Zero DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod stambous 26. 5. 2011 19:25

Takze po nakupu Zera a meho zklamani ze slabych basu a strasne rezavych a cinkavych vysek sem se domluvil s uzivatelem Hergarok na uprave.
Z netu objednany dva LT1122 a to spolu se Zerem zabaleno a poslano k nemu na upravu.
Uprava spocivala v uplnem vyhozeni puvodniho sluchatkace a stavbe noveho s tema LT1122.Dale pak uprava DAC vyjmutim jiz zde uvadenych kondiku a pridani/vymena tech dvou.
To vse za velmi prijemnou cenu.

A vysledek?
Z pohledu puvodni Zero vs upravene naprosto vyborne.Upravene Zero hraje o nekolik trid lepe.
Vysky uz nejsou rezave cosi ale konecne se srovnaly a nejsou neprijemne a sou pouze ciste.
Basy ktere u puvodniho Zera defacto neexistuji konecne se objevi.
Prostor a vubec podani skladby je na upravenem Zeru uplne jinde

Sice nemam rad audiofilsky zvuk a tzv pevne basy a stale mi vic sedi zvuk meho receiveru kterej ma plnejsi basy (audiofil to nazyva rozplzle a ja se mu smeji)Nicmene upravene Zero uz zni tak ze nemit srovnani s mym receiverem tak bych si na nej byl schopen zvyknout a i ja bych byl spokojen.Takze ostatni imho budou nadseni.

Tajze suma sumarum upravu Zera vrele doporucuji udela z nej opravdu jiny pristroj.

-- 26. 5. 2011 20:30 --

BTW:kdyby nekdo mel zajem mam tu jeste dva LT1122 a dva LT1364.
Ja je zcela jiste na nic neuziju.
stambous
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 26. 5. 2011 20:40

Já bych k tomu dodal pár svých "poznatků":
1) Když jsem po dlouhé době slyšel původní ZERO, tak mi spadla čelist až na zem, protože jsem si nebyl vůbec vědom toho, jak špatně (vzhledem k tomu upravenému) to staré ZERO hraje :) Basy (ač nejsem jejich příznivce) byly takové nijaké, výšky docela agresivní a podání prostoru neoslnivé.

· Úpravu jsem schválně prováděl opačně než u mě - tzn. nejdříve výměna kondíků a pak sluchátkáč.

2) Po výměně kondíků se zlepšilo podání basů (avšak stále tomu hodně chybělo), podání prostoru i výšky lepší. Samotná výměna kondíků tedy stojí za řeč i v případě, že se ZERO použije jako DAC/HeadAmp, avšak je podle mě lepší zahodit i ten starý sluchátkáč.
3) Po záměně sluchátkáče to už byl ten zvuk na který jsem zvyklý - podání prostoru na můj vkus dobré, výšky přirozené a basy plné.

Bohužel nemám možnost srovnat upravené ZERO s konkurencí, takže je to takové "o ničem". 8-S
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod daruma 27. 5. 2011 20:15

To Hergarok: Mohli bychom se případně, pokud se mi podaří zero oživit, rovněž domluvit na úpravě kondíků a výměně zesilovače? Prosím!
daruma
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 27. 5. 2011 20:40

daruma: no, nejdřív ho musíš oživit .... ;) 8-)
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod babca 29. 5. 2011 23:30

Odar píše:
Hergarok píše:digitální audio se přenáší v reálném čase, kdežto data po síti nikoliv
To nie je celkom pravda. Dnes mas napr. multimedialne skatule, ktore sa pripajaju do domacej siete a prehravas napr. film. Tam je prenos v realnom case nutny - samozrejme, je tam nejaky buffer, takze ked aj dojde k vypadku, je tam cas, aby si chybajuce data skatula dotiahla bez toho, aby to divak pocitil.
Lajcke prirovnanie je klasicky youtube - nemusis cakat, kym sa ti stiahne cele video, staci, kym si urcitu cast dat natiahne do buffera a prehravas. Zvysok sa dotahuje behom pozerania videa.

Dost to mícháš, právě u krabičky připojené Ethernetem žádný přenos v reálném čase není. Proto si data taky krabička bufferuje, protože stream např. filmu se přijímá proměnlivou rychlostí - pakety přichází všelijak zpřeházeně, s různými odstupy, a některé dojdou poškozeny nebo vůbec. Potom si krabička žádá o jejich znovuzaslání.
Kdežto SPDIF ti přenáší data v reálném čase, ze zvukovky počítače se vyšlou příslušné bity a do pár milisekund to projde DACem, zesíkem a projeví se na výstupu. Žádné znovuposílání poškozených dat se nekoná. Nebo ti snad repro hrají o sekundu(y) zpožděně?:)

kaapoo píše:pripojenie cez USB je v pohode, ale ked ho mam pripojeny cez optiku (toslink), tak vsetko ide paradne. akurat ked zastavim pesnicku (pause, stop), tak v zere jemne tukne (ako keby odpajala/pripajal ten vystup). to iste, ked pustim pesnicku alebo vypnem/zapnem film. nerobi to, pokial len prehadzujem pesncky. ale akonahle je "ticho" (t.j. zo zvukovky nejde ziadny zvuk po daku dobu, asi 1 sekunda), ozve sa taketo kliknutie.
daruma píše:Že by s mým kusem bylo něco špatně? Zajímavé, přes USB necvaká aní dac, ani sluchadla...
Zkusil jsem také k dacu propojit toslinkem cd player (kiss dp-1100), a tam to cvakne taky. Takže to vypadá na problém optical inputu. Co myslíte, mám o ten přístroj mít strach? Nebo o sluchátka?

Zero cvakne (zapne se relé), jakmile namířím světlo z optického kabelu na jeho vstup. Pokud ti cvaká (vypíná se), když máš na výstupu chvilku ticho, znamená to, že ti při nečinnosti zhasíná SPDIF dioda na tvém zařízení. Zero mám připojené k počítači a tam se to chová tak, že SPDIF výstup se rozsvítí hned jakmile PC zapnu (nehledě na OS) a dokud ho nevypnu nebo neuspím, tak výstup svítí, tedy i Zero je pořád zaplé a neckvaká. Příčina by mohla být i jiná, ale začal bych tímhle - tzn mrkni na to jak se ten výstup chová.
babčův HTPC pro rok 2011: AMD Zacate, spotřeba 16W@46°C při idle, just Google it
babca
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaapoo 30. 5. 2011 08:19

len dodam, ze nakoniec pripojene cez coax a tam necvaka nic.
Na doma: Amarok DAC (~ ZERO DAC) => Denon D-M38DAB => Wharfedale 10.1

Sluchatka: Sennheiser HD 600 (DIY cable) | Audio-Technica ATH AD500 | Grado SR60e | AKG K272 HD | Superlux HD681 EVO

Na cestach: => Fiio X1 => Vsonic VSD5
kaapoo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod daruma 30. 5. 2011 17:40

Hergarok píše:daruma: no, nejdřív ho musíš oživit .... ;) 8-)

Oživeno jest. Dneska dorazil nahradní opamp, po nainstalování hraje Zero jako nové. Tímto děkuji všem, kteří mi drželi palce.
daruma
Junior

Odeslat příspěvekod neis 1. 6. 2011 17:17

Chlapi za jak dlouho vám přišlo Zero od polychena? Popř. kde se dá sledovat zísilka...na ebayi je uvedeno DHL a tam mi to nic nenajde.. díky
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 1. 6. 2011 18:26

Sice to mám od wsz0304, ale asi to bude podobné, tzn. přišlo to za deset dní a u DHL mi to taky nic nenašlo, protože mi třikrát poslal špatné číslo zásilky, napočtvrté už to bylo OK.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaapoo 1. 6. 2011 19:05

to tracking number na ebayi co je, to neviem k comu patri. mne ho potom poslal do spravy a to uz slo.

inak to islo pomerne rychlo. do dvoch dni dispatch, potom cesta a na colnici sa to zdrzalo asi 4 dni (vratane vikendu, colne konanie vybavila DHLka na zaklade mojho splnomocnenia) = > 10 dni.

kupovane od polychena.
Na doma: Amarok DAC (~ ZERO DAC) => Denon D-M38DAB => Wharfedale 10.1

Sluchatka: Sennheiser HD 600 (DIY cable) | Audio-Technica ATH AD500 | Grado SR60e | AKG K272 HD | Superlux HD681 EVO

Na cestach: => Fiio X1 => Vsonic VSD5
kaapoo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod babca 2. 6. 2011 17:56

Tak mě to po roce nedalo a začal jsem hledat co že se to vlastně na tom zeru všechno tuní.
Rád bych tu sepsal všechny možnosti, které Zero nabízí, byl bych rád kdybyste mě případně doplnili, aby byl seznam kompletní – určitě se bude hodit pro nové bastlíře. Osobně než jsem se aspoň trochu zorientoval v X stránkových fórech a různých serverech s různě starými příspěvky tak to dalo dost práce.

  • ušmiknutí kondíků u cinch konektorů
    vrátí filtrované výšky a prý zároveň přidá i trochu šumu, ale u šumu jsem nezaznamenal změnu. Mám Zero připojené na aktivní studiovky, asi to je slyšitelné jen u sluchátek.

  • výměna kondíků blízko opampu za jiné hodnoty
    na toto mě navedl kosarik odkazem na Hergarokovy stránky, kde je vše pěkně pohromadě, takže jsem to hned vyzkoušel. Upgrade za 9 korun a velmi příjemné překvapení. Rozdíl je hned znát, celkově moje sestava málokdy basovala. Jen u pár málo písniček (které mám schválně poznamenané ve svém testovacím playlistu) ukázala svoji sílu (až moc). Teď je situace trochu jiná, nyní se z repro ozývají i hlubší tóny (u všech skladeb), ovšem všechny mnohem jemněji. Když pustím cokoliv z těch basovacích skladeb, už to tak surově nebouchá a nízké tóny již nejsou pro ucho nepříjemné. Zajímavé.
    Co se týče středů a výšek, zatím jsem toho tolik neslyšel abych popsal změnu a teď nemám přístupné dvě zera na vyměňování (viz dále).

  • výměna opampu za lepší – ať už operační zesilovač nebo z diskrétních součástek
    mám objednaný OPA Earth (dual) od Audio-GD jako více lidí tady z fóra, tak se těším co to bude :)
    cenová relace tohoto upgradu je asi $25 + $20 pošta

  • přímé použití výstupů z AD1852 - jak ta úprava vypadá a na co má vliv?

  • výměna opampů ve sluchátkáči (u zera nesmysl)

  • výměna celého sluchátkáče (popř. jeho odpojení, pokud ho nepoužíváte)
    sluchátkáč nepoužívám, takže tady zatím víc nevím

  • elektronkový extrém by lampizator

  • + někde jsem zahlíd připájení pár keramických kondíků ze spoda na desku, paralelně k některým elektrolitickým (co to udělá se zvukem?), popř. výměna čtveřice elektrolitických kondenzátorů blízko opampu a nahrazení za dvojici jiných hodnot (a co tohle?)

Při výměně kondíků jsem si dal tak velký pozor na to, abych neurval spoje na desce převodníku a abych vše zapojil správně, že po dokončení jsem rychle zacvakl OPA627 abych mohl jít vše rychle znovu smontovat a zjistit jak to nově hraje. Avšak hrálo to jaksi divně, středům nebylo rozumět.... až později mě docvaklo, že výstup je nějaký tišší než býval (jen 60% hlasitosti) a to už tu někdo psal! Tak jsem otevřel druhé zero (ještě že ho mám!) a bylo to jasné, opamp naopak :D Nic však nehořelo ani se z něj nekouřilo. Co mě překvapilo, že po vyjmutí hraje Zero úplně stejně, resp. že vůbec hraje - já měl za to, že bez operáku nebude hrát vůbec - může mi někdo osvětlit zapojení/proč se to tak chová?
Po otočení opampu v patici tak jak měl být už od začátku, jeden kanál už nehraje vůbec a druhý je sotva slyšet = můžu ho vyhodit. Naštěstí mám OPA627 z druhého zera a zároveň v nejbližší době dojde Earth, takže škody nejsou skoro žádné O:-) člověku se to přihodí ani neví jak.
babčův HTPC pro rok 2011: AMD Zacate, spotřeba 16W@46°C při idle, just Google it
babca
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod daruma 2. 6. 2011 18:47

babca píše:...člověku se to přihodí ani neví jak


Vyprávěj mi o tom... :-S
daruma
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 2. 6. 2011 18:56

  • vyhazovat kondíky u cinchů nemá smysl ale i přes to jsem je vyhodil ;)
    výstupní impedance je 15ohm, ty kondíky jsou 22pF, takže to omezuje frekvence nad 0.5GHz což asi nikoho netíží :-D
    výstupní impedance preampu je 10k (nedělám si srandu, je to fakt tolik) takže to omezuje frekvence nad cca 700kHz, takže taky OK
    Na druhou stranu tam jsou úplně zbytečně, takže proč je nevyhodit 8-)
  • ta moje úprava za 9kč je asi nejrentabilnější - posun je tam fakt velký
  • "přímé použití výstupů z AD1852" - popsáno taktéž na mých stránkách, už teoreticky je to nesmysl a funkčnost (spíš nefunkčnost) tomu odpovídá
  • elektronkový extrém je podle mě jen pro jedince, kteří jsou schopní překousnout lampový zvuk a udělat tak velký zásah do ZERA, nehledě na fakt, že úplně zmizí převod ze symetrického signálu na nesymetrický :!:
  • výměna opampů ve sluchátkáči (u zera nesmysl) ... to jsi napsal naprosto přesně :tleskani
  • k mnoha elektrolytům jsou už standardně fóliáky, takže se mi nezdá, že by další keramika navíc něco vylepšila... navíc pokud se nemýlím, tak se v té úpravě kterou jsem já četl nedávaly zespoduy keramické kondíky ale ruské papír/olej svitky
Funkčnost ZERA po otočení operáku dává smysl - mezi AD1852 a operákem jsou elektrolyty a odpory, takže je to "bezpečné", operák samozřejmě vždy odejde a napájecí napětí snese dlouhodobý zkrat bez úhony. Schéma zapojení operáku v DAC je taktéž na mých stránkách.
Po otočení se prohodí napájení + s -, pak se prohodí vstupy a nakonec jeden vstup (neinvertující +) s výstupem, takže "nic zásadního" O:-)


babca píše:Když pustím cokoliv z těch basovacích skladeb, už to tak surově nebouchá a nízké tóny již nejsou pro ucho nepříjemné. Zajímavé.
Zajímavé je to i pro mě, kdyby mi to někdo vysvětlil proč tomu tak je, tak bych to ocenil :hm
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neis 3. 6. 2011 08:30

Zero mi dorazilo..ale já blbec nechal naše ať to vyzkouší a bylo tam nastavené napětí na 115v a pry to jen probliklo a nic...Teďka je to naprosto mrtvé ? Dá se to nějak opravit nebo je to kaput?
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 3. 6. 2011 09:33

neis: tipnul bych to asi jen na pojistku, pokud je mrtvá, tak ji vyměň. Dál by bylo dobré mít laboratorní zdroj aby se případně nezpůsobilo víc škod než užitku, to ale asi nemáš, takže jedině přepnout na 220V, zapnout a "nechat se překvapit". Osobně myslím, že by nic nemuselo zdechnout, všude jsou stabilizátory a ty na vstupech přežijou 20V případně 40V.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků