audio formáty

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod janjan2 23. 8. 2007 14:22

chci se zeptat jaké audio formáty by jste mi doporučili aby přehravač podporoval, zajímalo by mě porovnání kvality jednotlivých audioformátů vzhledem k MP3 (např. OGG, WMV, ASF) a jakou použít optimální bitráž, popřípadě kde bych k tomuto něco více našel, myslím si že je asi zbytečné u osobního přehravačem mít MP3 na 320 kb/s když to budu poslouchat na špuntech, no moc tomu ale nerozumím, díky
janjan2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 23. 8. 2007 15:12

OGG je novější než MP3, o stejném bitrate je kvalitnější. WMV je formát videa. ASF se příliš nepoužívá.
oneill_sx1
Recenzent fóra
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod playerZ 23. 8. 2007 16:33

Všeobecně je nejrozšířenější MP3 - to bezpochyby. OGG má při stejné kvalitě (i když větší kompresi) menší velikost. Ale osobně si nedovedu představit převádět několik let sháněnou sbírku konvertovat do OGG. :-) Taky záleží co máš za přehrávač. Pokud se jedná o nižší střední třídu (to stejné platí o sluchátkách) myslím že postačí i 256 kb/s - 320 u mp3 nebo nejkvalitnější WMA poznáš teprve na kvalitních komponentách - např. domací kino (ne povered by LIDL) :-D tak snad sem pomohl
Toshiba Satellite A200 - TC2310 1,6 Ghz. 3GB RAM, 160 Gb HDD,M Radeon HD2600
playerZ
Junior

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 23. 8. 2007 17:36

Samozrejme, jak bylo receno. Zalezi na prehravaci. Ano, pokud mas prehravac za par korun s dodavanymi sluchatky, tak je mozna i 128kb/s dostatecnych. (ma pritelnikyne byla schopna poslouchat i 56kb/s,nechapu...)
Muzes se kouknout na Wiki, je to tam docela dobre napisano.
MP3 je zastaraly format, i kdyz nejpouzivanejsi, WMA ma lepsi kvalitu nez MP3 pri stejne bitrate, OGG jeste lepsi, ASF jsem nikdy nepouzil, AAC pouziva uz mene prehravacu (kvalita je na urovni mezi WMA a OGG myslim :oops: ), AMR pouzivaji mobily na nahravani diktafonu, ATRAC je format prehravacu Sony, puvodne z minidisku. FLAC je bezztratovy format, asi nejlepsi 8)
Ale jeste jich existuje...
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 23. 8. 2007 18:11

playerZ píše: Pokud se jedná o nižší střední třídu (to stejné platí o sluchátkách) myslím že postačí i 256 kb/s - 320 u mp3 nebo nejkvalitnější WMA poznáš teprve na kvalitních komponentách - např. domací kino c/quote]
Na běžný mp3 přehrávač ti bohatě stačí 192kbps. Abys poznal rozdíl mezi 256kbps VBR mp3 a originál CD musíš mít už velmi dobrou aparaturu a také dobrý sluch.
Nekvalitnější WMA... s takovýmto rychlým úsudkem bych byl raději opatrný... :wink:

nquote="xxxdvorixxx"] MP3 je zastaraly format, i kdyz nejpouzivanejsi, WMA ma lepsi kvalitu nez MP3 pri stejne bitrate, OGG jeste lepsi, ASF jsem nikdy nepouzil, AAC pouziva uz mene prehravacu (kvalita je na urovni mezi WMA a OGG myslim Embarassed ), AMR pouzivaji mobily na nahravani diktafonu, ATRAC je format prehravacu Sony, puvodne z minidisku. FLAC je bezztratovy format, asi nejlepsi Cool

Zajímavé, takže popořadě:
db]Mp3[/b] - je sice už staršího data, ale pořád má co říct a v nejbližších letech zůstane nejrozšířenějším ztrátovým formátem (zvláště, když mají v roce 2010 vypršet licenční podmínky a mp3 bude volným formátem)
yb]Ogg[/b] - na rozdíl od mp3 open source a neustále vyvíjený. Používá kvalitnější kompresi. Není zas tak hardwarově podporován...
db]WMA[/b] - v poslední době se hodně zlepšil. Jeho největší síla je kolem 128kbps. Licenčně vázán Microsoftem.
ib]ASF[/b] - nejedná se o zvukový formát, ale o kontejner pro audio i video
eb]FLAC [/b] - kvalitativně nelze porovnávat - je bezztrátový, stejně jako APE, TAK, WV. Je z bezztrátových asi nerozšířenější...
equote] AAC pouziva uz mene prehravacu

hm a co takový iPod - světově nejrozšířenější přehrávač (a sním spojený iTunes) :roll: :wink:
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 23. 8. 2007 18:21

Aspon to nekdo lip vysvetlil, nez ja tak krkolome. Spoleham, ze bude janjan2 dost iniciativni a bude hledat...
AAC jsem pouzivam jenom na sve N-gage kvuli male karte. Jinak ten format moc neznam no :oops:
iPod neuznavam. Nechci vyvolat posleze flame...
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janjan2 23. 8. 2007 20:40

díky za info, ještě jsem se chtěl zeptat, když mám skladby ve formátu MP3 např. 128kb/s a budu je chtět převést na Ogg 192kb/s má to smysl, nebo tím že ty skladby mám ve formátu MP3 128kb/s jsou už kvalitativně "znehodnocené" ztrátovou kompresí, díky
janjan2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod al.ish 23. 8. 2007 20:51

Přesně tak, už jsou znehodnocené. Jakmile už jednou hudební soubor zkomprimuješ (nebo-li osekáš), už nikdy z něho nedostaneš původní soubor v plné kvalitě (analogie - pokud pokácíš strom a osekáš z něho větve už je zpátky taky nedáš). Čili převádět 128 kbps na 320kbps je nesmysl (a IMHO pěkná prasárna), bohužel někteří tak činí a zamořují takovými soubory např p2p sítě. O vzájemném převádění mezi formáty a ještě o jiném bitrate už raději ani nehovořím.
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janjan2 23. 8. 2007 23:33

a jaká je tak asi optimální bitrate v Oggu resp. MP3 do osobního přehravače, kde to budu poslouchat na špuntech Creative EP 630 a Samsung U3, díky
HP Compaq 6510b - C2D T7700, 2 GB RAM, 160 GB HDD, WXGA+ (1440 x 900), Win Vista Business + Logitech VX nano
Panasonic TH-42PX80E
Onkyo TX-SR606 + Magnat Altea 5 set
Creative ZEN 8 GB + Creative EP-630 + Sennheiser HD 215
janjan2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod al.ish 24. 8. 2007 06:55

Tak to si musíš rozhodnout sám, neboť nemám tvoje uši :wink: . Udělej si jednoduchý blind test: Vytvoř si (nejlépe z originál CD) několik skladeb v dejme tomu 192kbps a několik v 128kbps (ale stejné skladby!), pak si to náhodně pouštěj v přehrávači a poslouchej, zda uslyšíš nějaký rozdíl. Pokud ne, tak klidně používej 128kbps, aspoň ušetříš místo :wink: .
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 24. 8. 2007 07:19

Ja mam nektera alba v OGG o bitrate pouchych 160 kbps a kvalitativne je to lepsi nez MP3 192.
oneill_sx1
Recenzent fóra
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jo_tobyschlo 24. 8. 2007 07:26

Já to dělal taky tak, nahrál sem stejnou písničku o různých bitrate a poslouchal rozdíl. Taky ze zkušenosti můžu říct že je rozdíl kdo nebo jak tu hudbu nagraboval, někdy je 192 kbps horší než 128 kbps!
BTW - jaký sou zkušenosti s tim Samsungem U3?
Jo_tobyschlo
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivjo 24. 8. 2007 11:47

Přečtete si testy na hydrogenaudio.Máte tam testy skoro pro každý bitrate.pořadí kodeků je nasledující:AAC+,WMA pro(wma 10),OGG,MP3 Pro,WMA,MP3.pro prehravace,kvalita cd-OGG na 128,MP3 na 192,WMA neco mezi.
zivjo
Junior

Odeslat příspěvekod al.ish 24. 8. 2007 12:19

Testy na hydrogenaudio pochopitelně znám, jinak bych si tu vůbec nedovil nějak argumentovat :wink:
Tím pořadím bych si ale nebyl tak jistý. Nelze to takhle generalizovat, záleží na konkrétním bitrate - viz tyto testy.
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janjan2 26. 8. 2007 12:30

ještě jsem se chtěl zeptat, jaký bude mít vliv na kvalitu když převedu hudbu z formátu FLAC na Ogg nebo MP3
janjan2
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků