Menší reproduktory do malého pokoje

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Honza_HK 28. 9. 2020 16:37

Ahoj všem,

dívám se po nějakých menších reproduktorech do relativně malého pokoje (4 x 4,3 m). Koupil jsem si Klipsch RP 500M (mains) a Klipsch RP 500C (center) a ty RP 500 M jsou na můj pokoj moc velké nebo z jiného důvodu nevhodné, zkrátka nezní tam vůbec dobře (možná kvůli odrazům, možná kvůli tomu, že mains musím mít posazené na nábytku, který je poměrně vysoký a tweetery jsou moc vysoko... nevím). Jako nouzovku jsem místo nich dal svoje stávající surroundy Klipsch R-41M a je to mnohem lepší, pokoj si s nimi daleko víc rozumí. Nicméně nejsou ze stejné řady s centrem a nemají ani dobré recenze... vzal jsem je kvůli ceně a kvůli tomu, že u surroundů tolik nezáleží na kvalitě.

Nicméně chtěl bych něco lepšího. :) Potřebuju pokud možno malé reproduktory, klidně i s novým centerem, aby to k sobě dobře šlo. Cena tak do 100k všechno. Dozadu dám zase ty Klipsche 4-41M a budu happy camper. :) Subwoofer mám Yamaha NS SW-200 (velká spokojenost, vybíraný přímo do malého pokoje), AVR Denon X3400H.

Za jakýkoliv tip budu vděčný a zdravím.

Honza
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 28. 9. 2020 17:44

Já si teda nemyslím, že regálovky by byly na pokoj 4x4,3m moc velký. Do takové místnosti se úplně v pohodě dávají sloupy. Problém bude spíš v té akustice, výškáče by měly být přibližně ve výšce hlavy (myšleno vzhledem k poslechovému místu). Pokud to hraje mizerně na hudbu, tak hledej problém i v tom receiveru, ve stereo režimu to žádnej zázrak nebude, to bys musel přitlačit pomalu jednou tolik. Další věc může být woofer od jiného výrobce než zbytek repro, i když zrovna tahle Yamaha je celkem dobrá, ale opět woofery na hudbu jako REL jsou někde trošku jinde. Na prostorový zvuk k filmům jsou úplně jiné nároky než na stereo a pokud se to snažíš skloubit, je to vždy kompromis a zejména v tom stereu nebývají výsledky nic moc. A vesměs to bývá způsobeno právě receiverem.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Honza_HK 28. 9. 2020 18:10

Mám to jako systém domácího kina na filmy/seriály. Hudbu jen velmi okrajově. Nevyznám se v tom natolik, aby dokázal určit, kde přesně je problém, ale z vlastní zkušenosti vím, že menší bedýnky v té místnosti hrajou líp. Proto bych chtěl ty, akorát kvalitativně lepší a aby pokud možno nebyly tolik náchylné na vady poslechového prostoru (např. musí stát cca 20 - 30 cm od přední zdi, protože jinde to nejde...).

Jaký receiver bys doporučil, aby uměl i hudbu? Koukal jsem třeba na AVR od Arcam, které mají i Dirac Live, ale našel jsem i recenze, že je to akorát předražené a ne nutně lepší...
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 28. 9. 2020 18:13

Ja si urobím reklamu. Mám na predaj PMC twenty.21. Tie sú veľmi vhodné do malých izieb. Pozri aj bazár tu na fóre. Mám tam inzerát.

viewtopic.php?f=1872&t=1310674
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 28. 9. 2020 18:14

A v čem konkrétně je problém? Zní to moc ostře, nebo zahuhlaně, přebasovaný, zvuk se rozpadá nebo jak?
Jak vypadá ta místnost - koberec, závěsy, je tam nábytek atd?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Honza_HK 28. 9. 2020 18:37

martas38 píše:A v čem konkrétně je problém? Zní to moc ostře, nebo zahuhlaně, přebasovaný, zvuk se rozpadá nebo jak?

Jak vypadá ta místnost - koberec, závěsy, je tam nábytek atd?


Já se v té terminologii moc nevyznám. U těch větších Klipschů mám dojem jako z kina. Umí to hrát nahlas, ale pořád je to takové vzdálené. Taky se mi nikdy nepodařilo je natočit tak, aby vznikl ten prostorový stereo efekt.

U těch menších Klipschů tyto problémy nemám, vhodným natočením získám i docela solidní dojem prostorovosti, ale tam už je znát, že je to kvalitativně horší výrobek.

V místnosti je koberec, závěsy mám, nábytek u přední stěny a gauč u zadní (nelze dát jinam, bohužel...). Stěny jsou ale celkem holé a při tlesknutí je tam docela nepříjemný ostrý dozvuk.

-- 28. 9. 2020 19:40 --

zino333 píše:Ja si urobím reklamu. Mám na predaj PMC twenty.21. Tie sú veľmi vhodné do malých izieb. Pozri aj bazár tu na fóre. Mám tam inzerát.

viewtopic.php?f=1872&t=1310674


Ty se obávám jsou moc vysoké. Ale vypadají pěkně.
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 29. 9. 2020 08:29

Než se pustíš do drahé výměny repro, začni s tou akustikou, dej na stěnu nějaké obrazy, police a knihami, nebo rovnou nějaký akustický panel, hlavně naproti reproduktorům a po stranách. Vhodné jsou i přímo za reprosoustavy.
https://www.ekustik.cz/domaci-studio-akusticke-panely
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 29. 9. 2020 10:13

Súhlas s tým, čo píše tombas. Pokiaľ nemáš aspoň trochu riešenú akustiku, drahé repro nemajú zmysel. Mám odskúšané.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Honza_HK 1. 10. 2020 19:54

Díky za rady. Trochu jsem zabrouzdal po webu a našel jsem tohle

https://www.gikacoustics.com/product-ca ... rt-panels/

Hodně se mi líbí, že jsou to v podstatě obrazy, takže dvě funkce v jednom. Je to dobrá cesta? A nedělá někdo něco podobného u nás, abych to nemusel importovat z USA?

A stačil by pro začátek třeba jeden 1,5 metru na 1 metr doprostřed stěny? Nebo mám koumat nějaké ty body prvního odrazu či kýho výra. :)

Dík

Honza
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod johanx 1. 10. 2020 21:26

Nemusí být přímo akustický panel, stačí pěkný kusový koberec.
https://www.bonami.cz/p/koberec-univers ... b75bb4fc9e
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod L0RD111 2. 10. 2020 18:34

Veci od GIK Acoustics sa dajú zohnať napríklad aj tu:
http://www.zs-acoustics.com/
L0RD111
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 3. 10. 2020 17:00

Pro začátek by úplně stačilo pár obrazů nebo obrázků v rámu na plátně, takové mají např. v IKEA nebo hobby marketech a zadní stranu na tloušťku toho rámu vyplnit třeba vatelínem.
Dobré jsou i z dřevovláknitých desek, které taky slušně pohlcují zvuk. Vyhni se sklu, tenkým překližkám apod.
Pokud chceš ušetřit co nejvíce, můžeš si něco sám namalovat. ;)
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalimero73 3. 10. 2020 18:48

čus Tombasi:
"zadní stranu na tloušťku toho rámu vyplnit třeba vatelínem"
zajímavý nápad, jaká je "lepší" alternativa vyplnění obrazu ze zadu na tloušťku rámu cca 2 cm ?
Mám obrázky - tištěné plátno ( poměrně velké ), na protilehlé straně ke sloupovým repro a rád bych vylepšil "psycho-akustiku" :-)) ... díky za odpověď
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 3. 10. 2020 19:19

2 cm nejsou nic moc, 5 cm by bylo fajn, ale je to lepší než nic. Psycho vatelínem nevylepšíš, akustiku snad ano :).
Dobré vlastnosti má třeba tato izolační deska Isover, tl. 2 cm je taky k dispozici a cena myslím nikoho nezabije:
https://www.isover.cz/produkty/isover-akustic-ssp2
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalimero73 3. 10. 2020 19:22

díkes, vyzkouším ;-) .... koukám na to, cena fakt za hubičku :-)
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků