Odhlucneni pokoje

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Berzeger 16. 8. 2007 03:04

Ahoj lidi,
mam sestavu Creative Labs Inspire T7900 (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=28683) a mam trosku problem - s rodici :) mame rodinny dum a muj pokoj se nachazi presne nad obyvakem, kde se casto nekdo vyskytuje. Ja, jakozto velky fanousek metalu, grindcore atp. mam rad hlasitej a tzv. "vohulenej" zvuk, coz samozrejme ale "tem dole" vadi. Nejednou uz mi prisla zprava na ICQ od taty, at trochu stahnu basy, ze se dole s mamou neslysej. Da se to nejak odhlucnit? je to 20W drevenej subwoofer polozenej na plovouci podlaze. Potrebuju to odhlucnit tak, aby neklesla kvalita zvuku a aby to dole nebylo tak silene slyset (zkousel jsem, jak je to silny, a fakt to tam duni, az se nekdy trese lustr).

Dalsi problem je, kdyz jde rodina spat :lol: mame sice oddeleny pokoje, ale v jednom patre - segra hned vedle myho pokoje, rodice na konci chodby. Mam proskleny dvere, tudiz je pres ne vsechno slyset (priklad - drknu v noci do lahve s pitim, ta se prevrati na zem, zuchne, a uz jenom tenhle zvuk dokaze probrat mamu). To bych taky potreboval nejak ofixovat, kamarad mi poradil nalepit na ty dvere plata od vajec, zda se mi to celkem dobry zpusob, ale asi bych si pak pripadal trochu divne, kdyz bych se koukl doleva od pocitace a videl pokartonovany dvere :) neznate nejakej dobrej zpusob, kterym by se dalo zaridit, aby se hluk z myho pokoje co nejvic minimalizoval?

Rovnou prosim, at si zdejsi vtipalci usetrej odpovedi typu "ztis si to" nebo "neposlouchej metal", na tohle fakt nemam naladu :)

Predem diky.

//EDIT:
Takhle vypada stena pokoje, ktera vede do chodby
Obrázek

a takhle mam lozenej ten subwoofer
Obrázek
Asus P5Q-Deluxe, Intel Core 2 Duo E8400, 4096MB DDR2 RAM, Sapphire Radeon HD4670, Creative Audigy 2ZS, AOC 22'' widescreen LCD
Zastupce sefredaktora serveru FreeHry.cz a FlashFun.cz
Berzeger
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Banan34 16. 8. 2007 04:16

No s wooferem bych zkusil možnost dát jej na hroty. Já měl podobný problém s reproduktory a tohle mi pomohlo - udělal jsem si v práci hroty+malé dřevěné podstavce,na ty jsem ty hroty našrouvoval a repro jsem položil na ty podstavce.
Co se týče dveří, to ti asi neporadím-plata od vajec možná něco utlumí,ale moc ne. Chtělo by to jiné dveře s lepší izolací.
Banan34
Junior

Odeslat příspěvekod kukin 16. 8. 2007 05:59

A taky nějaký tlustší celopološný koberec. Ty dveře leda silnější a izolační páska mezi dveře a futra. Jinak ty skleněné vitríny taky nejsou pro akustiku košér...
Po nás potopa.

na doma: foobar2000 + Carat RUBY2 / NAD C545BEE + C352BEE + KEF iQ30 + Audio-Technica ATH-A900X
do práce: HRT microStreamer + Audio-Technica ATH-A500X
kukin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 16. 8. 2007 06:14

Tak mě napadá... co takhle používat sluchátka? Je to IMHO lepší a účinější než kupovat koberec či plata od vajec. A sluchátka cca za 3-4 tisíce ti z přehledem přehraji ty bedničky na kterých to posloucháš.
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kukin 16. 8. 2007 07:12

al.ish:

taky možnost, ale tak se pořád nezbaví "problému č. 2".
Po nás potopa.

na doma: foobar2000 + Carat RUBY2 / NAD C545BEE + C352BEE + KEF iQ30 + Audio-Technica ATH-A900X
do práce: HRT microStreamer + Audio-Technica ATH-A500X
kukin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 16. 8. 2007 07:17

No já myslím, že jestli mu občas něco spadne na zem ho zas tak moc netrápí :wink:
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kukin 16. 8. 2007 07:26

to musí vědět sám;)

Nicméně zatlumení místnosti není na škodu, znám pár lidí kteří docela dost investovali do audio aparatury a na místnost se vykašlali, výsledek je (podle očekávání) přílišné zvýraznění některých frekvenčních pásem a "dunění" v celém domě...
Po nás potopa.

na doma: foobar2000 + Carat RUBY2 / NAD C545BEE + C352BEE + KEF iQ30 + Audio-Technica ATH-A900X
do práce: HRT microStreamer + Audio-Technica ATH-A500X
kukin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Berzeger 16. 8. 2007 07:40

Diky za vase reakce :)

izolacni pasku? copa to je zac?
sluchatka nechci, proto jsem kupoval repraky :)
to s pridelanim wooferu na hroty se mi zda byt celkem dobrej napad - ma s tim jeste nekdo zkusenosti?
to se spadnutim flasky na zem byl priklad - jakozto posluchac metalu a hrac pocitacovejch her se z myho pokoje po nocich ozyvaj vselijaky zvuky, ktery jsou slyset po celym patre a ne vzdy se jedna o ukolebavky. Navic me obcas prepadne touha zahrat si v noci na svoji elektriku ;)
tlusty celoplosny koberec pod ten subwoofer nebo jsi myslel po celym pokoji? To prvni pry zhorsi kvalitu zvuku, to druhy zase nepripada v uvahu, pokryvat kobercem plovouci podlahu - to se snad nedela, ne? :)
Asus P5Q-Deluxe, Intel Core 2 Duo E8400, 4096MB DDR2 RAM, Sapphire Radeon HD4670, Creative Audigy 2ZS, AOC 22'' widescreen LCD
Zastupce sefredaktora serveru FreeHry.cz a FlashFun.cz
Berzeger
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 16. 8. 2007 07:47

kukin

Myslím, že tu mícháš dva pojmy - odhlučnění a akustiku místnosti.

Pokud si někdo pořizuje drahou aparaturu (cca 50k a více) tak se trochu předpokládá, že si trochu pohraje s akustikou místnosti, aby ten zvuk vynikl a neutopil se v různých odrazech a rezonancích. Ovšem zoptimalizovat akustiku místnosti automaticky neznamená, že tu místnost odhlučníš. Klidně můžeš parádně odhlučnit místnost, ale zároveň v ní mít strašnou akustiku.

Berzeger
ano hroty pod woofer jsou částečným řešením (ovšem pokud máš woofer vyhulený na maximum tak ti ani to moc nepomůže).
Koberec musí být samozřejmě po celé podlaze, Tím ovšem ztlumíš jen proniakání zvuku dolů ne dos stran. To by jsi tím kobercem musel pokrýt i stěny :wink:
A o zhorseni kvality zvuku nejde v tvém případě moc dobře hovořit. Myslím, že na to tvém wooferu to stejně nepoznáš.
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Berzeger 16. 8. 2007 07:56

a co dat woofer na hroty a pak to cely postavit na kousek koberce? :D

ale napadlo me prilepit nad dvere hacky a za to zavesit od stropu az k podlaze ty plata od vajec, co na to rikas?
Asus P5Q-Deluxe, Intel Core 2 Duo E8400, 4096MB DDR2 RAM, Sapphire Radeon HD4670, Creative Audigy 2ZS, AOC 22'' widescreen LCD
Zastupce sefredaktora serveru FreeHry.cz a FlashFun.cz
Berzeger
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 16. 8. 2007 08:14

No nevím...mám dojem, že by to moc nepomohlo. Abys dobře odhlučnil místnost, musel bys pokrýt všechny plochy, které sousedí s dalšími místnostmi, které nechceš rušit hlukem.
Ke možné že pokud bys dobře utěsnil dveře (nějakou páskou), a dveře např. přikryl nějakým tlustým závěsem, je možné, že by to určitý efekt mělo. Jestli dostatečný toť otázka.

Co se týká podlahy, tak koberec jenom pod woofer není řešení. Hroty jsou primárně určeny pro tlumení rezonancí a zkvalitnění zvuku, ne pro odhlučnění. Ale jak jsem řekl tvů woofer asi bude dunit tak jako tak, takže tomu moc nepomůžeš.

Opravdu účinné ohlučnění místnosti by mělo vypadat asi následovně:

zeď -> cca 5 cm mezera -> cca 10 cm izolačního materiálu (např.čedičová vata) -> plata od vajec
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Berzeger 16. 8. 2007 08:16

a co koupit dvere s takovym tim sklem, co pres neni slyset vubec nic? :)

takovyty veci jako 10cm izolacni vrstva po cely stene pokoje a pokryti cely podlahy kobercem, to vazne nepripada v uvahu, jednak na to nemam a jednak tu zase nechci bejt jak ve zkusebne ;)
Asus P5Q-Deluxe, Intel Core 2 Duo E8400, 4096MB DDR2 RAM, Sapphire Radeon HD4670, Creative Audigy 2ZS, AOC 22'' widescreen LCD
Zastupce sefredaktora serveru FreeHry.cz a FlashFun.cz
Berzeger
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 16. 8. 2007 08:27

No to byla spíše teoretická ukázka toho, jak by mělo vypadat opravdu účinné odhlučnění místnosti.
Pokud nechceš hodně investovat, tak bys mohl začít tím, že dobře utěsníš dveře (nějaké izolační pěnová páska co se používá na okna - pár korun) a před dveře zavěsit nějakou tlustou látku - třeba starou deku, hodně nařasenou.
Jiné levné řešení mě opravdu nenapadá...
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kukin 16. 8. 2007 08:30

al.ish:

dobře, nevyjádřil jsem se přesně.

Berzeger:

trochu by mohlo pomoct sundat skla z těch vitrín, za zkoušku nic nedáš. Odhlučnění (stavební úprava), přijde docela draho. Jinak ten koberec skutečně po celé ploše, jakákoliv rovná (tvrdá) plocha (plovoucí podlaha, dlažba, holé stěny, okna atd.) působí odrazivě, může zesilovat nějaké zvuky.
Po nás potopa.

na doma: foobar2000 + Carat RUBY2 / NAD C545BEE + C352BEE + KEF iQ30 + Audio-Technica ATH-A900X
do práce: HRT microStreamer + Audio-Technica ATH-A500X
kukin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Berzeger 16. 8. 2007 08:50

Zkusim se podivat po nejaky ty penovy pasce.

Jinak znova rikam, koberec absolutne nepripada v uvahu - mam plovouci podlahu. Kdybych chtel koberec, poridim si misto plovouci podlahy lino ;)
Asus P5Q-Deluxe, Intel Core 2 Duo E8400, 4096MB DDR2 RAM, Sapphire Radeon HD4670, Creative Audigy 2ZS, AOC 22'' widescreen LCD
Zastupce sefredaktora serveru FreeHry.cz a FlashFun.cz
Berzeger
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků