Stavba zesilovače pro totální amatéry

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Imagios 18. 12. 2009 09:56

Hele proc vlastne nevezmes to DPA z Aldaxu?
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Thalieník 18. 12. 2009 20:45

Ahoj, znáte konstrukci zesilovače od EZK se stereofonním budičem TDA 7250 ? Postavil jsem to ve variantě 2 x 125 W, hraje to pěkně, ale zdá se mi že ten budič je problémový - už mi to párkrát zničilo konec a objevilo se na výstupu ss napětí ! Vždy prakticky nečekaně a i při nízkém výkonu. Stane se to tak jednou z rok.
Renault Kangoo 2 1,5 dCi - 50kW, r.v. 2010/ Thalia 1.4 8V - 55kW, r.v. 2005
Thalieník
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 12. 2009 21:25

Dej si TDA7250 do hledání a najdeš o něm dost informací - je to odfláknutej obvod, kterej se viděno dnešním pohledem vůbec neměl dostat na trh.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Betaron 18. 12. 2009 21:33

...a budou další a další a další pionýři slepých uliček, to prostě nemá konce :oboze
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 12. 2009 23:52

Ahoj, Betarone - rád Tě tady opět po delší době vidím! To není o pionýrech, když se na to pořádně podíváš, tak skoro všecky tyhle nešťastníky má na svědomí pan Krčmář a jeho stavebnice... Opsaný návod z datašitu, nevhodně zvolené Unap, pofidérní trandy "našponované" na hranici SOAr... A máme tady takovýho "kostlivce ve skříni", že ho budeme po kouskách vytahovat a pohřbívat ještě nejmíň 10 let...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karkar 19. 12. 2009 00:37

Imagios píše:Hele proc vlastne nevezmes to DPA z Aldaxu?

Predpokladam ze ta otazka je na me... Ja si rikam, kdyz uz mam neco stavet tak at to je poradne... Proto jsem sel do Dispre, Actidampu, HSDacu a ted bych rad jeste druhy Dispre jako preamp treba k DPA330... Proste, co se mi zda nejlepsi dostupne, to zkousim sehnat a postavit...

Nicmene zatim na tu 330 nemam a navic musim nejdriv dokoncit aspon do fukncniho stavu ty predzesiky a dac... Ale pokud pozdeji nebudou dostupne ty spesl old trandiky na 330 tak se asi pustim do tej 222... Uvidim, nez dokoncim co mam rozdelane je casu dost... ;-]
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin..net 19. 12. 2009 01:19

Mezitim se objeví zas něco nového,nebo staronového které je zaručeně best (třebas např.Pistoleho CFB amp) a furt do nekonečna :-D To znám,ještě k tomu odpovídající bedny a zdroj,ten HSDAC i když je relativně slušný ti za chvíly nebude vyhovovat atd.Mezitim zjstíš,že seš línej lítat k Dispre a hlasitost ovládat ručně a bude investice do dálky a přepínání vstupů.Nakonec objevíš něco jiného a zjistíš,že Dispre nepotřebuješ,nebo to ve spojení s ním není ono(ano i tací jsou mezi námi :D ) U Actidampu začne kolotoč s nastavováním a vyzkoušením různých přenosek a hledání té pravé.Ještě sem nezmínil dobře udělanou a zatlumenou místnost,která je pro takové to naše beznadějné počínání docela nezbytností,ne-li nutností.No prostě,máš moře času na hraní a mezitim se vždy najde kousek kterej tě zaujme a bude v tu dobu trendy,navíc se furt staví a pokud to máš jen pro zábavu (no i many na to) tak jsi v klidu.
...
Martin..net
Junior

Odeslat příspěvekod Imagios 19. 12. 2009 01:37

Ahoj,
hele kdyz sme u toho DPA coz teprv DPA330MkIV ten by mel bejt nejnovejsi ^^
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Martin..net 19. 12. 2009 02:06

Však Karkar myslel tu.Ono je to téměř stejné jako stará 330tka.Originální layout u vstupní části je zachován,akorád je posunuta výstupní část za plotnu tranzistorů k filtračním kondenzátorům a přidány nové kompenzace a pár součástek které pan Dudek v nových DPA používá.Deska je nově zhotovená na dvouvrstvém DPS.Podobně s těma kompenzacema a drobnostma byla omlazena i 380 a 222.Vlastnil nebo vlastním téměř všechny kousky ve starém i aktualní upravě.Každá hraje jinak a nedá se říct která je nejlepší,záleží opravdu o chuti i preferenci posluchače a zbytku řetězce,neb ***** se to dá pak čimkoliv.Největší kámen urazu však vidím v použití neadekvátního zdroje,tam teprve jsou největší rozdíly a ten konec se pak jeví jako berlička i když důležitá :-))
...
Martin..net
Junior

Odeslat příspěvekod Betaron 19. 12. 2009 10:56

Když už se opět probírá zesilovač s TDA7250, taky něco k tomu mohu sdělit.
Ten zesilovač mám taky, stavil jsem jej cca v 1993 a dodnes ho mám odložený v dílně ad acta, ovšem zcela funkční. EZK tehdy ještě neexistovalo, stavebnici jsem koupil v nějakém elektru ve Vsetíně, které pak zaniklo, možná budoucí EZK o dědinu dál ??
Ale k věci; ve stavebnici byly koncové darlingtony MJ11014/11015, k napájení jsem měl EI trafo, které dávalo po usměrnění 82V. Tehdy jsem neměl jiné, takže bylo potřeba udělat napěťový dělič a vytvořit umělou zem. Asi za dva roky provozu při napětí +/- 41V jeden kanál odešel – dnes nám všem jasná problematika. Koupil jsem darlingtony BDX66C/67C, vyměnil v obou kanálech a ty jsou tam dodnes.
[img=http://img130.imageshack.us/img130/3096/pohlednabdx6667c.jpg]
Ale stále jsem zesilovač provozoval s původním EI trafem. Toroid 2x24V stř., který jsem zaměnil za EI mám v zesilovači asi 10 roků, možná o něco déle. Po usměrnění je napětí pro koncáky do +/- 36V, což je myslím v pohodě.
[img=http://img690.imageshack.us/img690/1369/svmhifitoroid.jpg]
[img=http://img69.imageshack.us/img69/7183/vnitekzbokub.jpg]
[img=http://img163.imageshack.us/img163/5997/vnitekupravenkabel.jpg]
[img=http://img69.imageshack.us/img69/263/svmhifia.jpg]
[img=http://img683.imageshack.us/img683/2940/svmhific.jpg]
Jinak tuto konstrukci zesilovače jsem stavil v začátku 80-tých let a původně v něm byly konce s KD607/617, známý to Junior z velké rodiny Transiwattů.
[img=http://img682.imageshack.us/img682/937/junior1v.jpg]

..a když se zmiňují DPA zesilovače, právé teď abych se příliš nenudil o vánočních svátcích, mám rozpracovánu konstrukci zesilovače s moduly DPA-222. Pokud bude zájem, mohu ukázat několik dílčích fotek z přípravy… :-D
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 12. 2009 12:40

Jop, Betarone - Tvoje zážitky přesně potvrzují to, co bylo obecně deklarováno i jinde - že totiž TDA7250 je životaschopný jen v případě, že se napájí napětím kolem ±30V nebo jen o málo vyšším. Kdo zkusil využít do krajnosti jeho katalogové parametry, většinou pohořel na průrazu koncových tranzistorů, které nechal upéct kmitající obvod pro nastavení klidového proudu...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Betaron 19. 12. 2009 14:13

Co se týká stavby zesilovače DPA-222, 223 – pro totální amatéry není vhodný ke stavbě. Tady jsou použité oboustranné desky s plošnými spoji, a i když jsou otvory prokovené, vyžaduje to jistou zručnost a znalost pájení, aby byly spoje zaručené. Myslím tím např: cín musí zatéci přes otvor na druhou stranu pod foliové kondenzátory. Čili žádné lepení, ale zvolit správné tavidlo, teplotu páječky a odhad jak dlouho si mohu na spoji dovolit držet páječku apod.
Z mého pohledu není tak problematické dát dohromady nějakou stavebnici, nýbrž mechanická konstrukce o slušnějším designu zabírá cirka 80% stavby celého zesilovače.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Panely jsou nyní přírodně eloxované po opískování křemičitým pískem. To proto, že jsem chtěl spíše šedý odstín. Po neděli půjdou gravírovat popisy panelů. Velké knoflíky ještě nemám udělané, jinak další materiál je komplet :D
Naposledy upravil Betaron dne 19. 12. 2009 14:16, celkově upraveno 1
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Betaron 19. 12. 2009 14:14

..no konečně jsem na to došel jak sem vložit obrázky! :D
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Imagios 19. 12. 2009 21:36

pekna prace ;)

uz sem taky pochopil ze mechanicky dodelavky sou fakt zrout casu, a taky sem pochopil, ze puvodni zamer postavit si levnej zesik, teda ze samo doma je levnejsi nez koupit taky tak uplne neni pravda, zas clovek ma aspon neco "svyho"

btw, copak to mas za predzesilovac, to je taky stavebnice? prave to totiz resim, idealne bych jak tu uz nekdo psal s dalkovim ovladanim :-P
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Martin..net 19. 12. 2009 22:03

Však Betaron má na to perfekt zázemí.Také sem si kdysi pískoval chladiče a dával je na přírodní elox,protože pro mě tady sehnat firmu,která dobře dělá černej elox byl docela problém.Vždy po nějaké době slezla a prosvítala do fialova.Ta šedivá při předupravě pískem a následně bezbarvém eloxu co stoho vznikla se mi však na nich nelíbyla a nechal sem to také nakonec jenom opískované.Povrchovka na přední panel byl také problém,když nepočítám použití akrylátu,broušeného nerezu a kamene.Naštěstí pak přišla vlna Modu,tak přední panel byl pro mě docela vyřešen i když ten materiál je na tim děsnej aušus,ale to už sem moc velkej hnidopich a samozřejmě to stačí. Ten softstart je bíle stříklej plošnák z Metronix?

Imagios
jedno řešení s dálkou máš třeba tady
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... c&start=60
...
Martin..net
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků