Pozorovací vzdálenosti - tabulky...diskuze

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod luek 3. 1. 2010 01:24

zajimavy tema, resil jsem to dlouho, do prostoru 2,7 m jsem kupoval panasonic TH-42PX80 (HD ready), tedy 106 uhloprocka, bal jsem se ze to bude velky a dnes po roce posilhavam po vetsi, namatkou si vzpominam jak treba na pocitacovy hry maj lidi 21 palcu LCD a pari jak o zivot, a spokojeny, pritom na to koukas tak ze 70 cm max...
luek
Junior

Odeslat příspěvekod 22855 5. 1. 2010 10:05

já mám 32 palcovou LCD ve stěně koukám na to ze 1,7 m a zdá se mi to velký a žena mi stále nadává co jsi to koupil za velký krám . Ted jsem měl 55 cm CRT a v kuchyni máme 38 CRT .VĚTŠÍ BYCH DOOPRAVDY NECHTĚL to bych byl jako v kině a v první řadě. Detaili vidět nemusím .
22855
Junior

Odeslat příspěvekod Crempa 11. 1. 2010 14:55

na max. 2m mam 37" a myslim ze je to akorat, ono vetsina prevazne zahranicnich materialu o uhloprickach myslim vubec nepocita s moznosti titulku v obraze u nichz je problem ze je nelze zpracovat perifernim videnim a clovek tak u prilis velke uhlopricky musi neustale pokukovat k spodni casti obrazu, coz je po delsi dobe dost otravne a pro oci asi i dost namahave...
Crempa
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jozef035 13. 1. 2010 20:23

Toto je celkom jednoduché. Konvenčná ostrosť videnia ľudského oka je 1 uhl. minúta. Oko nič menšie rozoznať nedokáže. Dva body ktoré su od seba v menšej vzdialenosti splývajú do jedného bodu. Preto nevidieť tri subpixely RGB, ale iba výslednú zmiešanú farbu. Npr. aby človek dokázal rozoznať detaily v HD 1080 obraze, pri 50" môže sedieť najďalej 2m. Potom existujú ešte štandarty platné pre kiná ako THX a SMPTE. Tie okrem iného stanovujú optimálne a minimálne pozorovacie uhly. Zorný uhol ľudského oka je 45 st, takže z toho sa asi vychádza. Optimálna vzdialenosť od plátna je pri uhle 36 st. To sú najdrahšie lístky. A aby bol aj divák v poslednom rade ako tak vtiahnutý do deja a mal nejaký zážitok z filmu, určujú aj max. vzdialenosť, čiže minimálny pozorovací uhol. SMPTE 30 st, THX 26 st. THX sa chvália aj niektoré TV. Takže to isté čo pre kiná platí aj pre TV.
Takže pre 50" televízor 16:9 platí:
Ideálna pozorovacia vzdialenosť THX, SMPTE: 1,8 m
Max. pozorovacia vzdialenosť THX: 2,4 m
Max. pozorovacia vzdialenosť SMPTE: 2,1 m
Max. vzdialenosť pre sledovanie Full HD: 2m
Max. vzdialenosť pre sledovanie HD Ready: 2,5 - 3m
Max. vzdialenosť pre sledovanie SD: cca. 5m
Nad tieto vzdialenosti už človek nevidí všetky detaily aj keď si to možno myslí.
Všimnite si tú tabuľku od Panasonicu na predchádzajúcej strane. Korenšponduje presne s max. vzdialenosťami pre HD a HD Ready. Pri 50" FullHD modeloch uvádzajú optimálnu vzdialenosť 1,9m. Pri 50" HD Ready modeloch udávajú 2,54 m.
Jozef035
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 22855 13. 1. 2010 20:54

tak to bych nikdy nechtěl mít 50 a koukat na Full HD ze 2m
KINO V PRVNÍ ŘADĚ - ukroucená hlava atd. .
22855
Junior

Odeslat příspěvekod Jozef035 13. 1. 2010 22:44

50" a 2m je kino niekde v strede na najlepšom mieste. Možno sa to nezdá ale je to tak. A je to max. vzdialenosť kedy vidieť detaily v 1080p/i :lol:
Jozef035
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lumix22 20. 1. 2010 21:41

NJ, jenže Panasonic to bere při té 50" obrazovce při přijmu Full HD vysíláni a ne při HD Ready či snad SDTV. Podle mě je to blbost aby se člověk díval z 1,9 na 50" obrazovku, protože ten obraz nemůže absolutně vidět celý z tak malé vzdálenosti. Pak jen bude jezdit očima po obrazovce a nebo kroutit hlavou a ta ho začne pak pěkně bolet. Ideální vzdálenost pro 50" při Full HDčku je 2,4m a při SDTV 3,2m tyhle vzdálenosti už jsou sledovatelné. 32" je ideální pro na vzdálenost kolem 1,8-2,4 pro SDTV a od 1,4-1,8 pro Full HD.
lumix22
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 20. 1. 2010 22:41

no jo, ale u 50" při vzdálenosti nad 2m už začínáš přicházet o detaily ve FullHD obraze
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jozef035 21. 1. 2010 08:33

lumix22: Aké krútenie hlavy :?: Je to ideálna pozorovacia vzdialenosť ako na najlepšom mieste v THX kine. Chápeš? Pri 1,8m a 50" je pozorovací uhol 36 st, tvoj zorný uhol je cca. 45 st. Nad 2m strácaš detaily pri 1080, nad 2,5 pri 720p vysielaní.
Keď pozeráš z 2,5 m, tak absolútne nepotrebuješ 1080 a film vnímaš ako keby si sedel v poslednom rade kina THX. Podľa SMPTE by si už musel sedieť vzadu u premietača :lol:
Jozef035
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lumix22 21. 1. 2010 22:46

Jaké kroutění hlavy? Logicky, přece nemůžeš z tak malé vzdálenosti vidět celou plochu 50" TV. Tak proto, abys viděl zbytek obrazu, tak si musíš natáčet hlavu do prava či do leva anebo si sednou tak o 1m do zadu pro HD signál. Na co mi bude pouze koukání po nějakých detailech? Já chci vidět film a jeho obsah a detaily je až druhořadá činnost. Prvořadý je děj filmu a pak až sledování detailu.

Jinak jsi asi jediný na tomto foru co tu propaguje na vzdálenost 1,9m 50" TV. Všichni ostatní na tomto foru ale i ve specializovaných obchodech s elektronikou by ti řekli, že pro tuto vzdálenost je vhodná 32" pro HD i SD, no a max. pro HD by se ještě hodila 37". Pro SD je pro ni vzdálenost tak 2,5m.

Kolik lidí myslíš má televizi s THX či s SMPTE? Odpověd je jasná možna tak 1 z 1000. ;-) Pro většinu lidí je důležitý vjem z té tv a z filmu, kvalitní barvy, zvuk atd. A už moc není času koukat na detaily na nějaké prachové zrnka, či snad podobné blbůstky. Na pořádné detaily přijde řada až s rozlišením 4Kx2K nebo Super HiVision.
lumix22
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emokid 21. 1. 2010 23:02

Jenom pár postřehů, na TV moc nekoukám, tak ale jednu jsem si na to občasné sledování objednal, samozřejmě rovnou 50" na něco málo přes dva metry. U PC koukám taky na 24" monitor zhruba z 50cm, na ukroucení hlavy to fakt není, i na prodejně mi přišlo vždycky těch 2-2,5 metrů na tuhle uhlopříčku naprosto ok, nakonec mám i na telefonu poměrně velký displej takže už je to takový zvyk. :-)) Samozřejmě jsem potkal plno lidí kterým se to zdá hodně, jejich věc, často i zvyk z minulosti a CRT, mě stačí můj vlastní úsudek a o svůj krk ani oči fakt strach nemám ani s tou 50" ze dvou metrů. Přijde mi to naprosto komfortní a v pohodě. Tolik moje postřehy z výběru uhlopříčky a vzdálenosti od TV. ;-)
ipod
Emokid
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lumix22 22. 1. 2010 00:53

Emokid: Souhlas. Každý, at si koupí co mu vyhovuje. Já osobně preferuju na ty 2 metry 32"-37".

S tim kroucením hlavy to zas není tak žhavé. Spíš se musí natačet očit do prava či do leva protože to nejde vidět cele ten obraz. Oči jsou bohužel moc u sebe a hlava je taky úzka na to aby zaujaly takovy postoj aby to celé viděly z tak malé vzdálenosti. To by člověk musel mít oči umístěné jako je má Kladivoun, aby to dobře viděl. :D
lumix22
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jozef035 22. 1. 2010 11:27

lumix22 píše:Oči jsou bohužel moc u sebe a hlava je taky úzka na to aby zaujaly takovy postoj aby to celé viděly z tak malé vzdálenosti.

A do kina chodia velryby keď je tam uhlopriečka plátna 20 m :?: :lol: A čo s tým má spoločné THX certifikát televízora? Ten rieši nastavenie obrazu nie vzdialenosti. Ani HD nemá nič spoločné s ideálnou pozorovacou vzdialenosťou. Jednoducho človek má oči určitých parametrov a tak múdrejší ľudia ako my vypočítali čo oko dokáže rozoznať a kedy sa mu najlepšie na obraz pozerá. Zhodou okolností to vychádza tak, že ideálna pozorovacia vzdialenosť vzhľadom na zorný uhol ľudského oka je pri pozorovacom uhle 36 st zhruba rovnaká, ako je max. vzdialenosť dokedy oko dokáže rozlíšiť detaily v HD obraze. Študuj keď neveríš.
Pri vzdialenosti 1,8m a 50" je zorný uhol cca 36 st. HD obraz má na šírku 1920 bodov. Rozlíšenie oka je 1 uhlová minúta. 1920/36=53 bodov na jeden stupeň. Takže 1 pixel = 1,13 min takže ho vidíš. Pri vzdialenosti 2,1 m je pozorovací uhol 30 st, takže 1920/30=64 bodov a jeden pixel je 0,94 minúty čo je menej ako minúta takže už ho nevidíš. Orol by ho videl :-) Ináč chcel by som mať tvoj zrak. Ja musím gúľať očami po obrazovke aj keď pozerám 50" na vzdialenosť 5m. Ak ty dokážeš zaostriť celú plochu 32" obrazovky jedným pohľadom na vzdialenosť 2m tak si unikát. Prečo potom nedokážeš zrakom pokryť 36 stupňov keď bežný človek má zorný uhol 45 stupňov to teda neviem.
Jozef035
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 22. 1. 2010 12:34

Jak to mám doma já - TV mám jenom 40" a tak filmy z Bluray sleduju ze vzdálenosti 1.5m.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lumix22 22. 1. 2010 15:04

Já si doma takové kraviny, jako stupně pohledu neměřím. Koukám se z toho místa, kde právě chci a které mi zrovna vyhovuje. Nenachám se omezovat nějakým doporučeními, že zrovna z odtud a na tak velkou TV se musím dívat. Jinak o tom THX jsi začal psat ty a ne já.

To je mi líto, že nevidíš celou plochu 32" ze cca. 2m. Nejsem žádný unikát. Z té vzdálenosti musí vidět celou plochu každý, kdo dobře vidí. 32" není zase tak velká plocha, aby měl člověk problémy ji z tak malé vzdálenosti vidět celou. Ale spíš bych řekl vzdálenost 2.2m, tak to je optimální. Zobrazovací plocha velká 37" už vidět z 2.2m celá nejde. Pro mě byla otimální vzdálenost pro tuto úhlopříčku cca. 2.6m. A co je optimální pro mě zase nemusí být optomální pro někoho jiného. ;-)

Nebolí tě z toho hlava, když ti furt oči kmitají z prava do leva a na zpátek? Mě by to teda osobně nebavilo a zkazilo by mi to celý film. 8-)
lumix22
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků