Ukáž svoju slúchadlovú zostavu!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 19. 9. 2021 13:28

pavel1756: V přepočtu dle devizových kurzů ČNB 1699 EUR = cca 2000 USD. Že lezou Američanům do zadku a tváří, že je zde parita kurzů, je nepodstatné ;-)

Ale je možné, že v té ceně v EUR je pro nás už započítána DPH. Tak dobrá, budiž po Tvém. Jinak, na webu Aurisu jsem viděl cenu pouze v USD. Kdo to prodává za 1699 EUR mi tedy není zcela jasné.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 9. 2021 14:40

MHOE píše:Obrázek
Obrázek

První dojmy:
- Krom zbytečné velké krabice nemám k balení výhrady - jednoduché, pěkné, účelné.
- Knob na ovládání hlasitosti je příliš zatáhlý do šasi, hůře se ovládá rukou. Jinak zpracování supr.
- Nezdá se, že by při přiložení ucha k šasi bylo slyšet pískání. (@pavel Ve které části by měl pískat?)
- Obsesi nad zesilovači u mnoha lidí nechápu - rozdíly mezi sluchátky jsou NESROVNATELNĚ větší než rozdíly mezi zesilovači.

Bližší poslechové dojmy později. :-)

Obrázek

Disclaimer: Dojmy níže jsou čistě subjektivní a nemají za cíl jakkoliv zpochybnit skvělá měření, která tento zesilovač na internetu má. Pokud řečené nedostatky nejsou vinou zesilovače, nýbrž mých uší milujících různé formy zkreslení signálu, plně svou malost akceptuji a objektivistům/nesouhlasícím se tímto předem omlouvám, že to museli číst. :nenapadne

Bližší poslechové dojmy:
- XLR a 6.3mm výstupy mají shodný charakter zvuku, XLR však zní trošku vyčištěněji a uvolněněji. Preferuju tedy XLR.
- Nejpřirozeněji mi zesilovač zní se středním ziskem. Vysokému zisku trošku chybí čistota a víc páry v hlubokém basu, v nízkém zisku mi zas A90 zní tak trochu "tence" ve středech.
- Tonální projev zesilovače je příjemně neutrální, basovat basuje. Jako u mnoha jiných tranzistoráků však i zde celkový balanc mírně narušují vystupující ("syčící") vyšší středy.
- Témbr Toppingu je obecně velmi slušný, přesto asi jeho nejslabším článkem. Od prvního okamžiku mi vadí určitá nekonkrétnost/zahuhlanost/šedost v pozadí. Ten zesilovač sice zní tonálně jasně, postrádá však čistost a přesnost v dozvucích. K tomu slyším typickou tendenci k plochosti ve výškách, s tím však člověk u tranzistoráků tak nějak musí počítat.
- Z pohledu technikálií je Topping na svou cenovku velmi fajn volba, jeho smysl pro detail a dynamiku nevnímám jako sterilní. (@introvert A to ani v porovnání s Ampsandsound Kenzie, který Resolve miluje.)
- Po vzoru tranzistoráků i zde slyším vcelku komprimovaný prostor - s nikterak úžasnou hloubkou, po stranách ohraničený/useknutý.

V textu výše klaďte důraz na slova "trochu" / "mírně" / "vcelku".
A berte v potaz, že přes popsané nedostatky jsem si poslech s A90 při psaní užíval. O:-)

Versus DNA Stratus:
- Stratus je přes 4-pin XLR výstup tonálně velmi podobný A90, s jemně hutnějším basem a srovnanějšími vyššími středy.
- Témbr Stratusu je zřetelně přirozenější, neb postrádá nedostatky Toppingu popsané výše. Jeho nevýhodou jsou oproti pevnějšímu/konturovanějšímu projevu A90 o něco "zaoblenější" basy, to však znalce SS vs tube problematiky nepřekvapí.
- Na technikáliích se projevuje výrazně lepší poměr cena/výkon Toppingu. Stratus sice nabízí o něco čistší a uvolněnější projev lépe vykreslující drobné nuance/mikrodynamiku v nahrávkách (Topping reprodukuje nahrávky tak nějak "zjednodušeněji"), potřebám většiny posluchačů však podle mě vyhoví i násobně levnější Topping.
- Krom témbru Stratus výrazněji vede i ve vjemu prostorovosti. Dokáže být víc "3D", jít víc do hloubky a přitom scénu nikterak neomezovat do šířky. Jednotlivé zvuky ve scéně s ním pak lépe vystupují z černého pozadí.
- S HE-6 ani Susvara nevnímám, že by Stratusu oproti A90 z pohledu basu nebo dynamiky chyběla šťáva. Tím spíš přes 6.3mm výstup Stratusu, který hloubku a pevnost basu oproti XLR ještě o něco vylepšuje.

Výstupní výkon Stratusu zveřejněný na ofiko webu musí být hodně konzervativním odhadem, neb ten DNA zesík má sílu jak bejk i oproti A90 na vysoký zisk! :twisted:

Závěr:
Stratus sice podle mě je obecně lepším zesilovačem, většina rozdílů popsaná výše však bude pro mnohé zanedbatelná a navíc přímo souvisí s odlišnou topologií obou přístrojů. Tím, že už delší dobu mám preferenci pro zvuk čistě elektronkových zesilovačů oproti těm čistě tranzistorovým, byl samozřejmě Stratus od samého začátku ve výhodě. To je nutné u tohoto textu brát v potaz.

Abych mohl A90 bezpodmínečně doporučit, musel bych nejprve slyšet jeho přímou nebo levnější konkurenci aka Schiit Jotunheim 2, Magni 3+ nebo různé Drop THX / Cavalli Liquid Carbon zesilovače. Jeho dostupnost u nás je však nesrovnatelně lepší a přitom všestrannost zvuku i výbavy za daný peníz natolik dobrá, že pro mnohé vhodnou volbu představovat určitě bude. :-)
Naposledy upravil MHOE dne 19. 9. 2021 14:50, celkově upraveno 1
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 19. 9. 2021 14:48

MHOE: díky ! (himlšvec, jak to, že ve fóru schází smajlík “palec vzhůru” ? :hm )

Pořád jsem si říkal, jaký pěkně malý je to zesilovač, na ten výkon, no ale to jsem netušil, jaké monstrum je ta krabice :D :pozor
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 111a111 19. 9. 2021 14:53

Nedosiahne podobné priestorové efekty ako elektronky SW crossfeed?

Čínskym inžinierom by snáď dávalo zmysel do ďalších produktov uje-, ehm, inšpirovať sa extra funkciami u Chordu.
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 9. 2021 15:08

Fajn čtení. Díky. :-)

K té prostorovosti zvuku si dovolím poznamenat, že elektronkové zesilovače obecně nabízí lepší vjem trojrozměrnosti než tranzistorové a stejně tak trochu nafukují velikost hudební scény. Mohou tím tak kompenzovat slabší výkon DAC v dané oblasti. Když tedy například srovnám hloubku prostoru u Hugo 2 (jako DAC) + A90 a Hugo 2 (DAC) + Auris HA-2 SE, jasným vítězem je reprodukce s Aurisem. Pokud ovšem vyměníme Hugo 2 za M Scaler + TT 2, potom se jasné vítězství HA-2 nad A90 proměňuje v prach. Tím chci vpodstatě naznačit, že limitem v řetězci Metrum Onyx + A90 je dost možná převodník...

Nemám přímé srovnání, ale po paměti si troufám říci, že kombinace M Scaler + TT 2 + A90 má stejnou úroveň prostorovosti jako Chord mašinky + elektronkový Octave V16 za čtvrt milionu.

Nicméně, neslyšel jsem ani Metrum Onyx a ani DNA Stratus, takže výše uvedená domněnka o limitech Metrum Onyx je spíše teoretická, byť na základě mých poslechových zkušeností velmi pravděpodobná.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 19. 9. 2021 15:58

pavel1756 píše:Když tedy například srovnám hloubku prostoru u Hugo 2 (jako DAC) + A90 a Hugo 2 (DAC) + Auris HA-2 SE, jasným vítězem je reprodukce s Aurisem.

Ten HA-2 SE máš na mysli taky s Hugo 2, předpokládám .. ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 9. 2021 16:01

zino333 píše:@MHOE: Nemal si možnosť počuť Feliks Audio Euphoria?

Bohužel ne. Před pár lety jsem na cestě za optimálním zesilovačem pro své potřeby prošel vícero hybridních a čistě elektronkových typů, až nakonec zakotvil u Stratusu... a od té doby až doteď nic dalšího neřešil.

haweckO píše:šanca asi malá, ale skúšal niekto z vás použiť elektrónkový zosík ako pre-amp/zdroj na nejaký tranzistorový zosík?
rozmýšlam totiž, že by som pripojil (kúpil z bazáru) Feliks Echo mk2 ako pre-amp ku môjmu THX 789, schválne, že či by sa to vyrovnalo Nirvane

MHOE Stratus má funkciu pre-amp, btw?

Já to v minulosti párkrát zkoušel, žel preamp výstupy elektronkových a hybridních zesilovačů často nejsou moc extra a tedy zvuk udělají spíš "zahuhlanějším" než "přirozenějším". Větší sázkou na jistotu by byl spíš elektronkový preamp typu Schiit Saga/Freya.

Stratus je čistě sluchátkový zesilovač, má jen analogové vstupy a sluchátkové výstupy.

111a111 píše:Nedosiahne podobné priestorové efekty ako elektronky SW crossfeed?

Crossfeed efekt by sice nebyl úplně stejný, ale něco na tom možná i je. Umím si představit, že takový SPL Phonitor s jemným crossfeedem by elektronky trochu připomínat mohl.

Fajn čtení. Díky. :-)

K té prostorovosti zvuku si dovolím poznamenat, že elektronkové zesilovače obecně nabízí lepší vjem trojrozměrnosti než tranzistorové a stejně tak trochu nafukují velikost hudební scény. Mohou tím tak kompenzovat slabší výkon DAC v dané oblasti. Když tedy například srovnám hloubku prostoru u Hugo 2 (jako DAC) + A90 a Hugo 2 (DAC) + Auris HA-2 SE, jasným vítězem je reprodukce s Aurisem. Pokud ovšem vyměníme Hugo 2 za M Scaler + TT 2, potom se jasné vítězství HA-2 nad A90 proměňuje v prach. Tím chci vpodstatě naznačit, že limitem v řetězci Metrum Onyx + A90 je dost možná převodník...

Nemám přímé srovnání, ale po paměti si troufám říci, že kombinace M Scaler + TT 2 + A90 má stejnou úroveň prostorovosti jako Chord mašinky + elektronkový Octave V16 za čtvrt milionu.

Nicméně, neslyšel jsem ani Metrum Onyx a ani DNA Stratus, takže výše uvedená domněnka o limitech Metrum Onyx je spíše teoretická, byť na základě mých poslechových zkušeností velmi pravděpodobná.

Tady bych upozornil, že drtivá většina lidí používá Metrum Onyx v původním NOS módu, zatímco já přes HQPlayer vstupní signál upravuju tak, že z Onyxu vlastně dělám oversampling DAC. Z pohledu prostorovosti je NOS vs OS na poměry DACů noc a den.

Jinak ve svém textu netvrdím, že si A90 vede z pohledu prostorovosti na poměry tranzistoráků nebo hybridních zesilovačů špatně - to určitě ne. Na plně elektronkové zesilovače (např. Valhalla 2, Kenzie, Stratus) však bez ohledu na převodník nedosáhne.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 9. 2021 17:01

introvert píše:
pavel1756 píše:Když tedy například srovnám hloubku prostoru u Hugo 2 (jako DAC) + A90 a Hugo 2 (DAC) + Auris HA-2 SE, jasným vítězem je reprodukce s Aurisem.

Ten HA-2 SE máš na mysli taky s Hugo 2, předpokládám .. ?


Přesně tak.

=====================

@MHOE:

Dám ruku do ohně za to, že Valhalla 2 co do prostorovosti nedosahuje ani na dohled úrovni A90. Valhalla má podle mého názoru naopak hodně špatnou prezentaci prostoru. Jako příklad bych uvedl nepřirozené vyvýšení celé hudební scény. Jako by posluchač seděl někde pod pódiem.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 9. 2021 17:19

Nejsem si popravdě vědomý toho, že bych kdy slyšel nějaký zesilovač tak zkreslovat, že bych s ním vnímal prostor nějak nepřirozeně nahoře nebo dole. Valhalla 2, jejíž devízou vždy bylo mimo kompatibility se Senny HD650 právě prostorové podání (což mé poslechové zkušenosti s vícero druhy elektronek potvrzuje), nevyjímaje. Tady se tedy holt neshodnem. :-)
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 9. 2021 17:25

@MHOE:

Třeba ten konkrétní Valhalla 2, který jsem poslouchal, byl vadný. Protože to samé pozoroval i můj kamarád, jenž slyšel stejný kus. :hm

=========================
Jako takovou zajímavou zkušenost s HQPlayerem bych zmínil, že zatímco měly jeho filtry a nastavení pozitivní dopad na hloubku prostoru samotného TT 2 (DAC+AMP), tak u komba TT 2 (DAC) + HA-2 SE (zesilovač) už hloubka nenarostla.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 111a111 19. 9. 2021 17:30

Obrázek
Fu ok tak o Valhalla 2 som si tiež roky myslel ako mimoriadne vykresluje priestor. No a potom som pár týždňov výdatne porovnával s A90. A oproti Toppingu Valhalla akurát všetkému dodávala taký halo efekt, priestoru vo výsledku neprijemnú slabú ozvenu alebo rezonanciu.

Ale na svoju dobu to bol skvelý pomer cena/výkon (doslovne)
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 9. 2021 19:32

MHOE mi ale nasadil pořádného brouka do hlavy. Mám pocit jako by se teď hudební scéna na mé sestavě ve srovnání se stavem, v jakém se nacházela ještě dnes dopoledne, trochu "zploštila". Tady máte psychoakustiku v praxi! :D

Nicméně, když už řešíme daný aspekt, sám si již nějakou dobu pohrávám s myšlenkou objednat Benchmark HPA4, který by měl údajně nabídnout o trochu lepší podání prostoru při zachování ostatních technických kvalit A90. Jen ta cena není moc přátelská, 3599 euro. :hm
Přílohy
IMG_0836.jpeg
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 111a111 19. 9. 2021 19:40

Len aby to nebolo opačným smerom než si myslíš, HPA4 má ešte o dobrý kus nižší crosstalk.

A 3600€ už není tak ďaleko k Susvaram
111a111
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 9. 2021 19:49

No právě. A přínos Susvar by byl dramaticky větší než v případě Benchmarku.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 19. 9. 2021 20:31

Hele chlapi, třeba jsem fakt jen pomaten placebem a harmonickým zkreslením elektronek. ;-) To, že mám dlouhodobě nějaké preference - něco vyhledávám a něčemu se vyhýbám - ještě automaticky neznamená, že to tak bude vnímat každý. Spíš to prostě bude tak, že existují skupiny lidí s tendencí zvuk vnímat určitými způsoby a tedy vyhledávat určité druhy produktů.

Pokud už však přece jen někdo chcete "upgradovat" z Topping A90, nejsem si jistý, jestli má smysl dávat tisíce dolarů. Já si ten Stratus za velký peníz koupil proto, jelikož všestranně znějící SET elektronkový zesilovače prostě nejde sehnat zalevno - jinak bych to nedělal. Všestranně znějící tranzistoráky však levněji sehnat jít musí!

Co třeba zvážit některé z těchto variant, které jsem si (pro magnetostaty) nedávno dával na shortlist?
- Caying IHA-6
- FluxLab FA 10
- Monoprice Liquid Gold X
- Schiit Jotunheim 2

Jinak jasně, že přínos Susvar / LCD-5 / whatever by byl větší! Raději mít tato sluchátka s A90kami, než tato sluchátka nemít s HPA4 :!: :!: :!:
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků