sluchátkový poslech : ako ste na tom s HLASITOSTOU ?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eraser_svk 21. 4. 2007 17:42

riesim maly problemik... mam strach, ze si poskodim sluch...

mam sennheisery px 100, ktore maju nizku impendenciu a vysoku citlivost, co sa prejavuje tym, ze hraju krasne hlasno... ale az moc... uz na polovici hlasitosti /Sound Blaster Surround, USB/ sluchadla vrieskaju, hudba sa da super uzit a nerusim tym okolie... ale mam strach, ze si takto poskodim sluch... sice mi v usiach nepiska ani po dlhodobom posluchu /ako to bolo po 6 hodina DJ-ovania / , ale citim istu unavu usi...

dost ma vydesilo, ze po instalacii jedneho compu s integrovanou Realtek HD plus nejake neznackove 32 ohmove sluchadla som musel nastavit hlasitost na nejakych 90 percent, aby som dosiahol "klasicku posluchovu hlasitost" ako na mojom zariadeni s cca 20 percent hlasitostou...
pri nastaveni na 100percent som sa pobavil, zvuk bol skresleny pri relativnej nizkej hlasitosti :) /alebo som hluchy jak peň/

to uz som taky hluchy ? alebo islo iba o uplne shitne sluchadla ?

ako ste na tom vy ? pri akej hlasitosti pocuvate ? aka je podla vas este bezpecna ?
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wouk 21. 4. 2007 17:54

ahoj, ptáš se tak trošku na dvě věci zaráz - hlasitost, kterou hrají sluchátka, je dána jejich impedancí, citlivostí a vlastnostmi sluchátkového zesilovače, nemůžeš obecně říci, že citlivější = kvalitnější. co se týče hlasitosti, nedá se říct, že máš mít zesílení na zvukovce na úrovni třeba 60%, protože ti budou každá sluchátka hrát jinak nahlas. platí určitě to, že bys měl poslouchat nejnižší možnou hlasitostí, kdy už slyšíš dobře prokreslené tóny a vše je dobře čitelné, vyšší hlasitost je už zbytečná a jen ti namáhá uši. hranici si musíš určit sám, každopádně pokud ti píská v uších nebo cítíš jakoukoli únavu, měl bys hlasitost pro příště snížit.
abys mě dobře chápal - nedoporučuji ti poslouchat potichu, hudba zní dobře až při určitém vybuzení reproduktorů/sluchátek a to už "řvát" bude, mluvím o tom, že by se to nemělo přehánět a nekotit to zas tak moc :)
wouk
Junior

Odeslat příspěvekod eraser_svk 21. 4. 2007 19:06

no s tou citlivostou a impendancio to nebola otazka :) viem aky to ma vplyv na hlasitost a tiez viem, ze vsade to hra inak :wink:

skor som myslel to, o com hovoris v 2. casti prispevku... hudba sa mi pocuva lepsie az pri urcitej vyssej hlasitosti... ked na povrch vyplavaju detaily, takze mi to reve v podstate stale... pre to som sa chcel spytat tych, co pocuvaju na sluchadlach serioznejsie uz dlhsiu dobu...
aky vplyv to ma na ich sluch, ci nevedia, kedy je hlasitost uz moc vysoka /nemyslim v percentach hlasitosti, myslim skor biologicky :wink: /

ale dik za odpoved :wink:
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ShanDo 21. 4. 2007 20:55

no podobnu temu som uz davnejsie zalozil tu http://www.hojko.com/viewtopic.php?t=63 ... nie+sluchu
reakcie su ako vzdy rozne
sluchadla sice intenzivne pouzivam len par mesiacov, lebo vecer ked je vsade ticho pocuvam MP3 a snazim sa to mat co najtichsie, nikdy som nebol daky vyznavac hlasneho posluchu hlavne kvoli strachu zo zhorsenia sluchu(to je aj dovod preco sa stale neviem rozhodnut ci kupit hi-fi sluchadla alebo nie), neviem ci to bolo opodstatnene ale cakam na daku studiu ktora preukaze neskodlivost, alebo skor na viac studii co sa zatial nedeje:D
jedine co som sa dozvedel, ze vraj sluchadla tak na max 60% hlasitosti a max 1 hod denne...
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 21. 4. 2007 22:19

diky za link... dost ma vystrasil prispevok jedneho uzivatela, ze nepocuje basy tak ako kedysi,... :(

asi budem viac preferovat repro...
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martin_o5 22. 4. 2007 10:28

Mám PX100 asi dva týdny a používám je k mp3 přehrávači.
Pro porovnání hladiny hlasitosti bych dodal, že při nastavení hlasitosti na 40 z 50ti již začínají VELICE mírně zkreslovat(Při 45ti je již zkreslení patrné).
Běžně hudbu poslouchám na 25...v tichu jde slyšet kolem mě skoro všechno co hraje ve sluchátkách, ale např. v autobuse jen ostatní slyší, že mi tam něco hraje(Tato hlasitost je podle mne takový kompromis, kdy lze dobře slyšet veškerou akustiku, ale zároveň nikoho extra neobtěžuji).
Když vůbec nechci nikoho obtěžovat ani lehkymy zvuky ze sluchatek ven (v hluku se to minimum ztratí)nastavuji hlasitost na 20 a méně.
Když PX100 připojím k PC hrají mnohem méně hlasitěji, než sluchátka, která u PC běžně používám a běžně je při poslechu hudby mívám na max. Na druhou stranu na PX100 si hudbu užiji na mnohem nižší hlasitosti. Hrají prostě skvěle.
O sluch se celkem nebojím...u PX100 jsem ještě unavenost uší nezaznamenal, kdežto u sluchátek u PC velmi často.
"Štěstí je jako malé dítě. Musíte ho neustále podpírat a pomáhat mu"
martin_o5
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S-Tony 22. 4. 2007 12:07

Aby si člověk trvale počkodil sluch to bys musel poslouchat aspoń dvě hodiny úplně na plno. A to tak, že když si sundáš sluchátka, tak nějakou dobu blbě slyšíš.
Něco jako když ti bouchne granát někde blízko.
Když posloucháš několik hodin, pak sundáš sluchátka a slyšíš normálně netlumeně a nepíská ti v uších tak je to v pořádku.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ShanDo 22. 4. 2007 19:32

no mne velmi nejde o to ci budem dobre pocut a rok alebo o dva, zaujima ma aj horizont povedzme 10 rokov, chapem ze ak sa pocuva z mierou tak by to malo byt fajn, ale malo by neznamena ze je :D

S-Tony ak mas uz viac rokov a pocuval si sluchadla uz dlhsie tak ta mozem brat za pripad ze si v pohode aj po rokoch posluchu a necitis zhorsenie?
pretoze takyto pripad prave hladam, niekoho co uz pocuva dlhsie, a nie kratsi cas, a moze potvrdit hypotezu(sice sme ziadnu formalne neformuloval ale asi vieme o com sa bavime ze :D
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pHp 23. 4. 2007 10:22

Jsou i uznávaná doporučení pro "expozici" hluku. Např. u OSHA: http://www.osha.gov/dts/osta/otm/noise/ ... _more.html
pHp
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Narcissus 23. 4. 2007 11:30

Já nosím po venku sluchátka nepřetržitě asi 11 let a zatím žádné zhoršení nepozoruju. Ovšem spíš by to chtělo změřit - je možné, že už jsem hluchý, ale postupně si zvykám.
Nemám rád angličtinu v podpisech. Nestyďte se za svůj jazyk...
Narcissus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 23. 4. 2007 17:57

Hehe, toto téma je velmi zajímavé.. Ale nemyslím, že by sluchátka poškozovala sluch více než reproduktory.. Mám samozřejmě na mysli při rozumných hlasitostech - ta bude pro každého asi malinko jiná. Důležité je, aby byla nastavena taková hlasitost, která nebude po chvilce obtěžovat a nebude způsobovat nepříjemné pocity. Reprodukce v běžné hlasitosti podle mě sluchu výrazně vadit nebude, ale to se ukáže asi až za pár let :wink:
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ShanDo 23. 4. 2007 20:01

no asi ako vsade aj tu plati vsetko z mierou, ja si tiez nemyslim ze pri primeranej hlasitosti(ja mam rad dokonca velmi tichy posluch) by to malo byt ok

aspon v to mozem dufat a ak to nevyjde budem hluchy :D
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků