Kam dál z Etymotic ER4 XR?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ChilliMeat 18. 2. 2021 22:19

Zdravím všechny milovníky sluchátek. Již 4 roky jsou mými hlavními sluchátky ETYMOTIC ER4 XR. Jsem s nimi spokojen, ale mám chuť zkusit něco nového. To ale neznamená, že bych se jich (zatím) zbavoval. Chtěl bych si je nechat i nadále. Jsem si vědom toho, že sluchátka Etymotic jsou tak trochu svět sám pro sebe a nedají se s ostatními moc srovnávat, ale přesto...

Co bych od nových sluchátek chtěl? To bude to nejtěžší. Asi bych to shrnul následovně: chci to samé, ale zároveň všeho víc :-) O trochu více basů, širší soundstage a čistší, ale ne přestřelené výšky. Předběžně jsem vybral tyto sluchátka: iBasso IT07, Meze Rai Penta a Campfire Audio Andromeda 2020. Máte někdo zkušenosti s těmito sluchátky, a hlavně dokážete porovnat zvuk s Etymoticony?

Za všechny postřehy budu vděčný a předem za ně děkuji.
PC->Burson Audio Conductor 3X Performance->Dan Clark Aeon 2 Noire
SONY KD-65AF8, SONY UBP-X700
ChilliMeat
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 18. 2. 2021 23:47

Asi bych úplně vynechal ty iBasso. Konkrétně IT07 jsem neslyšel, ale jestli je jejich charakter přirovnáván k Solaris a mají ještě výraznější bas, tak oproti sondám do mozku Etymotic to je jak nebe a peklo.To rozhodně nebude Ety připomínat ničím. Meze neznám, Andromedy by mohly snad vyhovět, obrovský detail, bas méně výrazný ale je tam, obrovský prostor, rychlost a technická vyspělost zvuku. Ještě bych se podíval na Campfire IO. Podstatně levnější než o čem byla doteď řeč, ale zvukově asi nejblíž tomu světu, co popisuješ. Ale rozhodně bych do ničeho z toho nešel bez vyzkoušení, Ety mají jeden z nejdivnějších zvuků co jsem slyšel a pro mě je na nich zajímavý jen ten tvar. Připomíná to nějaký lékařský nástroj, ale v uších bych to delší dobu nesnesl a zvuk už vůbec ne.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 19. 2. 2021 15:06

Tiež zvažujem upgrade z ER4XR. Na základe https://crinacle.com/rankings/iems by som naslepo skúsil jedine Moondrop Blessing 2 (265€, žiadne clo). Ale je to zrejme len drobné zlepšenie z ER4.
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DeathKarma 19. 2. 2021 16:51

Meze a CA IO urcite ne, maji naprosto neprirozene stredy, ktere znechuti celkovy dojem.
DeathKarma
Junior

Odeslat příspěvekod lithrai 19. 2. 2021 19:12

Z ER4XR sa ani nemáte kam už vlastne posunúť, ak chcete podobný zvuk (tiež môj prípad s NT6). Jedine ma napadá Craft Ears Craft SIX (lenže tie sú iba custom model).
DAP: iBasso DX240+Amp8MKII, Dethonray DTR1 Prelude, Audio-Opus Opus#1
IEM: Hidition New Tears 6, ThieAudio Monarch MKII, Alclair RSM Quad
Desktop: RME ADI-2 DAC FS, HP: Mr.Speakers Aeon Flow Closed, F-CANS AURA
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 19. 2. 2021 21:00

Moondrop Blessing 2 jsem měl dneska možnost slyšet. Je to parádní zvuk, hodně mile mě překvapily. Možná trošku ostřejší výšky a málinko mně chyběl bas. Parádní středy. Ale že by to v něčem připomínalo Ety, tak to rozhodně ne. K suchému světlému zvuku to má hodně daleko.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ChilliMeat 22. 2. 2021 20:50

Tak to vypadá, že jsem si pěkně naběhl :) Každopádně jsem zjistil, že Etymotic prodává i sadu různých filtrů, které by měly být schopné měnit celkový zvuk sluchátek (https://www.etymotic.com/consumer/acces ... lters.html). Rozhodl jsem se tuto sadu pořídit a po odzkoušení, zdali mi více sedne hřejivější nebo ostřejší zvuk bych se rozhodl dále. Ještě jednou děkuji všem za názory.

PS. Na americkém Amazonu mají teď obě verze ER4 v akci. I s clem a dopravou vychází na necelých 5.000 Kč.
PC->Burson Audio Conductor 3X Performance->Dan Clark Aeon 2 Noire
SONY KD-65AF8, SONY UBP-X700
ChilliMeat
Junior

Odeslat příspěvekod pseudomagick 23. 2. 2021 04:03

Etymotic er4 XR jsou celkem referenční sluchátka, tudíž jistý upgade jsou např. In-Ear ProPhile 8.
Bohužel cena je docela vysoká.

Zde: https://www.thomann.de/cz/inear_prophil ... feabd3aa8c

Kritiku na ProPhile 8 jsem psal již dříve zde: viewtopic.php?f=1712&t=1263026&start=90

Osobně bych ale preferoval a doporučil novější model ProMission X.
ProMission X zcela jistě patří mezi referenční (emotivnější) špičku. 8-)
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod amarok 23. 2. 2021 09:21

Moondrop S8 také nejsou vůbec špatné.
amarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lithrai 23. 2. 2021 10:29

No ja som mu nedoporučil ProPhile 8 z dôvodu, že zakladateľ v prvom príspevku zmieňuje, že by chcel trochu viac basov...
DAP: iBasso DX240+Amp8MKII, Dethonray DTR1 Prelude, Audio-Opus Opus#1
IEM: Hidition New Tears 6, ThieAudio Monarch MKII, Alclair RSM Quad
Desktop: RME ADI-2 DAC FS, HP: Mr.Speakers Aeon Flow Closed, F-CANS AURA
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod onoff1 23. 2. 2021 12:04

"Meze a CA IO urcite ne, maji naprosto neprirozene stredy, ktere znechuti celkovy dojem."

Vlastním Meze Rai Penta, ve zkratce jsou to rovná sluchátka, která nezaujmou hned na první, ale vlastně jim nic nechybí, je potřeba jim dát čas. Samozřejmě nehrají jako velká Empyrean, ale mají jejich DNA. Veskrze naplňují filozofii firmy: přirozený poslech.
Rozhodně mají přirozené středy, nelze to ale říct po dvou hodinách poslechu.
onoff1
Junior

Odeslat příspěvekod hmpf 23. 2. 2021 12:17

ChilliMeat taky jsem jeden čas hledal neutrálnější IEM. Etymoticy jsou takový specifický to se asi jen tak netrefíš a tak bych asi koukal co se líbí obecně jako neutrálnější špunty viz Moondrop Blessing2, S8 a Hidition Viento B tyhle modely zaujali mě. Někomu se líbí i Andromedy2020 a spoustu dalších tipů viz crinaclův žebříček. Záleží i co od toho člověk čeká mě se třeba líbí když je zvuk univerzální se slušným prostorem a preferuju nižší hlasitosti. A v tom se budou jistě modely lišit jedny budou univerzálnější možná třeba Andromedy, některý budou sušší třeba Blessingy2 ale zase nebudou tak citlivý na zdroj, budou mít jinej tvar např. Hidition a Moondropy hluboký usazení se silnějším krčkem a Andromedy mají mělký usazení.
A zvážit i cenu extotický Vienta a Andromedy už jsou docela vysoko.
No nic jednodůchýho si vybrat v té džungli...
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DeathKarma 23. 2. 2021 16:43

"Meze a CA IO urcite ne, maji naprosto neprirozene stredy, ktere znechuti celkovy dojem."

Vlastním Meze Rai Penta, ve zkratce jsou to rovná sluchátka, která nezaujmou hned na první, ale vlastně jim nic nechybí, je potřeba jim dát čas. Samozřejmě nehrají jako velká Empyrean, ale mají jejich DNA. Veskrze naplňují filozofii firmy: přirozený poslech.
Rozhodně mají přirozené středy, nelze to ale říct po dvou hodinách poslechu.

Vazeny pane, myslim, ze mne proslo usima jiz dost sluchatek, abych vedel, ze za dve hodiny nelze urcovat soudy, zejmena u Rai Penta...nicmene, kazdy ma jinou uroven vnimani a hodnotit zvuk je dost subjektivni. Jako druhym povolanim studiovy technik, tak o tom bychom mohli vest hodinove debaty.Nicmene nelze rici, ze posunem z Etymotic by byly tyhle Meze...to by byl spise posun uplne jinam.To jen na vysvetlenou.Uzivejte.
DeathKarma
Junior

Odeslat příspěvekod pseudomagick 23. 2. 2021 19:46

lithrai píše:No ja som mu nedoporučil ProPhile 8 z dôvodu, že zakladateľ v prvom príspevku zmieňuje, že by chcel trochu viac basov...


PP8 mají výborné basy, ale ztrácejí v sub-basech.
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod onoff1 23. 2. 2021 20:20

DeathKarma: Jako druhym povolanim studiovy technik...

Tak pokud fungujete v českém studiu, tak se nedivím, že nevíte co jsou nebo nejsou přirozené středy. Asi tam zapojujete kabely...
onoff1
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků