Sladění impedancí mixu+zesilovače

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod k.u.b.i.s 23. 4. 2012 21:14

Zdravím,mám specifický dotaz,snad mi někdo (spíše z bastlířů) pomůže případně mě ujistí protože podobný dotaz jsem zde zatím nezaregistroval.Stavím si vše vlastními prostředky pomocí stavebnic a vlastních rukou takovou sestavu:zdroj signálu (PC,CD,hudební konzole)->mixážní pult->
->NF filtr (aktivní výhybka)->
/->koncový zesilovač pro dva satelity->bedny
\->koncový zesilovač pro subwoofer->bedny
Všechno je ve fázi návrhu proto mám pár otázek,v dvoukanálovém mixáku mám 2 vstupní stereozesilovače (každý na jednu šavli) 2x2W (8ohm,vstup citlivost 160mV),signál pak upravuji korekcemi a šavlemi a jde poté koncovým minizesilovač 2x10W (pouze jeden) s impedancí 4ohm,vstup. citlivost 50mV,dále bych signál vedl přes filtr kde by se rozdělil do satelitů a do subwooferu.Koncový zesilovač pro satelity je 2x70W (8 ohm,vstup. citlivost 650mV) a pro subwoofer ještě není dořešen (asi bude 300W/8ohm).Bedny pro satelit jsou 2x125W/8ohm(RMS),bedna pro sub asi 300W/8ohm-zatím neřešeno.Dále v mixu bude odbočka na sluchátka(za vstupními zesilovači).

Otázka č. 1-budou sedět impedance?nebude nic předimenzovaný případně poddimenzovaný?nebude nic hořet?bude nějak moc zkreslen zvuk?

Otázka č. 2 volit nějaký dodatečný zesilovač či upravovat impedance pro sluchátka?Jde mi o to aby se mi nezničili sluchátka,případně zesilovač nebo aby sluchátka neměli svým připojením do soustavy vliv na konečný signál minizesilovače...Přiznávám trošku náročnější zadání snad ale mi někdo poradí zda-li to tak bude fungovat bez nějakých vážnějších problému.Otázka proč si to dělám sám je proto že mě to baví stavět.Není v plánu aby z toho lezl nějaký superzvuk,hlavně aby to fungovalo bez nehod.Předem díky za odpověd :-)
k.u.b.i.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 4. 2012 15:11

Ty vstupní zesilovače 2x2W/8Ω i "mezilehlý" 2x10W/4Ω jsou tam naprosto k prdu. Ozvučovací sestavy se skládají tak, aby vstupní impedance čehokoliv byly vyšší než 10kΩ a výstupní aby nebyly vyšší než 1kΩ - veškeré zesilování se pak děje pouze v "napěťové" rovině bez potřeby nějak přehnaně zesilovat výkon. Jako zesilovací stupně potom stačí pouze jednotlivé, maximálně zdvojené trantistory označované jako "tranzistory malého výkonu pro napěťové zesilovače", neboli s kolektorovým výkonem do 100mW - anebo ještě jednodušeji, používají se samostatné operační zesilovače.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod k.u.b.i.s 24. 4. 2012 15:56

Takže když se zaměřím jen na ten mixák...na ty minizesilovače se vybodnout a jen si zapojit korekce se šavlami případně nějakou indikaci singálu?o zesílení signálu se pak postarají koncáky?
k.u.b.i.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 4. 2012 06:55

Pokud máš pocit, že za "šavlí" je signál zeslabený, dej mezi jednotlivé korekce nebo efekty jednoduché oddělovací stupně s operačními zesilovači, se zesílením nastaveným dejme tomu na 2x až 3x (podle zeslabení v předchozím stupni = efektu), abys dostal signál na původní napěťovou úroveň. Ten minizeswík 2x2W si nechej jako příposlech ke sluchátkům a zbytek realizuj jen s těmi koncovými stupni 125W/8Ω.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod artam 25. 4. 2012 10:51

k.u.b.i.s>
Ako inšpiráciu by som ti doporučil prelistovať časopisy ľudovo nazývané amaro :). Myslím, že ak máš záujem o bastlenie, tak by to mohlo byť pre teba jedno z povinných čítaní.
Každý rok sa tam objavujú nejaké užitočné zapojenia z oblasti NF a zosilňovačov a tiež tam občas môžeš načerpať rady od skúsených autorov (mimochodom, niektorí sú v súčasnosti stále aktívni aj na hifistických weboch a ich zapojenia aj spred 20 rokov sú stále považované za špičkové). Časáky sú k dispozícii na CD aj DVD, takže nemusíš zháňať papierové http://www.amaro.cz/cdrom.html.
artam
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků