Jak nejlépe nahrát záznam zvuku z motocyklu?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Martin Elek 22. 8. 2020 19:25

Ahoj pánové,
chtěl bych požádat o radu. Zkusil jsem záznam z jízdy na motorce kamerou GoPro8 a výsledek z audia je dost špatný. Ve vyšších rychlostech aerodynamický šum vše přehluší a je po zábavě.

Tedy, koupil jsem externí mikrofony - Comica Audio CVM-D02 duální a napojil je na telefon Samsung S10e jako externí záznam zvuku. Mikrofony jsem nainstaloval do zavazadlového prostoru pod sedadlo motorky včetně přiložených koček.

Výsledek byl jiný, ale zase špatný. Protože ve vyšších otáčkách byl nejspíš na mikrofon hluk tak velký, že najednou začal zaznamenávat ticho a jakmile otáčky spadly, zvuk se zas zaznamenával. Kočky jsem sundal, mikrofony zabalil do několika vrstev cca 1 cm silného molitanu, ale výsledek stále na *** (stejný efekt s výpadky zvuku).

Teď už fakt nevím co ještě zkusit... Jiný mikrofon? Ale který? Upravit nastavení citlivosti mikrofonů (jiná apka?)

Budu rád za jakoukoliv radu :)

Martin
Naposledy upravil Nick Cave dne 23. 8. 2020 08:13, celkově upraveno 1
Důvod: upraven název tématu na optimálnější //odstraněna mírná vulgarita
Martin Elek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 22. 8. 2020 19:37

Předpokládám, že se to v praxi dělá tak, že zvuk se dodá při zpracování záznamu. Myslím se tomu říká postsynchron.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Martin Elek 22. 8. 2020 19:50

Ahoj. Synchronizace dvou zdrojů problém není, ale ten overkill audio imput.
Martin Elek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 22. 8. 2020 20:05

Prostě se tam jiný zvuk přidá dodatečně. Svištění vzduchu asi nikdo nezaznamenává.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Martin Elek 23. 8. 2020 05:53

Ahoj. Já vím co tím myslíš. Udělat záznam bokem a pak to sloučit, ale to přesně dělám. Myslel jsem, že jsem to popsal srozumitelně.

Problém je, že externí mikrofon na druhém záznamovém zařízení reaguje na vyšší otáčky motoru tak, že přestane zaznamenávat. Respektive zaznamenává, ale ticho. A to přesně řeším. Signál do mikrofonu bude moc silný. Otázka byla, zda řešit mikrofony (a jak) a nebo záznam jako takový (jiná apka, záznamové zařízení atp).
Martin Elek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Česlo Česlič 23. 8. 2020 07:38

... možná je to hloupost, ale co mikrofon v přilbě (uvnitř)?...
Česlo Česlič
Junior

Odeslat příspěvekod marts 23. 8. 2020 08:09

Podle technických parametrů uvedených na https://www.film-technika.com/klopove-m ... belu-4-5m/ ty mikrofony dokážou pracovat do akustického tlaku maximálně 100dB

A podle https://www.isvr.co.uk/workplace/motorcycle-noise.htm hluk motorky (pod helmou!) dokáže tuto hodnotu přesáhnout naprosto běžně.

Takže bych zkusil ty mikrofony zabalit třeba do vaty a zavřít v nějaké utěsněné krabičce, protože nejspíš bude potřeba hlasitost do nich přicházejícího zvuku radikálně omezit.

-- 23. 8. 2020 09:15 --

I když tedy ta studie řeší problematiku aerodynamického hluku, ne hlučnost od motoru. Otázka je, co se vlastně děje v tom zavazadlovém prostoru. Ale pokud vypadne záznam zvuku při vyšších otáčkách i při stání na místě (bez jízdy) tak zatím aerodynamický hluk můžeme vyloučit.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin Elek 23. 8. 2020 11:46

Česlo Česlič - Alternativa to asi je. Helma je hodně odhlučněná--- zkusím to, ale kvalita bude asi taky horší. Interkom s kamarádem funguje srozumitelně do cca 120km/h

marts - To vypadá jako jádro pudla. Zkusil jsem jeden experiment a v aplikaci jsem snížil citlivost mikrofonu o - 20dB. Výsledek zas špatně a myslím, že na stávajících mikrofonech to doladit nepůjde. Zvuk je takový divně rozkřapaný a nezvládá.

viz YOUTUBE záznam z audioeditoru https://youtu.be/vqLpK90toaA

Teď jaký mikrofon zvolit. Měl bys tip Marts, nebo někdo jiný?

Díky.
Martin Elek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 23. 8. 2020 21:28

Napadlo mi, že určitě by to snesly mikrofony které se používají na snímání bicích a dechových hudebních nástrojů - některé zvládnou akustické tlaky i přes 160dB.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lo-fi 23. 8. 2020 22:15

nevyhazuj prachy zbytečně... jediné, co musíš udělat, je zabránit přebuzení mikrofonu snížením tlaku vzduchových vln na membránu např tím, že vstupní otvory přelepíš třeba žvýkačkou nebo něčím podobným. Ztrátu hlasitosti případně dorovnáš zesílením v softu přístroje...
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod marts 24. 8. 2020 15:17

souhlas s lo-fi, nejdřív zkusit jednoduché úpravy
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin Elek 28. 8. 2020 14:37

Okay pánové, tak to zkusím. Díky za tip. Dám vědět jak jsem dopadl.
Martin Elek
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků