Bastlíři, pochlubte se svými výrobky

Členové fóra se představují. Fotky a diskuze k vašim audio/video přístrojům.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod armaman 23. 2. 2011 20:01


zkus AD8620 :)[/quote]

no jo ale to zas chce dalsiu investiciu v podobe SOIC-DIP adapteru ktory nie je az tak najlacnejsi ;-)
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod krovak_cze 23. 2. 2011 20:16

krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 27. 2. 2011 18:33

Tak zase pár kousků z mé dílny.Na prvním obrázku je vidět předzesilovač s přepínačem vstupů a sluchátkovým výstupem.Tenhle přístroj před lety vzniknul proto, že jsem vlastnil legendární zesilovač AURA, který byl sice zvukově vynikajicí, ale jeho vybavení bylo opravdu příliš jednoduché.Proto i nezvyklý rozměr předzesilovače, šířky midi.Tak, aby pasoval na onu legendární "vaničku".
Pod předzesilovačem je malý koncový zesilovač.Je malý i výkonem, nicméně zvuková kvalita je výborná, vždyť se jedná o zesilovač DPA.

Obraz061.jpg


Druhý obrázek.
Pohled do útrob předzesilovače.Vlevo přepínač vstupů, vpravo potenciometr hlasitosti.Mezi nimi operační zesilovač (z diskrétních součástek), pod hřídelkou potenciometru je sluchátkový zesilovač.Z dnešního pohledu je předzesilovač příliš zadrátovaný a plný přepínačů.
Byl, ale navrhován spíš k obslužnému komfortu, k možnosti připojit hodně přístrojů, než v důrazu na přeslechy kanálů a přesnost reprodukce.

Obraz065.jpg


Poslední obrázek je pohled do koncového zesilovače.Vlevo dva nízké toroidní transformátory, kondenzátory zdroje, uprostřed hliníkový profil, který převádí teplo do spodního krycího panelu.Dále jsou vidět dvě desky koncových zesilovačů typu DPA 235, výkonu asi 2x10W.Zesilovač má pouze vypínač, neobsahuje žádné ochrany (jeho nízký výkon a stabilita neohrožuje reprosoustavy).Protože návrh samotného zesilovače, pochází ještě z doby socializmu, nejsou osazeny žádné moderní součástky, ale můžete vidět klasická kádéčka a vějířové chladiče na budicích tranzistorech.Operák je rychlý typ, jestli se nepletu, tak 356 nebo
357.
Obraz062.jpg


Zvuk koncového zesilovače je srovnatelný s třistatřicítkou, kterou jsem testoval se stejným předzesilovačem :D
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 3. 3. 2011 20:43

Uklízel jsem v krabicích pod postelí a našel jsem svůj starý elektronkový zesilovač.No, zas tak starý není, rok výroby byl asi 2005.
Je to taková hračka s malým výkonem a retro vzhledem.Má to asi jen jeden až dva waty na kanál, osazené je to kombinovanou trioda/pentoda.Pro správnou předestavu o velikosti je důležité vědět, že jako přístrojová skříňka posloužila vykuchaná CDRom mechanika.Čelní panýlek je zhotoven z ořechového dřeva a tím, se z toho stal opravdový HigEnd.
A zvuk...?
...no přece bez výšek a basů, tak, jak se na pravý hájend sluší a patří...


Obraz068.jpg
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 11. 3. 2011 15:49

Tohle je moje obráběcí stanice.Vysokotáčková frézka je od Proxonu, stejně jako základní stojan pro vrtání.Křížový stolek je můj výrobek.Jako základ posloužily upevňovací děrované plechy a duralové profily.Pod tím, jsou závitové tyče pro posun.
Zdroj k frézce je výkonné trafo (napájení je nízkovoltové pro to, aby se s tím dalo obrábět i pod vodním chlazením).Trafo jsem vložil do dvou elektroinstalačních krabic.Originální zdroj Proxon svojí cenou převyšuje cenu samotného obráběcího stroje.
Vedle obráběcího stojanu leží nástroje.Frézy různých tvarů a tvrdosti.V malých bílých krabičkách jsou zubařské nástroje.Jak tvrdokovové frézky, tak i diamantové vrtáčky.
Zubařské nástroje jsou tak neuvěřitelně kvalitní, že se s nimi dá obrobit v podstatě cokoli.
Jedna z nejtvrdších věcí, se kterou jsem se setkal, byl přírodní korál, sytě červené barvy.Ten povrch se nedal provrtat přímo.Nejdřív jsem jej musel pracně probrousit naplocho položeným diamantovým, brusným válečkem.Tím jsem se dostal přez tvrdou krustu na měkčí bílé jádro.
To už pak šlo provrtat poměrně snadno.
Keramika, porcelán, či sklo je proti tomu celkem snadná záležitost.


Obraz069.jpg
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod banner 1. 5. 2011 19:27

Kdyby ste viděli můj zbastlený koncák :D
Někdy je těžké se prosadit...
banner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 8. 5. 2011 21:47

Další drobnost z mojí dílničky.Sluchátkový zesilovač ve třídě A, s koncovými tranzistory Mos-Fet.
Jsou použity velmi levné, spínací typy, zapojení podle Nelsona Passe.Ztrátový výkon je asi osm watů na kanál, teplota jednoho chladiče je kolem šedesáti stupňů celsia.
Transformátor má dvě oddělená vinutí, napájení je stabilizováno na napětí dvanáct voltů.
Zesilovač nemá žádný šum, má velmi pevné basy, je výborný na středech.Výšky jsou skvěle podané, ale jen, pokud jsou opravdu kvalitně obsaženy v nahrávce.Je zábavné poslouchat jak při nízkých hlasitostech, tak při vysokých, kdy vynikají detaily v pozadí.Dynamika je samozřejmě skvěle podaná, jak jinak, vždyť je to "áčko".Nemá tam co brzdit rychlost změn úrovní signálu.

Obraz093.jpg



Potenciometr hlasitosti jsem použil levný typ, logaritmický, dvakrát deset kilo.Kdybych namontoval nějaký dražší, kvalitnější potenciometr, například modrý ALPS, tak by se celková cena součástek zesilovače zdvojnásobila...
Krabička je plechová, koupená u chobota.Plastová krabička by asi dlouho nevydržela (s ohledem na výkonovou ztrátu a tím odpovídající teploty chladičů a proudových zdrojů).

Obraz094.jpg


A i když jsou v přístrojové skříňce otvory nahoře i dole , procházející horký vzduch ohřeje horní kryt zhruba na čtyřicet pět stupňů.Mohla by to být výhoda pro milovníky kávy, protože by si mohli odkládat hrnek na zesilovač a káva zůstane horká...
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Broslowski 16. 5. 2011 21:09

tak toto je krasa, toto by som si opat raz rad poskladal :-)skvely koncept , jednoduche, a kavu mam celkom rad :-D

mame dokonca rovnake sluchadla, pomoze ten amp détečkám na stredoch? ;-]
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 17. 5. 2011 08:04

To bylo první co mě napadlo.Pomůže to détéčkům na středech ?
No a odpověď je...pomůže...
Ale, ne tak, že by zesilovač dával víc středů, o proti krajním pásmům.Spíš těch zhruba čtrnáct dní, potom, co jsem ho postavil a intenzívně na něm poslouchal všechny možné hudební žánry, prospěly sluchátkům samotným.V rozehrání détéček je tak výrazný rozdíl, že jsem to až nečekal.Poslouchal jsem poctivě každý večer a někdy opravdu nahlas.Fakt jsem to "vypejkal".
No a na srazu jsem měl možnost slyšet, jak hrají úplně nová, nerozehraná sluchátka stejné třídy a hodně mě potěšilo, že se to u mých sluchátek, bude ještě zlepšovat.
Teď když k tomu mám kompletní dokumentaci, tak ti to Broslo, pošlu.Jen to bude ještě nějakou dobu trvat :idea:
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Broslowski 17. 5. 2011 10:48

bol by som moc vdacny! po skuskovom sa do toho pustim:-) vyzera to konstrukcne dost jednoducho :-)
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 28. 6. 2011 21:33

Měl jsem poslední dobou plné ruce práce.Navrhoval jsem novou verzi desky plošných spojů pro Dispre a taky desku jeho zdroje.Jsou to opět dva oddělené kanály, stejně tak dva oddělené zdroje symetrického napětí.Hodně času mi taky zabral výběr a párování tranzistorů.

Obraz102.jpg

Tuhle novou verzi se zlepšenými parametry, jsem namontoval do svého zesilovače.Ten jsem při té příležitosti mírně upravil.Změnil jsem upevnění toroidních transformátorů, změnil jsem i vedení napájecích a signálových vodičů.Hraje to teď...
Ale pravda je, že jsem si konečně našel čas i na projekt sluchátkového zesilovače, který jsem slíbil Broslovi.Takže tady je obrázek jak se namalované desky na jeho sluchátkáč koupou v leptací lázni.

Obraz117.jpg

Vyleptané desky jsem pečlivě opláchnul, pak natřel celou jejich plochu pájecí kapalinou a pocínoval.A opět pečlivě očistil.Vystříhal jsem otvory, které budou umístěny pod chladičem a výkonovým odporem.Teď mě čeká vrtání...

Obraz110.jpg
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 29. 6. 2011 19:24

Pokračuju vtáním desek.Vrtám kopinatým vrtáčkem průměru 0,8 mm, při 20 000 otáčkách.Pak převrtávám díry pro silnější nožičky součástek, jako jsou diodové můstky, stabilizátory, výkonové odpory, nebo svorkovnice.Také transformátor má silnější nožičky.Pak ještě díry na okrajích, pro uchycení desky na distanční sloupky.

Obraz132.jpg
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 30. 6. 2011 19:10

Progres výroby pokračuje.Dnes nákup součástek, osazení desek a zaletování.Samozřejmě to dělám v práci, doma na to nemám tolik času :D

Obraz138.jpg

Nahoře dvojitý zdroj s transformátorem, pod ním chladiče a vlevo deska zesilovače.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Broslowski 30. 6. 2011 21:31

tlieskam ! :-) toto je uz umenie !
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 1. 7. 2011 07:34

Šéďa je geniální, už jsem se ho ptal jestli by mi nevylepšil Dispre a DPAčku nepřidal nějaký watty navíc. Ale nějak je zatim měkej se do toho pustit... :-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků