Problem s retro zesilovacem - vyhodit? :)

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Caddy 29. 10. 2009 14:14

Zdravim, mam doma stary zesilovas SHARP, je to pixla, ale hezka a funguje, tak proc to vyhazovat, ze. Pouzival jsme ho k PC, tam jsem si ted koupil neco jineho, tak chvili lezel....a vcera jsem ho pripojil do loznice k TV, at ma lepsi zvuk a je tam i radio a tak...

no, ALE...jakmile ho ted zapnu, stale na pozadi slysim slabe hrat nejake radio. Je to temer neslysitelne, ale dost na to, aby to trochu rusilo chtenou produkci neboto bylo v uplnem tichu slyset. Je to jedna stanice, nezalezi na tom, co mam naladeno, kdyz zesik prepnu na tuner, hraje klidne pres to to, co navolim...ale na pozadi tise furt jedno a to same. Hraje to samozrejme, i kdyz do toho mam pustenou TV pres tape vstup...proste nic to neovlivni. Na ovladac hlasitosti to nereaguje, zesiluje se jen to, co hrat ma...teohle radio je proste konstatne tiche, stejne jako prirozene vrceni zesilovace...nema na to vliv ani balance, hraje stale stejne z obou repro, zvuk se preleva zase jen ten chteny. Otaceni bass&trebble ale uz charakteristiku zvuku meni...

do zesiku jdou jen dva cinche ze settop boxu a z nej dva repraky, jinak tam uz nic neni...

napada nekoho, kde muze byt chyba? Nebo to mam proste fakt vyhodit...? :)

kdyz on je tak pekny...
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 29. 10. 2009 14:58

Když odpojíš všechny vstupní signálové kabely, přestane to?
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 29. 10. 2009 16:22

no jedine, co je k tomu pripojene, je ten STB...ten jsem odpojit zkousel a nezmenilo se nic.
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 10. 2009 19:31

Je to rušení vzniklé průnikem VF (AM rozhlasového vysílače) do vstupu nebo obecně do signálové cesty zesilovače. To VF je nějaký středovlnný vysílač a "naladění" na něj je způsobeno parazitními kapacitami a indukčnostmi ve vstupních obvodech. Signál se detekuje na první polovodičové součástce, která je v cestě (jednoduchá modulace AM se demoduluje usměrněním na libovolném PN přechodu) - a výsledkem je neměnný rušivý "podkres". Už se to tady probíralo, je to ale delší dobu. Je potřeba prohlédnout vnitřek zesilovače, nejlepší by byla kontrola přímo na místě s pomocí osciloskopu - je tam buď chybějící, nebo přerušený keramický kondenzátor, který má za úkol blokovat signálovou cestu právě proti průniku VF, takže by se měl dát poměrně jednoduše najít. Vzhledem k tomu, že ten "podkres" je velmi slabý (jak tvrdíš) bych si tipnul, že ten chybějící blokovací kondenzátor není přímo na vstupu, ale "někde dál" - rozuměj "hlouběji" v zesilovací struktuře, takže jeho signál se cestou na výstup nezesílí tolik, jako běžný užitečný signál. Tento fakt by měl hledání značně usnadnit. Taky bys měl určit, jestli to rádio hraje z obou kanálů, nebo jen z jednoho. No a pak buď servis, nebo ochotný bastlíř...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Caddy 29. 10. 2009 20:27

Tyjo, tomu rikam odborny vyklad :) No to chce sikovneho bastlire, tohle je tak historicka vec, ze by na me v servisu koukali asi divne a ani by se to nevyplatilo :) Akorat nevim, proc to musi byt AM, protoze hraje nejake komercni radio (neco jako KISS nebo tak), coz pokud vim mimo FM nevysilaji....
A hraje z obou kanalu (nevim tedy, zda stereo, ale jde to z obou repro)
Kazdopadne diky, zkusim ulovit nekoho, kdo tomu rozumi a pohrabe se :)
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 10. 2009 20:33

Jak je ten SHARPík starý? Myslím, že leckterý servisák by "oblíznul všech 10", kdybys mu takovou raritu položil na stůl. Ale to je Tvoje věc, za kým s tím půjdeš - mou diagnózu máš. Ještě ji doplním - pokud to "hraje" z obou kanálů zároveň, může se jednat o průnik přes rozvod napájecího napětí ze zdroje - pak by se vyplatilo překontrolovat celou napájecí cestu počínaje transformátorem a případně nahradit nefunkční filtrační elektrolytické kondenzátory.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Caddy 29. 10. 2009 20:47

Jak je stary, netusim, ja to koupil kdysi davno uz jako ojetinu...je to SA 300B, vypada to takhle (sorry, ted nejsou podminky na foceni, jeste mi odeslo hlavni svetlo v loznici, takze s bleskem...ta mura taky netusim, jak se tam dostala, rozebrat by to asi chtelo, no :) )

Obrázek
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 10. 2009 20:57

Kamaráde, tohle není žádný retro, tohle je naprosto regulérní hifárna, která ve své době byla spíš "háj-end". I když ho na té fotce nevidím zezadu, vůbec bych se nedivil, že má vstup označený "PHONO" neboli gramofonový vstup, určený pro připojení magnetodynamické přenosky a další věci, dnes spíše odsunuté do zapomnění...
Takže naprosto a s klidem směr dobrý servis - stojí za tu péči, neboj! Tohle je totiž ještě pravej, nefalšovanej a "žluťoučkej" Japík - nikoliv jeho pseudonapodobenina kdesi od Žlutý řeky...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Caddy 29. 10. 2009 22:12

Jojo, ma Phono, ma Tape, oboji cinche, ma 2x stereo vystup (repro A, repro B a jde to pustit i oboji najednou), vstup na dva mikrofony...a je to fakt moc hezky, to ja vim, ze je skoda to vyhodit :) Ja Ti ho nekdy zezadu vyfotim....i kdyz uz je docela zubozeny, no...ja bych si ho hyckal vic, mit ho od zacatku...asi by se ten servis mohl vzit z gruntu, uz vypadlo i podsviceni tech rucicek...a tak
JAke teda zhruba odhadujes stari? i kdyz kdybych nebyl liny, mozna bych objevil nejaky stitek...

jo a jeste mam k tomu tape deck Pioneer, ten je take luxusni :) Ma dokonce vyhledavani skladeb a podobne vychytavky, skoda, ze pro to uz nemam vyuziti, narozdil od zesiku
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 10. 2009 22:45

Odhadem 80.léta minulého století, dost možná ještě trochu starší - 70.léta. Ono u opravdu kvalitních věcí se to špatně odhaduje, ta kvalita se projevuje i v nadčasovém designu (střízlivost a funkčnost) - takže jen vizuálně se špatně odhaduje věk. Ale fakt, že je to v kovovém panelu a s podsvícením a ne v plastu i v tehdejší době něco znamenal. Přesnější odhad bych si troufl dát jedině podle vnitřního uspořádání a součástkového osazení - doba vzniku některých součástek je na nich přímo vyznačena a také určité typy mají svá data vzniku - od toho se dá vycházet. Samozřejmě v případě, že nenajdeš štítek nebo nějaké přesnější informace. Odhaduju, že mimo možnosti individuálního dovozu nějakým "kádrově prověřeným" montérem, tirákem nebo pilotem aerolinek se to sem mohlo dostat jedině přes tehdejší TUZEX...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod marts 30. 10. 2009 12:48

ted jsem se dival na fotky stejneho zesilovace na aukci v Brazilii http://www.ibiubi.com.br/produtos/recei ... m-antigo+não-informado/IUID784440/
a ono vypada ze to ma drevotriskovou krabici, jenom panel je kovovy
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 30. 10. 2009 17:26

jo, to je ono...ten dekl dreveny neni, je to jen nejakou tapetou prelepeny, fakt asi drevotriska :) Ja to kdyztak pak nafotim poradne, me nanapadlo, ze to vzbudi takovy zajem :)
Ale je to proste hezky kousek nabytku a hraje to, jsem rad, ze to mam :)
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 11. 2009 09:02

Vzhledem k stáří přístroje bych tipoval vyschlé elektrolyty v napájení, ty navíc mají ze všech pasivních součástek v zesíkách nejkratší životnost. Poukazuje na to i fakt, že jsi před tím měl tesík dlouho uklizený a nepoužíval jsi ho.
Jinak to budou spíš 70. léta než 80tá. V 80. letech se do hich-end tunerů už začínalo dávat ladění napěťovou syntézou s pamětí předvoleb.
anonymni


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků