Nastavení LG NANO91

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mbrazdil 17. 11. 2020 14:57

Dobrý den,

koupil jsem si novou televizi LG 55NANO91. Předtím jsem měl Samsunga UE55KU6172. Byljsem s ním velice spokojený, ale odporoučela se tak jsem ji vyměnil z nový. S čím se nedokážu na nové TV sžít je obraz. Příjde mi strašně tmavý oproti tomu, co jsem měl na Samsungu. Chtěl bych si obraz nové TV nějak upravit, aby se to alespoň trochu přibližovalo tomu, co jsem měl před tím. Máte někdo nějaký tip, jak tuto TV nastavit? Zajimavé je to, že pokud v TV jede novější film (třeba teď o víkendu Skyfall), tak vypadá suprově. Ale ve chvílí kdy si pustím ČT24, tak ty lidi ve studiu jsou jako by byly měsíc v solárku :) Prostě hrůza. Zkoušel jsem měnit režimy obrazu, ale buď jsou barvy přepálené, nebo hnusné a nebo do nějakého nádechu.
TV používám výhradně na příjem TV signálu před UPC a nějaký ten film přes netflix nebo apple TV.

P.S.: Přemýšlel jsem nad tím, že bych si udělal najakou samokalibraci, pomocí obrázků, které jsou k tomu určeny. Máte s tím někdo zkušenost?
mbrazdil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kutil71 17. 11. 2020 15:32

Dobrý den, vyzkoušejte doporučené nastavení z dTestu:
LG 55NANO91

Standard
podsvícení 66
kontrast 95
jas 50
barevná sytost 55
barevná teplota C20
barevný tón/odstín 0
ostrost 25
vylepšení pohybu
TruMotion user, De-Judder 6, De-Blur 8, Motion Pro off

další nastavení:
Eye Comfort Mode off, Dynamic Contrast off, Dynamic Colour low, Colour Gamut wide,
Super Resolution med, Gamma high1, NR low, MPEG NR low, Smooth Gradation low,
Black Level auto, Real Cinema on, Motion Eye Care off, LED Local Dimming off
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kvok 17. 11. 2020 16:09

Local Dimming vypnutý? Na co si pak člověk připlácel za televizi s FALD? A nastavení barevného gamutu na široký i u SDR taky úplně netíhne k přirozeným barvám.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod indeshit 17. 11. 2020 17:25

v tmavých scénách méně detailů? Dal by se tak popsat ten problém?

-- 17. 11. 2020 17:28 --

prej dTest :))))

-- 17. 11. 2020 17:31 --

jinak ono není moc divu, když byla stará televize nahrazena v mnoha disciplínách horší televizí novou

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/nano90 - jsou tam settings, ale 100 lidí 100 chutí.

Obecně se v té špatné černé a špatném kontrastu toho dokáže dost ztratit. Prostě se to tam slije v jednu šeď.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mbrazdil 17. 11. 2020 21:59

No to mi neříkejte ani ze srandy, že jsem koupil něco horšího než jsem měl :( Původně jsem totiž zvažoval jít do Samsungu QE55Q80TA, takže jsem asi špatně zvolil, co? Bude to lepší s tím samsungem? Ještě pořád mohu TV vrátitv rámci 14 denní lhůty na odstoupení od smlouvy ...
mbrazdil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pike01 17. 11. 2020 22:40

Ta tv neni takova tragedie, akora asi neni vhodne ji posuzovat podle signalu ct24 z upc. Urcite zapni ten local dimming, pokud je vyply, a zkus dynamicky kontrast na medium. Barevne se obraz tezko posuzuje, to kazdy divak vnima jinak. U rodicu na lg mi prijde nejlepsi obraz na expert bright room. Dej tomu par dni, pak si bud zvyknes nebo to muzes vymenit. Ale to neznamena, ze si polepsis.
pike01
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 17. 11. 2020 23:26

https://www.youtube.com/watch?v=REJplBJVp9E

https://www.youtube.com/watch?v=BEc2iznIdgQ&t=7s

Ten Samsung je značně lepší, ZNAČNĚ. V mnohém (pochopitelně ne ve všem).

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/nano90 - z pohledu kontrastu, HDR, podání černých scén je na tom nanocell opravdu chabě a i levnější TV ho strčí v tomto směru do kapsy.

Za toho Samsunga bych to vyměnil z fleku. Nanocell je IPS, takže v zejména na filmy žádná radost.

-- 17. 11. 2020 23:33 --

pike01 píše:Ta tv neni takova tragedie, akora asi neni vhodne ji posuzovat podle signalu ct24 z upc. Urcite zapni ten local dimming, pokud je vyply, a zkus dynamicky kontrast na medium. Barevne se obraz tezko posuzuje, to kazdy divak vnima jinak. U rodicu na lg mi prijde nejlepsi obraz na expert bright room. Dej tomu par dni, pak si bud zvyknes nebo to muzes vymenit. Ale to neznamena, ze si polepsis.



https://www.youtube.com/watch?v=lf09EfXgSxY - dimming tam obecně nepracuje moc dobře u této TV

-- 17. 11. 2020 23:36 --

mbrazdil píše:No to mi neříkejte ani ze srandy, že jsem koupil něco horšího než jsem měl :( Původně jsem totiž zvažoval jít do Samsungu QE55Q80TA, takže jsem asi špatně zvolil, co? Bude to lepší s tím samsungem? Ještě pořád mohu TV vrátitv rámci 14 denní lhůty na odstoupení od smlouvy ...



Ještě k té staré TV - https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ku6300 - tam jste byl zvyklý na contrast na výborné úrovni, black uniformity (že to nedělá fleky v tmavých scénách) také na výborné úrovni. Nový a dražší IPS displej s názvem Nanocell se tomu nemůže zdaleka rovnat. Pokud se ta stará TV líbila, tak ten Vámi zmíněný Samsung Q80T bude extrémně lepší volba
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rakepka 18. 11. 2020 10:47

Ahoj, taky mám LG 65NANO91 objednanou.
Už tady někdo výše posílal doporučené nastavení z dTestu.
Zasílám ještě jedno doporučené nastavení z Covybrat.

Doporučené nastavení obrazu
Každý televizor (i ze stejné modelové řady) je jiný a proto to berte jako inspiraci při vlastním lazení (toto nastavení je určeno pro sledování filmů), nikoliv jako pevně dané hodnoty.

Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Jas > 50
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Kontrast > 85
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Ostrost > 0
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Barva >55
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Obrazový režim > Filmmaker mode
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Obraz AI > vypnuto
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Úspora energie > vypnuto
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Pokročilé ovládací prvky > Dynamický kontrast > vypnuto
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Pokročilé ovládací prvky > Super rozlišení > vypnuto
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Možnosti obrazu > Redukce šumu > nízká
Obraz -> Nastavení režimu obrazu > Možnosti obrazu > Redukce šumu MPEG > nízká
rakepka
Junior

Odeslat příspěvekod mbrazdil 21. 11. 2020 15:36

Ano, na nastaveni z covybrat.cz jsem narazil take, ale proste nebylo to ono. Porad minto prislo, ze ten obraz je celkove tmavsi az neprirozene. Opravdu to chvilema vypadlo jako kdyby urcite porady tocili v pritmi.
V kazdem pripade jsem tv sbalil a odvezl zpet. Sice na me v elektroworldu hledeli, ze vracim podle nich kvalitni tv, ale nic s tim neudelali. Vzal jsem ted samsunga, ktereho jsem mel vyhlidnuteho od sameho zacatku 55Q80T. Mohu rict, ze ta ma jasu az az, musel jsem stahnout. Ale po tom co jsem mel tu LG, tak musim rict, ze ma tak sve mouchy. Hlavne barvy mi prijdou ze LG mela o hodne lepsi. Ty na samsungu jsou svetlejsi ne tak vyrazne a hezke.
mbrazdil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rakepka 22. 11. 2020 13:16

Díky za upřímnou zkušenost. Takže tomu lze rozumět tak, že nejde jednoznačně říct, že jedna z uvedených TV má jednoznačně lepší obraz? Samozřejmě, chápu, že se bavíme o subjektivním hodnocení.
rakepka
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 22. 11. 2020 15:56

mbrazdil oko mnoha moderních diváků, ať chce/nechce touží po přesvětlené, radikální a barevně velmi dynamické scéně. Ono je vždy třeba si říct, co kde přesně vadí, a zda jsem schopen s konkrétním nedostatkem cosi udělat novým nastavením obrazových parametrů. Nedávno jsem podobný problém řešil na dálku u jednoho modelu konkurence. Majitelka se rozhodla, že televizor rozhodně nechce a vrátí ho. V telefonátu jsem ji na dálku přesvědčil, že vrátit ho stejně půjde až po víkendu, takže navrhuji (upozorňuji, že jsem jí tento TV nedoporučoval a o nákupu ani nevěděl... jen se mně donesly zvěsti o naprosté nespokojenosti) společné přenastavení obrazových parametrů takříkajíc naslepo v rámci společného telefonátu.

Bylo velmi přínosné, že ač se již nejedná o mladou dívku, ale velmi zralou ženu důchodového věku, že dokázala popsat několik jednoznačných, jí viděných subjektivních vad v obraze. Na toto jsem reagoval doporučenou změnou nastavení, kterou prováděla po telefonu. Povedlo se. Najednou zjistila, že obraz vypadá úplně, ale úplně jinak a to, co vidí, je naprosto odlišné tomu, co viděla před tím. Navíc ještě popisovala problémy s barevností u právě sledovaného filmu, přičemž jsem si přepnul PC na IPTV a ověřil stav. Její popis odpovídal regulérnímu podání, který film prostě měl a její televizor ho jen a pouze poměrně správně (alespoň dle jejího popisu) přednesl.

Výrazný rozdíl je vždy mezi jednotlivými technologiemi a jejich výrazem... IPS, VA, OLED.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mbrazdil 22. 11. 2020 16:22

Ano je to presne jak pisete, je to vse subjektivni. Clovek ma nejake ocekavani a mysli si ze si buh vi co kupuje, ale to co clovek vidi v prodejne a doma je vzdy jine, min. dane oscetlenim prodejny a tim co tam pusti. Kdyz si clovek pusti tv v rezimu obchod tak samozrejme videa fotky na dane tv vypadaji britalne dobre, ale po prepnuti na tv signal je to hruza :)
V kazdem pripade LG za me siper barvy, jen ta tmavost obrazu. Samsung skvely jas, ale barvy o neco horsi.
Ted kdyz se tim tak probiram, nemuze byt zpusobeno to ze LG podava tmavjsi obraz dynamickym pomerem? U toho IPS je uvadeno 1000(1700):1, ale samsung ma okolo 5000:1. Neni to prave timto?
mbrazdil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 22. 11. 2020 16:26

IPS povětšinou má nižší hodnoty než VA. Proto je tomuto třeba uzpůsobit nastavení. Nižší kvalita černé a nižší hodnota kontrastu pak mohou zapříčinit měkčí/plošší podání obrazové scény. Proto třeba u OLEDů se hodně často uvádí velká plastičnost, protože kontrast je tam vlastně nekonečný. Ona ta pomyslná práce s jedním konkrétním bodem je znát.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mbrazdil 22. 11. 2020 16:37

Takze jakykoliv oled bude mit svetly obraz jako samsung? Pokud to chapu dobre :)
mbrazdil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 22. 11. 2020 17:14

Ne, to nesouvisí se světlostí, ale s poměrem mezi černou a bílou... jednoduše napsáno. Svítivost může mít a bude mít kdejaké LCD větší, než OLED... protože OLED při celoplošné bílé tuto kvůli ochraně panelu sníží. Jenže zase v bodové svítivosti to může OLED LCD nandat.

Nevím přesně, kam dotazem míříš. Ale pokud toužíš mít nějaký světlý obraz, kup to, co Ti pocitově nejvíce svítí. Jestliže Samsung uvádí vysoké hodnoty nit a tyto jsou ověřeny v testech, pak Samsung. Osobně dávám přednost komplexnímu výrazu obrazu, který sestává z jednotlivých fragmentů. Tyto dohromady musí vytvářet jakousi harmonii, která je z jedné části blízká realitě, ale z druhého pohledu nenamáhá přehnaně zrak.

Moje představa o dokonalosti není v tom směru, že si koupím telku, kdy v obraze ve filmu začne svítit slunce a televizor bude svítit tak radikálně, že si budu muset nasadit tmavé brýle. Sice je to forma reálného přiblížení skutečnosti, ale v jakési umělé podobě. Tam prostě mé oko a můj mozek žádají cosi mírně odlišného.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků