LG 49UF7787 – problém s obrazem

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod jedlickj 11. 1. 2021 20:53

LG 49UF7787 – problém s obrazem
Ahoj všem,

Koupil jsem z druhé ruky LCD TV LG 49UF7787, cca 5 roků stará. Tv má takový divný problém, který se pokusím popsat. Zkoušel jsem podobnou vadu najít na všech možných jak zahraničních tak domácích fórech a jediné co jsem našel je, že by to možná měla být solarizace obrazu. Ale nejsem si tím úplně jistý.

Na TV jsem vypnul, všechny možné „zlepšovací“ funkce. Na TV jsem také stáhl trochu jas. Stejně cca tak po půl hodině provozu dojde k tomu, že tmavé scény jsou podivně zdeformovány. U úplně tmavých scén se objevují jak kdyby kostičky – jaka kdyby byl zdroj SD nebo horší. A u tmavých barevných scén dochází k podivnému rozsvěcování pixelů. Asi víc řekne obrázek. Zdroj byl Netflix.

1.jpg
Tmavá scéna


2.jpg


3.jpg


Zajímavé je, že když si pustím nějaké pěkné 4k barevné video, žádný problém s obrazem není. Ale jakmile pustím nějaký např. film ve tmavých scénách je to hrozné.

Chtěl jsem se proto zeptat, jestli se někdo z vás z podobným problémem nesetkal a nevíte zda je TV nevratně poškozená nebo zda by se ještě nedala opravit. Zda je problém v panelu, nebo jen v elektronice.

Předem moc děkuji všem za pomoc
jedlickj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pike01 12. 1. 2021 16:03

To je spíš posterizace než solarizace, ale to je jedno.

Otázky jsou:
1. dělá to ve všech obrazových režimech?
2. projevuje se to stejně u všech zdrojů signálu (TV signál, film z usb, film v aplikaci atd)?

Firmware tam je v TV poslední (verze 04.26.15)?
pike01
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 12. 1. 2021 16:09

Podívej se, jestli nemáš zapnutou redukci šumu a MPEG artefaktů. Jestliže ano, zkus vypnout, následně vypni a zapni TV a překontroluj.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jedlickj 12. 1. 2021 18:02

Ahoj,

moc díky za pomoc.¨

Moje odpovědi:

1) ano - redukce šumu a MPEG - ano všechno je vypnuto - dynamycký kontrast a ostatní "zlepšovadla" také
2) ano ve všech obrazvých režimech - živý, standard, hry apod. - nejměné to zlobí u standardu
3) ano - také u všech zdrojů - DTV signál, internet (Youtube, netflix, HBOGO) , HDMI - mám přes to PS4 a ten samý problém. Jen tdy v tom režimu to nedělá tkovou paseku.
4) Firmware je aktuální verze 04.26.15

Obecně mě to připadne jak kdyby nějak blbnulo dopočítávání obrazu na UHD - čím horší zdroj, některé starší videa např na čt2 tak je to horší.

Ono po té půl hodině ten obraz i tat trochu "zesvětlá" a u některých světlých scén to vypadá jak kdyby jste se na to dívali jka kdyby přes mlhu.

Někde jsem četl, že by mohla pomoct výměna T-CON modulu - ale asi je dost starý nemůžu ho nikde sehnat :(
Tv jsem i rozmontoval a čistil všechny kontakty u kabelů, ale nepomohlo to.

Pak co se týká panelu nepozoroval jsem žádné vadné pixely - spíš mi to připadne jak nějaká vada toho přepočtu na UHD. Díval jsem se na možnosti downgrade firmware, ale nemůžu nic najít.

Díval jsem se teď na ten pojem co znamená posterizace a řekl, bych že to je přesně ono.

Díky moc za pomoc.

Jarek
jedlickj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 12. 1. 2021 18:06

Nevím, zda jsi četl... něco z našeho fóra...
viewtopic.php?p=12237338#p12237338

Projdi si celé vlákno.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jedlickj 14. 1. 2021 11:11

Ahoj,

ano fórum jsem pročítal, ale na tohle jsem nenarazil.

Každopádně díky za radu. T-con objednaný z Anglie tak uvidíme snad to pomůže.

Díky

J.
jedlickj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 14. 1. 2021 13:14

Dej pak, prosím, vědět, jak vše dopadlo. Díky :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků