Rozvod z digitální antény po domě

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod araner 25. 8. 2010 07:50

Máme na domě společnou TV anténu se zesilovačem, signál se pak následně rozvádí do klasických účastnických zásuvek. Nyní tu bude končit analogové vysílání, chceme tedy na střechu umístit digi anténu a nový zesilovač. Lze ale pro další rozvod signálu po bytech použít stávající klasickou kabeláž nebo je pro digitální signál nutná její výměna?
araner
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 8. 2010 11:56

Na tohle není jednoduché odpovědět. Ve starých panelácích je to dělané tak, že na střeše se přijímají jednotlivé kanály, které se následně převedou to "výhodnějšího" přenosového pásma a dále distribuují vlastně jako klasická kabelová TV. Výhodou je, že lze použít méně kvalitní kabeláž (pro VHF pásmo), nevýhodou, že počet šiřitelných programů je omezen. V době, kdy bylo max. 5 kanálů tak to nebyl problém, ale v DVB-T se počítá s 5 kanály na 1 multiplex a třemi až čtyřmi multiplexy.
No a teď záleží na tom, jak je to uděláno. Jestli se dál budou šířit jednotlivé multiplexy v DVB-T, tak tam by se v podstatě nemuselo nic měnit (ale všichni účastníci musí mít set-top-boxy a můžou vyhodit stará videa a staré DVD rekordéry), nebo jestli je budete chtít "rozplést" na jednotlivé kanály (převést do analogu) a pak šířit ne 10 až 20 programů a ty už se nemusí po staré kabeláži podařit penést. A k tomu to bude vyžadovat poměrně značnou investici do přijímacího zařízení.
Když nám to "anténářská firma" spočítala, tak jsme došli k nějakým 120 000 Kč a tak jsme se rozhodli, ať si každý chytá na pokojovku, která naštěstí v našem domě stačí (já chytám na klasický "dvoubič" bez zesilovače).
Naposledy upravil PatrikChrz dne 25. 8. 2010 12:01, celkově upraveno 1
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod araner 25. 8. 2010 12:01

No, u nás vidím jedinou smysluplnou cestu v distribuci přijímaného DVB-T dál do jednotlivých bytů a tam ať si to každý zařídí po svém (část domácností jede na své satelity nebo na paralelní kabelovku, takže ty to stejně nezajímá). Což, jak chápu z odpovědi, by měla být ta jednodušší varianta. Stejně by to ale asi měl někdo proměřit?
araner
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 8. 2010 12:03

araner: to rozhodně. Prostě si zavolejte firmu, ať vám udělá nabídku. Technická realizace je jejich problémem.
Otázkou je, jestli pro distribuci např. 10 % lidí má smysl STA zřizovat (a tedy ať se všichni na ně musí skládat). U nás to chtěli z 23 bytů pouze dva, takže měli smůlu. Vlastník objektu je povinen umožnit příjem TV (např. tím, že si uživatel umístí vlastní anténu na střechu), nikoliv zajistit! Také visí ve vzduchu hrozba, že z STA (některých technických provedení) se bude muset platit výpalné OSA :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod araner 25. 8. 2010 12:20

OSA leze i do STA? Banda jedna... Kde se o tom dá něco najít? - Jinak díky za upřesnění. Potíž je, že netuším, jak dobrý tu (Olomouc, příjem z vysílače Jeseník) bude signál, takže se nedá říct, zda by pokojovka stačila (navíc na odvrácené straně domu, ve "stínu"). Na střeše by to byla skoro jistota, je tam docela rozhled na Jeseníky...
araner
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 8. 2010 12:50

araner píše:OSA leze i do STA? Banda jedna......

Jo, těhle parazitů se jen tak nezbavíme. Na svých stránkách http://www.osa.cz/page2.php?t=14 mají, že by rádi vybírali za: "4. Provozování přenosu televizního a rozhlasového vysílání (např. provozovatel kabelové televize apod.)" a teď babo raď. Zatím se jim snad neplatí, ale dokážu si představit, že technické řešení, kdy převedeš vysílání do jiného pásma (kvůli lepšímu přenosu) a následně rozvádíš na více bytů by v budoucnu za "provozování přenosu" mohla být považovaána.
araner píše: Kde se o tom dá něco najít? - Jinak díky za upřesnění. Potíž je, že netuším, jak dobrý tu (Olomouc, příjem z vysílače Jeseník) bude signál, takže se nedá říct, zda by pokojovka stačila (navíc na odvrácené straně domu, ve "stínu"). Na střeše by to byla skoro jistota, je tam docela rozhled na Jeseníky...

Už se DVB-T vysílá nebo ne? Jestli ještě ne, tak bych to nehrotil a nechal bych, až se bude skutečně vysílat a teprve na základě toho řešil, jestli to bude nutné. Hlavně si spočítejte kolika bytů se to vlastně týká, abyste nezjistili, že jde o 3 byty a všichni ostatní mají kabelovku nebo satelit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod araner 25. 8. 2010 13:11

No, jedná se jen o 2 byty z celkem 10. Ale když nebude signál dost silný na pokojovku, tak i ty 2 byty si to budou muset nějak zařídit. (Jedním z nich jsem já :-)) ) A protože: 1) nejsem příznivcem pokojových antén a vůbec drátů tohoto druhu, a 2) nechci platit kabelovku ani v té minimální verzi - tak zjišťuji jak to je (bude) s tím DVB-T. Vysílání tu ještě samozřejmě neběží, analog vypnou 30.9. a 1.10. začne digitál...
araner
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 8. 2010 13:33

Tak pro dva byty bude levnější, když si každý z nich koupí vlastní satelit :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolwendil 26. 8. 2010 19:05

A nebo pokud bydlíte v dobré lokalitě, tak to DVB-T můžou přijímat na maličkou pokojovou anténku schovanou za televizí, popř. na o něco větší...
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryky 2. 9. 2010 15:19

Zdravim,nevim kam to pichnou tak pišu sem..Chtěl bych se zeptat.Mame doma sloučeny dve anteny a z toho slučovače mame dale rozbočovače asik na 5 TV.je to ještě na analog..tento system je ještě pozbuzován zesilovčem z klasicke male "síťoviny" (anteny).chci se zeptat zda musim ke všem 5 TV kupovat set-top-box nebo existuje nejaký převodník nebo modulator,který by se dal zabudovat do tohoto systemu...mimo jine mam v tomto system jednu TV ze zabudovaným set-top-boxem a digital me funguje bez problemu.předem dik za radu :--
Ryky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 9. 2010 15:24

STB je vlastně digitální tuner, který se přes modulátor nebo přímo na AV vstup připojuje na stávající televizor s pouze analogovým přijímačem. Takže stejně jako pro satelitní přijímač (s výjimkou konverzních setů určených pro kabelové sítě) platí i pro DVB-T přijímač (alias Set-Top-Box) rovnice 1TV = 1 STB.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Nolwendil 2. 9. 2010 15:45

A za zařízení, které by vám to digitální vysíláni redistribuovalo v analogové podobě do domácího rozvodu byste nezaplatili. Navíc, až byste si koupili nové TV s digitálním tunerem, tak by vám bylo k ničemu. Takže čtyři relativně levné STB jsou jasná volba...
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků