Audio dospívání

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bošu 28. 1. 2014 02:29

Zdar pánové,

AV mánii prohlížím aktivně teprve chvíli. Jsem ročník 1985 a jak to tak bývá, už jako malej kluk jsem k Vánocům dostal svůj první walkman značky FIRST :-) K tomu obyčejné pecky, pár origo kazet, včetně Spejbla a Hurvínka. Doma jsme měli dvojče s oddělitelnými repro, takže časem o nahrávání kazet z radia nebyla nouze. Pak jsem si začal šetřit na walkman Panasonic, tenkrát to byl stroj panečku! Nicméně jsem ušetřil pouze na obyčejnou Aiwu :-) Ale mělo to Bass Boost ! A já byl spokojenej, cítil jsem se jak KING. Tahal jsem tu Avii uplně všude, v tu dobu jsme doma neměli žádný počítač, co to je CD jsem skoro nevěděl. Čas šel dál a s ním i první PC a první discman, opět Aiwa. S počítačem přišlo i povědomí o mp3. Časem přibyla i CD vypalovačka a už to jelo, spolu s internetem jsme s kamarádama pálili mp3 o kvalitě 128 kpbs na audio CD. Nikdo jsme kvalitu tenkrát neřešili. Pak jsem si řekl, že by to chtělo domů nějakou hifi věž, namísto dosluhujícího dvojčete. Překecal jsem rodiče a pořídili jsme to nejlevnější, co bylo, konkrétně Aiwu NSX-S111 na 3 CD s výkonem 2x12W RMS :-) Po půl roce mě zvuk té věže přestal bavit a vyměnil jsem s babičkou bedny od věže za teslácké reprobedny, které měla k radiu Moderato. Ona poslouchala jenom kecání v radiu, hudbu ne, čili ji to nevadilo, ale já jsem poznal dost velký rozdíl. Takhle jsem poslouchal skoro celé mládí, když se Avie porouchala na CD přehrávači, byla i v opravě, ale dlouho to nevydrželo, čili jsem ji používal jako zesilovač k PC. To už jsme měli vylepšený počítač, lepší internet a krom dosti originálních CD ček, vyhraných v soutěžích v různých rádiich, se zvyšovala sbírka mp3 z netu. Pořád v prachmizerné kvalitě. Na věži pak začal blbnout i knoflík hlasitosti, odešel ovladač, takže šla z domu a pořídili jsme věž Sony MHC RG 444S, 3x 120W RMS, měla totiž i subwoofer. Na této věži už jsem začal řešit kvalitu písniček a bylo znát rozdíl v kvalitě mp3. Jenže jak už to bývá, věž po několika letech odešla, vynechával levý výstup repro, zesilovač subwooferu byl najednou hrozně tichej, takže věž šla také z domu a zůstalo po ní repro. Nyní už jsme v době, kdy byly 5.1 filmy a začaly se rozmáhat levné 5.1 systémy k PC.. K Vánocům jsem si pořídil Genius S HF 6000 za necelých 3000 korun. Doma zapojil a prvně jsem byl unešen, ale jen do té doby, než jsem je rozmístil v obýváku a poslechl první písničku. Přední satelity hrály na nic, tak jsem vyštrachal ty repráky od Sony věže. Zvuk se mnohonásobně zlepšil a spolu s celkem solidním wooferem jsem si hudbu vychutnával prakticky dodnes. Jenomže: pozval mě k sobě kamarád, který si pořídil stereozesilovač Vincent, sloupovky Aurum Cantus a tím mě nahlodal k tomu, začít trochu přemýšlet o něčem lepším, aspon trochu lepším. Tak jsem si řekl, že našetřím na nějaký stereozesilovač. Jenže jsem to nevydržel a začal jsem koukat na bazarovky a padl mi do oka Onkyo TX 8511 2x100W, s rádiem za 1700,- S pánem byla super dohoda, zesilovač mi počta doručila, doma jsem ho rozbalil a nechal, aby se vypořádal s rozdílnou teplotou. Mezitím jsem šel ke kamarádovi poslouchat Aurum Cantus. Dali jsme víno a já mu řekl, že sem k němu neměl chodit, že jsem ted u něj poslechl pro mě Hi-End a že doma budu zklamanej :-) Přišel jsem domů, nastavil v PC svoji oblíbenou hudbu, kterou mám dobře naposlouchanou, tentokrát už ve FLACu, s celkem dobrou zvukovkou. Repro mi zůstalo to od Sony. Čekal jsem, že to nebude nic extra, ale byl jsem mile překvapen, ty detaily v hudbě, nástroje, to jsem na Geniusech v životě neslyšel, dostalo to prostě grády, muzika se poslouchá příjemně, woofer od Geniusu není vůbec potřeba, basů je dostatek a teď šetřím na nějaké lepší regálovky, nedovedu si ani představit, jak to bude hrát potom.. Akustika je u nás v obýváku velmi slušná, proto možná ten zvuk, nebo nevytrénované uši, ale jsem spokojenej, a díky AVmanii i bohatší o nějaká ta alba v HD audio :-))) A je to rozdíl neskutečnej a JE slyšet. Kdo dočetl až sem, to je borec :-D Rád bych si přečetl začátky i jiných uživatelů tady na foru, snad toto téma tady někde není, kdyžtak poprosím o přesunutí. Mám v sobě litr vína, tak mi to kecá a snad jsem tím nikoho neotrávil :-)

Váš Bošu.
Onkyo TX-8250+Canton Ergo 90 DC+Polk Audio HTS 12
Bošu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 28. 1. 2014 05:58

mame tu sekciu clenovia tohto fora,tak ak chces pokracovat v audiozlepsovani,tak si mozes zalozit vlakno tam

forum-1720/Clenove.html
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 28. 1. 2014 08:46

Bošu :tleskani přečet jsem to celý a musim říct, že je to fakt pěkně napsaný.

Máš nakročíno správnym směrem :arrow:

Pokud by ses chtěl zvukově dostat dál co nejrychleji a za co nejmíň peněz, tak cesta je stavba DIY reprosoustav.Tam bude zvukovej posun nejvýraznější.
Za sebe ovšem nedoporučuju nějaký malý budky, podle pochybnejch návodů z internetu ,ale spíš bych ti poradil plnotučný sloupový reprobedny.Například projekt reprosoustav Totem 100 nabízí zvuk, kterej se nemusí stydět ani před takovou veličinou v hifi světě, jako jsou Aurum Kaktus...
Ale na rovinu...ty empétrojky pak budou docela vážnej problém :-l
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bošu 28. 1. 2014 10:27

Díky šeďoure :-) Ty Totem 100 nevypadají vůbec špatně, ale musím našestřit, teď je hlavní mimčo, které se nám narodí v dubnu :-) Kamarád je truhlář, tak snad by zvládnul aji ozvučnici podle dokumentace. A myslíš, že jsou do místnosti 6,5x4,5 metru vhodné sloupy? V bytovce? Repro jsou na delší straně, jinak to tu bohužel nejde. Jinak na rovinu, mp3 už jsou trošku problém teď :-D Snažim se jim vyhýbat, někdy to ale nejde.
Onkyo TX-8250+Canton Ergo 90 DC+Polk Audio HTS 12
Bošu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 28. 1. 2014 11:03

V případě Totemu 100 je třeba jen upozornit, že má hornový výškáč, který svým odlišným zvukovým projevem nemusí sedět každému.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod armaman 28. 1. 2014 11:39

Bošu píše:Díky šeďoure :-) TyA myslíš, že jsou do místnosti 6,5x4,5 metru vhodné sloupy? V bytovce?

To som si tiez myslel ,ze je to problem. Ale ako tak zistujem tak ono skor ako na akustiku vela "hifistov" narazi na daco ovela prozaickejsie. Na ŽENU. :mrgreen:

Bošu :tleskani
Ten tvoj prispevok som precital az do konca (cakal som u doktora :mrgreen: ) tak mi ine ani neostavalo ;-)
Sam by som to lepsie nenapisal (pisem hrozne, šeďour mi uz za to vytrel kocura) a v tom stave v akom si bol vcera uz vonkoncom nie.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod šeďour 28. 1. 2014 13:46

Petulda píše:V případě Totemu 100 je třeba jen upozornit, že má hornový výškáč, který svým odlišným zvukovým projevem nemusí sedět každému.


Jakej odlišnej projev...co to je ptákovinu ???...slyšels vůbec někdy jak to hraje ?...mě příde, že spíš ne !

Jestli myslíš klasický zabarvení zvuku, který produkujou reprosoustavy s hornem, tak to seš teda vedle, jak ta jedle.To si běž poslechnout k někomu, kdo má Klipše.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bošu 28. 1. 2014 15:09

armaman: Tak u nás je to trošičku i o kompromisu v obýváku, ale myslím si, že by ženě sloupy vůbec nevadily :-) V tomhle mám volnou ruku, jako mě je jedno, kde je jakej hrníček, kytka atd :-D Když jsme rekonstruovali, tak ji říkám, kuchyn si zařiď jak chceš, já se jen pak naučim kde co je, no a repráky si postavim zase jak chci já :-) A bylo to.

S těma repro uvidim, až něco (někdy) našetřim, pak budu řešit co a jak :-)
Onkyo TX-8250+Canton Ergo 90 DC+Polk Audio HTS 12
Bošu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod equinoxe 28. 1. 2014 15:58

za pozornost stoja aj projekty Martina Vitvara http://vmaudio.cz/ ; zname a rozsirene su VMA-II; o vyssie spomenutych Totem 100 najdes viac tu http://www.loudspeakersoft.com/TOTEM100.html ; vyberaj usami, pocuvat to budes ty
equinoxe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bošu 28. 1. 2014 16:16

Já se nebráním ani nějakým bazarovým kouskům, ale jak píšu, až někdy našetřim :-D
Onkyo TX-8250+Canton Ergo 90 DC+Polk Audio HTS 12
Bošu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 28. 1. 2014 18:39

No já jsem začínal s poslechem už jako hodně malý na domácí DIY bedně, a protože jsem nebyli příliš při penězích, tak jí táta dostal od známého, který si koupil nějakou novinku cosi od SONY a tato už mu doma překážela a navíc byla stará a wošklivá. Osazení domácí Tesla papírový basák ARO 711, střeďák 20cm, tlakový výškáč, výhybka s masivní tlumivkou, objem asi 70 l... Bedna hrála opravdu výborně, ale byla jen jedna :hm Přesto si myslím, že už to byl základ s vysokou (resp. Hi) laťkou 8-)
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod UniFly 29. 1. 2014 09:51

Pěkné vlákno, vzpomněl jsem si na své velice podobné začátky.
Pokud jde o budoucnost - rád bych také přidal svůj názor/zkušenost. DIY je krásný koníček, ale není to pro každého. Ve svém hifi životopisu mám i tuto kolonku zaškrtnutou (a ne jednou :-) ). Na druhou stranu každý si musí sám zhodnotit, co vlastně chce - sám se řadím k těm, kteří radši věnují čas výběru z hotových beden, kterých je dnes už docela slušný výběr. Rozhodně bych nedoporučoval cestu stavění "naslepo" podle nějakého návodu jen na základě doporučení. Podle mně je DIY pro někoho, koho to baví, chce se tím něco naučit a čas od času experimentovat a vylepšovat. Jak se říká, i cesta může být cíl.

Zajímavým způsobem jak si osahat DIY je sehnat nějaké starší skříňky, nějakou bazarovku za facku a zkusit je ladit. Pořešit vytlumení, vyměnit reprák či výhybku, případně odstranit rezonance atd. Tím se dá jednoduše a relativně naučit, jaká úprava má na bednu jaký vliv, kde se dělají chyby a co bedna vlastně chce, aby vyhovovala právě tvému uchu.

No a ta druhá cesta je pečlivý výběr z hotových beden. Zaprvé ušetříš čas na práci a hlavně výsledek slyšíš ještě než se rozhodneš zaplatit. A když tě omrzí, je jednodušší je prodat a pořídit jiné.

Samozřejmě je ještě další možnost, opět DIY - ale ta je už asi spíše pro machry v oboru. Vědí přesně, co chtějí a mají dost zkušeností na realizaci. Ti pak neváhají do toho investovat nemalé částky, protože výsledek stojí zato.
Nevadí, když se míchají jablka s hruškami. Je ale potřeba umět rozpoznat Jablka od jablek a Hrušky od hrušek.
UniFly
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ananta 29. 1. 2014 13:23

Jo, příjemné počtení to bylo. Ročník 78, prohodit pár výrobců, je to dost podobné a skoro jako bych to psal já. Myslím, že starší ročníky to už budou mít jinak, zasáhnou LP. Já osobně jsem ale aktuálně nalajnovaný v sluchátkové větvi, snaha o vyhovující poslech pružněji reagující na aktuální situaci (tedy FLAC + lepčí sluchátka).
ananta

Odeslat příspěvekod Bošu 29. 1. 2014 18:13

Díky pánové za příspěvky a názory :-)
Onkyo TX-8250+Canton Ergo 90 DC+Polk Audio HTS 12
Bošu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hans1983 29. 1. 2014 21:14

Pěkně napsané, sem ročník 1983 a i můj "hi-fi" příběh je hodně podobný. Držím palce ať najdeš co nejdřív to co bude tvému sluchu lahodit.
zesilovač JVC AX-1100, CD Technics SL-PG440A, gramofon JVC L-AX3, přenoska Nagaoka MP-110, DVD+VRC Daewoo DF-7100, repro Monitor Audio 14 Gold, phono Audio-technica ATH-T500,Panasonic SA-HT850 homecinema 5.1 systém
Hans1983
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků