Sennheiser HD 555 a ekvalizér

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eraser_svk 1. 1. 2009 22:44

To, že mi na zvuku 555iek neustále niečo prekážalo už asi viete. Ak pominiem nevýraznú basu, tak to bol agresívny no hlavne unavujúci zvuk. (Okrem toho som začínal mať pocit, že vokály sú v spleti ostatných nástrojov akési nevýrazné, utopené, ale nebral som to ako chybu.) Nedalo mi to a hľadal som na EQ príčinu. Tú som najprv hľadal okolo 3-8kHz, čo býva najčastejšia príčina. Spočiatku sa všetko zdalo ok, no kvalitnejšie nahrávky mi prostredníctvom zastrenosti ukázali, že tadiaľto cesta nevedie. Tak som to vrátil na default a trápil sa ďalej, až kým...

som sa nedostal k aktualizovaným grafom na Headroom (tie doterajšie boli pre 120 ohmovú verziu, ktorá má o niečo iný zvuk a samozrejme aj krivku)
Obrázek

Nedalo mi nevšimnúť si mierny prepad za 1kHz až po 3kHz. Povedal som si, že za skúšku nič nedám a skúsil som to napraviť

Obrázek

Prvé momenty neukazovali zmenu k lepšiemu - citeľne sa zmenila farba hlasu a prejav zjasnil. Ešte únavnejšie, povedal som si... No aj napriek tomu som to tam nechal a pokračoval v posluchu. Počúvam, počúvam... počkať! - veď toto som tam doteraz nepočul ! Dám rewind aby som vylúčil možnosť halucinácie a - ono je to fakt tam ! Ako to, že som to doteraz nepočul ?! Nabudený pokračujem v posluchu a ono naozaj - začínam počuť detaily, ktoré som dovtedy nepočul. Skúšam vrátiť ekvalizér na flat a až potom mi to došlo... ako som mohol nepočuť také zastrenie stredov ?

Nikdy by som nebol povedal, že len +1/2dB v oblasti 1-3kHz dokáže tak vylepšiť zvuk. Ako som spomenul vyššie, zlepšila sa detailnosť, separácia nástrojov, o niečo aj priestorovosť no hlavne sa odkryli vokály so všetkým čo k tomu patrí = škaredé vokály(resp. zle nahraté) znejú škaredšie, krásne ešte krajšie, neskutočne z nich cítiť emócie. Celé to znie hudobnejšie (asi vďaka odkrytiu harmonických informácii), normálne je to radosť počúvať. A teraz to najlepšie - ani po niekoľkých hodinách sa nedostavila únava ! Práve naopak, mohol som volume vytočiť ešte vyššie bez toho, aby som cítil nejaké nepríjemné pocity !

To ma inšpirovalo skúsiť pridať 1dB okolo 14dB, keďže mnoho ľudí sa sťažuje na nevýrazné vyššie výšky. Zlepšila sa čistota, vzdušnosť, aj keď... radšej predsa len asi zostanem na 0dB, keďže ja radšej výšok menej ako viac :-) (hlavne kvôli agresívnym nahrávkam, no väčšinou je +1dB ideálne). Každopádne výškofili kľudne skúste aj +2-3dB na 14kHz ! ;-)


Konečne si užívam hudbu tak, ako som chcel - nič mi tam neprekáža, takže sa môžem sústrediť na samotnú hudbu a keď tak bez obáv zvýšiť volume 8-P

Po troch dňoch počúvania vyššieuvedeného ekvalizéra som to zo zaujímavosti skúsil dať na flat a skoro ma naplo :-! Umelé, zastrené a navyše unavujúce. + takmer bez basy :D

Poznámka : Preset je teoreticky o 5dB TICHŠÍ ako flat ! (aby to neclipovalo) Takže prosím pri testovaní mierne zvýšte hlasitosť.

link na stiahnutie presetu do foobaru : http://www.upnito.sk/download.php?dwTok ... c4af93bb6d

PS : Alkohol už zo mňa skutočne vypršal :D
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Duwenbleidd 2. 1. 2009 01:11

Doufám že mě nebudeš moc proklínat, ale když vidím jak si hraješ s tím ekvalizérem tak mi to nedalo a oberu tě o pár hodin klidu. Najdi si VST plugin Electri-Q a Nějaký VST wrapper pro Foobar. Je to daleko dál než standartní ekvalizér. ;-)
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
Duwenbleidd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eraser_svk 2. 1. 2009 02:04

Vďaka za tip, Electri-Q poznám. O kvalitách parametrických ekvalizérov nepochybujem, tam by sa dali dosiahnuť možno(teda takmer určite) ešte lepšie výsledky, len tam by som asi zrušil nervy :D ;-) Možno sa na to dám po skúškovom, len na to potrebujem čas, veľa času. :-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 2. 1. 2009 10:43

Idem to skusit na D2 ;-) .Podobne pocity som mal aj ja, casto som znechutene prestal pocuvat pre nejasny pocit zastretosti, nejasnosti. Daval som to za vinu vytiahnutym basom, ktore (podla mna) "temnili" zvysok zvuk. spektra. No. teraz som vazne zvedavy... 8-D
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 2. 1. 2009 13:19

Tie basy skutočne mierne zatemnia, na druhej strane keď je to s mierou, tak to padne len na úžitok (vokály sú plnšie, farebnejšie). Pri vytiahnutej base je ten prepad okolo 1-3kHz poznať oveľa viac, ako pri flat. Resp. pri flat mi ten prepad tak "nebije do uší" (možno aj kvôli tomu, že uši sa najprv sťažujú na nedostatok basy) - no stále tam je a zastiera stredy. Až kým... ;-)

Inak aj ja som zvedavý, skús sa s tým pohrať a daj vedieť čo najskôr :-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 2. 1. 2009 16:01

Moje postrehy- cez nb, na tvojom nastaveni, sa mi zvuk moc nepozdaval...znel nejako duto, umelo...Ovela lepsie to slo cez flat. Je mozne, ze to bude "kvalitou" zvukovky a cmoy-a.

Potom som tie zmeny oskusal na D2. V eq som nastavil stlpce na 1,2kHz a 2,4kHz (+1dB, +2dB) s rozsirenym pasmom a mam pocit, ze pocuvam ine sluchadla! Jasnesie, cistejsie, konkretnejsie, menej unavujuce! Niektore nahravky zneju pomerne surovo, ale vacsina...fantazia... Podrobil som to nastavenie mojmu kritickemu testu- Bon Jovi-My guitar lies bleeding in my arms, a perfect circle, soundtracky-klasika,...parada- dynamicky zvuk s presnymi a rychlymi basmi, ktore nehlusia zvysok spektra...

Trochu my chyba priestor na rozvinutie nastrojov v soundtracku, ale na druhej strane su presnejsie vykreslene. Testujem dalej....
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod To-Chu 2. 1. 2009 16:17

eraser_svk : Říkají ti něco křivky konstantní hlasitosti lidského sluchu? Mně připadne, že ne. Podle těch obrázků se snažíš dostat naměřenou frekvenční charakteristiku sluchátek pomocí equalizéru do jedné roviny... Už kdysi ti tady někdo, kdo má se sluchadly víc zkušeností jak ty, vyčítal nesmyslné nastavení ekvalizéru s konstatováním, že jsi asi hluchý. Tvojí hluchotě a přecitlivělosti nasvědčuje i to jak pravidelně hlásáš, že jsi strašně přecitlivělý na výšky a vysoké hlasitosti a přitom posloucháš mnoho hodin denně u PC na ty nejnižší hlasitosti, přičemž stále slyšíš tolik detailů... Jenže spousta transientních frekvencí a další detaily jsou slyšet až právě při vyšších hlasitostech. Ty bys třeba Canor SH-1 nedokázal vytočit ani do jedné třetiny a využít tak jeho potenciál, sám jsem se toho kdysi bál. A taky bys měl asi přestat srovnávat HD555 s HD595, jen aby sis vykompenozoval to, že jsi se pro ně prvně nerozhodl. Podle tvých zjištění a mých zkušeností hrají teda naprosto rozdílně.

edit:
Dražší a tím spíš HE sluchátka byste měli vybírat podle charakteru defaultního zvuku. Pokud neposloucháte na PC ale na Hi-Fi, těžko už se zvukem něco uděláte. Co CD, co hudební styl, co rok vydání, to jiný charakter zvuku a ekvalizér tomu nepomůžeš. Od nejstarších Pink Floydů po nejaktuálnější Speed/Power metal poslouchám všechno a jedno nastavení ekvalizéru ti nepomůže.
To-Chu
Junior

Odeslat příspěvekod aurelius9 2. 1. 2009 16:28

Nemam pocit, ze by eraser nejako lutoval fakt, ze nema HD595. Podla mnohych zahranicnych recenzii, uzivatelov a testov, rozdiel medzi 555-595 nie je vobec nejaky priepastny. Dokonca majitelia, ktori vlastnia oba modely sa zhoduju v tom ze 555 su zhruba 80-90% z 595. A s klesajucou kvalitou zdroja klesa aj rozdiel medz nimi. Pochybujem, ze by som na D2 resp. inom, cenovo pristupnejsom zdroji pocul vyrazne rozdiely... Tu sa vsak opat dostavame do temy, ktora sa uz xkrat riesila a je zaciatkom slusneho flame...

Dokazes mi definovat eraserovu najnizsiu hlasitost? Lebo ja nie...to co je prenho tiche, pre teba moze byt stredne hlasite...
Nechcem sa tu nejako zastavat erasera, ale ako moze niekto niekomu vycitat nezmyselne nastavenie eq. pokial to nie su jednorazove supy s narastom aj 10dB?!
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod To-Chu 2. 1. 2009 16:46

To já ten POCIT zase mám, protože jsem tady docela často četl jeho přirovnání HD555 k HD595, jakože si hodně podobné jsou (ceny v době, kdy šlo o novinky, tomu nenapovídali). I když to tak určitě nemínil, stále je srovnává podle toho, co někdo někde napsat, a přitom tady píše o podobném ladění, což mě neladí s tím, co jsem slyšel já na HD595.

Poslechovou hlasitost a přecitlivělost v jednom tematickém vlákně definoval docela přesně sám.

Nesmyslné nastavení ekvalizéru tady předvedl už jednou, a bylo mu vytknuto. Aktuální nastavení mu nevyčítám, jen konstatuji, co jsem už napsal hned ze začátku prvního příspěvku.
Aktuálně mám jen nevysvětlitelnou potřebu si do něj rýpnout a nahrává mi k tomu, dyžtak si mě nevšímejte. Hlavně, že mu aktuální nastavení eq lahodí jeho uchu. Konec :)
To-Chu
Junior

Odeslat příspěvekod eraser_svk 2. 1. 2009 16:51

To-Chu - Nikde nepíšem, že chcem spraviť zo skrivenej krivky slúchadiel flat. Zámerne som na obrázku frekvenčnej charakteristiky pridal aj HD 650, ktorým som sa snažil priblížiť.

Už kdysi ti tady někdo, kdo má se sluchadly víc zkušeností jak ty, vyčítal nesmyslné nastavení ekvalizéru s konstatováním, že jsi asi hluchý.

Bol by som rád, ak by mi ten niekto alebo Ty ukázal, resp. ešte lepšie - dokázal, V ČOM je to nastavenie nezmyselné...

Tvojí hluchotě a přecitlivělosti nasvědčuje i to jak pravidelně hlásáš, že jsi strašně přecitlivělý na výšky a vysoké hlasitosti a přitom posloucháš mnoho hodin denně u PC na ty nejnižší hlasitosti, přičemž stále slyšíš tolik detailů...

Hovorím, že počúvam na relatívne NÍZKYCH hlasitostiach, nie NAJNIŽŠÍCH. (čo o sebe niekde tvrdil aj niekto, "kdo má se sluchadly víc skušeností" než ja). Tiež by ma zaujímalo, odkiaľ vieš presnú hlasitosť, na ktorej počúvam, keď si si svojimi tvrdeniami taký istý.

Čo sa týka výšok, myslím, že som stále som na ne citlivejší ako ostatní, no nie až tak extrémne. Počujem piskot CRT televízora z druhej izby cez zavreté dvere. Áno, som hluchý :tleskani :lol:


Jenže spousta transientních frekvencí a další detaily jsou slyšet až právě při vyšších hlasitostech...Ty bys třeba Canor SH-1 nedokázal vytočit ani do jedné třetiny...

Ako si si mohol prečítať vyššie, s touto (pre Teba a ďalších) nezmyselnou krivkou si môžem dovoliť vyššie hlasitosti s lepším zvukom a menšou únavou(a tým pádom aj precitlivenosťou). Áno, som hluchý a navyše s nezmyselnou krivkou ekvalizéra :D :D :D

Ty bys třeba Canor SH-1 nedokázal vytočit ani do jedné třetiny a využít tak jeho potenciál, sám jsem se toho kdysi bál...

...ale teraz si si už zvykol na totálny kravál - gratulujem, určite krok vpred :lol: :tleskani

A taky bys měl asi přestat srovnávat HD555 s HD595, jen aby sis vykompenozoval to, že jsi se pro ně prvně nerozhodl. Podle tvých zjištění a mých zkušeností hrají teda naprosto rozdílně.

Prosím ukáž mi príspevky, kde ich neustále porovnávam. Kúpu HD 555 stále neľutujem... ak budem v budúcnosti upgradovať, tak zrejme len na HD 650, ale najprv potrebujem úložný priestor, kvalitné nahrávky a hlavne peniaze :-) Inak ďakujem za psychologickú analýzu :mrgreen: :lol:


Pokud neposloucháte na PC ale na Hi-Fi, těžko už se zvukem něco uděláte...

Lebo PC nie je Hi-Fi... ? :lol: :D :tleskani

Co CD, co hudební styl, co rok vydání, to jiný charakter zvuku a ekvalizér tomu nepomůžeš.

To je pravda. Ale s druhou časti vety nemôžem súhlasiť. Keď raz niečo nehrá subjektívne vyrovnane, je jedno čo na tom pustíš, ajtak to bude znieť zle-nepríjemne.




...Tvojí hluchotě a přecitlivělosti nasvědčuje...

Mimochodom, dobrý oxymoron, len tak ďalej :lol: :tleskani
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod To-Chu 2. 1. 2009 17:23

Áno, zatleskej si tomu. Pokud nejsi skutečně starší člověk nebo nepracuješ ve výrazně hlučném prostředí, zapnutý televizor slyší do určitého věku skoro každý (i já slyším zapnutí a chod ztlumené televize), jen si toho není vědom a nevšímá si toho, škoda jen že ještě nejsou moderátory tohoto fóra. To by z nich byli teprve odborníci... Tohle fóru pročítám pravidelně; tvoje starší tvrzení a vše, co padlo mezi řádky, ti dohledávat nebudu. Je to tady a takový je můj názor na aktuální téma.
To-Chu
Junior

Odeslat příspěvekod eraser_svk 2. 1. 2009 17:36

Pokud nejsi skutečně starší člověk nebo nepracuješ ve výrazně hlučném prostředí, zapnutý televizor slyší do určitého věku skoro každý (i já slyším zapnutí a chod ztlumené televize), jen si toho není vědom a nevšímá si toho...

S tým celkom súhlasím, až pokiaľ človek začne počúvať viac analyticky (a nemá poškodený sluch), všimne si to.

Zbytku príspevku sa len smejem a dodávam, že je obrovská škoda že som sa nedočkal žiadnych faktov/argumentov, ktoré by Tvoje tvrdenia podložili.


A k tomuto
...Aktuálně mám jen nevysvětlitelnou potřebu si do něj rýpnout a nahrává mi k tomu,


no comment :lol: :tleskani
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tifar 2. 1. 2009 18:25

hádaťe sa ako malý chlapci. . Čo na tom záleží, že akékoľvek nastavenie eq je pre mňa nepríjemné a unavujúce, keď pre druhého je príjemné a úžasné . . . Je to otrepaná fráza, že každý má iné uši, ale je to tak. . Mne skôr vadí, že akosi nemám čo počúvať. . :) chcelo by to nejaký dobrý tip na audiofilské jazz vydavateľstvo. :) . .
ibasso dx200+audiosense t800
galaxy s7+dragonfly red+corda swing+akg 701
tifar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aurelius9 2. 1. 2009 18:27

A taky bys měl asi přestat srovnávat HD555 s HD595, jen aby sis vykompenozoval to, že jsi se pro ně prvně nerozhodl.

Uprimne...nemozem si pomoct, ale mne to pride skor naopak...vas s.rie, ze niekto, kto dal za sluchadla takmer o polovicu menej ako vy, moze mat porovnatelny zvuk :twisted:
Ale pokoj, vy mate drziak a kozenku :D

To já ten POCIT zase mám, protože jsem tady docela často četl jeho přirovnání HD555 k HD595, jakože si hodně podobné jsou (ceny v době, kdy šlo o novinky, tomu nenapovídali).

Dnes je "oficialny cenovy" rozdiel menej ako tisicka (33eur :D ) zatial co HD600 su aj pri akciach v hodnote okolo 8000,- Sk... Inak, len ten drziak pri HD595 stoji 500,-Kc.

Nechcem tymto znizovat kvalitu HD595, ale ak by som sa chcel posunut kvalitativne vyssie z HD555, preco uzivatelia na head-fi (a mozno aj tu) nevezmu prave HD595? ;-)
Cowon D2 4GB + DIY cmoy + Sennheiser HD555 (bye...) Beyerdynamic DT990 Pro, Koss PortaPro, Creative EP630

Fujitsu Siemens AMILO Pa1538 - Creative X-Fi Surround 5.1 - Genius sw-hf 5.1 5005

Nokia 5800 XM
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 2. 1. 2009 18:58

tifar - Ja sa nehádam. Ja len protiargumentujem výrokom, ktoré napádajú moju osobu :D Normálne by som asi nechal tak, ale označovať niekoho za hluchého bez argumentov chce už skutočnú dávku alkoholu :D
Inak súhlasím a svoj cieľ som splnil - dostal vyrovnané slúchadlá. Len mi trochu ľúto, že moju snahu verejne sa o to podeliť a prípadne niekomu pomôcť niekto náležite ocení bezpredmetným rýpaním. Ale budiž, taký je život.


aurelius9 - Ja mám skôr pocit, že poniektorým spoločne s peniazmi minutými za Hi-Fi techniku lineárne stúpa ego. :D Ale to tu nechcem verejne riešiť, rád by som sa vrátil k téme ;-) Vravíš, že si pridal na 1,2kHz a 2,4kHz (+1dB, +2dB). Ak sa dá na D2 meniť deliaca frekvencia, namiesto 2,4kHz by som skúsil niečo medzi 1.8-2kHz. Chce to experimentovať ;-) Inak mám dosť podobné dojmy, niektoré nahrávky môžu znieť surovejšie, ale je to len ich (ne)kvalitou, ktorá bola dovtedy možno zakrytá. No popravde som takých počul veľmi málo, v 99 percent nahrávok čo som doteraz počul je to jednoznačné zlepšenie. Napríklad dovtedy sa mi zdala elektrická gitara z Deftones - Passenger kyslá, nepríjemná, ťahajúca za uší - myslel som, že je to chyba nahrávky, no teraz znie prekvapivo dobre. Určite ešte bude nejaký priestor na zlepšenie pri použití parametrického ekvalizéra, len neviem, či mi to stojí za ten čas a námahu. Uvidíme.
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků