Dnes mi dali testovat ...

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bogino 21. 12. 2013 23:32

... rozdiel medzi originalnym a napalenym CD. O:-)

Hralo sa z Electrocompaniet EMC 1 UP do Sennheiser HDVD 800 a HiFiMan HE-6, cela cesta plne symetricka. Druhykrat potom zo zostavy Electrocompaniet (komponenty neviem vymenovat, CD player rovnaky) do repro Dynaudio Confidence C4. Miestnost mala tak dobre urobene akusticke upravy, ze som take nieco este nezazil. Vyrazne som to vnimal uz pri beznom rozhovore. Bolo to az neprirodzene, lebo nie som na to zvyknuty.

Co ale chcem povedat je, ze som sokovany vysledkom toho, co som zobral len tak, ze preco nevyskusat. V podstate mam problem sa s tym vyrovnat. :hm Proste na HE-6 aj na repro som rozlisil rozdiel medzi origo a napalenym CD. Zalan Schuster, u koho som to pocul, povedal, ze on to rozlisi do 10 sekund. Tam som to ani nechcel jednoznacne priznat, nakonieco som to priznal, ale povedal som, zeby som potreboval test viackrat zopakovat ... No co uz, asi s tym budem musiet zit. o<:)

Zaujimal by ma vas nazor. Ak pripustime, ze to moze byt pocutelny rozdiel, v com moze byt jeho technicky zaklad?

Asi to bude nieco na ten sposob, ze CD nie je subor ale prud dat, ze sa necita ako pocitacovy subor, ze zavisi na casovani, otackach, presnosti mechaniky, ze na tom zaviselo uz pri napalovani atd.
Naposledy upravil bogino dne 22. 12. 2013 00:28, celkově upraveno 1
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer, foobar2000 ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA, Dispre II JFET ► HiFiMan HE-500
iPod 5.5G imod ► FiiO E11 ► Brainwavz B2
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kuko61 22. 12. 2013 00:23

Rozdiel počutelný može byť, ale aj medzi napálenými CD môžu byť rozdiely - záleží aj na tom aká bola použitá mechanika (podpora C2 korekcie, cache, či je známy read/write offset mechaniky) a software na čítanie, na akej mechanike a na aké médium bolo CD napálené. V dobe, keď sa s napalovaním začalo, nevedelo veľa, hlavne značkových prehrávačov, tieto CD vôbec prehrať. Ja mám napr. v aute changer, ktorý napálené CD nikdy neprehral. Takže aj tam môže byť zdroj chýb pri čítaní a následné zhoršenie zvuku.
Bolo by dobre porovnať naozaj kvalitný rip s originálnym CD - najskôr wav pred napálením a potom po napálení - až tam by sa zistilo, či je degradácia zvuku prítomná už po ripnutí, alebo až po napálení.
Len kvalitnú mechaniku na ripovanie CD už vlastní asi málokto, bolo by sa treba spolahnúť na log a popis mechaniky a softu použitého pri ripovaní. A tých dobrých bolo aj tak len pár.

DAE Drive Features Database 2013-12-21 23-20-14.png

V súčasnosti sa o túto problematiku generácia sťahovačov už aj tak nezaujíma a ja si tiež myslim, že v dobe legálnych digitálnych downloadov, aj hi-res ci DSD a kvalitných streamerov digitálnej hudby je už napalovanie nezaujímavé. Aj keď nostalgické spomienky stále sú :-))
Infinity Kappa 8.2i
AVR Yamaha RX-V767, NAS Synology 211j
iPod 5.5G iMod, Fiio E17 -> IEM LZ-A2
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL -> Elemental Watson -> Audeze LCD3, Meze 99Classic, AKG K545, DT990Pro, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hexxisek 22. 12. 2013 11:10

Já tomu věřím, podobný test by mě také zajímal, spíše ale na trochu levnějších sestavách :)
Macbook Pro 13" 2011 early / iPhone 5S / Harman Kardon AVR 100 + QLN Qubic 2 / Optoma HD131xe - 90" úhlopříčka / Beats Solo 2
hexxisek
Pokročilý

Odeslat příspěvekod radimecek13 22. 12. 2013 11:50

já tohle zkoušel na mojí sluchátkové sestavě a rozdíl jsem neslyšel...cd přetaženo přes Windows media player v nej...kvalitě a potom vypáleno přes ashampoo burning studio free a hrajou naprosto stejně při slepém testu...samozřejmě na sestavě za statisíce může být rozdíl slyšet
Doma:
Cambridge Audio Azur 540C - Hypa 300SE -SHURE SRH 940,Bang & Olufsen H6
Na ven:
Fiio X1+ Bang & Olufsen Beoplay H2,Ultrasone Icans Octa,Grado IGrado

FIAT 500L POP STAR 1.4 benzín
radimecek13
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 22. 12. 2013 12:36

Podla mna je to mozne pocut len na zvlast spickovej zostave, velmi pomoze symetrika a samozrejme zvlast zalezi na sluchadlach, ak sa bavime o sluchatkovej alternative. Porovnavali sme T1, HD800 a HE-6. Skoda, ze jedine HE-6 mali symetricku kabelaz, hrali jasne najprirodzenejsie. Nechcem tu rozputat hadku, ale HD800 voci nim na rovnakom retazci zneli ako umele svetle s plechovym zafarbenim. Kym ale HE-6 nezapojil, nebol by som to povedal. Priestorove podanie a vzdusnost je to, cim HD800 jasne zaujmu. Proste toto ukazuje, ake je vsetko relativne. Symetrika/nesymetrika nezmeni tonalitu, charakter, len prida detail a dynamiku, tym padom je vsetko lepsie (vzdusnost, priestor ...). Rozdiel na HE-6 ma dost chytil, bola k dispozicii redukcia zo symetriky na nesymetriku, co je dodavana spolu s HE-6 a pre moje usi to bolo dost vyrazne.

Ten Elektrocompaniet EMC 1 UP bol vynikajuci z hladiska podania tonality zvukov nastrojov, ked sme sli z neho von analogovo. Ked sme naopak sli z Electrocompaniet digitalne a ako DAC pouzili Sennheiser HDVD 800, rozdiel bol maly, aj na nom sa dalo rozlisit to iste, ale po chvilke porovnavania mi vysiel ten Elektrocompaniet CD player predsa len ako o nieco lepsi prevodnik.

Z vlastnej skusenosti z predoslych porovnani viem, ze ludske ucho, ci presnejsie mozog, sa podvedome uci vnimat rozdiely, toto ucenie pri spoznavani noveho zariadenia chvilu trva, cim mensi rozdiel, tym dlhsie. Raz ked sa to clovek nauci, nasledne uz ten rozdiel rozlisi rychlejsie. Rad by som v tej "krajine zazrakov" porovnaval trocha dlhsie, toto bolo akurat na tak dlho, aby som nejaky rozdiel vedel popisat a aj to bolo dlho, ani neviem kolko sme tam vlastne boli ... par hodin.

Inak cele to spiskal dofo, bol si vypocut ten Sennheiser HDVD 800. Silu ma riadnu, s HE-6 na symetrike som pocuval len jemne nad 1/2 hlasitosti, na nesymetrike som musel este trocha pridat, ale nie viac ako na 2/3.
HQPlayer, foobar2000 ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA, Dispre II JFET ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 12. 2013 13:22

Nezapomeň na to, že symetrické výstupy mají obvykle vyšší výstupní impedanci, což u takových HD800 bude mít svůj vliv na zvuk... Ne tak u HE-6, jejichž impedanční křivka je prakticky rovná. A taky - pokud jsou HD800 lepší v prostoru a vzdušnosti oproti symetricky napájeným HE-6, tak co potom, kdybys HD800 napájel rovněž symetricky? Symetrický vs nesymetrický HDVD800 bych neoznačoval za "totožný řetězec", zvlášť když je tento zesík dělaný především na napájení HD800 symetricky.

Žádný flame podle mě nemá důvod ke vzniku... Vše je to o preferencích. HE-6 a HD800 jsou podle názorů většiny v podobné výkonostní třídě a kromě samotného zvuku rozhodují i další faktory (komfort, nároky na zesílení), takže je to skutečně na posouzení každého. Já osobně bych si HE-6 rád někdy poslechl, musí to být vynikající sluchátka... :-)
SOURCE: Roon | Eitr
DAC: Metrum Onyx
AMP: DNA Stratus (ver3)
PHONES: PMx2 (rev2, velour) | Verum 1 | LCD2 Classic (vegan)
MEASUREMENTS: REW | Fulla 2 | MiniDSP EARS | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 22. 12. 2013 13:50

MHOE píše:pokud jsou HD800 lepší v prostoru a vzdušnosti oproti symetricky napájeným HE-6

To sa takto neda povedat. Je to predovsetkym ine.
Charakter priestoru HD800 je az nafuknuty, priestorove podanie HE-6 je podla mna prirodzenejsie.
Konstrukterom HD800 sa podarilo kuzlo alebo trik, ide ale vsak o to, ako kto toto kuzlo prijme. Ci ako vec prirodzenu, alebo umelu.
V kazdom pripade su HD800 velmi zaujimave sluchadla. A tiez lahucke, velmi pohodlne.

MHOE píše:Symetrický vs nesymetrický HDVD800 bych neoznačoval za "totožný řetězec", zvlášť když je tento zesík dělaný především na napájení HD800 symetricky.

To je pravda, porovnavat by sa malo za rovnakych podmienok, tak to v tomto pripade nebolo. HE-6 boli jasne zvyhodnene.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 12. 2013 14:03

HD800 jsou rozhodně o čistotě a rychlosti zvuku, velmi rozsáhlé scéně do šířky i hloubky (na poměry sluchátek), o přesně lokalizaci zvuků o velmi vysoké míře detailu... Pokud pro někoho tohle není důležité, pak bych koupi těchto Sennheiserů nedoporučil. Komfort je na nich samozřejmě úžasný a daleko lepší než u orthodynamických i jiných sluchátek, které jsem zkoušel, ale to samotné by mě určitě nedonutilo si je koupit, pokud by se mi nelíbil jejich zvuk.

Můj pohled je takový, že těch několik orthodynamických sluchátek, které jsem dosud slyšel (moddované T50RP, HE-400, HE-500, LCD-2 rev2), mělo hluboký a lineární bas spolu s kvalitními středy (krom HE-400), ale v porovnání s HD800 zněly zamumlaně (výrazně méně čistě), pomaleji a dimenzionalita+definice prostoru byla znatelně horší. Poté, co jsem si u sebe doma poslechnul Hergarokovy ES-1, jsem pochopil, že to jde i jinak - velmi dobře definovaný prostor a zároveň extrémně kvalitní a lineární bas. Na druhou stranu musím uznat, že orthodynamická sluchátka rozhodně mají něco do sebe - mají ten "ortho" zvuk, který funguje skvěle např. s elektrickými kytarami... Kdyby neexistovaly HD800, téměř nepochybně bych v tuto chvíli vlastnil právě orthodynamická sluchátka.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 22. 12. 2013 14:14

zamumlaně ... Vcera sme vsetci traja poculi nieco ine, nez zamumlanost. :D

Na HD800 neslo pocut nic viac, nez na HE-6, akurat ze HD800 nezneli tak prirodzene, zneli na svetlejsej strane voci neutralnej polohe, voci HE-6 posobili v tonalite nastrojov az umelo. Ale uznavam, ze neslo o rovnocenne podmienky pre vsetky sluchadla.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 12. 2013 14:33

Neříkám, že je to případ všech orthodynamických sluchátek... Přecejenom cenový rozptyl od 100 - 5000 USD je značný. Ale všech, které lze sehnat v ceně HD800, ano... HD800 jsou technicky výše než HE-500 nebo LCD-2, to je slyšitelné téměř okamžitě (a slyšela to i moje přítelkyně a matka :-D ).

"Přirozený" zvuk je tvůj ryze subjektivní pohled na věc... Přesto je docela dobře možné, že by frekvenční charakteristikou měly HE-6 navrch. Psal jsem ti, že se mi HE-500 líbí frekvenčně nepatrně víc než HD800, takže by HE-6 teoreticky mohly být nejblíže pomyslnému ideálu (někde mezi HE-500 a HD800). Pro tebe je prostor HD800 nafouknutý, pro mě je prostor HE-500 i všech ostatních orthodynamik, které jsem slyšel, potlačený... Takže si vyber, kdo z nás má "pravdu". ;-)

Problém je v tom, že zvuk není jenom o frekvenční charakteristice... Teda alespoň pro mě ne - když už do sluchátek investuju desetitisíce, chci, aby byly technicky co možná nejlepší... A podle referencí těch nejzkušenějších HE-6 nejsou technicky výše než HD800, spíš naopak - mají slabší prostor a menší míru detailu. Lidi mají rádi HE-6 pro jejich frekvenční charakteristiku a bas + na poměry ortho sluchátek dostatečnou vzdušnost, ne až tak pro jejich technické schopnosti (detail, rychlost, prostorovost, imaging) - tam naopak kralují HD800.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 22. 12. 2013 15:10

Tu sa uz argumenty opakuju, traja sme vcera poculi inac, nema zmysel v tomto pokracovat.

Skor by ma zaujimali technicke nazory ohladom procesu vyroby, citania, ripovania, napalovania CD a snad aj o vhodnosti CD ako media na distribuciu hudby.

V dobe pred internetom, kedy bolo jedinou moznostou sirit fyzicke medium, sa vynaslo CD ako vylepsenie vinylov. CD poskytuje vyssi dynamicky rozsah (ina vec je, ako sa vyuziva), neobohra sa v prehravacom zariadeni. Ale doba pokrocila a CD medium so svojim "nesuborovym" charakterom prudu dat, mechanickym postupom vyroby a chybovostou pri citani media podla mna zije len zo zotrvacnosti, technologicky je prezite. Dnes je mozne dostat vysledok prace zvukara, ktory robil mastering, v bit perfect kvalite prostrednictvom digitalneho downloadu. Zvukar robi digitalny mastering so subormi a nesuborova forma dat CD media je na ceste ku posluchacovi prvok, ktory nemoze sposobit nic ine, len urcitu degradaciu kvality. Mnoho ludi si CD ripuje a tvori si hudobnu kniznicu vo forme suborov. CD ako medium je v takomto pripade celkom zbytocny medziclanok na ceste od zvukara ku posluchacovi.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 12. 2013 15:51

To bogino: Problém je v tom, že jsi vlastně moc nenapsal, jak jste to teda slyšeli... Jediné, co jsi zmínil, je, že ti HD800 znějí plasticky a nafouknutě, zatímco HE-6 ti zněly přirozeně a líbily se ti víc. A pak jsi dodal takovou "drobnou" skutečnost, že HE-6 jsi slyšel plně symetricky, zatímco HD800 jen z odvozeného single-ended výstupu, o kterém HDVD800 rozhodně není.

Z tohohle si ale člověk těžko udělá nějaký obrázek...Která sluchátka ti zněla lineárněji? Která sluchátka měla více detailu? Která měla přesnější imaging? Která měla lepší transienty? Která měla širší prostorovost, která hlubší a která větší na výšku? Která měla více vzduchu kolem nástrojů? Která více odpouštěla špatným nahrávkám? Která byla pohodlnější a proč? Která byla subjektivně lehčí? A takhle bych mohl pokračovat...

Nemusíš na toto odpovídat, ale měl by sis to alespoň uvědomit - já neargumentuju proti tvému názoru, ale proti tomu, že jsi žádný smysluplný názor vlastně neposkytnul. Podívej se na mnohé recenze od lidí, kteří slyšeli oboje sluchátka na plnohodnotných řetězcích, včetně Battle of the flagships... Všechna tato srovnání hodnotí HE-6 a HD800 jako rovnocenné konkurenty s tím, že HD800 jsou rozhodně techničtější (viz můj předchozí příspěvek), zatímco HE-6 mají možná trochu přirozenější tonalitu, hluboký a lineární bas a celkově kombinují ortho zvuk s technickými kvalitami, které většina zbylých orthodynamických sluchátek nemá, i přestože v tomhle ohledu za HD800 stále zaostávají.
Naposledy upravil MHOE dne 22. 12. 2013 16:11, celkově upraveno 2

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 22. 12. 2013 16:00

Mne uchadza v tejto teme asi jedine....
Zmysel toho preco robit kopiu na CD-R, ked ovela mensiu stratu dosiahneme vytvorenim kopie v datovej podobe ulozenej dakde na HDD....
A netvrdte mi ,ze je aj tu rozdiel.... To tu uz bolo.
Navyse som si to overil a rozdiel je tak zanedbatelny ,ze nema ani cenu sa o tom akokolvek bavit.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 12. 2013 16:04

To armaman: Jakože jestli dosáhneš vypálením hudby na CD-R vyšší kvality? Samozřejmě, že ne... To snad může tvrdit jen naprostý blázen :-)

Pokud máš kvalitní řetězec s dobře řešeným transportem, tak nepotřebuješ ani vinyl, ani CDčka... Podívej se na fóra, kde najdeš dost lidí, kteří se vzdali vinylu a CD playerů ve chvíli, kdy zjistili, že stačí dobře vyřešit transport signálu z PC (nebo serveru) do DACu. Problém je v tom, že mnozí si myslí, že stačí stáhnout Foobar a tím PC část řetězce končí.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 22. 12. 2013 16:21

Ale to ja vsetko viem. :oops:
Ja sa len cudujem ,ze su ludia co sa tomu divia a este zalozia na to aj temu....
armaman
Poslední varování

Další stránka