Monoprice - Monolith M1070

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kuba4 21. 10. 2020 16:18

Monoprice Monolith M1070

o Magnetoplanární otevřená sluchátka
o Maximum SPL >130dB
o Frekvenční rozsah 5Hz - 50kHz
o THD < 0.1% při 100dB
o Impedance 60 ohmů
o Citlivost 96dB / 1mW
o Doporučený výkon zesilovače 0,2-4W
o Maximum příkon 5W
o Hmotnost 580g
o Cena 9,5 tis. Kč

Před rokem získala tato sluchátka cenu na veletrhu IFA, ale moc se o nich dále nepsalo, proto mne zaujala. Teď, když jsou v EU dostupná za cenu 10tis. Kč i s poštovným, jsem je vyzkoušel.

Napíšu to přímo, je to podle mne zvuková bomba. Zapomeňte na Audeze, zapomeňte na Hifiman. Obě firmy nabídnou srovnatelnou zvukovou kvalitu za dvojnásobek ceny.

V efektním balení jsou relativně velká sluchátka v transportním boxu a kabel, který se připojí k oběma mušlím 3,5mm konektorem, na druhém konci je taky 3,5 jack se šroubovací redukcí na větší ¼“ jack. Dál už jen velurové náušníky, ty originální umělé-koženkové jsou osazeny přímo na sluchátkách. Náušníky jsou ušité, tak aby měniče směřovaly k uchu více zepředu, což už je dnes běžný standard. Hlavový most se dá nastavit i pro větší hlavu.

Zvukově jsou sluchátka neutrální. Basy jsou mohutné a jdou nízko, jsou plné detailů, středů je opravdu mnoho, jsou velmi znělé, věrné, detailní a barevné. Kytary s basou a bicíma jsou vždy skvěle separované. Výborně nešlape jen rock, ale taky funky nebo DnB. Klasika je díky super basům taky výtečná. Výšky ale nezaostávají za zbytkem spektra, je jich dostatek, jsou velmi detailní a taky barevné, nejsou ostré nebo nepříjemné, kde je podělaná nahrávka tak to ale zatahá za uši slušně. Nejsou vůbec odtržené od zbytku spektra, integrace s vyššími středy je výborná. Sluchátka jsou velmi lehce vybuditelná, hrají dobře i s tabletem, žádný z použitých sluchátkových zesilovačů neměl nejmenší problém je rozehrát, jejich výkon se pohybuje pro danou impedanci od 0,5-0,8W. Prostor zobrazují sluchátka stabilně, nic neplave, v rámci sluchátkového poslechu je prostor monumentální, velký, zvuk není jen v hlavě, ale podaný s odstupem. Zlatý standard kategorie do 10tis.; HD600 zaostávají právě ve velikosti prostoru, taky v nejhlubších basech a plnosti středů, dynamice. Sundary jsou zvukově jen chabá, odlehčená verze bez basového fundamentu. LCD 2c nebo staré HE500 (HE400i) jsou srovnatelné, Monolithy mají ale lepší výšky hlavně oproti Audeze (které jsou dost temné) a hlavně perfektní dynamické chování (tam jsou nejhorší 400vky). 1070tky jsou neuvěřitelně zatížitelné, mohou hrát opravdu hodně nahlas bez nárůstu zkreslení, proto jsou pravděpodobně tak dobré při dynamických špičkách. Je to pro mne velké zvukové překvapení, nečekal jsem to. Myslel jsem si podle pár recenzí ze zahraničí, že to bude horší hlavně na výškách, ale je to pro mne fajn. Ale Verum One jsem třeba neslyšel.

Teď nevýhody, po vybalení sluchátka "voní", asi díky umělým náušníkům, po 2 dvou dnech to ale vyvětrá. No a pak ta hmotnost, srovnatelná s LCD2 a s tím spojené (ne)pohodlí. Možná taky krátký kabel, jen cca 1,5m. Někomu by výjimečně mohly chybět nejvyšší výšky, někoho překvapí mohutnost basů.

Použité komponenty, CD přehrávač Pioneer PD-95, zesilovače SPL Phonitor a nový BV audio Headamp, u PC pak DAC/AMP Topping TX7 pro. Jako tablet jsem použil Apple iPad 2019.

Dál budu experimentovat s kabelem, koupím nějaký delší, 2,5 metrový s XLR konektorem. Sem s otázkami nebo připomínkami, ale porovnání se sluchátky za 50 a více tisíc nechtějte, jsem už odpůrcem podobných cenových výstřelků. Fandím kategorii sluchátek pod 10tis, zvlášť top modelům. Tak, jak to bylo normální před 20 lety.
Přílohy
MonolithM1070.jpg
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 21. 10. 2020 16:45

Když je dáš proti oknu a podíváš se na ně ze strany, vidíš skrze ? Jak větrají, máš v nich po hodinovém poslechu zpocené uši ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tajnik 21. 10. 2020 17:00

Na co by vám v roce 2000 stačilo 10 000 korun, na to byste v roce 2019 potřebovali 14 944 korun. Průměrná meziroční inflace mezi zadanými léty dosáhla hodnoty 2,14 %.
tajnik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 21. 10. 2020 17:24

Ne, vidět skrze měniče nejde, je tam minimálně 2x černá průzvučná látka, jedna zevnitř, jedna z venku. Teď ještě mřížka a měniče. Ale jinak je to klasika, otevřená sluchátka, ven i dovnitř je slyšet všechno. Je tam ale hodně prostoru na uši, nepotí se. Ale na dlouhodobý poslech to, hlavně kvůli váze a tlaku mostu shora, není. Jedno album a konec.
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod weefaa 21. 10. 2020 19:25

Slyšel jsem chválu už na předchůdce 1060 ve verzi "C" (Closed), ale ta váha téměř 600g je šílená. Konstrukce vypadá lépe, než právě u předchůdců a na první pohled krok kupředu.
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tajnik 21. 10. 2020 19:37

Audeze LCD-X mají 600g a můžu poslouchat několik hodin v pohodě. Pohodlný křeslo s opěrkou hlavy je klíč :idea:
tajnik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 21. 10. 2020 19:56

Audeze LCD-X mají 600g a můžu poslouchat několik hodin v pohodě.

Tak to je máš nějaký lehký, LCD-X z roku 2018 jsem vážil a měly rovných 700g :-) .
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lo-fi 21. 10. 2020 20:54

asi fake
lo-fi
Junior

Odeslat příspěvekod The Wolverine 21. 10. 2020 21:00

LCD-X 2020 bez kabelu taky přesně 700g
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 22. 10. 2020 09:02

Troufám si tedy tvrdit, že Monolithy 1070 budou oproti LCD-X lehčí a zvukem srovnatelné.

Ovšem za 1/3 ceny.
Naposledy upravil Kuba4 dne 22. 10. 2020 10:22, celkově upraveno 1
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 22. 10. 2020 09:08

Bez přímého srovnání / nebo alespon poslechu LCD-X toto nemůžeš říct.
Teda můžeš, ale nedává to žádný smysl a hlavně to nemusí být pravda.
To, že to je čínská kopie Audeze neznamená, že hrají na té úrovni.

Z pohledu ceny je hlavním konkurentem Monolithu Verum 1, tam by mě zajímalo srovnání.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 22. 10. 2020 10:33

Ano, souhlasím, chtělo by to slyšet oboje sluchátka vedle sebe. Novou verzi LCD-X jsem neslyšel, vycházel jsem pouze z popisu v recenzích. Kopie nekopie, to už se nedá tak z dálky posoudit, všichni se snaží mít sídlo v Kalifornii a stejně pak vyrábějí v Číně. Ale jo, beru to, číňani okopírovali americké Audeze.
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tajnik 22. 10. 2020 11:45

BabetakCZE píše:
Audeze LCD-X mají 600g a můžu poslouchat několik hodin v pohodě.

Tak to je máš nějaký lehký, LCD-X z roku 2018 jsem vážil a měly rovných 700g :-) .

Nevážil jsem je, vycházím z tohoto: https://www.audigo.cz/Sluchatka/Profesionalni/Audeze-LCD-X-Music-Creator-Special
tajnik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 22. 10. 2020 11:51

U Audeze specifikace ohledně váhy dost často nesedí.
Dle mých zkušeností LCD-X váží opravdu těch 700 gramů a to je už peklo.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tajnik 22. 10. 2020 11:53

Jestli maj 600g nebo 700g, stejně s nima nemám problém :-) .
tajnik
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků