Stavba zesilovače pro totální amatéry

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Imagios 19. 12. 2009 22:12

TO je pekny ale mam obavy ze bych to neubastlil .. :oops:
taky je to celkem drahy 3500 za stavenici,... asi to nebude spatny ale taknejak je to ranec.

Jediny co sem nasel na trhu je tohle http://www.pselectronic.cz/k5503-118-k8 ... -ovl-.html
ovsem nikde nepisou nic o zkresleni, no a tu krabici bych asi taky vymeni :)) zas to ale nema korekci, ikdyz to bych mozna ozelel... fakt je ze i todle mi prislo drahy :oops:
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Betaron 20. 12. 2009 00:48

Jsem si vědom, že mám co by strojař lepší možnosti s bastlením mechanických konstrukcí, než řada jiných nadšenců. A jelikož s hutními materiály dělám spoustu let, tak taky vím co si při objednávce materiálů do firmy, přiobjednat pro své účely. Čili materiál vhodný, doporučený pro elox je AlMgSi 1, nebo AlMgSi 0,5. Dále pak záleží na třídě přesnosti, pokud chci gravírovat popisy do hloubky 0,1 až 0,15mm.
Tři předešlé zesilovače jsem dělal do černého eloxu
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
DPA-222 chci spíše ve světlém provedení, tak aby gravírované popisky nebyly tak kontrastní.
Opravdu bastlení pokud má být trochu na úrovni, není levnou záležitostí. Krabice v plné parádě s chladiči a všemi mechanickými díly - materiál a práce (strojní časy) vychází okolo 5 tisíc. Toroidy pro DPA z Tronic stály s poštovným 2172Kč. Sety součástek a dps 5200Kč. Další nezanedbatelné položky - korekce, softstart, konektory…a přitom ten zesilovač vůbec nepotřebuji, je to prostě bastlířská vášeň.

Softstart je skutečně z Metronix, před osazování jsem desku stříkl bílým sprejem, aby byl zachován jednotný kolorit. S tímto softstartem mám dobré zkušenosti – 12x, mám je u všech svých PAčkových zesilovačů. Toroidy 800VA naprosto v pohodě.

Korekční předzesilovače; když připravuji stavbu nějakých zesilovačů, taktéž si nachystám několik typů korekcí s potřebnými roztečemi potenciometrů.
S dálkovým ovládání jsem nezkoušel, jsem na klasiku
V případě korekcí pro DPA-222 to budou některé z těch bílých.
Obrázek
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Imagios 20. 12. 2009 01:28

koukam ze mas neco z aldaxu, skoro bych rekl ze mas u nich na webu clanek,... tedy pokud se nepletu.

ty krabice delas opravdu pekny ;)

btw. jak jsi spokojenej s kvalitou toho aldaxoviho zesiku? NA DPA se mecejtim a do budoucna premejslim si sbastlit 100w zesik.

Zatim se furt jeste morim s tim AMP6 od 41hz ale to je jina story.

k tem predzesikum, - kupujes je nekde jako stavednici nebo si jen shanis/delas desku?
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karkar 20. 12. 2009 03:14

No Betarone, vypada to paradne :tleskani ... No bohuzel v mych totalne amaterskych podminkach je ponekud problem i uriznout rovne kus profilu, ci vyvrtat kulatou 6mm diru do 0.5mm plechu...
Takze, aby se to dalo dat do obyvaku, zbyva asi jen ten Modushop a zaplatit za opracovani... :-(
Apropo neuvazoval si, ze bys nabidnul nejake polotovarove krabice ala modus, za rozumny peniz i ostatnim? :love: Pokud by byli k dispozici boky a dekliky nahore/dole, panely by se nechali dat udelat slusne u Quickapanelu....
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karkar 20. 12. 2009 03:23

Martin..net píše:Mezitim se objeví zas něco nového,nebo staronového které je zaručeně best (třebas např.Pistoleho CFB amp) a furt do nekonečna :-D To znám,ještě k tomu odpovídající bedny a zdroj,ten HSDAC i když je relativně slušný ti za chvíly nebude vyhovovat atd.... kraceno :!:

No jo no... Mozna mas pravdu, uvidim jak daleko to dotahnu... Zatim to vidim tak, ze pripadne DPA by bylo neco jako maturita a dal jsem o nicem neuvazoval... Muj problem je, ze me bavi vsechno jen chvili, proto toho chci vyuzit a dotahnout to co nejdal... Nicmene nejake ty bedny me taky lakaji :D
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lubossssss 20. 12. 2009 11:30

Ahoj, s konstrukcí tohoto zesilovače zkušenosti mám a jsou asi takové. Stručně: Pokuď použijete k tomuto zesilovači trafo 2x24V ... tj. cca +-35V po usměrnění ( a tranzistory TIP142/147)... s budičem pravděpodobně problémy mít nebudete ... tedy pokuď máte dobře zapájený plošný spoj a dostatečné chlazení. Výkon tohoto zesilovače je pak cca 90W při 1KHz do 4Ohm. Takto mi už slouží 7 let. Při vyšších napájecích napětí než +-35V jednak značně vzroste teplota budiče - zkreslení se posunou úplně do jiných hodnot než jsou uváděny a za určitých limitních situací dochází opravdu ke zničení koncových tranzistorů. Tento obvod není určen pro buzení koncových stupňů 130W a výše, jak se mnohdy dočítám a už vůbec není vhodný pro můstková zapojení...
Lubossssss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Imagios 21. 12. 2009 23:05

trohu to zde zapadlo, co si myslite o tomto predzesilovaci?
http://www.pselectronic.cz/k5503-118-k8 ... -ovl-.html
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bubaak 21. 12. 2009 23:12

je to postaveno a založeno na dvou operačních zesilovačích. Nikdy jsem nepotkal kvalitně hrající zesík, založen na takovémhle základě :potichu
Ale neslyšel jsem ho, možná se někomu podařil zazrak.
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Imagios 21. 12. 2009 23:16

ono zas vyhodit za zkousku dva taci to je trochu moc...
ja se prave divil, ze nikde neuvadi parametry zkresleni... na druhou stranu precijen vyrobce takÿ umi neco v HiFi tride .
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 12. 2009 10:06

Tam neplatíš za kvalitu, ale za ten motoricky ovládaný potenciometr s dálkovým ovládáním, samotný preamp nevypadá podle fotky moc vychytaně.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zdenoeddie 22. 12. 2009 13:09

Ten preamp je sh.it (od zakladu) podobny mal spolubydla na koleji, a je to humus, ci uz po stranke prevedenia, a bohuzial aj zvuku. Skus sa radsej popozerat po overenych stavebniciach, pripadne si to urob sam, na nete je kopu schem, ktore tento predcia.
zdenoeddie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 22. 12. 2009 13:36

A jste si jistí, že v tom je nějaký preamp? :)
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 12. 2009 14:12

No, Ovo, dvě pouzdra miniDIP na fotce na odkazu vidět jsou a těžko to bude nějaké ovládání relátek - na to je to rozmístění okolních součástek moc symetrické. Spíš bych tipoval na nějkou formu SLEDOVAČE (zesilovače s nastaveným zesílením A=1), která by měla garantovat nízkou výstupní impedanci na výstupu a zároveň vysokou impedanci za regulačním potenciometrem, aby tento potenciometr nebyl zatěžován a tím i ovlivňován. Každopádně to ale za ty prachy nestojí - extra kvalitní věc to rozhodně není.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ovo 22. 12. 2009 21:24

Ten motorek je krokový - 4 tranzistory s ochranou, potřebuje nějaké řízení = jeden DIP. Transmitter = druhý DIP. Na víc mi to tam nevychází.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 12. 2009 21:51

Jestli tohle je krokáč, tak já jsem čínskej Bůh srandy...
A 4 trandy můžou klidně být "H" můstek.
Přílohy
preamp.jpeg
preamp.jpeg (18.01 ) Zobrazeno 49896 krát
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků