problém se zvukovým formátem na AV reciever Sony STR-DH590

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod SakoVerife 16. 6. 2021 17:01

Zakoupil jsem si AV reciever Sony STR-DH590 a bohužel mě odmítá přehrát zvukový formát.
Audio
ID : 2
Format : E-AC-3
Format/Info : Enhanced AC-3
Commercial name : Dolby Digital Plus
Codec ID : A_EAC3
Duration : 55 min 55 s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 640 kb/s
Channel(s) : 6 channels
Channel layout : L R C LFE Ls Rs
Sampling rate : 48.0 kHz
Frame rate : 31.250 FPS (1536 SPF)
Compression mode : Lossy
Stream size : 256 MiB (9%)
Language : English
Service kind : Complete Main
Default : Yes
Forced : No

a

Audio
ID : 2
Format : E-AC-3 JOC
Format/Info : Enhanced AC-3 with Joint Object Coding
Commercial name : Dolby Digital Plus with Dolby Atmos
Codec ID : A_EAC3
Duration : 59 min 38 s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 768 kb/s
Channel(s) : 6 channels
Channel layout : L R C LFE Ls Rs
Sampling rate : 48.0 kHz
Frame rate : 31.250 FPS (1536 SPF)
Compression mode : Lossy
Stream size : 328 MiB (11%)
Language : English
Service kind : Complete Main
Default : Yes
Forced : No
Complexity index : 16
Number of dynamic objects : 15
Bed channel count : 1 channel
Bed channel configuration : LFE

Můj předchozí sony 5.1 reciever, starý cca 20let, s tím problém neměl. Je mě jasné, že to nepřehrál v Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, ale pouze v DD 5.1.
Nicméně to prostě přehrál.
Kdežto nový reciever stopu přehrát odmítá a beží pouze obraz s hláškou, že zvuk není podporován.
Ano, je mi jasné že D Atmos nemá jít přehrát, ale proč to nefunguje alespoň v DD 5.1 jako u předchozího modelu?

Nejsem zase tak znalý této problematiky. Proto prosím o nějaké rozumné návrhy řešení, kupovat nový reciever nebudu :/
Mám někde něco špatně nastavené v nastavení recieveru/BluRay přehrávače?
Zkoušel jsem připojení jak přes hdmi, tak i optiku, nepomohlo to.
Hdmi mám AlzaPower Premium HDMI 2.0 High Speed 4K a používám Blu-Ray přehrávač Sony UBP-X700B.

Děkuji za rady
SakoVerife
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 16. 6. 2021 19:20

Ten starý receiver se taky používal se stejným BD přehrávačem?
Ty uvedené informace o zvukových formátech, to je z nějakého av souboru který přehráváte z USB?
Fungoval přesně tento soubor s předchozím receiverem?

Zkusil bych přepnout nastavení Audio v BD přehrávači na PCM co to udělá. Pokud bude receiver připojený HDMI, tak by se měl o dekódováni zvuku postarat BD přehrávač - pokud to umí.
Nicméně v návodu k receiveru je Dolby Digital Plus uvedeno jako podporovaný formát.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SakoVerife 16. 6. 2021 20:25

1) Starý reciever se používal se starým BD přehrávačem.
2) Přesně tento soubor s Dolby Digital Plus with Dolby Atmos jsem přehrával na starém recieveru + starý BD.

EDIT:testoval jsem na starém pouze Dolby atmos ve stejném souboru(film)
Soubory jsou, a byly i na předchozích přístrojích, přehrávány přes DLNA.


Vyzkoušel jsem v BD přepnout na PCM a bohužel žádná změna. V nastavení BD je možnost určit kterým Hdmi půjde audio. Zkoušel jsem Auto i manuálně na Hdmi 1 a 2, bohužel nic.
Nevylučuji, že je to mojí zručností, že mě to audio nejde.
SakoVerife
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SakoVerife 17. 6. 2021 16:33

Zatím vím o formátu DD Atmos a DD Plus, které mě nejdou.
V BD se zvuk nezpracovává, mám v nastavení BD zvolen hdmi 1 pro obraz a hdmi2 pro zvuk.
Zvuk normálně jde pokud je kodovaný v DD 5.1, DTS atd, nejdou pouze výše zmíněné formáty zvuku, o kterých vím.
Evidentně je tedy problém, alespoň je to můj názor, v recieveru.
Obě Hdmi jsou použity AlzaPower Premium HDMI 2.0 High Speed 4K

Mohl by mě prosím někdo alespoň poradit nějaký program, kde se dá převést zvuk z DD Atmos a DD Plus do DD 5.1? Aby jsem nebyl úplně ochuzen o zvuk.
Na vložení titulků používám MKVToolNix a v něm jsem volbu převodu zvuku nenalezl.

Díky za rady
SakoVerife
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tapir1 17. 6. 2021 17:35

Ten AVR podporuje pouze DSD, Dolby® Digital, Dolby® Dual Mono, DTS-HD Master Audio™, DTS-HD High Resolution Audio, DTS®, DTS 96 / 24. Není divu, že ty uvedené formáty nedetekuje. 8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SakoVerife 17. 6. 2021 18:18

Špatná koupě :hm
Hlavně nechápu, jak je možné, že 20let starý AVR zvládl zpracovat, neříkám že správně, formáty které v té době ještě ani neexistovali...

ale co teď s tím?
Prodávat starý pod cenou a kupovat nový, mě nepřipadne moc "finančně rozumné" v této době.
Napadá mě pouze nějaký převod audia do DD 5.1
SakoVerife
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jardadts 17. 6. 2021 19:07

Sakoverify :

proč máš hdmi 1 na obraz a hdmi2 na zvuk ? To je naprosto zbytečný . Zapoj BD přímo do AVR na HDMI1 a HDMI out do TV. Možná se ti tím vyřeší i problém s kodekem.
TV Philips 65OLED856 , Sony UBP - X800 , Yamaha RX-A 2070 , Apple TV 4K,Focal Aria 948
jardadts
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SakoVerife 17. 6. 2021 20:15

Hdmi1 jde obraz do AVR, odtud přes acr hdmi do tv, Hdmi2 jde zvuk do AVR.
Zkoušel jsem i tu možnost, že půjde přes hdmi1 zvuk i obraz do AVR, nepomohlo.

Samozřejmě jsem zkoušel i variantu kterou navrhuješ, nepomohlo.

Aby jsme si rozuměli, ve všech výše uvedených variantách nefunguje pouze zvuk s formátem zvuku DD Atmos a DD plus. Jiné, DD 5.1., DTS, fungují.

Prostě AVR nezvládne Atmos a DD plus.
SakoVerife
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 17. 6. 2021 20:37

V dřívějších dobách přehrávače nepustily ven zvukový formát který neznaly, takže je otázka jestli to není i tady, tzn. že se zvuk z BD přehrávače už ani nedostane do AV receiveru.
Ověřit by to šlo přímým propojením BD přehrávače s TV a podívat se jestli ta hláška o nepodporovaném zvuku náhodou nejde z něj a nikoli z AV receiveru.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SakoVerife 17. 6. 2021 20:55

zítra ověřím a dám vědět.

Edit: nefunguje to, stejná hláška Audio format not supported.

Takže to asi vypadá, že si budu muset pořídit nový BD.
Uvítám nějaký typ na BD s podporou dlna a hdr za rozumnou cenu.
To bude asi ale těžký.
SakoVerife
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tapir1 18. 6. 2021 10:00

Je to tak, tento UBP-X700 tyto formáty neumí, umí to až UBP-X800M2 nebo jinou značku. 8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ChilliMeat 18. 6. 2021 12:10

Tapir1 píše:Je to tak, tento UBP-X700 tyto formáty neumí, umí to až UBP-X800M2 nebo jinou značku. 8-)


U obou zařízení je na stránkách výrobce uvedeno, že oba umí Dolby Atmos (bitstream out).

Přímo v návodu pro UBP-X700 se píše:
Pokud si chcete vychutnat signály Bitstream (Dolby/DTS), nastavte možnost [BD Secondary Audio] na hodnotu [Off] a možnost [Digital Audio Output] na hodnotu [Auto].

A dále:
Formáty HD Audio (Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos a DTS:X) nejsou pro signál bitstream výstupní.• V nabídce [Audio Settings] nastavte položku [BD Secondary Audio] na [Off] (strana 21).• Zkontrolujte, zda je zesilovač AV (přijímač) kompatibilní s jednotlivými zvukovými formáty HD. (strana 25)


Jak je napsáno výše bitstream předpokládá, že tento formát bude umět AVR, což bohužel zmíněný Sony STR-DH590 nepodporuje.

Otázka je, zda-li Dolby Atmos přehrávání platí pouze pro Ultra HD Bluray disky nebo i pro MKV soubory.
PC->Burson Audio Conductor 3X Performance->Dan Clark Aeon 2 Noire
SONY KD-65AF8, SONY UBP-X700
ChilliMeat
Junior

Odeslat příspěvekod Tapir1 18. 6. 2021 12:36

pro ChilliMeat: "Má pravdu, předsedo." Problém je tedy skutečně v AVR. :D
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 18. 6. 2021 13:42

Tak je to otázka v čem je vlastně skutečný problém, návod k receiveru uvádí na straně 52 v seznamu podporovaných zvukových formátů:
Dolby Digital Plus („DD+“) 7.1 HDMI
Dolby TrueHD („DTHD“) 7.1 HDMI

s poněkud kryptickou poznámkou:
Audiosignály vystupují v jiném formátu, pokud přehrávací zařízení neodpovídá skutečnému formátu. Podrobnosti naleznete v návodu k obsluze přehrávacího zařízení.


A Dolby Atmos bývá napakovaný do DD+ nebo Dolby TrueHD - podle prvního příspěvku by měl být v tomto případě v DD+.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SakoVerife 18. 6. 2021 16:20

ChilliMeat píše:
Tapir1 píše:Je to tak, tento UBP-X700 tyto formáty neumí, umí to až UBP-X800M2 nebo jinou značku. 8-)


U obou zařízení je na stránkách výrobce uvedeno, že oba umí Dolby Atmos (bitstream out).

Přímo v návodu pro UBP-X700 se píše:
Pokud si chcete vychutnat signály Bitstream (Dolby/DTS), nastavte možnost [BD Secondary Audio] na hodnotu [Off] a možnost [Digital Audio Output] na hodnotu [Auto].



Jak je napsáno výše bitstream předpokládá, že tento formát bude umět AVR, což bohužel zmíněný Sony STR-DH590 nepodporuje.

Otázka je, zda-li Dolby Atmos přehrávání platí pouze pro Ultra HD Bluray disky nebo i pro MKV soubory.


U diskuse pod UBP-X700 na stránkách prodejce jsem se dočetl, že někdo zmiňoval formát DAtmos jde pouze z disků.
Podle výše zmíněného nastavení, viz výše, se u mě v sestavě nic neděje.

Otázkou je spíše to jestli s UBP-X800M2 (nad ním jsem také uvažoval, byť si hodně lidí stěžuje na spolehlivost) mě půjde přehrát zvukový formát DAtmos v mé sestavě s AVR.
Ano, mohu si zakoupit tento BD přes internet a pokud to nebude vyhovovat, tak jej vrátit.
Ale rád mám trošku jasno, než učiním "zbytečné" kroky.

Nový AVR by neschválil CMR,
Centrální Mozek Rodiny :D

Děkuji za váš čas, názory a rady pánové ;-)
SakoVerife
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků