto fanoušek příbuzných Audio Zenith PMx2 se mi možnost vlastnit obdobný uzavřený model s vestavěným DSP ekvalizerém zamlouvá, tak uvidíme.
Obrázek
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 20. 7. 2020 19:49

Už zhruba dva a půl roku mám sluchátka Sony MDR-1000X. Tam již byla ta budoucnost realizována, do jisté míry, samozřejmě. Jsou bezdrátová, ale pomocí kabelu je lze také připojit k zesilovači. Člověk by tedy čekal, že v takovémto případě je logické mít sluchátka vypnutá, že. Omyl! Pokud se sluchátka připojená kabelem k zesilovači zapnou, hrají zřetelně lépe, než když jsou vypnutá. Proč? Předpokládám, že Sony mají ve sluchátkách integrovaný DSP, který, pokud jsou sluchátka zapnutá (ať už připojená přes kabel, nebo Bluetooth), koriguje nedostatky v jejich kmitočtové charakteristice. Což se, pokud jsou sluchátka vypnutá, logicky neděje.

Je zajímavé, že v té době konkurenční model Sennheiser Momentum Wireless 2 takto nefunguje - ten hraje pořád stejně. Holt, Sennheiser není Sony :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 20. 7. 2020 19:59

Otázkou je, jestli ten Sennheiser nehraje líp bez DSP než Sony s ním :D .
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 21. 7. 2020 15:24

No, oba jste docela uhodili hrebicek na hlavicku. A to v tom smyslu, ze zatimco u pasivnich modelu lide resi (podle me nekdy az prehnane) to, k jakemu retezci jsou pripojeny, u tech aktivnich mi prijde nezbytne se soustredit na to, jak presne jsou sluchatka pri zhodnoceni nakonfigurovana.

V tomto smyslu se mi moc nelibi nektere recenze na Audioreporter (Audigo), nebot na muj vkus jenom "skrabou po povrchu". Ale popravde jim to ani moc nezavidim, protoze vzhledem k tomu mnozstvi postrannich ficur aktivnich sluchatek se clovek muze do neceho pomerne snadno zamilovat nebo to naopak nenavidet, bez ohledu na akusticke kvality. A nebo se v tom rovnou ztratit. "User Experience" zda se jde ruku v ruce jako nikdy predtim v sluchatkovem svete.

Jako priklad uvedu, ze pro me je u Sennheiseru mimo jine klicova schopnost interni ekvalizace pri zachovani AptX prenosu stejne jako schopnost mit kontinualne zapnuty kvalitu nedegradujici talkthrough mod s idealne ztlumenou hudbou jako kulisou. Bez techto ficur bych ta sluchatka nemel, naopak s nimi je mam a diky nim posloucham hudbu tak frekventovane jako nikdy. Clovek ta sluchatka muze mit na hlave doslova cely den, at uz dela skoro cokoliv a kdekoliv. Je to fantasticky.

V Roonu jsem si dal pred par dny do queue celou svoji knihovnu alb a diky Momentum ji postupne proposlouchavam. :love:
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 21. 7. 2020 17:58

A ako sú na tom s izoláciou smerom von? Sú vhodné do lietadla, aby som nerušil človeka sediaceho vedľa aj pri hlasitom posluchu? A čo izolácia smerom dnu? Je tam ANC, ale ako mi odizolujú napr. ten hluk lietadla?

-- 21. 7. 2020 19:00 --

A ešte jedna otázka. Čo porovnanie zvukových kvalít so Sennheiser MOMENTUM True Wireless?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 7. 2020 13:07

Subjektivne vzato zde Momentum 3 Wireless ani neexceluji, ani neselhavaji. Vidim je jako sluchatka, ktera lze na ven bez problemu uzivat, avsak neni to jejich nejsilnejsi stranka.

Pro cloveka poslouchajiciho dlouhodobeji VELMI nahlas tedy Senny nemusi dostatecne tlumit a tedy by spolucestujici v relativne tichem dopravnim prostredku mohly trochu rusit.

A byt ANC ovlivnuje zvuk sluchatek jen vcelku nepatrne (coz je super), takove Bose QC35 II nebo Sennheiser PXC-550 II bych oznacil za lepsi ANC alternativu pro lidi, kteri by chteli sluchatka primarne na cestovani a pritom pozadovali slusne vyrovnany zvuk. Za predpokladu EQ lze zaradit do vyberu i ty zminovane Sony.

Porovnani s True Wireless osobne nemam, me zamereni jde smerem k overearum. Snad nekdo jiny napovi. :-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 28. 7. 2020 21:00

BabetakCZE píše:Otázkou je, jestli ten Sennheiser nehraje líp bez DSP než Sony s ním :D .

No, jak se lze přesvědčit na rtings.com, tak ne. Ten Sennheiser je dost hrozný, zatímco Sony je excelentní. Předpokládám, že u Sony jde právě o výsledek práce DSP - na frekvenční charakteristice je nezvyklé množství jakýchsi “kudrlinek” ...
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JanF3 28. 7. 2020 22:13

Otázka na MHOE: Funguje chytrá pauza i při nadzvednutí levého sluchátka? Mě to reaguje jen na pravé, když ho odendám od hlavy.
Stolní:
PC|Pro-Ject DS2 (CDT, DAC, Head-Pre-Mono Amp, Power Box Amp-Sources)|Viablue
Přenosná:
Cowon PD|X7|iPhone 12
Repro:
Speaker Box 15 DS2
Sluchátka:
K701|ATH-AD1000|ATH-E40|DT 1990 PRO|RS2e|SR80e|SR125e|HD 25|HD 239|HD 600|MOMENTUM 3 W.|PX 95|UM3XRC
JanF3
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 29. 7. 2020 14:56

@introvert
S temi konkretnimi Sony zkusenosti nemam a rtings cas od casu sam vyuzivam, ale byl bych opatrny na zaklade jejich mereni neco vylozene chvalit nebo odsuzovat. Zminovane QC35 II tam hodnoti dost pozitivne, zatimco z meho pohledu dlouholeteho audiofila se na Momentum 3 v praxi (akusticky) nechytaji. A to rikam jako clovek, ktery se sam mereni sluchatek dlouhodobe venuje. Clovek se podle me musi smirit s tim, ze stale jeste nejsme v situaci, kdy by se dal produkt z pohledu spotrebitele zcela a snadno "uchopit" na zaklade sady mereni.

@JanF3
Pouze u praveho, protoze na prave strane se nejspis nachazi prislusny senzor. Osobne jsem ale nakonec tuto funkci deaktivoval, vice mi vyhovuje moznost manualni pauzy pres fyzicke tlacitko na sluchatkach.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JanF3 29. 7. 2020 15:21

Ok, díky moc za info. Myslel jsem, že ty senzory jsou ty "boule" pod látkou uvnitř sluchátka a že jeden nefunguje. :-)
Stolní:
PC|Pro-Ject DS2 (CDT, DAC, Head-Pre-Mono Amp, Power Box Amp-Sources)|Viablue
Přenosná:
Cowon PD|X7|iPhone 12
Repro:
Speaker Box 15 DS2
Sluchátka:
K701|ATH-AD1000|ATH-E40|DT 1990 PRO|RS2e|SR80e|SR125e|HD 25|HD 239|HD 600|MOMENTUM 3 W.|PX 95|UM3XRC
JanF3
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 9. 8. 2020 09:17

MHOE píše:Později jsem se rozepsal o velmi zajímavých Hifiman Deva, jež doufám ztělesňují první vlaštovku plánovaného širšího hnutí v produktové řadě sluchátek této audiofilní značky. Tento kousek mě svým konceptem připevnitelného modulu pro digitální přenos zvuku do sluchátek (bluetooth, USB-C) v kombinaci s na papíře velmi vyrovnanou frekvenční odezvou zaujal natolik, že málem skončil u mě doma. :-)
Obrázek

Tak Hifiman se skutečně svého Bluemini modulu držet bude, jak se zdá:
Obrázek

Revamp legendárních Sony MDR-R10tek ve dvou variantách (dynamická a planárně-magnetická), zajímavé. Byť popravdě nečekám zázraky, vítám snahu o to navázat na Ananda BT a tedy nabídnout další víc "high end" model s moderní konektivitou a mikrofonem. (Bluemini údajně má vestavěný mikrofon, což jsem původně nevěděl.)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 9. 8. 2020 09:22

Taky jsem to už zaregistroval a tímto u mě Hifiman klesl na nejhlubší dno.
Prý se dokonce Fang chvástal tím, že už vypršely patenty na vzhled R10, tak je Sony nemůže žalovat.
Co bude další model Hifimanu - HE-HD 800, HE-Orpheus? :oboze

Jinak další věc, stejný hlavový most jako u Devy za 299 dolarů? Lol.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 9. 8. 2020 11:43

Je fakt, ze jsem mel asi jednim dechem dodat, ze Hifiman uz neni ten "stary dobry" Hifiman, ktery pred dekadou nastavoval zrcadlo ostatnim "high end" sluchatkovym znackam. Jakmile se zacali snazit o nastupce dua HE6/HE500, slo to s nimi IMHO z kopce.

Neda se jim vsak podle me uprit snaha kracet vstric budoucnosti nebo alespon sokovat v dobe, kdy zbytek trhu se nikam moc nehybe. S nimi je to mensi nuda! :-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 12. 8. 2020 22:54

Recenze Hifiman Deva zde https://youtu.be/qczp-t2K670 (včetně srovnání se Sundara a Audeze LCD-1 a pár dalšími)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 13. 8. 2020 18:15

A co sis z té recenze odnesl, jaké jsou klíčové výstupy? :-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků