[recenzia] SONY NWZ-S754

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod qodboq 31. 12. 2010 14:21

Môj príbeh sa začína v jeden krásny večer v momente, keď mi spadol do vody môj milovaný clix2. Dokonca ani moje nadľudské reflexy, nezabránili tejto udalosti. Posledné čo som na ňom videl, bolo „Low Baterry“. Nepomohlo, ani vysušenie, ani reverzná osmóza, dokonca ani čistenie alkoholom. Po napojení síce prehrávač môžem použiť ako mass storage, ale to je všetko. Amoled obrazovka nevydá ani jediný pixel.

Prichádza čas poobzerať sa po niečom novom. Ako dôkaz o tom, že clix nehral najhoršie, svedčí aj 3 mesačné bezúspešné hľadanie náhrady. A verte či nie, slúžil mi takmer 3 roky a na jeho prednes som si nielen že zvykol, ale za ten čas som nepočul nič lepšie. Pozdravujem všetkých cowon onanistvov, ktorí sú presvedčený o tom že D2 je neprekonateľný. Nikdy som ho nemal v ruke a dokonca ani žiadny iný cowon. Napriek tomu som počul mnoho prehrávačov, ktoré sú považované za veľmi kvalitné i nekvalitné. Drvivá väčšina používala wolfson codec. Dovolím si tvrdiť, že všetky hrali viac menej rovnako. Po prečítaní mnohých recenzií som sa na základe jedného jediného príspevku rozhodoval medzi „Sandisk Sansa Fuze“ a „Sony NWZ – E/S“. Žiadne video, ani gap less ma nezaujíma. Nakoniec keďže išli Vianoce som porozprával o svojej túžbe bratovi. A on rozhodol za mňa. Keďže on žiadny čínsky plastový crap kupovať nebude, kúpil sony nwz-s754 pozn. autora(MADE IN MALAYSIA). Hneď ako som rozbalil darček, preletel som manuál a odlepil trápny papierik, zasunul svoje q-jays a spustil mašinu.

Prvý dojem WTF, tie basy sú neznesiteľné, žiadne detaily no bol som dosť sklamaný. Ale hovorím si: dám tomu trochu času. Po niekoľkých pesničkách som ho vypol. Mal som zmiešané pocity. Naládoval som tam svoje pesničky a prehraboval som sa vo veľmi rýchlom a príjemnom menu. Ovládanie bolo veľmi intuitívne a príjemné a hneď som našiel všetky zvukové vychytávky ako: Dynamic Normaliser, Clear Bass, Clear Stereo, Karaoke VPT a iné srandy. Po uistení, že sú všetky vypnuté, som mu dal druhú šancu a výsledok ten istý. Tak som sa rozhodol vstúpiť do equalizéru a posťahovať trochu z basov. A bolo to tu hudba sa trochu otvorila, ukázali sa nejaké tie detaily. Verte či nie na druhy deň, ako som sa zobudil a začal počúvať začínam pociťovať nedostatok basov a pomaly sa vraciam k nastaveniu „none“. Ale to všetko je nič. Na tretí deň som neveril vlastným ušiam. Také vokály som v živote nepočul. Boli prirodzené, ako keby mi spevák/speváčka spievali rovni medzi ušami a nielen tam. Separácia nástrojov je taká presná, že vám dokážem nakresliť, aký nástroj a kde bol umiestnený v nahrávacom štúdiu. Bol som v nahrávacom štúdiu a zažil niekoľko skúšok a počul aj výslednú prácu producenta. Zvuk je naozaj teplejší, možno menej dynamický ale ma dokonca viac čitateľných detailov. Žiaden bass roll off, aj keď basy sú trošku posilnené a to aj bez equalizéra, ale sú presné, úderné, čisté proste paráda. Zvuk nieje v žiadnom prípade agresívny je okrem basov vyvážený a bicie, tak to je jedna báseň. Výšky sú tiež úžasné a nepotrebujú komentár. Môže sa zdať že niektoré zvuky sú v pozadí ale je to spôsobené tým ako ako reálne zvuk prehrávač podáva. To znamená že vzdialenejšia gitara je slabšia a naopak. Čo sa týka šumu, tak tam nieje naozaj žiaden a to ani na najvyššej hlasitosti. Na začiatku som pozoroval také zvláštne tiché puknutie každé 3 sekundy pri vypnutej hudbe, ale teraz počujem iba vlastný tlkot srdca a šúchanie kábla o odev. No a pri mojich nahrávkach so zapnutými zlepsovákmi som nezaznamenal takmer žiadny rozdiel. Jedine VPT (surround) funguje ako EAX a karaoke + režim učenia. Pre niekoho môže byť veľké mínus EU obmedzenie hlasitosti, ale myslím, že to už musia mať všetky prehrávače a často jediné riešenie je objednať si prehrávač mimo EU. Mne toto obmedzenie celkom vyhovuje. A ešte predsa niečo, chcel by som počuť A-čkovú radu s S-amplifierom :D X-ova je podľa mňa až absurdne drahá.

Tak sa dostávame konečne ku vzhľadu. Na živo pôsobí luxusným dojmom, aj keď ovládanie môžu pripomínať mickey mousa, ale tlačidlá Back a Options sú také malé, že to skôr pripomína prasiatko. Zväčšej časti je obal kovový. Displej je pokrytý ochrannou fóliou, ktorú čistím osobne samsung handričkou. Je to TFT LCD podsvietené LED diodami. Oproti AMOLEDU čo som mal pred tým, nieje až taký veľky rozdiel. Obraz je pekný, ale videa si na tom asi veľmi neužijete. Dielenské spracovanie je naozaj kvalitné. Naozaj nič nevŕzga je tenký a veľmi ľahký. Čo viac dodať isteže nemám tie najlepšie a najdrahšie slúchadlá pod slnkom, ale tieto jays mi naozaj vyhovujú. Pred tým som mal creative muvo XT s peckami, neskôr som kúpil creative ep630 ci ako, no tie sa dosť skoro pokazili. Prišiel na rad môj obľúbený clix2 a nakoniec som 630 nahradil UE super-fi3 studio. Tie po roku začali na jednej strane hrať slabšie a tak som skočil po q-jays. Ak raz nebudem vedieť čo s peniazmi určite by som chcel JH16 PRO.

Tak to bol môj skromný pohľad na vec. Ako som čítal na tomto fóre, sony sa nikdy nezaujímalo o kvalitu zvkuku. Myslím, že opak je pravdou. Každý, kto uvažuje o tomto prehrávači, by si ho mal požičať na týždeň a ak ho neosloví tak nech ho vráti. Plus za cenu akú sa predáva, dostanete k nemu naozaj dosť kvalitné slúchadlá s dvoma meničmi. Kľudne si môžete odčítať cenu aspoň 50e. Podľa mňa, ak už nemáte žiadne lepšie slúchadlá, tak tu nieje čo riešiť. Vopred sa ospravedlňujem za množstvo chýb, či už gramatických, alebo štylistických. Nikdy som žiadnu recenziu nepísal a už asi ani nebudem. Nikoho som nechcel uraziť a ani nechcem robiť reklamu tej či onej firme. Každý ma slobodnú vôľu a každý vníma zvuk odlišne. Ďakujem, že ste dočítali až do konca.

Zoznam testovacej hudby:
Adam Lambert
Alien Ant Farm
All That Remains
Alter Bridge
Benny Benassi – Cinema
Black Stone Cherry
The Butterfky Effect
The Bozzhorn
Chevelle
David Garrett
David Guetta
Day of Fire
Deep Spirit
Destrophy
Disturbed
Dope
Dry Cell
Elliot Minor
Entwine
Globus Music, Immediate music
Incubus
Innerpartysystem
Muse
Shinedown
Sneaker Pimps – 6 underground
a mnohe ine....
qodboq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aneta55 31. 12. 2010 15:28

Konečne niekto, kto verejne prizná, že Sony radu S patrí do na špicu najlepšie znejúcich mp3-ják... a dovolím si tvrdiť, že rovno na prvé miesto... ale to ja na flame :-D

X-ková rada skončila a nahradila ju nová A840-ková rada... a zvuk je taký chladnejší a presnejší.

Ale čo som sa chcela a spýtať. Zarazilo ma to s tým obmedzením hlasitosti. To vážne nie je v nastaveniach v Common settings položka AVLS (Volume limit)? Nechcem sa dožiť doby, keď budeme všetci chodiť so sluchátkovými zosilovačmi :roll:
aneta55
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qodboq 31. 12. 2010 17:18

Áno moja chyba je to tam ... úplne som na to zabudol.
qodboq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MEDLEE 2. 1. 2011 21:36

Dakujem ze recenziu.Rozhodujem sa medzi NWZ-S754 a COWON iAudio i9,po precitani sa priklonim asi k Sony lebo konecne sa tu vyjadril aj majitel tohoto prehravaca.Chcel som sa spytal ci mas testnute kolko vydrzi baterka (pisane je ze az 50h :hm ) a ci je mozne prepinat skladby cez vrstvu oblecenia.Dik
MEDLEE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod johanx 2. 1. 2011 22:02

Vtipně napsané :) Klidně jí hoď na hromadu recenzí přenosných zařízení ať zbytečně nezapadne.
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qodboq 4. 1. 2011 09:49

Tak priznám sa výdrž nemám odskúšanú, lebo od posledného pridávania pesničiek som ho používal 4 dni a klesla mi jedna šikmá palička, ostávajú ešte 3. A to mam zapnutú starostlivosť o baterku, čo by malo nabíjať do 90%. Čo sa týka prepínania tak cez tričko mi to ide v pohode, cez mikinu to bude podla mňa nemožné.Čo sa týka i9 tak ak máš akúkoľvek možnosť ich dlhšie vyskúšať... nie, že sa na mňa budeš hnevať a zvuk ti nebude vyhovovať. Verím že cowony sú špicové.

P.S pre johanx
Ďakujem za pochvalu, ale netuším ako sa to robí :D
qodboq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MEDLEE 4. 1. 2011 11:52

qodboq : Zas az taky hudobny gurman som neni :pozor kvalita mojho dva a pol stareho emgetonu cult M6 my v podstate stacila,len uz odchadza baterka tak sa obzeram po niecom novom.
MEDLEE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod johanx 4. 1. 2011 12:11

qodboq: taky s tím nemám žádnou zkušenost, ale zkus kontaktovat xxxdvorixxx-e

viewtopic.php?f=1712&t=1089679
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod troky84 4. 1. 2011 12:47

ahoj qodboq, citam avforum, lebo si hladam svoj novy mp3player. Po tvojej recenzi zvazujem aj model, co ty vlastnis. Dopln mi prostim niektore udaje. Som zvedavy, ci: 1) podporuje pamatove karty, 2) hudbu vkladas cez mass storage alebo je treba software, 3) sluchatka chcem kupovat spolu s mp3playerom, ale spominas, ze v baleni su kvalitne, takze mohol by si sluchatka z balenie prirovnat k nejakym konktretnym sluchatkam, co poznas? ja zvazujem kupit d-jays, ze ci su vobec potrebne. dakujem, sorry za dlhsi post
troky84
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aneta55 4. 1. 2011 23:10

aby si zbytočne nečakal :D
1) nie, Sony pamäťovky nepodporuje :(
2) prehrávač pripájaš v režime MTP - t.j. neobjaví sa ti ako osobitný disk, ale ako multimediálne zariadenie. Žiaden softvér navyše NETREBA, proste normálne v okne "tento počítač" máš ďalšiu ikonku prehrávača a potom si kopíruješ súbory ako si zvyknutý.
3. Slúchadlá sú asi najkvalitnejšie, aké kedy boli k nejakému prehrávaču pribalené (teda možno až na tie Emgetonovské klony slúchadiel Porta Pro :D ) - NC033 (vertikálne dynamické, 13,5mm menič, 10-22000Hz), so zabudovanými mikrofónmi, s pomocou ktorých prehrávač "ruší okolité zvuky". Nie že by sa mu to veľmi darilo (frekvenčne len do cca 1000-1500Hz, to chce iné kvalitnejšie cesty a inú frekvenciu motora autobusu :D Ale v lietadle je to pohoda. Ale aj pri tých našich busoch nebudeš musieť mať hlasitosť nastavenú vyššie, než obvykle. Inak slúchadlá sa nedajú použiť v inom prehrávači a ani v počítači, lebo kolík má namiesto obvyklých 3 kontaktov až 5).
Sú dosť basové, no pekne a čisto zvládajú celé pásmo, meniť ich za d-jays asi nemá význam, keď chceš niečo menej basové, pozri sa skôr po q-jays.
aneta55
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qodboq 5. 1. 2011 08:47

aneta55, Tak takúto vyčerpávajúcu odpoveď by som ani nenapísal :D čo môžem dodať snáď len toľko : viewtopic.php?style=5&f=1712&t=768616

P.s [johanx] asi som dal zlý názov témy :hm no nevadí

krásny deň všetkým
qodboq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod troky84 5. 1. 2011 18:53

aneta55: velmi pekne dakujem za odpovede, take vecne a objasnujuce odpovede som necakal a iba vdaka tvojej dokladnosti som sa dozvedel, ze sluchatka maju 5 pinovy jack, co mi vobec nevyhovuje, lebo hladam skuchatka univerzalne na MP3player, telefon a NB. Kebyze nepockam a spravim objednavku, musel by som vracat tovar. Skoda, ze vzhladovo vyzera NWZ-S754 tak dobre, mali ho spravit skaredy, netahalo by ma k nemu. Predpokladam zvukovo by bol tiez skvely. Planoval som spravit to, ze peniaze co som chcel dat do sluchatok by som presunul na navysenie rozpoctu pre MP3player. teraz kupim asi sansu fuze 4GB plus 8 GB microSD za 77 eur, zvukovo bude OK, spolieham na nazory na fore plus d-jays za 50 eur.

qodboq: dakujem aj tebe, porovnanie slucahtiek na tebou prilozenom linku som si precital cele. Pri pocuvani rad pocuvam a rozoznavam nastroje, na co podla recenzenta su d-jays v ich cene dobra volba. Z velkej casti pocuvam indie rock plus menej casto pop. Na sluchatka.net ich teraz davaju za 50 eur.

Toto su moje nacrty, subjektivne do spiku kosti
troky84
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 6. 1. 2011 11:06

//přidáno do uživatelských recenzí
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qodboq 31. 1. 2011 11:32

Ešte dodám, že aj keď sú slúchadlá 5 pinové vo väčšine zariadení hrajú správne, ale napríklad v iriver s10, kde slúži výstup aj na nabíjanie, alebo v nokii ako hands free to proste nefunguje správne. A k tomu určite neodporúča, slúchadla s balancovanou armatúrou k notebooku a ani k telefónu. Proste telefóny sa snažia tváriť ako hudobne prehrávače a fotoaparáty ale nie sú :!:
qodboq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _FranKo_ 1. 2. 2011 13:31

Mam dotaz! Jak se zobrazuji pri prehravani soubory (pisnicky) pojmenovane ceskymi znaky (jmeno souboru, ID3 tag). Zobrazi se cesky znak, nebo nejaky nesmysl (rozsypany caj) ???

diky za odpovedi
_FranKo_
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků