Homemade zesilovač Zetawatt

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pech. 4. 6. 2013 21:34

jak potunit magnetem - buď konkrétnější...

ty malý bedny mají proti velkejm trochu rezervy ve srozumitelnosti mluvenýho slova - když se poslouchá třeba vyprávění - werich.. to ty třípásma umí líp.. protože tyhle dvoupásma mají asi na středech útlum nebo co..

u našich mám ještě jedny, v podstatě stejně stejný, velikostně, jenom na vejškách je tam klasickej ušák ARN 089, na hloubkách 5614 - dostaly se ke mně kdysi bez repráků jen ozvučnice, tak jsem je osadil jak to mělo bejt, podle toho co jsem pohledal, když pominu náhradu 5614 za chybějící 564 jsou to 4Ohmovky, a srozumitelnost je tam bezproblémová, nechal jsem je našim, nechtěl jsem jim s tím šachovat, mají to k televizi.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 4. 6. 2013 21:52

Důvod je prostý a už jsem to psal - protože ten ARV089 (malinko upravená přeznačená ARV161), ač je to po všech stránkách horší reproduktor než ARV3604, tak se k tomu 6,5" hodí lépe. ARV3604 sice má v katalogu uvedeno, že snáší dělení na 2,5KHz, ve skutečnosti za takových podmínek podává mizerné výsledky. Dá se to podstatně vylepšit vysokým a strmým dělením. nebude to zázrak ale bude se zavřením oka pro nepříliš náročné účely použitelné. Je to prostě výškáč použitelný rozumně jen do třípásma s malým střeďákem. Tak vysoko zas nemůžeš tahat ten basáček. Elegantně to řeší malý střeďák mezi nimi a optimalizovaná výhybka. Z výrobků Tesla/TVM (abychom zůstali u stejné značky) se hodí velmi levné ARZ3604, ARO3604 a ARE3604 (ale jen ty novější verze co mají uprostřed klasickou kopulku a ne síťku - platí pro ARO i ARE). Pak by to v rámci svých možností hrálo velmi slušně.

Mimochodem ARN565 hraje opět lépe než ARN5614. Má menší zatížitelnost ale hraje podstatně lépe středy a basy taktéž.

Ad magnet.
Problém je v tom že ARNko má vzhledem k velikosti membrány dosti slabý pohon, což se negativně podepisuje na zvuku. Se silou vlastního magnetu se toho nic moc dělat nedá, ale přesto je tam určitá možnost. Nezanedbatelná část magnetických siločar se uzavírá nikoliv vnitřkem magnetického obvodu skrze pólový nástavec, ale vnějškem - prostě vzduchem. Důvodem je malá tloušťka dolní části pólového nástavce. Pokud se na tento přilepí (nejlépe kvalitním rychlým epoxydem - např 2min UHU) druhý magnet velikosti a vlastností podobný tomu původnímu (dá se koupit za cca 60-90Kč - např. na neomag.cz) tak, aby se vzájemně odpuzovaly, tak se mag. siločáry zatlačí zpět do pólového nástavce a tím se jich více uzavírá tudy kudy má. Tím dojde k posílení původního pohonu a výsledkem je mírný nárůst citlivosti ale hlavně zlepšení TS parametrů. Tuto úpravu prováděl i výrobce u některých modelů s identickým magnetickým systémem - např ARN226-07 nebo ARN188-07. Výsledkem pak je přesnější a pevnější projev basů.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pech. 5. 6. 2013 17:42

mno - ale já nevím jak je polarizovanej ani jaký má mít rozměry....
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 5. 6. 2013 21:19

Tak šupleru snad doma máš ne? Ale abys neřekl že jsem na tebe zlej tak třeba tento:

http://www.neomag.cz/cz/katalog/feritov ... 40x12-f30/

Jak je polarizovaný zjistíš snadno pokud si vzpomeneš co jste probírali v páté nebo šesté třídě na základce o fyzice - dva magnety orientované stejnými póly proti sobě se odpuzují, nestejné se přitahují. U toho reproduktoru je to trochu složitější protože je tam i ten kus magneticky měkké oceli, takže při správné orientaci se nejprve magnety odpuzují ale když je úplně připlácneš tak se přicucnou nebo alespoň nebudou klást takový odpor jelikož převáží přitažlivá síla k tomu ocelovému plátu, který tvoří dolní část pólového nástavce. Při nesprávné orientaci se magnety přitahují pořád kdekoliv v akčním rádiu jejich magnetického pole.

Co to udělá s parametry zjistíš když se podíváš na stránky výrobce a porovnáš si reproduktory ARN226-05 a vyobrazený ARN226-07. ARN226-05 je konstrukčně shodný s tvými ARN6614 a liší se jen designem. Má kulatý koš místo ušatého, inverzní vrchlík a membránu politou lakem. Parametry jsou o fous horší než u ARN6614, což je způsobeno hmotností laku na membráně - ničím jiným. ARN226-07 je totéž jen s magnetem navíc. Když si porovnáš parametry verze 05 a 07 tak zjistíš co to asi udělá když na ty své ARN6614 ten magnet přiděláš také. To je takový základ, dá se to vylepšit ještě víc ale to už je víc pracné takže je otázka zda by se to vyplatilo. ten feritový prstenec se vyplatí vždy.
Přílohy
ARN226-07.jpg
ARN226-07.jpg (40.7 ) Zobrazeno 35435 krát
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pech. 5. 6. 2013 21:52

rozměry jsem chtěl proto, abych nemusel případně hned kuchat bedny na změření :-)

na grafech vidím posun citlivosti o cca 3dB kolem 100Hz...

magnet se tam předpokládám něčím lepí..
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 5. 6. 2013 22:39

Ano. Psal jsem to výše - slepit kvalitním epoxidem (např 2 nebo 5minutové UHU).

Na ty grafy tolik nekoukej. Ano tam se to sice také projeví, ale... Koukej hlavně na ty TS parametry. Klesne Qts, stoupne o něco BL, stoupne o cosi citlivost v celém pásmu o cca 1dB... Výsledek je že reprák má pak subjektivně o něco méně basů (protože nedělá takový hrb), ale zato jsou pevnější a přesnější což je ve výsledku subjektivně příjemnější. Prostě není to pak tak rozblemcané.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 7. 6. 2013 15:52

Budeš to zkoušet?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pech. 7. 6. 2013 22:55

možná až výhledově, teď potřebuju udělat futra do garáže a dlažbu v chodbě.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Edye12 18. 6. 2013 09:40

čau všichni, nechci zakládat nové téma tak se zeptám tady... mám doma zhruba 20let starý homemade zesilovač, je dobrý, pěkný zvuk, nastavení basů, výšek, L-R, a takové ty ptákoviny, ale mám problém stím že když zapojím třeba multimedíalní centrum nebo notes k TV přes cokoliv a do zesilovače zapojím 3,5 jackem tak v jedné bedně malinko šumí, takový malý, tichý, debilní šum který otravuje... po odpojení od TV všechno v pořádku a hraje ůplně krásně... četl sem tady něco o zemní smyčce, ale jestli jsem to dobře pochopil tak ta vzniká ze staleti, příjmače atd, a ikdyž všechno od televize odpojím a nechám k ní zapojený jenom zesilovač tak to pořád dělá... jinak samostatný notes, mobil, mp3 tam jdou úplně normálně.. nemůžete mi poradit nebo říct v čem je chyba? Díky za každou radu
Edye12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 18. 6. 2013 11:40

Než budeme pokračovat dále tak si musíme ujasnit jednu věc - máš na mysli šum (ššššššššššš) nebo brum (VRRRRRRR) ? Šum totiž zemní smyčka nemůže nijak ovlivnit, brum ano.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Edye12 18. 6. 2013 11:46

vtom případě je to brum
Edye12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 18. 6. 2013 12:36

Zemní smyčka, která je častou příčinou brumu, vzniká tehdy pokud se nekde vyskytuje dvojí zemění. Nejhorší je pokud obě země vedou po různých trasách a pokud jednou z nich protéká nějaký proud. To je zřejmě to co se ti tam děje. Většina starších domorobo výrobků (a některé tovární) jsou konstruovány v tzv. bezpečnostní třídě I. Ta má dle normy povinnost mít volně dostupné kovové části přístroje (se kterými je spojena i vnitřní zem zesilovače) mít uzemněné (připojené na PE vodič elektrického rozvodu). Je to ochrana proti selhání transformátoru, který nemá patřičné bezpečnostní zkoušky (elektrická pevnost izolace, bezpečné vzdálenosti atd.) aby mohl být zařazen do třídy II. Pokud se takový přístroj propojí s jiným, který je rovněž ve třídě I pak se zemění propojí nejen skrze stínění signálového kabelu, ale navíc i přes rozvodnou síť. Tím vznikne zemní smyčka a tedy i brum.
Moderní TV a receivery jsou sice ve třídě II, takže by teoreticky neměl vznikat žádný problém, ale prakticky vzniká. Důvod je ten že k TV obvykle vede anténní přívod, který bývá mnohdy někde uzemněný. Problém též vznikne je-li třeba receiver propojený s PC galvanicky (tj. jinak než optikou) jelikož PC je také třídy I. a když se to propojí tak pak i zem receiveru a TV je spojena skrze rozvodnou síť. Pokud si vyloučil tuto možnost tak u TV lze toto vyřešit tím že se galvanicky anténa oddělí. Dělá se to tak že se přívodní kabel ucvakne a jádro kabelu se propojí keramickým kondenzátorem, plášť také (nejlépe 2-3 kusy po obvodu pěkně symetricky). VF signál takovým kabelem projde takže na příjem to nemá vliv (když se to dobře udělá), zemní smyčka je však potlačena protože pro tyto frekvence jsou to příliš malé kapacity.

Ostatně zkus si to nanečisto - připoj TV a od ní odpoj anténu. Pokud by to vrčelo dál tak odpoj od TV i další věci (receiver, satelit, propojení s PC atd.)
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Edye12 18. 6. 2013 13:17

tak sem odpojil úplně všechno z TV, pouze HDMI do notesu který jel na baterku a pak sem tam dal MMC.... a pořád brum, tak jako ono to ten brum dělá ikdyž tam nic není připojené a docela nahlas, ale jakmile zasunu vstup do nějakého zařízení tak jede v pohodě a brum přestane. TV mám totu
http://www.mall.cz/plazmove-televize-uh ... 85ea-viera
a doní mám normálně zapojený satelit přes scart a do HDMI dávám notes a MMC, jinak v ní nic není...
na nový zesilovač za prvé nemám a za druhé toten je pro mé účely dobrý
Edye12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 18. 6. 2013 14:31

Možná má ten zesilovač příliš citlivý vstup (dříve se to tak dělávalo) a když připojíš zařízení co má měkký výstup tak se ti tam ten bordel odněkud indukuje. To je ta horší varianta protože to pak asi nevyřešíme. Také by se mohl zkusit oddělovací transformátor, ale ten nevím jestli by pomohl když říkáš že si v podstatě všechno odpojil. Opravdu si odpojil od té TV úplně všechno? Čím to propojuješ? Není ten kabel nějaký nakopnutý?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Edye12 18. 6. 2013 14:55

oddělal jsem opravdu úplně všechno, zůstalo tam pouze HDMI a napájení k TV... ale je zajimavé že když zesilovač zapojím pouze k notebooku tak jede úplně vpohodě, ale jakmile propojím zesilovač a TV tak to začne. A elektro odborník taky nejsem, maximálně dokážu udělat elektriku na motorce ale kondenzátory a plošné spoje.... :D
Edye12
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků