Vývoj plazma x lcd

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Dr.Z 21. 2. 2006 11:15

Zdravim,

uz to tady bylo asi hodnekrat, ale chtel bych se zeptat na lcd vs plazma (posledni topicy jsou pul roku stare). Jak se to ma ted? Vsude v kramech mi rikali ze lcd je spatny, ze plazma je lepsi. Chtel bych vetsi uhlopricku - na tv budu koukat z 4,5-5 metru, lcd 82cm stoji este jakz takz unosnou cenu, ale 94cm uz stoji o 20k vic. Plazma je v tomhle ohledu tedy lepsi - jenze chtel mit tv pres pc, na filmy i na hry, takze by me zajimalo jak to vypada treba dyz mam nakou aplikaci v 1024*768 jestli to plazma s rozlisenim okolo 800*500 zvladne - v tomto pripade bude asi lcd lepsi (moznostmi, ne cenou) Zajimalo by me jestli se plazmy budou dal vyvijet (zatim maj podle me nevyhodu akorat v rozliseni, stacilo by kdyby mely tak 1024*728 ne?), nebo uz je to jen zalezitost lcd?? Co myslite?
My name is Doctor John Zoidberg from the planet Decapod 10
Dr.Z
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Artificial Intelligence 21. 2. 2006 11:38

Do technologii se nejak poustet nebudu to udelaji ostatni jen by poznamenal ze manzelka se bude chtit divat na TV deti si hrat a nekdo na PC pracovat. Tohle je klasicky model a pote uz jeden a vetsinou drahy zobrazovac ( dame penize do jednoho misto do 3...)nestaci.
Artificial Intelligence
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Virgon 21. 2. 2006 12:04

Na vyssi rozliseni nez je fyzicke zapomente na obou technologiich. Teda pokud nechcete pouzit analogove propojeni, ale to zase prd uvidite.

Plazma ma jednu podstatnou nevyhodu a to je, ze v case ztraci barvy a jas. A to tak, ze za 3~4 roky se na ni neda divat. Jeste ma vetsi spotrebu nez LCD. Plazma je na ustupu a proto musi jit dolu s cenou.
Virgon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drAcOniS 21. 2. 2006 18:07

Dr.Z píše:Vsude v kramech mi rikali ze lcd je spatny, ze plazma je lepsi.

Heh, takhle obecně se to v žádném případě říct nedá. Pokud chcete radu, bude potřeba uvést konkrétní požadavky...

pquote="Dr.Z"]Chtel bych vetsi uhlopricku - na tv budu koukat z 4,5-5 metru

Pak je ale IMHO nesmysl uvažovat o 82 nebo 94 cm TV - věděl jste např. že doporučená pozorovací vzdálenost na 42" je 2.5 až 3.5 metru? :lol:

oquote="Dr.Z"]Zajimalo by me jestli se plazmy budou dal vyvijet (zatim maj podle me nevyhodu akorat v rozliseni, stacilo by kdyby mely tak 1024*728 ne?), nebo uz je to jen zalezitost lcd??

Dál se vyvíjet určitě budou, protože v současné době ve větších úhlopříčkách strčí LCD do kapsy. Vše je ale otázkou ceny, protože plasma do 50tis. Kč nebude mít vyšší rozlišení, což LCD (ale v menší úhlopříčce!) už ano. Když už se na to narazilo, tak jen pro jistotu upozorním, že vyšší rozlišení nemá vliv na kvalitu obrazu, pokud se bavíme o běžném TV vysílání (zde je rozlišení dané normou (PAL) a je pak pouze "rozpočítané" na rozlišení displeje) - využijete ho pouze při propojení s PC anebo u HDTV.

Plasmy samozřejmě vyšší rozlišení mají taky, avšak až u vyšších modelů - bývá většinou 1024x768 nebo 1024x1024 bodů.

vquote="Virgon"]Plazma ma jednu podstatnou nevyhodu a to je, ze v case ztraci barvy a jas. A to tak, ze za 3~4 roky se na ni neda divat.

Ale no tak, tohle platilo pro modely, které se vyvíjely ještě v pravěku. Dneska tohle už neplatí.

aquote="Virgon"]Jeste ma vetsi spotrebu nez LCD.

A opět jeden mýtus, který je mezi lidmi hluboce zakořeněn. Je potřeba si uvědomit, že u LCD je spotřeba konstantní, kdežto u plasmy variabilní - je to dáno technologií (u LCD je světelný zdroj, který si bere stále stejně nezávisle na tom, co zobrazuje, kdežto plasma si sama vytváří množství světla podle toho, kolik je ho zrovna potřeba - velmi jednoduše řečeno :D).

Je fakt, že pokud se budu celý den dívat na lyžování, kde je jasná (bílá) barva, plasma bude mít vyšší spotřebu než LCD. Ale budu-li se dívat na horor ze záhrobí :) , kde budou výlučně tmavé scény, spotřeba plasmy může být až o čtvrtinu nižší než u LCD! :roll:

-----------------------
OT & rejp:
Když už se tu našlo tolik zasvěcených odborníků, kteří tvrdí, že plasma jako technologie končí, zajímalo by mě, jestli dokáží najít v LCD technologii ekvivalent k nejvyšším řadám PDP Pioneeru či NECu... :roll: :twisted:
drAcOniS
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Z 22. 2. 2006 07:01

Dr.Z píše:Zajimalo by me jestli se plazmy budou dal vyvijet (zatim maj podle me nevyhodu akorat v rozliseni, stacilo by kdyby mely tak 1024*728 ne?), nebo uz je to jen zalezitost lcd??


drAcOniS píše:Dál se vyvíjet určitě budou, protože v současné době ve větších úhlopříčkách strčí LCD do kapsy. Vše je ale otázkou ceny, protože plasma do 50tis. Kč nebude mít vyšší rozlišení, což LCD (ale v menší úhlopříčce!) už ano. Když už se na to narazilo, tak jen pro jistotu upozorním, že vyšší rozlišení nemá vliv na kvalitu obrazu, pokud se bavíme o běžném TV vysílání (zde je rozlišení dané normou (PAL) a je pak pouze "rozpočítané" na rozlišení displeje) - využijete ho pouze při propojení s PC anebo u HDTV.?? e/quote]

drAcOniS píše:Plasmy samozřejmě vyšší rozlišení mají taky, avšak až u vyšších modelů - bývá většinou 1024x768 nebo 1024x1024 bodů. o/quote]


Mě by právě zajímalo to propojeni s pc - jak by vypadala třeba nějaká aplikace/hra v 1024*768 na plazmě,která toto rozlišení neumí? (Moje představa = uvelebebit se v křesle, s malym stolečkem + bezdrát. myš + klávesnice + hraní na tv:) - asi by pro mě mělo větší význam lcd - to bych si koupil 82cm a křeslo bych si přišoup blíž:) Ale když bych chtěl sledovat filmy z 5metrů (tak daleho mám sedačku) tak zas vítezí plazma s větší uhlopříčkou. Takže bych měl asi počkat, než někdo vymyslí plazmu/lcd kompatibilní s mými požadavky, nebo už existuje něco takového(kromě toho, že bych si šoupal sedačku, abych líp viděl:) a za normální cenu tzn. do 35-40k)?
My name is Doctor John Zoidberg from the planet Decapod 10
Dr.Z
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cyberx 22. 2. 2006 07:54

No ja koukam z cca 3,5m na 60" a z pocatku sem si rikal ze je to moc, ale ted uz bych nemenil. http://www.nakupni-dum.cz/60-lg-rz-60py ... -dp-57082/ Clovek si pripada skoro jako v kine:) Nicmene je pravda ze to pouzivam z 95% procent na dvd, normalni tv je na tom dost spatna. A problem jsou loga u tv vysilani, uz o tam mam asi naporad.
Ke spotrebe, tak ta je ale celkem brutalni, 750W. Ale jak jsem si tu precetl,tak zrejme neni konstantni...
Hlavně, že se kouří z hlavně, aneb situace je vážná, nikoliv kritická.
Cyberx
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Malkovich 22. 2. 2006 11:46

OT & rejp:
Když už se tu našlo tolik zasvěcených odborníků, kteří tvrdí, že plasma jako technologie končí, zajímalo by mě, jestli dokáží najít v LCD technologii ekvivalent k nejvyšším řadám PDP Pioneeru či NECu... Rolling Eyes Twisted EvilR/quote]

Možná tohle :wink: :mrgreen:
http://www.zive.cz/h/Computer/AR.asp?ARI=122781
Ale podívej se zpátky,kde byla technologie LCD před dvěma lety a kde je dnes a kde může být za rok nebo dva.
První hvězdičky HDTV u LCD displejů už se začínají objevovat.
http://www.seznamzbozi.cz/xProduct~936134_dv3750
Já zatím zůstávám u obyčejné CRT obrazovky16:9.81cm uhlopříčka.
Ale co jsem četl CRT technologie taky zatím nehází flintu do žita.
Naposledy upravil Malkovich dne 22. 2. 2006 12:47, celkově upraveno 1
1.CPU AMD Athlon 64 3700+ ,Gigabyte GA-K8N Ultra-9,Gigabyte GF9600GT
Case Gigabyte AURORA ,Seagate 80+500GB ,LCD monitor LG L245WP-BN, 24" 1920x1200 full HDMI,Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 ZS,Logitech Z-2300 2.1 200W RMS, THX, DVD±R LG GSA
Malkovich
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FMG.sk 22. 2. 2006 11:48

LCD na 100%, na plazme neuvidis biely bod :?
FMG.sk
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod look_as 22. 2. 2006 11:55

look_as
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drAcOniS 22. 2. 2006 18:13

Malkovich píše:Možná tohle :wink: :mrgreen:
http://www.zive.cz/h/Computer/AR.asp?ARI=1227818/quote]
No, v tom článku jsem narazil na několik věcí, které mě odradily ho dál číst, takže mysleme si o tom každý svoje :wink:

:quote="Malkovich"]Ale podívej se zpátky,kde byla technologie LCD před dvěma lety a kde je dnes a kde může být za rok nebo dva.b/quote]
A....? Když se podívám, že před pěti stoletími se jezdilo na koních, tak se koně taky vyvinuly v auta... :roll:
Nebojte, vývoj sleduji, protože mě to živí :twisted:

Osobně jsem přesvědčen, že LCD má větší budoucnost, ale v současnosti a blízké budoucnosti ho pořád plasma strčí do kapsy (samozřejmě je řeč o větších úhlopříčkách).

equote="Malkovich"]CRT technologie taky zatím nehází flintu do žita.i/quote]
To je pravda, zde je ale problém s velkými úhlopříčkami, limit je prakticky asi metr. A na 36" modelech bylo znatelně vidět, že je problém docílit rovnoměrného obrazového podání po celé ploše obrazovky. Samozřejmě když pomineme módní trend hubnutí TV... :D

Hquote="Cyberx"]Ke spotrebe, tak ta je ale celkem brutalni, 750W.

To se není co divit - u takové velké obludy :P
Spotřeba se logicky odvíjí od úhlopříčky - jen tak pro zajímavost (úhlopříčka v palcích vs. spotřeba):BTW: I zde jsou poměrně velké rozdíly co se týče výrobců - např. 42" Panasonic má cca stejnou spotřebu jako 50" Pioneer... :)
drAcOniS
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cyberx 23. 2. 2006 09:11

Ale i pres tu spotrebu, je to pekny pokoukani ;)
Hlavně, že se kouří z hlavně, aneb situace je vážná, nikoliv kritická.
Cyberx
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yarik 23. 2. 2006 10:18

Počkám si na technologii SED - už to nebude dlouho trvat
http://www.hardware.fr/articles/593-2/r ... e-sed.html
AMD 64 Toledo X2 4200+@6000+ MSI K8N Neo Platinum,4x1GB,
ATI Sapphire Radeon HD 2600 XT Ultimate,SEAGATE 1x80;3x750GB SATA II;
1x Sony NEC Optiarc-DVD-RW.CHILL-520W.Monitor ASUS VW222S.Win7 64bit.
yarik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pert007 23. 2. 2006 10:36

yarik píše:Počkám si na technologii SED - už to nebude dlouho trvat
http://www.hardware.fr/articles/593-2/r ... tmlt/quote]


No nevim, nevim, kdyz Toshiba a Cannon na teto technologii pracuji od roku 1986 a v roce 2004 hlasali, ze komercne se tahle technologie bude prodavat uz v roce 2005 tak do dnes jsem nevidel zadnou televizi v prodeji s touto technologii. Takze tomu moc neverim. I kdyby se tyhle televize zacly vyrabet ted, tak budou o dost drazsi nez soucasne modely.
pert007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Artificial Intelligence 23. 2. 2006 10:46

Cekat na nejakou technologii neni moc vhodne ... Ono prvni vyplody te technologie nejsou nejak super. Stejne jako prvni plazmy atd.
Zalezi na financich.
Artificial Intelligence
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yarik 23. 2. 2006 10:57

No první by se snad měli oběvit už letos o uhlopříčce 50" asi za 10K$ a co si dobře pamatuji,tak prví plasmy od pioneera byly kolem 750K.Takže to na novinku zase není tolik - je to jen můj názor.
Např.moji Sony Wega jsem před 8 lety kupoval za 69K a to byl taky ranec a dneska?
AMD 64 Toledo X2 4200+@6000+ MSI K8N Neo Platinum,4x1GB,
ATI Sapphire Radeon HD 2600 XT Ultimate,SEAGATE 1x80;3x750GB SATA II;
1x Sony NEC Optiarc-DVD-RW.CHILL-520W.Monitor ASUS VW222S.Win7 64bit.
yarik
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Zpět na TV přijímače a projektory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků