HDMI ARC vs optický kabel

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Stealth Man 31. 5. 2012 15:04

Rad bych objasnil chovani receiveru pri pouziti optickeho kabelu. Jde mi o minimalizaci nutnosti prepinani vstupu. Zakladni uvaha byla vyuzit HDMI s ARC (audio return channel) a televizi bez 3D. Takovy reseni asi neexistuje a tak bych se rad dozvedel, jak to funguje pri pouziti optickeho kabelu.

1) v menu TV vypnu repraky a nikdy je nechci slyset
2) zapojim HTPC → hdmi → RECEIVER → hdmi → TV → optika → RECEIVER
3) pustim film
4) je pri tomhle zapojeni nejaka nevyhoda oproti pouziti HDMI s ARC?
5) TV prepnu na program CT1
6) uslysim zvuk z RECEIVERu, bez nutnosti prepinani vstupu?

Doufam, ze jsem problem vysvetlil jasne a nekdo znaly problematiky mi poradi. Nemam moznost si tyhle kombinace nekde sam otestovat a tak se musim takhle ptat. Predem diky.

Obrázek
Stealth Man
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 1. 6. 2012 08:22

Mohlo by to fungovat v případě když receiver bude mít nějakou prioritu vstupů - např. tak že v případě výskytu signálu na optickém vstupu ignoruje signál z HDMI. Jinak je potřeba v kroku 5 přepnout vstup na receiveru ručně.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin2133 1. 6. 2012 09:53

Já bych řekl že propojení komponentů přes HDMI je nejrychlejší, nejjednodušší a taky nejkvalitnější možnost. Mám TV, též bez 3D ale ARC podporuje, mám BluRay přehrávač a AVR onkyo htr538 což je dá se říct základní model s podporou hd formátů. TV→HDMI→AVR→HDMI→Bluray, v AVR mám nastaveno LipSync a HDMI control a všechno dělám přes ovladač AVR, jediné co musím udělat když se chci dívat na BR je to že zmáčku tlačítko BD/DVD a když chci přepnnout na TV a ovládat programy na TV tak TV/CD a repráky se samy přepínají na funkci co jsem si předtím zvolil (defakto koukám na tv zadám nějaký formát zvuku, tv vypnu a zapnu a ten formát se automaticky zapne) u TV mám All Channel Stereo a u BD se zapne ten formát co dám v menu disku. Ikdyž zapojím TV přes HDMI a zvuk přes optický kabel, tak funkce TV ovládam jako předtím jen zvuk dostanu maximálne Dolby,AllChan.Stereo nebo Direct. Myslím si že je to nejjednodušší to propojit před HDMI. Ikdyž popřípadě propojím PC s AVR tzn. přes HDMI 1.3b-1.3bmini tak funkce ARC funguje stejně.
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Stealth Man 3. 6. 2012 22:47

Diky za odpovedi.

Jeste mam doplnujici dotaz. Zpetny vedeni audia (HDMI nebo optiku) se vyuzije pri koukani napr na Bluray nebo jen pri TV z anteny?

Chapu dobre, jak uz bylo naznaceno, ze opticky kabel nepodporuje Dolby TrueHD and DTS-HD?

Vybral jsem 50PA6500 a od LG jsem se dozvedel, ze HDMI nepodporuje ARC, potom zase ze ho podporuje.
Stealth Man
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dbart 4. 6. 2012 08:26

opticky kabel - SPDIF ma kapacitu len na stereo LPCM ~ 1,5 mbit, do toho sa zmesti aj klasicke DTS. ostatne formaty uz len cez HDMI.
dbart
Junior

Odeslat příspěvekod Stealth Man 4. 6. 2012 10:03

Patral jsem po tom, jak moc mi vadi omezeni optickyho kabelu a zjistil jsem, ze by to nemuselo vadit. Pokud by platilo, ze zpetny vedeni audia do receiveru se vyuzije jen pri divani na TV z integrovanyho tuneru, kde stejne neni zdroj audia DTS-HD a podobne.

Udelal jsem nazorny dva pripady vyuziti receiveru pro zvuk:
obr 1. - zdroje videa HTPC, Bluray, externi tuner, atd..
Zadne omezeni kvality zvuku, HDMI-ARC nevyuzivam, optiku nezapojuju, nepouzivam interni TV tuner.

obr 2. - zdroj videa je v TV interni tuner
Zapojeni optiky mi omezuje kvalitu zvuku z interniho TV tuneru do receiveru a jinde neskodi.

Je tahle uvaha spravna?
Obrázek
Stealth Man
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 5. 6. 2012 21:03

Jaks psal výše - ARC nebo optiku z TV použiješ skutečně jenom v případě kdy by sis chtěl pustit zvuk z programů přijímaných TV na velkých reproduktorech zapojených k AV receiveru. (případně z jiných médií které TV umí přehrávat přímo)

Obrázek to vyjadřuje správně - přitom v případě zapojení optiky kvality omezena není, protože z TV neleze nic víc (max. AC-3 v 5.1 kanálech) než co optika zvládne.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stealth Man 5. 6. 2012 21:47

Diky za rady. Je to hruza, ze jeste v roce 2012 vyjde TV bez podpory ARC, neuveritelny.
Stealth Man
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin2133 5. 6. 2012 22:19

Jj u TV pořadů bohatě stačí optika ale HDMI je nejjednodušší způsob, ale když nemáš navýběr tak optikou nic nezkazíš, jen budeš mít o kablik navíc ;-) jen se chci zeptat co to máš vlastně za TV ? Já kupoval 37 palcový Samsung tak před 2 lety asi za 17 tisíc a už i v té době to byl starý model a ARC má, dokonce připojení na net, USB, 4x HDMI, Optiku a plno dalšího. Takže je mi divný jakto že tvoje to nemá, docela základní vlastnost v této době :hm
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Stealth Man 6. 6. 2012 08:47

Televizi mam zatim jen vytipovanou. Je to LG 50PA6500. Vybral jsem ji podle parametru 50"; full HD; bez 3D a tim padem levnejsi. Nerad bych kupoval vetsi ani mensi. Kvuli ARC bych jeste udelal ustupek 50" + pasivni 3D, ale takova kombinace asi neexistuje. Jeste je tu moznost priplatit 4000Kc za LG 50PM680S a mit ARC + aktivni 3D, kde bych mel velky brejle s baterkama na mych na dalku. Spis jsem chtel usetrit a na 3D jit obcas do imaxu a casem mozna koupit Yamaha YRS-1100.
Stealth Man
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod theo2 6. 6. 2012 14:34

já řešil obdobnej problém, limitující u mě bylo tři roky starý domácí kino, který nepodporuje HDMI-ARC
nejjednodušší řešení bylo spojit přes HDMI multimedia centrum s TV a zvuk z TV (ať už je zdrojem TV vysílání nebo mediacentrum) jsem vyvedl optikou z TV do domácího kina
na dálkovým ovladači domácího kina je tlačítko přímýho zapnutí optiky jako primárního zdroje, takže je obsluha domácího kina na jeden klik, v televizi si pak musím dalším klikem vypnout zvuk
theo2
Junior

Odeslat příspěvekod Operator237 8. 6. 2012 15:44

Hi,
a jak funguje zvuk přes SPDIF AV sync. nemusi se to často synchronizovat? sedi ten zvuk s obrazem? z TV do AV rec., má někdo s tim zkušenosti?
Operator237
Junior

Odeslat příspěvekod smejooo 17. 12. 2012 14:47

caute experti.

Potreboval by som radu od skusenejsieho .... ide o to, ze planujem kupit domace kino ale chcem vediet ci na nom potrebujem aj HDMI vstupy, alebo si vystacim s HDMI vstupmi na TV pricom by zvuk posielal TV do domaceho kina cez HDMI ARC.

Schema mysleneho zapojenia je na obrazku v prilohe.

Cim si nie som isty, je fakt, ci je mozne zvuk napr. z Playstation posielat cez TV a spatne HDMI kablom ARC az do domaceho kina. (To ze zvuk z integrovaneho tuneru televizora je mozne posielat, viem. Ale neviem ci aj z inych/externych vstupov. Alebo to funguje tak, ze vsetko co "hraje" v reprakoch na TV je vzdy posielane aj cez ARC ? )

Budem velmi vdacny, ak mi niekto kto s tym ma skusenosti - poradi.

Vopred dakujem a prosim prepacit, ak je to hlupa otazka
Přílohy
domace kinos.jpg
domace kinos.jpg (22.23 ) Zobrazeno 86285 krát
smejooo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slamka 17. 12. 2012 15:08

Mam obavy ze v tomto pripade Ti TV "deklasuje kvalitu zvuku" zo vstupu (satelit ci PS3) na jej zrozumitelnu - ja mam obavy ze az na stereo!!, v lepsich pripadoch necha Dolby Digital, ale s DTS sa asi rozluc.

Viem ze TV je schopna poslat cez HDMI ARC Dolby z digitalneho prijmu (priamo z DVB-C), ale ako sa zachova v tomto pripade si netrufam povedat.
Slamka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod andre2010 19. 12. 2012 09:42

smejooo píše:caute experti.

Potreboval by som radu od skusenejsieho .... ide o to, ze planujem kupit domace kino ale chcem vediet ci na nom potrebujem aj HDMI vstupy, alebo si vystacim s HDMI vstupmi na TV pricom by zvuk posielal TV do domaceho kina cez HDMI ARC.

Schema mysleneho zapojenia je na obrazku v prilohe.

Cim si nie som isty, je fakt, ci je mozne zvuk napr. z Playstation posielat cez TV a spatne HDMI kablom ARC az do domaceho kina. (To ze zvuk z integrovaneho tuneru televizora je mozne posielat, viem. Ale neviem ci aj z inych/externych vstupov. Alebo to funguje tak, ze vsetko co "hraje" v reprakoch na TV je vzdy posielane aj cez ARC ? )

Budem velmi vdacny, ak mi niekto kto s tym ma skusenosti - poradi.

Vopred dakujem a prosim prepacit, ak je to hlupa otazka





Proč všechno píchat do telky, to je blbost. Vše zapoj do AVR, a máš po starosti. Pokud máš tuner v telce tak to vyřešíš ARC( musím být kompatibilní AVR i telka i káblík) nebo druhým kabelem třeba optikou. Já mám satelit a BD a popcorna do AVR a jee to dobře. HDMI to má tušim až od verze 1,4a ten ARC...
andre2010
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků