Format PAL 720x576 problem na TV

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Treglis 6. 6. 2005 21:42

Predelavam si nejaka videa (avi) na DVD. Videa jsou ve formatu 4:3 nahravana z CT1. DVD delam ve standardu PAL, tedy rozliseni 720x576. Na DVD pridavam i menu se stejnymi parametry. Na pocitaci je vsechno v poradku. Ale kdyz prehravam DVD ve stolnim prehravaci na TV, tak se obraz s timto rozlisenim nevejde na obrazovku a je videt pouze cas obrazu odpovidajici rozliseni cca 650x490 (okraje ze vsech stran jsou mimo zobrazovaci plochu obrazovky). Prehravac si myslim je nastaven spravne, aspon tedy jsem to zatim u jinych DVD nezaznamenal. Ale netvrdim, ze muze byt nekde nejake nastaveni v prehravaci spatne. Nemate nekdo podobnou zkusenost nebo nejakou radu co s tim?
Treglis
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lucifer666 7. 6. 2005 08:28

myslim celkem zasadni nepochopeni jak funguje "analogova" televize s CRT obrazovkou.

Jde o to ze u zadne TV s CRT nikdy nevidis cely obraz, vzdy mas 5-10% schovano "mimo" - lisi se dle vyrobce/znacky/modelu i kus od kusu. Bylo by prilis narocne a nakladne vyladit kazdou TV tak aby zobrazovala presne od okraje po okraj.

Navic spousta TV ma tendenci "pumpovat" s obrazem pri zmene jasu ("meke" vysoke napeti), trochu se zmenui geom,etrie obrazu uz jen tim ze TV otocis vuci zemskemu mag. poli atd. atd. - takze je nejjednodussi obraz trochu roztahnout a schovat ho kousek "mimo"

problem se samozrejme netyka LCD a plazmovych TV, proste technologii kde mas jednoznacne definovany "pixely" - u CRT toto definovano byt uz z principu nemuze.
Lucifer666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombic 7. 6. 2005 08:45

to by platilo pre okraje 5-10% (tych 10% uz je aj tak dost), z rozlisenia 720x576 sa dostat na cca 640x480 uz urcite nie je problem televizie, ale skor nejakeho spracovania MPEG kodekom... a "noriem" MPEG kodekov... ja by som skusil sa pohrat s nastavenim mpeg kodeku.
tombic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lucifer666 7. 6. 2005 08:51

Treba ma extra blbe serizenou TV - nebo to blbe odhaduje. IMHO pokud vidi v DVD prehravaci na PC "plny" obraz, ale u stolniho DVD prehravace + CRT televize "orizly" nejde o nic nez o overscan.

Stacilo by overit na jine TV, nejlip nejake LCD or plazmove ;)
Lucifer666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Treglis 7. 6. 2005 08:56

Lucifer666 ma asi pravdu. 10% je 72 pixelu na sirku a to by odpovidalo. Televize je SONY stara cca 5 let, presne nevim a ani se ted nemuzu podivat na typ.
Takze se jedna o "normalni" jev a na jine TV muze uz byt obraz v poradku. To mi jako odpoved staci. Dik
Treglis
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cache 7. 6. 2005 09:20

Treglis píše:Takze se jedna o "normalni" jev a na jine TV muze uz byt obraz v poradku. To mi jako odpoved staci. Dik

Ano, Lucifer666 ma pravdu, a ano je to normalny jav a nie, na inej TV to bude takmer rovnake ako na tom 5 rokov starom sony. Jedine na spominanych LCD, plasma alebo projekcnych TV budes vidiet kompletny obraz.
Overscan ma kazdy bezny televizor a nic s tym nespravis. Ak by si mal tv kartu, tak hned vidis, ze napr. logo televizie je strasne daleko od okrajov, a bezne TV to maju uplne v rohu.
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Treglis 7. 6. 2005 10:33

Ak by si mal tv kartu, tak hned vidis, ze napr. logo televizie je strasne daleko od okrajov, a bezne TV to maju uplne v rohu.

S tim souhlasim, ale treba na te sonce je pri normalnim TV kanalu to logo docela normalne a neni uplne v rohu. Zatimco kdyz tam pustim to video (je nahravane prave z TV), tak to logo je uplne v rohu.
Treglis
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cache 7. 6. 2005 11:14

Treglis píše:
Ak by si mal tv kartu, tak hned vidis, ze napr. logo televizie je strasne daleko od okrajov, a bezne TV to maju uplne v rohu.

S tim souhlasim, ale treba na te sonce je pri normalnim TV kanalu to logo docela normalne a neni uplne v rohu. Zatimco kdyz tam pustim to video (je nahravane prave z TV), tak to logo je uplne v rohu.

Tak si mal pri nahravani videa z tv karty zapnuty na tv karte "overscan", kde to samo orezavalo ako tv :) Ja to mam standartne vypnute :)
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 7. 6. 2005 12:13

Treglis> Další věc je to, že TV obraz má často nahoře a dole pruhy s rušením nebo černým místem. Pokud někdo takové video zpracovává, tak to většinou ořeže. Potom se to logo samozřejmě posune blíž ke kraji.
Kromě toho DVD přehrávač zahodí při D/A převodu z každé strany obrazu 9 pixelů. To ten problém ještě víc zviditelní.
Když děláš menu pro DVD, tak plno programů ukazuje tzv. bezpečnou oblast tak, aby se Ti položky nedostali mimo obraz. Nejlepší je udržovat 100px odstup od krajů (vodorovně) a tak 50 px svisle.
jech
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Treglis 7. 6. 2005 12:22

2Cache: video jsem nenahraval ja, dostalo se ke me uz hotove.
2Jech: Delam to v DVD-Lab PRO a ty zony tam jsou vyznacene, jima jsem se take ridil a ovladaci prvky jsem mimo ne nedaval.
Treglis
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zbojnix 10. 6. 2005 09:39

Len tak uplne mimo tuto diskusiu:Skuste sa vykaslat na prerabanie avi na DVD a napojte si priamo PC na TV.Ja to tak mam na 100Hz Thomsona a nepotrebujem nic prerabat.Pri sucasnom vykone grafik a procakov nieje ziadny problem nastavenie dual wiev alebo theater mode-ked na PC napriklad surfujete a vasa zena pozera film z toho isteho PC.Je tu moznost jednoduchych prepnuti pomocou kl.skratiek.Treba sa len trochu pohrat s nastavenim.Velkost obrazu na TV sa da pekne nastavit-zvetsovat a posuvat.Dalsou vecou komfortu je slusna wireles myš ako dialkove ovladanie-mne slape cca 4metre od PC fpoho.

Takto nejako by som to riesil.
Zbojnix
zbojnix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jech 10. 6. 2005 10:03

Já to takhle taky dělam, mam dálkový ovládání a TV připojenou k PC. Ale často to neni nejlepší řešení. Například si zkus přehrát prokládaný DVD přes TV-OUT. Naprostá většina gr. karet a přehrávačů to zprasí. Ono obecně přehrávání DVD na počítači je opruz, kdo si zvykl na komfort avíček, tak z toho může vyrost.
jech
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Treglis 10. 6. 2005 14:14

No vite, nedelam to kvuli tomu abych se na to mohl koukat na TV, ale kvuli tomu, ze si nechci nechat lezet na disku do nekonecna 45GB. Predelavam totiz vsechny serie Pratel nahrane z TV. A chci to mit jako zalohu tohohle skvelyho serialu prehratelnou i na TV bez nejakych vetsich komplikaci.
Treglis
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zbojnix 10. 6. 2005 19:44

No ja mam zalohovany Star trek TNG,ENT a Stragate SG-1 a Atlantis v divxoch s titulkami na DVD.Na zalohu viacdielnych serialov jednoznacne divx.Taky Startrek TNG ma 7 sezon po 26 dielov po cca 45 minut-ja to mam na 14 DVD aj s extrasmi a bonusmi.Podobne aj s Stargatom.Toto by som riesil Divxom.No sak rob ako myslis.Ale pp bude bezproblemove prehrat to aj v divxe na prehravacoch.Taku Oravu kupis za 3000 Sk a ak su titulky v tom spravnom formate tiez nieje problem.
Zbojnix
zbojnix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jech 10. 6. 2005 22:24

Ještě bych zmínil fakt, že konverzí AVI na DVD se poměrně výrazně ztrácí kvalita.
jech
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků